Владимиров К.Н. Митне регулювання (2002)

Порядок здійснення прикордонного контролю

Прикордонний контроль здійснюється у випадку виїзду з України - після завершення всіх необхідних видів контролю, і у випадку в'їзду до України - перед проведенням інших видів контролю. Загальний час прикордонного та іншого видів контролю не повинен перевищувати часу стоянки транспортних засобів у пунктах пропуску, передбаченого розкладом (графіками) їхнього руху.

Якщо під час здійснення прикордонного чи інших видів контролю виявлені порушення, час стоянки транспортних засобів у

пунктах пропуску може бути збільшений до ухвалення рішення щодо пропуску громадян, якими зроблені порушення, та транспортних засобів, за допомогою яких вони перетинають кордон.

До приміщень та транспортних засобів, в яких знаходяться пасажири, які пройшли перед вибуттям за кордон прикордонний контроль, а також до приміщень і транспортних засобів, в яких знаходяться пасажири, які прибули з-за кордону і не пройшли такого контролю, вхід для інших осіб без дозволу службових осіб КПП заборонено.

Посадка громадян (пасажирів) до транспортних засобів, які пересікають державний кордон, а також завантаження (розвантаження) багажу та іншого майна проводяться лише з дозволу службових осіб КПП та митних органів, якщо це не заборонено іншими контролюючими органами.

Випускаються транспортні засоби з пункту пропуску тільки з дозволу службових осіб КПП.

Громадяни (пасажири) і обслуговуючий персонал транспортних засобів, які пересікають кордон, на вимогу службових осіб КПП та інших контролюючих служб, надають для огляду купе, каюти, службові приміщення, агрегати, транспортні засоби і вантажі. При Цьому громадяни (пасажири) і обслуговуючий персонал транспортних засобів мають право:

• бути присутнім під час огляду купе, кают, транспортних засобів і вантажів, що їм належать, а також під час відбору зразків проб речовин і матеріалів для експрес-аналізу відповідними контрольними службами;

• одержувати від службових осіб КПП та інших контрольних служб роз'яснення у випадку відмови їм у пропуску(перепустці) через державний кордон, а у випадку вилучення паспорта копії протоколу про їх вилучення з відповідним обгрунтуванням.

Адміністрація міжнародних вокзалів, що обслуговує персонал транспортних засобів, організує і вживає своєчасних заходів для інформування і підготовки пасажирів для проходження прикордонного, митного, санітарно-карантинного, ветеринарного, фітосанітарного та екологічного контролю, контролю за вивезенням з України культурних цінностей, контролю з метою безпеки цивільної авіації (для повітряного сполучення) та інших його видів.

Виконання законних вимог службових осіб КПП та інших контрольних служб в пунктах пропуску обов'язкове для всіх громадян, які перетинають державний кордон. Громадяни, які намагаються перетнути державний кордон з порушенням порядку, підлягають затримці з дотриманням вимог чинного законодавства України. При переміщенні громадянами України через митний кордон України товарів та інших предметів, ними надаються наступні відомості:

- режим переміщення громадянина, товарів і інших предметів: виїзд, в'їзд, транзит;

- про особу: П.І.П., серія паспорта;

- місце постійного проживання (країна);

- громадянство (підданство);

- з якої чи до якої країни прямує;

- переміщується дітьми (кількість);

- кількість місць супроводжуваного багажу;

- кількість місць несупроводжуваного багажу, включаючи ручну поклажу;

- сума національної валюти;

- наявність товарів, що вимагають обов'язкового декларування і переміщення яких через митний кордон здійснюється за дозвільними документами відповідних компетентних органів (будь-яка зброя, боєприпаси та вибухові речовини, наркотики та психотропні речовини, предмети старовини та мистецтва, друковані видання носіїв інформації, сильнодіючі та отруйні речовини та ліки, радіоактивні матеріали, об'єкти флори і фауни, їхні частини та виготовлена з них продукція, високочастотні радіоелектронні пристрої та засоби зв'язку);

- наявність товарів, що підлягають оподатковуванню;

- наявність товарів, що тимчасово ввозяться /вивозяться;

- інформація про транспортні засоби, що перетинають кордон (якщо є);

- відомості про транспортні засоби - вид, марка, рік випуску, обсяг двигуна, номер шасі, кузова, двигуна, митний режим –ввезення / вивезення (тимчасовий, зворотній);

- додаткова інформація про найменування та інші певні ознаки товару, номер та дата видачі дозвільного документа і назва органу, що його видав, вартість товарів у національній валюті чи доларах США;

-в останню чергу ставиться особистий підпис особи, яка переміщує товар через кордон України.

Всі вищезазначені відомості заносяться до митної декларації, яка заповнюється кожною особою, що досягла 16 років. Митна декларація зберігається на весь період тимчасового в'їзду/виїзду і пред'являється митним органам під час повернення громадянина. У випадку втрати декларації вона не відновлюється. Якщо ж до митної декларації внесеш недостовірні відомості, винна особа притягується до відповідальності відповідно до чинного законодавства.

Використана література: Владимиров К.Н. Митне регулювання: Навчальний посібник. - 2-ге видання - Херсон: Олді-плюс. / К.Н. Владимиров, В.Ю. Бардачова. — 2002. — 336 с.: іл.