Буричка З.О. (ру) Митне законодавство зарубіжних країн (2002)

Деякі аспекти митного законодавства Угорської Республіки

Угорщина розташована в Центральній Європі в басейні Карпат. Максимальна відстань з півночі на південь - 268 км, зі сходу на захід - 528 км. Загальна площа країни становить 93,03 тис. км. кв., а чисельність населення станом на 01.10.1999р. - 10 млн 91 тис.789 ч. Щільність населення складає 108,5 чол./км.кв. (63% населення проживає у містах). Державний устрій країни - парламентська республіка, державна мова - угорська, адміністративний поділ - 19 областей.

Столицею Угорщини є одна із найкрасивіших столиць світу - Будапешт, «перлина Дунаю», центральна панорама якого занесена до списку «Всесвітньої спадщини людства» ЮНЕСКО. Територія Будапешта складає 525 км.кв., а чисельність населення станом на 01.01.1999р. - 1 млн. 838 тис. 753 чол.

Угорщину щорічно відвідує кількість гостей, яка у 3 рази перевищує населення самої країни, тобто більше 30 мільйонів.

Паспорт

Для в'їзду в Угорщину громадянам більшості країн необхідно пред'явити діючий закордонний паспорт, а наприклад громадянам Австрії, Бельгії, Німеччини, Іспанії, Ліхтенштейну, Люксембурга, Словенії, Франції і Швейцарії достатньо мати при собі внутрішні паспорта. В разі втрати паспорта потрібно негайно повідомити консульство, а якщо такого немає, то посольство своєї країни.

Віза

Для в'їзду в Угорщину з метою туризму зі всіх європейських країн віза необхідна лише громадянам Албанії і Туреччини. Віза не потрібна громадянам таких неєвропейських країн: Аргентини, Ізраїлю, Ісландії, Канади, Кіпру, Коста-Ріки, Куби, Малайзії, Мальти, Мексики, Нікарагуа, Нової Зеландії, Панами, Сейшельських островів, Сінгапура, США, Уругваю, Чілі, Еквадору, Південно-Африканської Республіки, Південної Кореї і Японії, а також для громадян країн СНД за виключенням Азербайджану, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизії, Таджикистану, Туркменістану і Узбекистану. Громадяни Кіпру, Куби, Панами, Сінгапура і ПАР мають право безвізового перебування на території Угорщини максимум ЗО днів. Для в'їзду в країну туристи можуть звертатися за одержанням в'їздної (простої, дворазової, багаторазової) чи транзитної візи. В'їздна віза - в межах її дії - дає можливість для перебування на території країни на протязі встановленого у ній часу, але не більше 90 днів. Транзитна віза дозволяє знаходитися на території країни на протязі 48 годин. Візу видає угорське консульське чи дипломатичне представництво в країні проживання громадянина. Вартість простої, дворазової чи багаторазової в'їздної візи становить відповідно 40, 75, 180 доларів США; простої, дворазової чи багаторазової транзитної візи - відповідно 38, 65, 150 доларів США. Поза паспорта візова картка обходиться в додаткові 25 доларів. Візу на автодорожніх КПП можуть отримати громадяни країн американського континенту, Австралії, Бахрейну, Гонконгу, Індонезії, Катару, Кувейту, Марокко, Нової Зеландії, Об'єднаних Арабських Еміратів, Омана, Саудівської Аравії, Сінгапура, Таїланду і Тайваню. Одержання візи на автодорожніх КПП, в міжнародному аеропорту (Ферихедь, термінали 2А і 2В), а також в Міжнародному річковому порту (Будапешт, Белградська набережна) обходиться дорожче.

Якщо прибувати до Угорщини автобусом чи поїздом, то про отримання візи потрібно потурбуватися завчасно. Продовження візи здійснюється компетентним поліцейським відділком по місцю проживання туриста в Угорщині.

Речі для особистого користування

У відповідності до міжнародних угод, при ввезенні в країну не обкладаються митом необхідні в дорозі речі особистого користування, наприклад одяг і інші предмети, необхідні для поїздки:

- особисті коштовності;

- 1 переносний телевізор;

- 1 переносний відеомагнітофон;

- 1 переносний комп'ютер;

- 2 фотоапарата + по 10 плівок чи 24 флоппі на аппарат;

- 1 кінокамера;

- 1 відеокамера+10 пустих відеокасет;

- 1 переносний музичний центр;

- 1 програвач + 10 платівок;

- 1 переносний радіоприймач чи радіомагнітола;

- 1 переносний телефакс;

- 1 дитячий візок;

- 1 палатка та інше спорядження для кемпінгу;

- спортивне знаряддя і спорядження (напр.: для рибалки, 1 безмоторний велосипед, 1 байдарка чи каное довжиною до 5,5 м, 2 пари лиж, 2 тенісні ракетки, 1 віндсерфінг, серфінгові дошки без паруса, 1 підвісний парус, 1 повітряна куля, 1 парашут і т.д. по одній штуці).

Крім вищевказаних, кожен пасажир має право на .безмитне ввезення речей для особистого користування:

- 250 штук цигарок, 50 штук сигар чи 250г тютюну, чи комбінації тютюнових виробів загальною вагою до 250г;

- 1 л міцних лікеро-горілчаних виробів і 2 л вина;

- мисливської і спортивної зброї і патронів - на основі спеціального закону - для участі в полюванні по запрошенню чи в спортивних змаганнях (при в'їзді потрібно показати запрошення спортивного чи мисливського товариства, на основі яких митні органи видають дозвіл на ввезення зброї терміном на 90 днів);

- (по категорії особистих речей) 250г одеколону і незначної кількості духів (до 100г).

Ввезені особами до 16 років тютюнові вироби, алкоголь, кава не рахуються речами для особистого користування, і тому обкладаються митом. Більш того, безмитний ввіз вищевказаних тютюнових виробів, алкогольних напоїв (включаючи і вино), а також одеколону і духів даної категорії можливий єдиний раз на протязі календарного дня, тобто на момент першого протягом доби перетину кордону.

Крім речей для особистого користування можна ввозити ліки, необхідні для лікування захворювання, на яке страждає турист, в кількості, що вказана у довідці від лікуючого лікаря і часом перебування в Угорській республіці. Слід відмітити, що на ліки, які вміщують наркотичні засоби, це правило не розповсюджується: для їх ввезення необхідний спеціальний дозвіл. Для ввезення домашніх тварин (собак, кішок) необхідно завчасно одержати довідку від ветеринарної санітарно-карантинної служби, яка засвідчує також походження тварини. В таких випадках в'їзд здійснюється тільки через прикордонні КПП, де працюють санітарно-карантинні служби. Можна також привозити зрізані квіти і вінки, за винятком саджанців з землею чи квітів у горщиках.

Ввезення засобів платежу

На територію Угорщини дозволяється ввезення 350 тис. форинтів на людину без обмежень по номіналу банкнот. Конвертована валюта може ввозитися в нелімітованій кількості. Проте при вивезенні максимальна сума не повинна перевищувати номінал 100 тис. форінтів ( близько 400

доларів США ), тому при перетині кордону для ввезення більш значної суми в ВКВ потрібно отримати «сертифікат про ввезення цінностей», якщо цю суму пізніше потрібно вивезти з країни.

«Що таке нетоварна кількість»?

Не вважаються товарною кількістю при переміщенні через кордон особистих речей і подарунків:

алкогольні напої в кількості:

- 1 л міцних лікеро-горілчаних напоїв,

- 1 л вина,

- 5 л пива, тютюнові вироби:

- 500 шт. цигарок або

- 100 шт. цигарок або

- 500 г тютюну,

кава, чай, какао, спеції і пряності або їх суміші, за виключенням червоного молотого перцю і

суміші з його змістом:

- по 1 кг,

інші вироби по окремих категоріях:

- максимум 10 виробів однієї категорії по ціні до 5000 фор./од.,

- 5 виробів однієї категорії по ціні до 20000 фор./од.,

_ 2 вироби однієї категорії по ціні до 50000 фор./од.,

- 1 виріб по ціні вище 50000 фор.,

- автомобіль - 1 шт. на сім'ю в рік.

Під категорією слід розуміти встановлені в торговій мережі мірки (наприклад: літр, кілограм, пара, набір, сервіз і т.п.).

Перевищення кількісного ліміту при ввезенні

В разі перевищення допустимого кількісного ліміту громадяни мають право вибрати із двох нижщевказаних процедур, а саме:

1. надлімітні вироби, які підлягають декларуванню, повертають із прикордонної митниці за кордон,або

2. безкоштовно передають в дохід угорської держави надлімітні вироби, що підлягають декларуванню, решта оформляється як нетоварна категорія. В такому випадку необхідно окремо заповнити митну декларацію і зробити заяву про безкоштовну передачу.

В разі транзиту

Питання про дотримання кількісного ліміту не стоїть, коли мова йде про прибуваючих до Угорщини транзитних пасажирів. Останні в такому випадку повинні заплатити страховий внесок в розмірі митного податку (якщо дається готівкою, то сума страхового внеску повертається при виїзді з країни).

При вивезенні

При вивезенні виробів з категорії «інші товари» питання про кількісний ліміт розглядається тільки у випадку діючих кількісних обмежень по товарному обігу даних виробів. Чітко названі у визначенні нетоварної кількості продукти (наприклад, алкогольні напої, тютюнові вироби та ін.) можуть вивозитись тільки в нетоварній кількості.

Коли не потрібно платити митні податки? Митні пільги

В межах особистого або окремо супроводжуваного багажу можна без сплати мита ввозити вироби загальною вартістю не більше 30500 фор. Вказані пільги не поширюються на ті вироби, індивідуальна вартість яких перевищує митний пільговий ліміт в 30500 фор., а також на спиртні напої та тютюнові вироби, які ввозяться. Так, наприклад, якщо особа, що приїхала в країну бажає подарувати своєму родичу в Угорщині кольоровий телевізор вартістю 50 тис. форінтів, то з цієї суми не можна віднімати суму митного пільгового ліміту, тобто митний податок буде стягуватись з повної ціни телевізора - 50 тис. форінтів.

Потрібно знати також і те, що пільги не можна сумувати і в разі перевезення членами однієї сім'ї даного виробу, а при неодноразовому перетині кордону на протязі календарного дня пільгами можна користуватися тільки один раз на добу.

Митне оформлення. «Зелений і червоний» коридори

Вивчаючи приклади міжнародних аеропортів і портів, на автодорожніх прикордонних КПП Угорщини все більше створюється «зелених» і «червоних» коридорів. Правильне користування ними в значній мірі прискорює рух через кордон. Нагадаємо, що переміщення «зеленим» коридором оцінюється, як усне митне декларування, виключаючи оформлення за допомогою митної квитанції. Таким чином, з метою уникнення порушення закону, «зелений» коридор варто вибирати тільки в нижче описаних випадках, а в усіх інших правильним буде переміщення по «червоному» коридору:

Усне декларування («зелений» коридор)

Усне декларування виробів, які ввозяться і не належать до особистого багажу, можна здійснювати у наступних випадках:

- якщо сумарна вартість ввезеного виробу, або виробів не передбачає стягнення мита (тобто не перевищує 30500 фор.) або якщо на ці вироби поширюються митні пільги,

- якщо не ввозиться товарна кількість виробів,

- якщо для здійснення митного оформлення не потрібний дозвіл іншого державно-адміністративного органу,

- якщо не ввозиться більша кількість спиртних напоїв і тютюнових виробів , ніж дозволяється для особистого користування,

- якщо не передбачається використовувати митні пільги при наступному митному оформленні відправленого за кордон і окремо супроводжуваного багажу,

- якщо потрібно використовувати митну квитанцію.

Використання митної квитанції

Як вже згадувалося вище, митна квитанція вважається усною декларацією, але в тому випадку варто вибирати «червоний» коридор. Митна квитанція застосовується на основі загального правила, тобто, коли сумарна вартість понад особистого багажу речей, які ввозить пасажир, перевищує митний пільговий ліміт в 30500 фор., але не перевищує межі нетоварної кількості в 305000 фор.

Таким чином цей тип митного документу використовується, коли:

- не ввозиться товарна кількість виробів,

- не ввозиться в кількості, яка перевищує особисті потреби, спиртні напої, тютюнові вироби і кофе, а також інші товари, які підпадають під закон про акциз і підлягають обкладенню акцизним податком,

- серед виробів, які ввозяться немає такого, індивідуальна вартість якого перевищувала б 30500фор.,

- для митного оформлення не потрібний дозвіл іншого державно-адміністративного органу (наприклад, для ввезення окремих видів стільникових телефонів необхідно пред'явити дозвіл Головної Інспекції засобів зв'язку Угорщини)

- немає окремо супроводжуваного багажу, при подальшому оформленні якого пасажир планує використовувати митні пільги,

- серед виробів, які ввозяться немає таких, за які необхідно внести екологічний збір. Оформлення за допомогою митної квитанції починається після усного декларування пасажира і

проведення огляду. В межах останнього визначається митна вартість виробів, а також встановлюється можливість митного оформлення за допомогою квитанції. На підставі нарахованої митної вартості вам повідомляють розмір мита, який складає 50% від митної вартості з заокругленням до 500 фор. Якщо пасажир погоджується з встановленим розміром мита, тоді в митну декларацію також вноситься ця сума, яка підлягає оплаті на місці.

Ще однією важливою умовою вказаної процедури являється згода пасажира на оформлення перевезення багажу за допомогою митної квитанції. Якщо пасажир відмовляється заповняти митну декларацію або нема можливості задекларувати в усній формі, то митне оформлення проводиться письмово на основі заповнення відповідного митного бланку.

Письмова декларація

Пасажир зобов'язаний вибрати письмову форму митної декларації в випадках, коли:

- вартість окремо ввезеного виробу перевищує 30500 фор. або в сумі перевищує 305000 фор.,

- ввезені вироби являють собою товарну кількість,

- алкогольні напої, тютюнові вироби і кава ввозяться в кількості, яка перевищує особисті потреби,

- ввозиться також автомобіль (тут не мається на увазі машина, яка використовується в особистих цілях на час тимчасового перебування в Угорщині),

- для митного оформлення необхідний дозвіл іншого державно-адміністративного органу,

- для подальшого митного оформлення окремо супроводжуваного багажу пасажир планує використати митні пільги.

Як розрахувати розмір базового митного податку?

Для підрахунку базового податку необхідно взяти до уваги наступні моменти, і, перш за все, варто визначити саме поняття «базового податку».

Базовим податком на виріб, який прибуває неторговим шляхом, являється сплачена за нього в іншій країні ціна без ПДВ, який у відповідності до закону даної держави може вираховуватися або повертатися, тобто ціна-нетто, що підтверджується рахунком.

Перерахунок вартості виробу в іноземній валюті на форінти проводиться на основі офіційного курсу Угорського національного банку. Для цього використовується курс за понеділок тижня, який передує дню митного оформлення, а якщо цей понеділок являється святковим днем, тоді береться курс наступного робочого дня.

При відсутності рахунку пасажир може написати цінову декларацію. Проте митниця не зобов'язана погоджуватися з ціною, яка є в рахунку або ціновій декларації, якщо вона значно відрізняється від тієї, котра знаходиться в порівняльному довіднику митно - фінансової інспекції. Тобто у тих випадках, коли задекларована вартість не приймається , за базовий податок береться споживча ціна аналогічного або найбільш близького до даного по виду виробу на внутрішньому ринку, з якої вираховуються податок і мито, або проводиться оцінка на місці.

Митний збір: мито, ПДВ, споживчий і акцизний податки

Підрахунок стягнення мита

При митному оформленні виробів, які поступають неторговим шляхом, за винятком алкогольних напоїв, тютюнових виробів, кави і автомашин, для яких розмір мита встановляється на основі Торгового митного тарифу, використовується єдиний 15% митний тариф (очікується його скорочення на протязі поточного року).

ПДВ

За ввезені вироби необхідно сплатити і ПДВ, основою якого являється сума базового мита і інших можливих податків (наприклад, споживчого, акцизного і т.п.) - в Угорщині це 25%.

ПДВ не сплачується за вироби, які підпадають під категорію пільгового режиму, які не обкладаються митом.

Інші податки

Митний збір може включати в себе споживчий і акцизний податки, які необхідно сплатити при митному оформленні деяких категорій товарів, перерахованих у відповідних законах про оподаткування. Такими, наприклад, являються вироби із золота, за які при ввезенні стягується споживчий податок, а також тютюнові вироби, алкогольні напої і т.п., які підлягають акцизному оподаткуванню.

Основою підрахунку споживчого податку і акцизного збору може являтися митна вартість, і в такому випадку їх розмір визначається в процентах. Але може застосовуватися і інший, постатейний спосіб, коли при ввезенні даного виду продукції і в залежності від її кількості існують фіксовані суми податку. Проте можливі і комбінації цих двох варіантів.

Потрібно пам'ятати про те, що при необхідності внесення митного збору пасажир повинен зробити це негайно, ще під час митного оформлення на прикордонній митниці.

Ввезення автомобіля

Іноземні громадяни на основі усної декларації і максимум на 6-ти місячний термін можуть оформити тимчасове ввезення їх автомобіля або мотоцикла, включаючи причіп або житловий трейлер. Важливо відмітити, що оформлений таким чином транспортний засіб на території Угорщини можна передати в користування іншим особам тільки після сплати митного збору.

Вироби для вивезення. Що можна вивозити?

Без дозволу митниці можна вивозити:

- особисті речі,

- придбані або одержані в подарунок в Угорщині товари - за винятком обмежених спеціальним законом , загальна вартість яких на внутрішньому ринку не перевищує 305000тис.фор.,

- вироби, куплені за форінти, походження яких при виїзді необхідно засвідчити сертифікатами про обмін ВКВ в офіційних обмінних пунктах або квитанціями про зняття форінтів з валютного рахунку в банку.

У випадках, не передбачених вище, для вивезення товарів необхідний дозвіл Угорського Національного Банку. Такі дозволи по столичному регіону і області Пешт видаються відділом поточних операцій головного відділу Угорського Національного Банку по валюті та допусках, а також, на прохання клієнта, - регіональними дирекціями УНБ.

Для вивезення деяких виробів - незалежно від їх вартості - необхідний дозвіл спеціалізованих установ (наприклад, коли мова йде про твори образотворчого мистецтва чи інших культурних цінностей). Щодо процедури оформлення дозволів, то інформацію можна отримати в митних органах, або використовуючи інформаційну митну систему.

Вивезення платіжних засобів

Не потрібно брати дозвіл на вивезення:

- суми до 350 тис форинтів без обмеження номіналу банкнот,

- еквівалента 100 тис. форинтів (близько 400 доларів США) у ВКВ,

- валютних сум при наявності митного бланку, який засвідчує їх ввезення,

- дорожних чеків, банківських і кредитних карток і чекових книжок для оплати в ВКВ, а також чеків і облігацій, що містять зобов'язання по оплаті у валюті.

Повернення ПДВ

Слід відмітити, що потрібно уважно ознайомитися з інформацією, надрукованою на декількох мовах на зворотній стороні бланку повернення ПДВ, а також пам'ятати про те, що митниця підтверджує факт вивезення товару тільки на прохання громадян, і заднім числом посвідчення не видається.

Контрольно-пропускні пункти

На територію Угорщини громадяни попадають через один із 55 автодорожніх, 22 залізничних або 6 річкових контрольно-пропускних пунктів, або ж через єдиний міжнародний аеропорт Ферихедь, який має прикордонні пункти в багатьох містах країни.