Зельніченко О.І. Митна справа (2000)

Характеристика товарних розділів ТН

Розділ ХІІ

Взуття, головні убори, парасольки, сонцезахисні парасольки, тростини складні, хлисти, батоги та їх частини; оброблене пір'я та вироби з нього; штучні квіти; вироби з людського волосся

Розділ включає 4 товарні групи (64 - 67), які містять 20 товарних позицій. Приміток, що пояснюють загальні принципи класифікації товарів у цьому розділі, немає.

Група 64. Взуття, гетри та аналогічні вироби; їх частини

Група починається з приміток, положення яких обмежують перелік товарів, що класифікуються в даній групі, входять у поняття "частини", а також визначає вираз "гума або полімерний матеріал"; примітки до субпозицій конкретизують поняття "спортивне взуття" і поняття "підошва", що зустрічається в даній групі.

Загальні положення.

За деякими виключеннями ця група містить в товарних позиціях 6401-6405 різні типи взуття (також галоші і боти), незалежно від її розміру і фасону, з визначенням конкретного призначення взуття, способу її виробництва і матеріалів, з яких вона виготовлена.

У даній групі термін "взуття" не містить верхню частину взуття з тонких матеріалів (паперу, листів пластику та ін.) без прикріплених підміток. Ці вироби класифікуються за матеріалом, з якого вони виготовлені.

(A) У групі розглядаються всі типи взуття від босоніжок з простим верхом з ремінців або шнурків, які кріпляться будь-яким шляхом, до чобіт з високим голенищем (з верхом, що закриває голінь і стегно). Ці чобітки можуть бути обладнані ремінцями, які зав'язують біля талії для ліпшої їх підтримки.

(Б) Взуття може бути виготовлене з будь-якого матеріалу, за винятком азбесту. Взуття може містити в будь-яких пропорціях матеріали, які вказані в групі 71. Але в даній групі класифікація взуття, що вказане в товарних позиціях 6401-6405, здійснюється за матеріалом, з якого вироблені підошва і верх взуття.

(B) Термін "підошва", що застосовується в позиціях 6401-6405, визначає ту частину взуття (за винятком прикріпленого каблука), яка під час носіння перебуває в контакті з землею. При цьому основним матеріалом підошви буде враховуватись матеріал підошви, площа контакту якого з грунтом при носінні буде найбільшою. При визначенні основного матеріалу, з якого виготовлена підошва, інші елементи (аксесуари, підсилюючи деталі) до уваги не беруться.

У тих випадках, коли взуття виготовлене з одного шматка (наприклад, взуття з підошвою з деревини) і не має прикріпленої підошви, класифікація здійснюється за матеріалом, з якого складається нижня частина поверхні взуття.

(Г) Під час класифікації взуття необхідно також брати до уваги матеріал, з якого виготовлено верх взуття. Верхом взуття враховують її частину над підошвою. Разом з тим, для деяких видів взуття з пластмасовою формованою підошвою або для взуття типу мокасин (американських або індійських) підошва з верхом, частково або повністю, вироблені з одного шматка матеріалу, що ускладнює визначення межі між підошвою та верхом. У таких випадках верх взуття треба визначати як частину взуття, що захищає ногу збоку та зверху. Розмір верху суттєво змінюється залежно від типу взуття. Верх взуття може закривати ступню і ногу повністю, а також стегно (наприклад, у чоботах для рибалок), а може складатись лише з ремінців або зав'язочок (як в босоніжках).

Якщо верх складається з двох або більше матеріалів, то класифікація здійснюється за складовим матеріалом, що має найбільшу площу зовнішньої поверхні. При цьому до уваги не беруться ніякі аксесуари або підсилюючі деталі, а також пряжки,

шнурки, застібки-блискавки та ін. Матеріал, з якого виготовлена підкладка, в усіх випадках не впливає на класифікацію.

(Д) У даній групі термін "гума або пластмаса" поширюється на всі види текстильних матеріалів з виразним покриттям одного з вказаних матеріалів, або з обох. Це означає, що таке покриття легко побачити неозброєним оком, без урахування зміни кольору, що виникає внаслідок нанесення такого покриття.

(Є) Відповідно до пункту (Д) в даній групі термін "текстильні матеріали) поширюється на волокна, прядиво, тканини, повстяні матеріали, неткані матеріали, канатні і мотузкові матеріали, шнури та інші матеріали, які вказані в групах 50-60.

Група 65. Головні убори та їх частини

Примітки:

1. До даної групи не включають:

а) головні убори, що носили (6309);

б) головні убори з азбесту (6812);

в) капелюхи для ляльок, інші іграшкові головні убори і карнавальні приналежності, що включені до групи 95.

2. До товарної позиції 6502 не включаються шиті напівфабрикати для капелюхів, за винятком напівфабрикатів, що виконані шляхом зшивання смужок по спіралі.

Загальні положення. За винятком виробів, що перераховані у наведених нижче пунктах, в цій групі класифікуються напівфабрикати для капелюхів, заготовки для них, ковпаки і головні убори різних фасонів і типів, незалежно від того, з якого матеріалу вони виготовлені і для чого призначаються.

Група також включає сітки для волосся з будь-якого матеріалу, деяке спеціальне приладдя для головних уборів.

Капелюхи та інші головні убори цієї групи можуть бути прикрашені та оздоблені будь-яким матеріалом, включаючи оздоблення, що виготовлено з матеріалів групи 71.

Примітки до конкретної товарної позиції для зручності класифікації описують технологію виробництва головних уборів і пояснюють терміни, що зустрічаються в цій групі.

Розділ XIII

Вироби з каменю, гіпсу, цементу, азбесту, слюди і подібних матеріалів; керамічні вироби; скло і вироби з нього

Цей розділ не має приміток. Пояснення відносяться безпосередньо до товарних груп (68-70), які складають розділ. Групи складаються з 49 товарних позицій і 137 субпозицій.

Кожна з товарних груп має свої офіційно прийняті примітки і кожна група описує ряд визначених виробів:

група 68 - описує вироби з каменю, гіпсу, цементу, азбесту, слюди та інших аналогічних матеріалів;

група 69 - описує вироби з кераміки;

група 70 - описує скло і вироби з нього.

Деякі вироби з каменю, гіпсу, цементу та ін., а також деякі вироби з кераміки і скла входять до інших розділів номенклатури (наприклад, електроізоляційні матеріали, меблі, лампи і фітінги освітлювальних приладів). Це оговорюється примітками до групи.

Група 68. Вироби з каменю, гіпсу, цементу, азбесту, слюди та інших аналогічних матеріалів

Загальні положення. Ця група охоплює:

A) Товари, що класифікуються в 25 товарній групі, з більшим ступенем обробки, ніж передбачено в примітках 1 до цієї групи.

Б) Предмети, що не входять до 25 групи згідно з примітками 2д до вказаної групи;

B) Деякі предмети, що виготовлені з мінералів, що класифікуються в V розділі;

Г) Предмети, які виготовлені з деяких матеріалів групи 28 (наприклад штучних абразивів).

Деякі з вказаних у п.(В) і (Г) предметів можуть бути агломеровані зв'язуючими речовинами, містити наповнювачі, можуть бути армовані, або, якщо річ йде про абразиви чи слюду, можуть бути нанесені на основу з тканин, паперу, картону або інших матеріалів.

Більшість вказаних виробів одержані шляхом застосування різних технологічних операцій, під час яких змінюється лише форма, а не структура вихідного матеріалу. Деякі вироби можуть бути одержані шляхом агломерації, інші вироби - гартуванням в

автоклавах. Тут також розглядаються деякі вироби, які одержують шляхом радикальної трансформації вихідної сировини (наприклад, плавлення з метою одержання шлаковати, плавленого базальту та ін.). Предмети, що виготовляють обпалом сформованої глини (керамічні вироби), в основному класифікуються в 69 групі, за винятком керамічних абразивів, які описані в тов.поз.6804. Скло і вироби із скла, разом із склокерамічними виробами та інших плавлених кремнеземів, класифікуються в 70 групі.

Розділ XIV

Перли природні або культивовані, дорогоцінне або не дорогоцінне каміння, дорогоцінні метали, метали, плаковані дорогоцінними металами, вироби з них; біжутерія; монети

Група 71. Назва цієї групи співпадає з назвою розділу

Група 71 складається з трьох підгруп:

І - підгрупа - перли природні або культивовані, дорогоцінне або напівдорогоцінне каміння;

ІІ - дорогоцінні метали; метали, плаковані дорогоцінними металами;

ІІІ - ювелірні вироби, вироби золотих та срібних справ майстрів.

У примітках до 71 групи наведено поняття "дорогоцінний метал", до якого включено срібло, золото та платина.

Термін "платина" включає в себе платину, осмій, іридій, паладій, родій та рутеній.

Разом з тим, незважаючи на примітку 46 до цієї групи, в субпозиціях 7110 11 і 7110 19 термін "платина" не містить іридій, осмій, паладій, родій та рутеній.

Поняття "дорогоцінні або недорогоцінні камені" не включає в себе речовини, які перелічені в примітці 26 до 96 групи.

Загальні положення.

До 71 групи належать:

1) Природні або культивовані перли, алмази та інше дорогоцінне або недорогоцінне каміння (природне, штучне та реконструйоване) не оброблене та оброблене, але неоправлене і не

нанизане, (тов.поз.7101-7104) а також деякі відходи процесу обробки цього каміння (тов.поз.7105).

2) Дорогоцінні метали та метали, які плаковані дорогоцінним металом, оброблені та напівоброблені, звичайні та порошкоподібні, але не готові вироби, які класифікуються у III підгрупі; крім того, до тов.поз.7112 належать відходи і брухт, що залишаються від обробки дорогоцінних металів і металів, що плаковані дорогоцінним металом.

3) Вироби, які повністю або частково виготовлені з природних або штучних перлів, алмазів та іншого дорогоцінного або напівдорогоцінного каміння, дорогоцінних металів та металів, які плаковані дорогоцінним металом (тов. поз. 7113-7116).

Пояснення до деяких субпозицій.

Підгрупа І.

Субпозиція7102 10.

Перед надходженням промислових чи непромислових алмазів до ринку їх, за визначеними критеріями, сортують фахівці. До таких критеріїв належать розмір, кристалографічна придатність до розрізання, прозорість, блиск, чистота.

Субпозиції 7102 21 і 7102 29.

До цих субпозицій належать наступні природні алмази:

1) Власне алмази, тобто прозорі алмази, які за своїми властивостями використовують у ювелірному виробництві, а також майстрами золотих і срібних справ (іноді їх називають "борт");

2) Чорні алмази (їх називають також "карбондо"), які твердіші, ніж прозорі алмази;

3) Власне "борт", зокрема прозорі та непрозорі алмази, які непридатні для розрізання.

Субпозиції 7102 31 і 7102 39.

Ці субпозиції містять природні алмази, які придатні для використання ювелірами внаслідок їх характерних властивостей (колір, блиск, прозорість та ін.).

Субпозиція 7104 10.

П'єзоелектричний кварц має властивість виробляти електричний заряд за умови механічного впливу і навпаки. Сила заряду залежить від тиску. Внаслідок цих властивостей п'єзоелектричний кварц застосовують у виробництві електричного обладнання різного призначення (мікрофонах, гучномовцях, частотних перетворювачах та ін.).

Підгрупа II.

Субпозиція 7108 20 "Золото, що застосовують для чеканки монет".

Ця субпозиція включає золото, що використовують для обміну національні та міжнародні банки та їх уповноваженими.

Розділ XVI

Машини, устаткування і механізми; електричне устаткування, їх частини; звукозаписуюча і звуковідтворююча апаратура; апаратура для запису і відтворення телевізійних зображень і звуків, їх частини і приналежності

Даний розділ складається з двох товарних груп - 84 і 85. За обсягом він становить близько 20% всієї номенклатури.

Розділ, товарні групи, субпозиції та підсубпозиції мають примітки, якими слід користуватись під час визначення коду товарів.

Загальні положення розділу.

1. За деякими винятками, які наведені в примітках до розділу і товарів, які більш детально описані в інших розділах, цей розділ охоплює все механічне та електричне обладнання, прилади, пристрої та їх частини, а також окремі немеханічні та неелектричні пристрої та їх частини.

2. Вироби, які класифікуються в цьому розділі можуть бути виготовлені з будь-якого матеріалу. Як правило їх виробляють з недорогоцінних металів, але розділ охоплює також обладнання та його частини з інших матеріалів таких, як пластмаси, дерева, дорогоцінних металів і т.п.

Частини, які придатні виключно або головним чином для застосування в конкретних машинах або пристроях, чи в групах машин і пристроїв з тих самих товарних позицій, класифікуються в тих самих товарних позиціях, що й самі машини і пристрої, за деякими винятками.

Поряд з цим, окремі частини мають відповідні товарні позиції:

a) частини двигунів товарних позицій 8407 або 8408 (8409)

b) частини обладнання тов.поз.8425-8430 (8431)

c) частини текстильних машин тов.поз.8444-8447 (8448)

d) частини станків тов. поз. 8456-8465 (8466)

е) частини конторських машин тов. поз. 8469-8472 (8473)

f) частини машин тов. .поз. 8501-8502 (8503)

g) частини пристроїв тов. поз. 8519-8521 (8522)

h)частини пристроїв тов. поз. 8525-8528 (8529)

і) частини пристроїв тов. поз. 8535, 8536 або 8537 (8538).

Вказані правила не стосуються частин, які самостійно утворюють вироби, котрі класифікуються в даному розділі (за винятком тов. поз. 8485 і 8448); у будь-якому випадку вони класифікуються у відповідних товарних позиціях, хоча й розроблені як частини конкретної машини. Це зокрема стосується:

1) насосів і компресорів (тов.поз.8413 і 8414);

2) фільтрувального обладнання та пристроїв тов.поз.8421;

3) підйомно-транспортного обладнання (тов. поз. 8425, 8426 або 8428);

4) кранів і клапанів і т.п. (8481);

5) підшипників і сталевих кульок з допуском, не більше 1% або 0,05 мм, залежно від того, що менше (8482);

6) трансмісійних валів, колінвалів, корпусів підшипників, підшипників ковзання, зубчастих колес і передач (фрикційні передачі, коробки передач та інші пристрої для зміни швидкості включно), маховики, шківи, блоки шківів, муфти і з'єднання валів (8483);

7) сальники та інші вузли тов. поз. 8484;

8) електродвигуни тов. .поз. 8501;

9) електричні трансформатори та інші машини і пристрої тов. поз. 8504;

10) електронагрівачі опору (8516);

11) електричні конденсатори (8532);

12) електричні перемикачі, пристрої для захисту та ін. для електричних ланцюгів (8535, 8536);

13) пристрої для керування електричними ланцюгами (плати, панелі, столи, шафи - 8537);

14) лампи тов. поз. 8539;

15) клапани і трубки тов. поз. 8540, діоди, транзистори та ін. тов. поз. 8541;

16) вироби з електротехнічного вугілля (електроди, щітки та ін. - 8545);

17) ізолятори з будь-якого матеріалу (8546);

18) ізоляційні пристрої електричних машин та ін. тов. поз. 8547. Інші частини, які відносяться до такого ж типу, але не призначені виключно або головним чином для використання у

конкретній машині або класі машин, класифікуються у тов. поз. 8485 (якщо вони неелектричні) або у 8548 (якщо вони електричні), якщо не виключені положеннями до розділу.

Наведені вище правила класифікації не стосуються частин, які входять до тов. поз. 8484 (сальники і т.п.), 8545 (вугільні електроди), 8546 (ізолятори) або 8547 (труби кабелепроводів); ці частини класифікуються за відповідним матеріалом.

Частини машин класифікуються в даному розділі незалежно від того, завершені вони чи ні. Чорнові поковки з чорних металів класифікуються в тов. поз. 7207.

Всі інші частини приладів класифікуються за більш загальними правилами. Так, допоміжні пристрої класифікуються за правилами інтерпретації 2а і 3в, а також 3 і 4 частин приміток до розділу;

незавершені машини - за правилом інтерпретації 2а;

незібрані машини - за правилом інтерпретації 2а;

багатофункціональні машини та складені машини - згідно 3 частини приміток до розділу;

функціональні блоки - згідно 4 частини приміток до розділу;

мобільне обладнання - згідно пояснень до товарних позицій, до яких ці машини належать, груп і товарних позицій XVII розділу;

лабораторні машини і обладнання - в даному розділі за умови, що вони не відповідають вимогам тов. .поз. 9023 та іншим товарним позиціям цієї групи.

Розділ XVII

Засоби наземного, повітряного і водного транспорту, їх частини і приналежності

У даному розділі класифікуються засоби залізничного транспорту всіх типів і потяги на повітряній подушці(група 86), інші наземні засоби транспорту включаючи засоби на повітряній подушці (група 87), повітряні і космічні транспортні засоби (група 88), судна, човни всіх типів (група 89).

Група 87. Засоби наземного транспорту, крім залізничного рухомого складу і трамваїв; їх частини і приналежності

У цій групі класифікуються транспортні засоби, за винятком деяких рухомих машин розділу XVI:

1) трактори (8701);

2) автомобілі, які призначені для перевезення людей (8702, 8703) або вантажів (8704) або спеціальні (8705);

3) транспортні засоби, які застосовуються на виробництві (заводах, складах, аеропортах та ін. - 8709);

4) броньовані бойові машини з моторним приводом (8710);

5) мотоцикли і коляски до них, велосипеди і коляски для інвалідів, незалежно від того, мають вони моторний привід чи ні (8711-8713);

6) дитячі колиски (8715);

7) причепи і напівпричепи, інші транспортні засоби, що не мають механічного привода (8716).

В групі також класифікуються транспортні засоби на повітряній подушці, які призначені для пересування над землею, водою, болотом та ін.

Частково комплектний або незавершений будівництвом транспортний засіб класифікується як відповідний повністю комплектний або завершений будівництвом транспортний засіб за умови, що воно має суттєві ознаки останнього (правило інтерпретації 2а), наприклад:

- автомобіль, на якому не встановлені колеса, шини або акумуляторна батарея;

- автомобіль, на якому не встановлено двигун або внутрішня арматура;

- двоколісний велосипед без сідла і шин.

Група 87 поширюється також на частини і приналежності, які виключно або головним чином можуть бути застосовані з транспортними засобами згідно положень приміток до розділу.

Автомобілі-амфібії класифікуються в даній групі як автомобілі. Разом з тим літальні апарати, конструкція яких дозволяє їм пересуватися як дорожнім транспортним засобам, класифікуються в тов. поз. 8802.

Група 89. Судна, човни та інші плавучі засоби

Загальні положення.

Ця група містить судна, човни та інші плавучі засоби всіх видів незалежно від того, є вони самохідними або ні. До неї також належать плавучі споруди (причали, буї), транспортні засоби на повітряній подушці, які призначені для пересування над водяною поверхнею, льодом незалежно від того, можуть вони виходити на берег або причал чи ні.

Розділ XIX

Зброя і боєприпаси, їх частини і приналежності

Група 93. Назва цієї групи співпадає з назвою розділу

Загальні положення. До даної групи належать:

1) зброя всіх видів, яка призначена для наземних, морських або повітряних військових дій і використовується військовими, поліцією чи іншими організованими службами (митниця, пригранична застава і т.п.);

2) зброя, яка використовується приватними особами для самозахисту, полювання, стрілянини по мішенях;

3) інші пристрої, які працюють за принципом пострілу за рахунок вибухового снаряду;

4) боєприпаси і ракети (за винятком виробів групи 36).

До цієї групи належать частини зброї, боєприпасів і приналежностей до них, за деякими винятками (пояснення до тов. поз. 9305 і 9306).

Телескопічні приціли та інші оптичні прилади, які застосовуються разом зі зброєю, або які належать до вогнепальної зброї (встановлюються на ній), класифікуються разом зі зброєю. Якщо вони представлені інакше, то такі оптичні прилади класифікуються у 90 групі.

Транспортні засоби, незалежно від того, встановлена на них зброя чи ні, з даної групи виключені. Поряд з цим, зброя, що призначена для встановлення на будь-які транспортні засоби, класифікується в даній групі.

Зброя та її частини, які класифікуються у 93 групі, може містити дорогоцінні метали, метали, вкриті дорогоцінним металом, природні і штучні перли, дорогоцінне і напівдорогоцінне каміння (природне, штучне, регенероване), кістки черепахи і слона, перламутр та інші подібні матеріали.

Завершує товарну номенклатуру Розділ XXI "Твори мистецтва, предмети колекціонування та антикваріат". Розділ складається з однієї 97 товарної групи, що має таку ж саму назву.

Загальні положення. До даної групи належать:

1) деякі твори мистецтва: картини, малюнки і пастелі, виконані тільки від руки; колажі та аналогічні декоративні зображення (9701); авторські гравюри, естампи і літографії; авторські скульптури і статуетки (9703);

2) поштові, гербові та аналогічні марки, штемпельовані конверти, конверти першого дня гасіння, поштовий папір (гербовий папір) та аналогічні предмети використані або якщо невикористані, то які належать до поточного або нового випуску тієї країни, до якої вони відправлені (9704);

3) колекції та предмети колекціонування, із зоології, ботаніки, мінералогії, анатомії, історії, археології, палеонтології, етнографії, нумізматики (9705);

4) антикваріат, вік якого перебільшує 100 років (9706).

Якщо товари не відповідають вказаним вимогам, то вони класифікуються в інших товарних позиціях номенклатури.

Товари, які відносяться до тов. поз. 9701-9705, залишаються в даних товарних позиціях, а також у тих випадках, коли їх вік перебільшує 100 років.

Пояснення до деяких товарних позицій.

Товарна позиція 9701 "Картини, малюнки ...".

Рами від картин, пастелей, колажів та аналогічних декоративних зображень розглядаються як невід'ємна частка цих товарів за умови відповідності вигляду і ціни і класифікуються разом.

Товарна позиція 9705 "Колекції і предмети колекціонування ...".

Використана література: Зельніченко, О.І. Митна справа: підручник / О І Зельніченко. — К.: КНТЕУ, 2000.


← prev content next →