Буричка З.О. (ру) Митне законодавство зарубіжних країн (2002)

II. Забезпечення безпеки і суспільного порядку

Безпека населення і охорона навколишнього середовища

Зважаючи на те, що митна служба діє на кордонах і в аеропортах країни, на неї покладено функції із забезпечення безпеки і суспільного порядку. При цьому мова йде про забезпечення:

- безпеки населення і охорони навколишнього середовища;

- захисту економіки;

- міжнародної безпеки.

Більш як у 100 національних і наднаціональних законодавчих і підзаконних актах врегульовано всі «заборони і обмеження», яких необхідно дотримуватись при ввезенні та вивезенні. Під час їх проведення в життя митна служба відіграє ключову роль.

Національний план по боротьбі з наркотичними засобами, прийнятий Федеральним урядом в 1990 році, поклав на митну службу важливі завдання по боротьбі з злочинністю в області наркотиків. Для міжнародної співпраці в області боротьби з контрабандою наркотиків використовуються інформаційні системи, які негайно передають одержані однією країною дані всім державам-партнерам: в автомобільних перевезеннях - «Балкан-інфо», в рамках якої обмінюються інформацією 28 країн, а морських перевезеннях - «Мар-інфо». Міжнародне співробітництво поширюється також на практичну діяльність з ведення дізнання при розслідуванні окремих справ.

Ліквідацією внутрішніх кордонів країн-членів Євросоюзу часто користуються нелегальні торговці зброєю. Боротьба з ними також покладена на митну службу.

У зв'язку з небезпекою не підконтрольного переміщення радіоактивних речовин, митні органі одержали дозиметричне обладнання. При виявленні ознак незаконного ввезення таких матеріалів негайно підключаються місцеві відповідні органи.

«Заборони і обмеження» включають чисельні положення з охорони здоров'я людини. Тому митна служба тісно взаємодіє з місцевими відомствами з нагляду за продовольчими продуктами і з ветеринарною службою при проведенні контролю за ввезеними винами, м'ясом, птицею та іншими продуктами тваринництва (яйця, молоко, тощо).

Не менш важливим є вклад митної служби в охорону навколишнього середовища при здійсненні контролю за міжнародними перевезеннями відходів і небезпечних вантажів. При цьому активно співпрацюють як митні органи і мобільні контрольні групи на суші, так і катери водної митної служби на морі.

Виконуючи Вашингтонську конвенцію з міжнародної торгівлі видами дикої флори та фауни, що охороняється і Федеральний закон з охорони природи, митна служба здійснює тісну співпрацю з Федеральним відомством з охороні природи.

Захист економіки, промислово-правовий захист

Ввезення товарів з підробленим товарним знаком та іншими товарними підробками наносить шкоду економіці країни. З метою захисту товаровиробників і вітчизняної торгівлі від недобросовісної конкуренції митними органами конфісковуються такі товари.

Міжнародна безпека - контроль за виконанням ембарго

Для забезпечення виконання митною службою розслідувань та проведення дізнання у справах, Митно-кримінальному відомству в м. Кельн було надано характер оперативно-розшукового центрального підрозділу митної служби. Воно координує роботу митних слідчих і надає їм допомогу по всій території Німеччини.

Іншою важливою функцією є розкриття порушень ембарго, що встановлені ООН.

Нагляд на відкритому морі

Наглядом на Північному та Балтійському морях за межами територіальних вод Німеччини займається водна митна служба. Попри свої звичайні функції на кордонах, разом з прикордонною службою та управлінням водних шляхів у відкритому морі морська митна служба виконує також додаткові - захист німецьких риболовних зон (особливо в період розмноження камбаловидних видів риб), охорона навколишнього середовища та забезпечення транспортної безпеки на території німецького шельфу.

Незаконний в'їзд

Пасажиропотік через кордон з третіми країнами, в тому числі через великі аеропорти, постійно росте. Митна служба за дорученням Федерального міністерства внутрішніх справ на багатьох ділянках виконує прикордонний контроль і поліцейський нагляд на кордоном, а також вирішує задачі щодо виявлення осіб, які знаходяться в розшуку. Цим самим вона перешкоджає в їзду на територію Євросоюзу порушників і осіб без дозволу на перебування (візи).

Вказаний вид контролю з введенням в дію 26 березня 1995 року Шенгенської угоди впливає на всі держави, що застосовують дану Угоду. Так на кордонах між державами, що застосовують Шенгенську угоду, вже не проводиться контроль осіб, прикордонний контроль здійснюється за єдиними встановленими нормами. Тепер кожна держава - член Євросоюзу несе відповідальність за безпеку держав-партнер і в.