Тиркало Банківська справа (2000)

Перспективи розвитку розрахункових послуг населенню

У сучасних умовах, відбувається широке впровадження електронних платіжних засобів у системі безготівкових розрахунків. Система масових електронних платежів забезпечує максимум зручностей клієнтам банків: вони звільняються від необхідності здійснювати оплату відповідних покупок готівкою. Загублена або викрадена картка, завдяки своїй надійності і захисту, не дозволяє іншій особі використовувати її в розрахунках.

Для впровадження національної платіжної системи з використанням карток у вересні 1995 р. 17 комерційних банків на чолі з НБУ організували ЗАТ "Укркарт". Це товариство при підтримці Visa створило міжбанківський процесинговий центр, який дозволив проводити авторизацію, кліринг та розрахунки в межах України міжнародними картками Visa, Eurocard/Маstercard, а також внутрішніми платіжними картками, що створені за міжнародними стандартами.

Сьогодні лідерами серед українських банків у роботі з картками міжнародних платіжних систем є АППБ "Аваль", Приватбанк та Укрексімбанк.

Серед найголовніших проблем впровадження банківських пластикових карток відзначимо такі:

- низький рівень доходів населення, що не дозволяє підтримувати високого рівня залишків на карткових рахунках;- відсутність в населення України бажання тримати гроші в банку;

- брак як навичок, досвіду, традицій впровадження карткових систем, так і вміння користуватися ними;

- незацікавленість торговельних підприємств приймати до сплати картки;

- значні капіталовкладення й довгий термін окупності інвестицій у картковий бізнес;

- відсутність належної законодавчої бази щодо обігу платіжних карток;

- проблема фінансової безпеки банків та клієнтів.

Держава повинна стимулювати впровадження платіжних карток через встановлення пільгового режиму амортизації для високотехнологічного обладнання, що використовується для забезпечення випуску та обігу карток; введення податкових пільг для учасників ринку; створення жорстких умов для унеможливлення торговцям приховувати виручку. Крім того, потрібне державне регулювання обігу платіжних карток шляхом створенням відповідної правової бази.