Жорін Ф. Л. Правові основи митної справи в Україні (2001)

5.3. Особливі режими митного контролю

У Митному кодексі України зафіксовані особливі режими митного контролю та технологія їх виконання. Але юристам треба не стільки знати вимоги статей Митного кодексу та інших законодавчих актів, скільки стежити, звертати увагу на правові колізії, порядок застосування необхідної правової норми, правового інституту, знаходити обґрунтованість тим чи іншим виняткам загального положення. Юристам важлива не послідовність дій, операцій при застосуванні конкретного митного режиму, а дотримання законних інтересів держави та осіб, що переміщують товари через митний кордон.

Дотримуючись політики демократизації та гуманізації митної справи, керівництво Держмитслужби за погодженням з Президентом та Урядом України створило в міжнародних аеропортах (Бориспіль, Одеса, Львів) зони, коридори спрощеного митного контролю — зелені коридори. Громадяни, що прямують через зелений коридор, звільняються від необхідності заповнювати декларацію (якщо вони не переміщують предмети, обов’язкові для декларування). Особливий митний режим застосовується до військових кораблів, повітряних суден, військових ешелонів, частин, що переміщуються на авто-, бронетехніці в колонах. При цьому речі військовослужбовців не звільняються від контролю. Командири цих військових формувань несуть відповідальність за виконання особовим складом умов переміщення предметів, цінностей через митний кордон.

Особливий режим митного контролю при перетинанні митного кордону встановлено для представників дипломатичних представництв іноземних держав в Україні, членів міжнародних всесвітніх організацій, членів іноземних та національних парламентських та урядових делегацій тощо.

Особливий режим застосовується і до експорту зброї, що здійснює Україна згідно з міжнародними домовленостями.

Предмети, призначені для службового користування представництвами іноземних держав, міжнародних, міжурядових організацій, підлягають декларуванню шляхом подання митним органам ВМД відповідно до встановленого порядку і звільняються від митних платежів (крім митних зборів). Вони звільняються від митного огляду на основі взаємності. Однак, коли є серйозні причини вважати, що під виглядом предметів службового користування переміщуються інші предмети, може бути проведений митний контроль. Такий огляд здійснюється в присутності уповноваженої особи представництва іноземної держави (міжнародної організації).

Особистий багаж осіб, які користуються в Україні митними пільгами, звільняється від митного огляду. Але це не звільняє осіб, що користуються митними пільгами, від обов’язку дотримуватися встановленого в Україні порядку переміщення предметів через митний кордон.

Митними пільгами користуються:

міністерства, відомства закордонних справ іноземних держав, з якими Україна підтримує дипломатичні та консульські відносини;

дипломатичні та консульські представництва цих держав на території України;

міжнародні міжурядові організації, що знаходяться на території України, якщо це передбачено відповідними міжурядовими договорами.

Зупинимось на режимі митного огляду дипломатичної пошти. Усі місця, які складають дипломатичну пошту, повинні мати видимі зовнішні знаки, що вказують на її характер, і можуть містити тільки дипломатичні документи, призначені для службового користування. Кожне місце дипломатичної пошти не обмежується ні у вазі, ні у розмірах. Дипломатичний кур’єр забезпечується офіційним документом — кур’єрським листом, в якому зазначається його статус та кількість місць, що складають дипломатичну пошту. Дипломатична пошта може бути ввірена тимчасовому кур’єру, який повинен мати кур’єрський лист. Митні пільги припиняються з моменту доставляння пошти за призначенням.

На основі спеціальної угоди дипломатична пошта може бути довірена командиру цивільного судна. У такому разі він забезпечується кур’єрським листом, але не наділяється повноваженнями дипломатичного кур’єра.

При здійсненні митного контролю митні органи обмежуються тільки зовнішнім оглядом дипломатичної пошти (вимоги Віденської Конвенції 1961 р. «Про дипломатичні відносини»).

Особистий багаж дипломатичного кур’єра звільняється від митного огляду, якщо немає підстав вважати, що там є заборонені предмети. Коли все ж таки цей багаж оглядається, то тільки в присутності кур’єра або уповноваженого представника дипломатичної установи. Ці правила застосовують також до консульських кур’єрів і консульських валіз. За наявності серйозних підстав вважати, що консульська валіза містить предмети, які не мають відношення до офіційної кореспонденції та документів або не призначені для офіційного користування, митниця може зажадати розпечатати валізу уповноваженими від іноземного дипломатичного представництва особами.

У разі відмови розпечатати все закінчується тим, що валізу все-таки відправляють до місця призначення. Таким чином держава засвідчує повагу до іноземної держави, не порушуючи її прав та одночасно демонструючи пильність митних органів.

Митний огляд як одна з основних форм митного контролю — це адміністративна дія, що використовується повноважним державним (митним) органом і полягає у фактичній перевірці товарів і транспортних засобів з метою визначення законності їх переміщення через митний кордон, попередження ввезення чи вивезення заборонених предметів, виявлення прихованого переміщення товарів, а також визначення найменування, ціни та кількості товару, який переміщується через митний кордон України для визначення розміру митних зборів та інших цілей.