Курило Т.В. Митне право України (2007)

Митне оформлення пасажирського багажу та його переміщення через митний кордон.

Митне оформлення предметів (товарів), що ввозяться громадянами підприємцями здійснюється із заповненням уніфікованого адміністративного документа форми МД-2 та додаткового аркуша МД-3, митне оформлення предметів (товарів), що ввозяться ( пересилаються) громадянами, які не є підприємцями, здійснюється за документами форми МД-4 та МД-1 (ст. 250-254 МКУ).

Декрет КМУ "Про порядок обкладання митом предметів, які возяться (пересилаються) громадянами в Україну", встановлено. Що предмети, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, підлягають обкладенню митом за повними ставками Єдиного митного тарифу, ПДВ та акцизного збору.

Від оплати мита звільняються наступні предмети, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України громадянами:

* товари (крім вино-горілчаних і тютюнових виробів) загальною вартістю, менш як 200 Євро, або одиничного неподільного предмету вартістю не більше 300 євро (крім підакцизних товарів);

* предмети особистого користування (за винятком транспортних засобів індивідуального користування та запасних частин до них), що тимчасово ввозяться в Україну під письмове зобов'язання про зворотне вивезення або з метою транзиту;

* речі, що ввозяться (пересилаються) при переселенні на постійне місце проживання в Україну;

* горілчані вироби у кількості 1 літра, вино-2 літра, тютюнові вироби - 200 цигарок (або 200 грамів цих виробів) на одну особу, пива -10 літрів, продукти харчування на суму не більше 50 євро;

* предмети, які входять до складу спадщини, відкритої в Україні чи за кордоном, крім речей, ввезення яких в Україну чи вивезення з України заборонено (за умови пред'явлення підтверджуючих документів про право на спадщину та про належність цих предметів до складу спадщини).

У разі вивезення або пересилання в несупроводжуваному багажі, міжнародних поштових відправленнях громадянами товарів та інших предметів, придбаних громадянами України, в кількості не більш як товарна партія (товари на суму еквівалентну 100 000 євро, в перерахуванні по курсу НБУ на день оформлення митної декларації), мито та митні збори не здійснюються.

Заборонено громадянам до вивезення за межі митної території України:

* предметів, на які встановлюються державні дотації крім предметів особистого користування;

*предметів (або їх частин) промислового призначення (обладнання, комплектуючі, матеріали тощо), що застосовують у виробничій сфері, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;

* дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та виробів з них, культурних цінностей з метою їх відчуження;

* сильнодіючих отруйних, радіоактивних, вибухових речовин, інших предметів, що можуть завдати шкоди здоров'ю або загрожувати життю населення та тваринного світу або призвести до руйнування навколишнього середовища;

* анульованих цінних паперів.

Стягнення мита, акцизного і митного зборів, ПДВ за митне оформлення предметів (товарів), що ввозяться в Україну громадянами-підприємцями, здійснюється з заповненням уніфікованого адміністративного документу МД-2 (МД-3); громадянами, які не мають свідоцтва про державну реєстрацію підприємництва, здійснюється за документом МД-1 (яка є фінансовим документом суворої звітності).

До несупроводжуваного багажу (далі - НСБ) належать предмети, що відправляються їх власником (або за його дорученням іншою фізичною чи юридичною особою) і перетинають митний кордон України окремо від власника (залізничним, морським, річковим, автомобільним або повітряним транспортом) [ 1 ].

Митне оформлення НСБ здійснюється на митниці за місцем знаходження його власника (за місцем прописки). При відправленні несупроводжуваного багажу його власник пред'являє митниці квиток для проїзду за кордон, закордонний паспорт та повинен заповнити дві митні декларації.

Інспектор митної служби здійснює митний огляд багажу, накладає митне забезпечення на товаросупровідні документи, декларації, виписує провізну відомість, проставляє необхідні штампи і печатки.

НСБ громадян, які виїжджають на постійне місце проживання може містити без оподаткування предмети, що належать особисто їм і призначені для особистого користування. Побутові предмети пропускаються в кількості одного предмета або комплекту на сім'ю. Автомобілі, мотоцикли тощо пропускаються без митного оподаткування по одному предмету на особу. Багаж приймається до митного оформлення після пред'явлення митниці повністю оформлених документів на всіх членів сім”ї [2].

Використана література: Курило, Т.В. Митне право України: Навчальний посібник. / Т В Курило. — Львів: Новий світ-2000, 2007. — 240 с