Савельєв Є.В. Міжнародна економіка: теорія міжнародної торгівлі і фінансів (2001)

1. Паритет купівельної спроможності валют

Коли товарний арбітраж між двома економіками є досконалим, то, беручи до уваги валютний курс, ціну одного товару в даній країні, р та ціну даного товару в Закордоні, р*, можна стверджувати, що останні повинні бути рівними, отже, р = wp * (рівняння 18.8). Це також дійсне для рівня цін усіх товарних кошиків, тобто індексів цін Р та Р*. Таким чином отримуємо обмінний курс w.



Рівень цін даної країни визначають у різних випадках по-різному. У дуже простому випадку країни обмінюються подібним товаром. Позначимо його як товар 1. Тоді маємо w = р/р*. Може бути розглянутий також випадок, коли обидві країни повністю спеціалізуються на певному товарі, Батьківщина - на товарі 1, а Закордон - на товарі 2. Тоді валютний курс набирає форми: w = р /р *. У більшості випадків рівень цін певної країни є індексом, котрий враховує ціни товарів, які виробляють, - у нашому випадку двох товарів, отже



Р:(рі,Р2) (2L2)

При цьому ми можемо розглядати ситуацію, коли дана країна експортує і споживає товар 1, а товар 2 імпортує, причому певну кількість товару 2 виробляють у даній країні як товар - субститут імпортного товару. Вітчизняна валюта знецінюється, коли вітчизняний рівень цін зростає сильніше, ніж закордонний. У темі 20 зазначено, що вітчизняний рівень цін зростає, якщо номінальна грошова маса зростає швидше, ніж реальна потреба в грошах.