Фінансовий облік на підприємствах України (2001)

Приватизаційні папери

З метою виконання державної програми приватизації майна державних підприємств, Закону України "Про приватизаційні папери" та забезпечення участі громадян України в приватизації з використанням приватизаційних паперів наказом Фонду державного майна України № 26 від 14 січня 1994 р. затверджено Інструкцію про умови та правила здійснення посередницької діяльності з приватизаційними паперами і контроль за їх додержанням (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів У країни -№ 18 від 13 січня 1995 р.).

Приватизаційна діяльність з приватизаційними паперами здійснюється шляхом обміну приватизаційних паперів на паї, акції та здійснюється посередником від свого імені, за дорученням, за рахунок і на ім'я власника приватизаційних

паперів.

Посередницька діяльність з приватизаційними паперами здійснюється лише за наявності ліцензії Фонду державного

майна України.

Посередницьку діяльність, з приватизаційними паперами мають право здійснювати фізичні та юридичні особи, в майні котрих державна частка не перевищує 25%.

Посередники мають право здійснювати посередницьку діяльність з приватизаційними паперами на всій території України з моменту видачі дозволу (ліцензії) протягом 3 років.



Посередники-громадяни повинні для здійснення посередницької діяльності з приватизаційними паперами відкрити особовий рахунок в установі комерційного банку і скласти з ним договір на відкриття позабалансових рахунків для посередника та обслуговування операцій з приватизаційними паперами.

Посередники — юридичні особи мають право займатися посередницькою діяльністю з приватизаційними паперами за наявності договору з комерційним банком на обслуговування операцій з приватизаційними паперами.

Посередники - юридичні особи здійснюють посередницьку діяльність з приватизаційними паперами в розмірі, що не перевищує розміру їх зареєстрованого Статутного фонду, одержують не менше 50% прибутку від діяльності з цінними паперами.

Посередники-громадяни здійснюють посередницьку діяльність з приватизаційними паперами в розмірі особового рахунку в установі банку.

Посередницькі операції з приватизаційними паперами здійснюються виключно за наявності договору з клієнтом, що повинен містити положення про предмет договору, повноваження, зобов'язання та права сторін стосовно предмета договору, реквізити сторін договору.

Позабалансові рахунки в комерційному банку на обслуговування власників приватизаційних паперів відкриваються за наявності відповідної ліцензії Фонду державного майна України.

Контроль за додержанням посередниками умов та правил здійснення посередницької діяльності з приватизаційними паперами здійснюється Фондом державного майна України та Антимонопольним комітетом України.

Нижче наведено Типовий договір-доручення на здійснення представницької діяльності з приватизаційними майновими сертифікатами.

Приватизаційний майновий сертифікат - це особливий вид державного цінного папера, який засвідчує гіраво власника на безоплатне одержання у процесі приватизації частки майна державних підприємств. Право громадян України гарантується Державою.

Права власника, умови і порядок використання сертифіката

1. Кожен громадянин України має право на одержання приватизаційного майнового сертифіката. Відмова у видачі сертифіката та його прийнятті у розрахунок платежу за придбання об'єкта приватизації може бути оскаржена в суді у встановленому порядку.

2. Приватизаційний майновий сертифікат може бути використаний лише для обміну на акції, паї, інші документи, що засвідчують право власності на частку майна державних підприємств. Сертифікат вільному обігу не підлягає.

3. Видача приватизаційних майнових сертифікатів здійснюється відділеннями Ощадного банку України. При одержанні сертифіката і його обміні на акції, паї та інші документи, що засвідчують право власності на придбані об'єкти, сплачується державне мито. Дивіденди або проценти з приватизаційного майнового сертифіката не нараховуються.

4. Приватизаційні майнові сертифікати, придбані з порушенням встановленого порядку їх видачі та обміну, вважаються недійсними, а особи, які його порушили, несуть відповідальність на підставі законів України.

5. Право власності на приватизаційний майновий сертифікат у разі смерті його власника переходить у порядку спадкування, визначеному законодавством України. В разі смерті громадянина, що не одержав сертифікат з будь-яких причин, право на його одержання не успадковується.

6. Відновлення втраченого сертифіката здійснюється в порядку, передбаченому законодавством.