По вказаних доходах використовуються різні ставки оподаткування, в залежності від виду успадкованого майна, від резидента чи нерезидента успадковане майно та від родинних зв”язків між суб”єктами цих відносин.
Для цілей оподаткування виділяють такі групи родинних зв”язків:
- чоловік або дружина платника;
- член сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення. Це - її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти.
Так, якщо майно успадковується іншим членом подружжя спадкодавця, така спадщина оподатковується за нульовою ставкою, за винятком об”єктів комерційної властності та роялті, вартість яких оподатковується за ставкою 13%.
У члена сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, що не є членом його подружжя застосовуються слідуючі ставки:
- якщо успадковуються: об'єкт нерухомого майна; об'єкт рухомого майна; суми страхового відшкодування за страховими договорами а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного страхування – 5%;
- якщо успадковуються сума коштів, яка не перевищує суму, що дорівнює стократному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на початок року, в якому така спадщина успадковується – 5%; у разі її перевищення – за ставкою – 13%.
В усіх інших випадках, при отриманні спадщини від резидента застосовується ставка 13%, від нерезидента – 26%.
Оподаткування доходу, отриманого платником податку як подарунок здійснюється за правилами, встановленими для оподаткування спадщини, за винятком майна, що подароване одним членом подружжя іншому, у межах їх частини спільної часткової чи спільної сумісної власності, яке не оподатковується.