Економіка підприємства

Джерела утворення оборотних засобів підприємств

Джерела утворення оборотних засобів — це фінансові ресурси за рахунок яких вони формуються.

Процес формування оборотних засобів показано на рис.6.2.

Оборотні засоби підприємства формуються з різноманітних джерел до яких належать власні та прирівняні до них засоби, питома вага яких в загальній сумі всіх джерел становить приблизно 97%, і джерела позичених засобів (приблизно 3-5%).

схема

Під час створення кожній організації виділяються оборотні засоби з державного бюджету або за рахунок прибутку інших організацій. В процесі роботи додаткова потреба в оборотних засобах покривається, як правило, за рахунок власних фінансових ресурсами, основним з яких є прибуток.

Велике значення в джерелах формування оборотних засобів підприємства відіграють прирівнювані до власних фінансові кошти, до яких належать стійкі пасиви.

Стійкі пасиви — це засоби, що юридичне не належать підприємству, але постійно перебувають у господарському обігу і використовуються фірмами.

До них належать:

• мінімальна заборгованість підприємства по резерву майбутніх платежів, тобто витрати, що належать до витрат виробництва, але які не застосовуються для безпосереднього виготовлення продукції;

• стійка перехідна заборгованість постачальникам по акцентованих розрахункових документах;

• мінімальна заборгованість за заробітною платою та відрахування на соціальне страхування;

• залишки амортизаційних відрахувань на запаси матеріалів для капітального ремонту, виконаного господарським способом;

• кошти підприємства, що покриваються кредитом банку та авансами замовників;

• тимчасово вільні засоби спеціальних фондів та ін.

Раціональне використання власних та позичених засобів дає змогу підприємствам не звертати особливої уваги на тимчасові труднощі і більш ефективно використовувати оборотні засоби підприємств.