Каленський М.М. Митний контроль та митне оформлення (2002)

Особливості оформлення міжнародних поштових відправлень та міжнародних експрес-відправлень

Відповідно до Всесвітньої поштової конвенції (Сеул, 1994 р.) та наказу Міністерства зв'язку від 12.06.96 р. № 120 під міжнародними поштовими відправленнями (МПВ) розуміють:

— посилки;

— дрібні пакунки;

— бандеролі;

— ящики з оголошеною цінністю;

— листи вагою до 2 кг;

— мішки з позначкою М. Види МПВ:

— листи вагою до 2 кг розміром 114x162 мм, 162x229 мм, 229x324 мм;

— бандеролі до 2 кг — засіб пересилання друкованих матеріалів, художньої літератури;

— дрібні пакунки до 1 кг — засіб пересилання сувенірів;

— посилка вагою до 10 кг (з або без оголошеної цінності) — засіб пересилки предметів (крім заборонених митними та поштовими правилами);

— посилка вагою до 20 кг (UMS).

Поштові відправлення поділяються на прості, рекомендовані, з оголошеною цінністю, з повідомленням про вручення.

Поштовими та митними правилами пересилати заборонено:

— предмети харчування (лише за поштовим переліком);

— живих тварин;

— кокон шовкопряду;

— сухі п'явки;

— інші предмети, пересилання яких заборонено чинним законодавством.

Відповідно до Закону України від 13.09.2001 р. № 2681 дозволено пересилання на адресу фізичних осіб у МПВ продуктів харчування вагою до 10 кг в упаковці виробника.

Порядок пересилання в МПВ валютних цінностей встановлено Постановою правління Національного банку України від 12.07.2000 р. № 283 "Про затвердження Інструкції про переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів, платіжних документів, інших банківських документів і платіжних карток через митний кордон України".

МПВ оглядаються комісією у складі трьох осіб: двох працівників відділення зв'язку і одного працівника митниці, та представниками інших контролюючих органів відповідно до статті 18 Митного кодексу України (у разі необхідності).

Відповідно до листа ДМСУ від 01.07.97 р. № 11/6-6120 у випадках виявлення в поштових відправленнях, НСБ валютних цінностей без приховування, тобто без порушення митних правил, але з порушенням правил пересилки службами прискореної доставки, вилучення або повернення таких предметів входить в компетенцію відповідних служб (пошти, залізниці тощо).

Порядок оподаткування та митного оформлення товарів, що надходять у міжнародних поштових відправленнях, встановлений Законом України від 13.09.2001 р. № 2681.

Нарахування обов'язкових платежів та інших зборів при митному оформленні МПВ здійснюється на бланку оглядового розпису форми МІ5 відповідно до Наказу Держмитслужби та Державного комітету зв'язку та інформації України від 27.10.99 р. № 680/108 "Про затвердження Положення про митний контроль та митне оформлення міжнародних поштових відправлень".

Товари (предмети), належним чином упаковані (крім заборонених законодавством до переміщення через митний кордон), Що перевозяться експрес-перевізником будь-яким видом транспорту з метою доставки одержувачу у визначений термін, належать до міжнародних експрес-відправлень (МЕВ): це, наприклад, ITS, DHL, TNT та ін.

Порядок оподаткування та митного оформлення товарів, що надходять у міжнародних експрес-відправленнях, встановлений Законом України від 13.09.2001 р. № 2681.

Порядок здійснення митного контролю за переміщенням МЕВ що перебувають під митним контролем, встановлений Наказом ДМСУ від 26.07.2000 р. № 405 "Про затвердження порядку митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень".

Використана література: Каленський, М.М. Митний контроль та митне оформлення: Нач.посіб. / За ред. М.М.Кленського, П.В.Пашка. - К.: Т-во ’Знання’, КОО, 2002. - 284 с. - (Митна справа в Україні). / М.М. Каленський, П.В. Пашко. — 2002. — іл.