Продовольчий комплекс складається з наступних підкомплексів:
зернопродуктовий;
картоплепродуктовий;
цукровобуряковий;
плодо – овочеконсервний;
виноградно – виноробний;
мясний;
молочний;
олійно – жировий.
Основними факторами розміщення галузей харчової промисловості є:
чисельність населення;
склад населення;
сировинна база;
форми організації виробництва;
транспорт;
природні умови;
науково – технічний прогрес.
У залежності від дії основних факторів виділяють наступні групи:
орієнтація на джерела сировини (цукрова, консервна, крохмале – патокова, олійна промисловість);
тяжіння до споживачів готової продукції (молочна, кондитерська);
косплексна орієнтація на сировину та споживача (мясна, борошкомельно – крупяна).
Молочна промисловість складається з маслоробної, сировинної, молочно – консервної галузі, виробництва продуктів з незбираного молока. Найбідьші підприємства розташовані у Києві, Дніпропетровську, Харкові, Одесі, Львові.
В Україні працює 190 цукрових заводів, хоча виробництво цукру спало з 7,0 до 1,5 млн. тонн. На розміщення борошно – мельних підприємств істотно впливають наявність споживачів та сировини (Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Миколаїв, Запоріжжя, Львів).
Консервна промисловість залежить від сировини (Одеса, Сімферополь, Херсон, Ізмаїл, Черкаси, Ніжин, Камянець – Подільський).
Олійна промисловість привязана до сировини, адже для виробництва 1 тони олії затрачається 3 – 8 т. насіння олійних культур. З соняшнику добувають приблизно 90% загального виробництва олії. Центрами виробництва олії є Дніпропетровськ, Маріуполь, Запоріжжя, Кіровоград, Вінниця.
Крахмале – потокова промисловість виробляє крохмал переважно для потреб харчової промисловості. Для отримання 1 т. крохмалу потрібно біля 6 тон картоплі. Крохмаль виробляють у Чернігівській та Житомирській областях.