Дудчак В.І. Митна справа (2002)

Особливості ветеринарного контролю на митному кордоні України

Пропуск через митний кордон України товарів, продуктів тваринного походження, готових харчових продуктів, сировини тваринного походження, кормів тваринного і рослинного походження, кормових добавок, штамів мікроорганізмів, засобів захисту тварин, засобів ветеринарної медицини, а також предметів і матеріалів, що можуть бути носіями збудників інфекційних захворювань тварин, здійснюється відповідно до ст. 22 Закону України від 25.06.92 № 2494-ХИ «Про ветеринарну медицину» і лише після проходження обов'язкового ветеринарного контролю, який проводять фахівці регіональних служб державного ветеринарного контролю.

Митне оформлення згаданих товарів (вантажів) може бути завершено тільки після проходження ветеринарного контролю.

Ввезення, вивезення і транзит через територію України тварин, сировини тваринного походження та інших предметів (вантажів), в'їзд транспортних засобів, що підлягають обов'язковому ветеринарному контролю, допускається тільки за наявності документів, передбачених міжнародними угодами та за умов дотримання вимог ветеринарного контролю.

Кабінет Міністрів України 30.05.96 за № 584 ухвалив постанову «Про заходи запобігання виникненню небезпечних захворювань тварин». Ця постанова зобов'язує здійснювати ввезення тварин, продуктів і сировини тваринного походження лише за умов:

а) врахування епізоотичного стану в країні-експортера;

б) наявності ветеринарного сертифіката країни-експортера;

в) проведення обов'язкового державного ветеринарного контролю на кордоні в пункті пропуску на митну територію України.

У разі ввезення юридичними і фізичними особами на територію України або вивезення за її межі товарів тваринного походження, митному органу повинен бути представлений ветеринарний сертифікат. І лише після здійснення ветеринарного контролю може бути здійснено митне оформлення.

Ветеринарному контролю підлягають усі види тварин, продукти харчування тваринного походження, сировина тваринного походження, корм тваринного і рослинного походження та інші продукти, предмети, матеріали, що можуть бути носіями збудників інфекційних захворювань.

До категорії готових харчових продуктів тваринного походження належать консерви м'ясні, м’ясо-рослинні і рибні, різні сири, масло вершкове, маргарин, жири, сухе молоко, продукти дитячого харчування, ковбасні вироби, м'ясні концентрати і т. п.

Кормом тваринного походження може бути борошно м'ясне, рибне, кров'яне, кісткове та сухе, комбінований і живий корм для риб і т. п.

Корм рослинного походження — це зерно фуражне, комбікорм, кормові суміші, макуха, шрот, коренеплоди, бульбоплоди, сіно, солома та ін.

Кормовими добавками можуть бути білки, амінокислоти, вітаміни, мікро та макроелементи, ферментні препарати, жири, кормові дріжджі і т. п.

Продуктами тваринного походження є м'ясо і м'ясопродукти, молоко і молокопродукти, яйця, яєчний порошок, різні рибопродукти, мед та інші продукти бджільництва і т.п.

До сировини тваринного походження належать шкіра, вовна, волосся, щетина, пух, пір'я, хутро, залози внутрішньої секреції, кишки, камені внутрішніх органів тварин, роги, копита, кістки, кокони шовкопряда, яєчна маса для переробки, тваринні жири, сухе молоко, легені, печінка, різні субпродукти, жовч, кров і т.д.

У поняття "тварини» входять тварини сільськогосподарські, свійські, зоопаркові, лабораторні, дикі, циркові тварини, хутрові звірі, свійська та дика птиця, бджоли, риби, жаби, молюски, раки, шовкопряди, інші представники фауни і біологічні об'єкти — ембріони, інкубаторні яйця, сперма і т. п.

Штами мікроорганізмів — це генетично однорідні популяції мікроорганізмів у межах виду з визначеними стабільними специфічними морфологічними ознаками та біологічними особливостями.

До засобів захисту рослин належать біологічні, імунобіологічні, рослинні, хімічні, хіміко-фармацевтичні та інші препарати.

Засобами ветеринарної медицини можуть бути призначені для ветеринарної діяльності матеріали, устаткування, прилади, інструменти, спеціальні автомобілі і т. п.

У кожній державі, як свідчить світова практика, у разі загострення епізоотичного стану, відповідними державними інспекціями оголошується заборона на ввезення певних товарів тваринного чи рослинного походження.

Використана література: Дудчак В.І. Митна справа. / В.І. Дудчак, О.В. Мартинюк. — 2002. — 100 с.: іл.