Владимиров К.Н. Митне регулювання (2002)

Визначення терміну "контрабанда" і перелік предметів, заборонених до ввезення і вивезення

Контрабанда (від італ. Controbando, де contro- урядове розпорядження)- незаконне переміщення через митний кордон України поза або з приховуванням від митного контролю чи з використанням підроблених документів, або пов'язане з недекларуванням чи недостовірним декларуванням - наркотичних речовин, психотропних, сильнодіючих, отрутних, отруйних, радіоактивних і вибухових речовин; озброєнь, вибухових пристроїв, вогнепальної зброї, патронів до неї і боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї і патронів до неї), ядерного, хімічного, біологічного й іншого видів зброї масової поразки, матеріалів і устаткування, що свідомо можуть бути використані при його створенні, крім того, сюди включаються стратегічно важливі сировинні товари, предмети художнього, історичного й археологічного надбання народу України і закордонних країн. Контрабандою вважається також переміщення й інших товарів, зроблене у великих розмірах чи з використанням свого службового становища посадовою особою, або особою, яку звільнено від певних форм митного контролю, чи особою, уповноваженою на переміщення через митний кордон окремих товарів і транспортних засобів, звільнених від певних форм митного контролю, або групою осіб, що організувалися для занять контрабандою.

У законодавстві України - контрабанда знаходить своє відображення в ст.100 Митного кодексу і ст.70 Кримінального Кодексу. Митний кодекс України містить тільки юридичне поняття контрабанди і посилання на карне законодавство, а Кримінальний

Кодекс України містить норми, за якими кваліфікується, а також карається це діяння. Відповідальність за контрабанду передбачається у виді позбавлення волі на термін від 3 до 10 років з конфіскацією

майна.

Безпосереднім об'єктом здійснення контрабанди є встановлений

порядок переміщення матеріальних цінностей, а також окремих предметів і речовин, вилучених з вільного обороту, через митний кордон України. Предметом здійснення контрабанди є товари, валюта, історичні і культурні цінності, інші предмети, у тому числі предмети, як вже згадувалося, вилучені з вільного обігу.

В даний момент предметами, забороненими до ввезення/вивезення з України, є:

1. Наркотичні і психотропні речовини, а також прилади для паління гашишу й опіуму.

Примітка: у разі необхідності зазначених предметів ввезення може бути здійснене з особливого дозволу Міністерства охорони здоров'я України.

2. Сильнодіючі, отруйні, радіоактивні, вибухові речовини, інші предмети, які можуть завдати шкоди здоров'ю чи загрожувати життю населення і тваринного світу або можуть привести до руйнування навколишнього середовища (крім випадків, прямо передбачених

законодавством).

Крім того, до ввезення заборонені: друковані матеріали, кліше, негативи, зняті плівки, фотографії, кінострічки, відеозаписи, малюнки та інші друковані й образотворчі матеріали, що містять пропаганду ідей війни, расизму, расової дискримінації і геноциду, а також спрямовані на підрив територіальної цілісності України, її політичної незалежності, державного суверенітету. Окремо заборонено ввезення

продукції порнографічного характеру, а також інші предмети, заборонені до ввезення на територію України.

Предметами, забороненими до вивезення з України, є: твори мистецтва, культурні й історичні цінності (картини, скульптури, малюнки, акварелі, різноманітні види гравюр, мініатюри, вироби з порцеляни, кришталю, кераміки, дерева, шкіри, дорогоцінних і недорогоцінних каменів, дорогоцінних і недорогоцінних металів, кістки, предмети художніх народних промислів, гобелени, меблі, художній одяг і взуття, нумізматика (монети), художня зброя, книги, рукописи, пластинки, музичні інструменти, поштові марки та інші предмети, що складають велику художню, історичну, наукову, іншу культурну цінність.

Разом з тим зазначені предмети можуть бути вивезеш тільки з особливого дозволу Міністерства культури України. Анульовані (недійсні) цінні папери також заборонені до вивезення з території України.

Використана література: Владимиров К.Н. Митне регулювання: Навчальний посібник. - 2-ге видання - Херсон: Олді-плюс. / К.Н. Владимиров, В.Ю. Бардачова. — 2002. — 336 с.: іл.