Каленський М.М. Митний контроль та митне оформлення (2002)

Фітосанітарний контроль

Фітосанітарний контроль запроваджується з метою охорон території України від проникнення через кордон карантинних та інших небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів (карантинні об'єкти), що можуть завдати значних збитків народному господарству України.

Відповідно до статті 11 Закону України від 30.06.93 р. № 3348-ХП "Про карантин рослин" ввезення в Україну підкарантинних матеріалів проводиться за наявності фітосанітарного сертифіката, що видається країною-експортером, та карантинного дозволу на імпорт, що видається державною інспекцією з карантину рослин України.

Наказом Головної державної інспекції з карантину рослин від 25.09.96 р. № 72 "Про затвердження Правил фітосанітарного контролю на державному кордоні України" затверджено правила здійснення фітосанітарного контролю за вантажами, які переміщуються через митний кордон України. Згідно з наказом вантажі поділяються на такі категорії:

— підконтрольні об'єкти — об'єкти, що належать до категорії підкарантинних матеріалів та об'єктів і контролюються фахівцями державної служби з карантину рослин;

— підконтрольні матеріали — матеріали, що належать до категорії підкарантинних матеріалів та об'єктів і підлягають карантинному огляду без супроводження фітосанітарними документами.

До категорії підконтрольних матеріалів і об'єктів належать:

а) вітчизняні та іноземні транспортні засоби, які прибувають в Україну з інших країн;

б) поштові відправлення;

в) багаж пасажирів;

г) вироби зі шкіри і шерсті;

д) вироби із дерева;

є) вироби із гофрокартону та ін.

— підкарантинні матеріали — об'єкти і матеріали, що належать до категорії підкарантинних матеріалів та об'єктів, підлягають фітосанітарному контролю на державному кордоні і супроводжуються фітосанітарними документами.

Підкарантинні матеріали дозволяється ввозити в Україну за наявності:

карантинного дозволу на імпорт (транзит), що видається Головною державною інспекцією з карантину рослин Мінсільгосппроду України;

— фітосанітарного сертифіката, який видається державними органами з карантину і захисту рослин країни-експортера.

До категорії під карантинних матеріалів належать: насіння і посадковий матеріал, різні рослини і їхні частини, свіжі й су. шені плоди й овочі; продовольчий фураж і технічне зерно, цукор меляси, жом, макуха, шрот, солод, волокна лляні і бавовняні лікарські рослини, горіхи, мука, крупа, кава, какао, тютюн, солодощі; фураж — сіно, комбікорм, підстілка для худоби; шерсть очищена і неочищена; необроблена деревина і пиломатеріали; культури живих грибів, різні бактерії, колекції комах, збудники хвороб рослин, кліщі, гербарії, моноліти і зразки ґрунтів.

Вантажі, що належать до категорії підконтрольних, фітосанітарній сертифікації не підлягають, але мусять проходити огляд фахівців фітосанітарної служби в пунктах пропуску через державний кордон України. За відсутності зараження карантинними об'єктами вантажі безперешкодно пропускаються до місця призначення.

Відповідно до положень наказу усі підконтрольні і підкарантинні товари, що надходять з-за кордону і пройшли фітосанітарний контроль на прикордонно-пропускному пункті, підлягають повторному карантинному огляду, а за необхідності — лабораторній експертизі в місці призначення.

Підкарантинні матеріали, що вивозяться за межі України, мають відповідати умовам, передбаченим міжнародними договорами, учасницею яких є Україна. Вивезення підкарантинних товарів за межі України здійснюється на основі фітосанітарного огляду в супроводі фітосанітарного сертифіката на експорт, форму якого встановлено міжнародною конвенцією Європейської організації захисту рослин, що завіряється трикутним штампом і видається на кожну транспортну одиницю.

Таким чином, у разі переміщення через митний кордон матеріалів та об'єктів, що підлягають фітосанітарному контролю, їх митне оформлення може бути закінчено лише після проведення фітосанітарного контролю, свідченням чого є відповідні відмітки на товаросупровідних, товаротранспортних та інших документах.

Використана література: Каленський, М.М. Митний контроль та митне оформлення: Нач.посіб. / За ред. М.М.Кленського, П.В.Пашка. - К.: Т-во ’Знання’, КОО, 2002. - 284 с. - (Митна справа в Україні). / М.М. Каленський, П.В. Пашко. — 2002. — іл.