Управління проектами

1. Місце та значення проектів в інвестиційній стратегії підприємства.

Сучасна організація може існувати й успішно конкурувати на ринку лише за умови постійного розвитку й адаптації до умов ведення бізнесу. А це означає, що керівництво компанії,під час планування визначеної мети, постійно зіштовхується з відповідними управлінськими проблемами - як спланувати роботи в часі, які будуть потрібні ресурси, скільки ресурсів і коли саме, скільки це буде коштувати, коли відбуватимуться розрахунки з партнерами. Всі ці питання пов'язані з непевністю, що завжди присутня при реалізації проектів.

Точне формулювання цілей і ефективне їхнє досягнення є запорукою успішного розвитку будь-якої компанії. Процвітаюча компанія сьогодні - це компанія, що успішно реалізує проекти.

Що таке проект?

Організації виконують роботу, яка в основному включає або дії, або проекти, хоч вони можуть і перекриватися. Дії і проекти мають багато спільного, наприклад:

• вони виконуються людьми;

• виконуються з обмеженими ресурсами;

• плануються, виконуються і контролюються.

Дії і проекти в основному розрізняються тим, що перші виконуються весь час і є чимось постійним, тоді як проекти є тимчасовими і унікальними. Отже, проект може бути визначений через свої відмітні характеристики: проект - це тимчасова дія, що виконується для створення унікального продукту чи послуги. Тимчасове означає, що кожен проект має свій певний початок і кінець. Унікальний означає, що продукт або послуга принципово відрізняється від інших аналогічних продуктів або послуг.



Проекти виконуються на всіх організаційних рівнях. Вони можуть залучати одну людину або багато тисяч людей. Вони можуть вимагати для свого завершення 100 або 10 000 000 годин. Проекти можуть охоплювати один підрозділ організації або виходити за рамки організації, залучаючи спільні підприємства чи використовуючи інші форми партнерства. Проекти часто є найбільш важливими компонентами стратегії організації бізнесу. Приклади проектів:

• розробка нового продукту чи послуги;

• зміна структури, кадрів або стилю роботи організації;

• проектування нового транспортного засобу;

• розробка чи придбання нової або модифікованої інформаційної

системи;

• зведення будівлі чи споруди;

• запуск політичної кампанії;

• реалізація нової процедури чи процесу, зв'язаного з бізнесом

виконавчої організації.

Тимчасовий означає, що кожний проект має певні початок і кінець. Кінцем вважається час, коли цілі проекту досягнуті або коли стає зрозумілим, що вони з якихось обставин не будуть або не можуть бути виконані і проект припиняється. Тимчасовий не обов'язково означає короткочасність проекту; багато які проекти тривають по кілька років. Проте, в будь-якому разі проект має кінець; він не є постійною поточною роботою.

Проект - засіб, організаційна форма досягнення цілей. Зазвичай, проекти ініціюються усередині компаній, але можуть припускати участь декількох зацікавлених організацій. Для виконання робіт по проекту залучаються виконавці, устаткування і матеріальні ресурси. Проекти, як правило, реалізується в рамках тимчасових і бюджетних обмежень. Проект передбачає наявність плану досягнення поставлених цілей (комплексу робіт). а також наявність системи повноважень і відповідальності за досягнення цілей на чолі з менеджером проекту.

Інвестиційна стратегія – це система довгострокових цілей інвестиційної діяльності та вибір найбільш ефективних шляхів досягнення цих цілей. Інвестиційна стратегія підприємства повинна бути орієнтована на стратегічні інтереси організації та реалізовуватись шляхом відбору відповідних проектів та програм. Формування інвестиційної стратегії являє собою складний процес, який грунтується на прогнозуванні окремих умов здійснення інвестиційної діяльност, вивченні кон’юнктури ринку та складанні стратегічного плану організації.

Стратегічне планування – це безперервний процес, протягом якого фірма аналізує своє зовнішнє та внутрішнє середовище, на основі цього аналізу виробляє цілі та завдання для фірми.

Планування цілей проекту(Scope Planing). Розробка документа, у якому визначені цілі проекту. Відправною точкою слугують опис продукту, обгрунтування проекту, загальні обмеження, інформація про уже виконані аналогічні проекти. Аналізуються альтернативні шляхи реалізації проекту, визначаються критерії успішності. Цей документ надалі є основою для ВСІХ проектних рішень і єдиного розуміння цілей проекту ВСІМА його учасниками.

Місія – це генеральна ціль проекту, причина його існування. Вона визначає орієнтири для наступних рівнів цілей, а також для розробки стратегії на різних організаційних рівнях.

Декомпозиція цілей (Scope Definition). Послідовний розподіл основних результатів проекту на більш дрібні елементи, аж до пакетів робіт, що добре піддаються керуванню. У результаті утворюється ієрархічна структура (дерево) робіт проекту (Work Breakdown Structure -- WBS).

Стратегія проекту розробляється на основі оцінки керівництвом середовища фірми. Ця оцінка розпочинається з визначення тих завдань, які хоче досягти дана фірма, і перешкод, що можуть виникнути. Перешкоди бувають або керовані, або викликані діями самої фірми. Простою і ефективною методикою оцінки внутрішніх сильних та слабких місць фірми і зовнішніх можливостей і небезпек є SWOТ – аналіз (Strength –сила, Weakness – слабкість, Opportunities –можливості, Threats – загрози).

Мета визначення сильних та слабких місць організації (SWOТ – аналіз) - описати основні характеристики, що засвідчують здатність організації виконувати її місію.

Сильні й слабкі місця компанії — це характер її активів і досвіду в по¬рівнянні з конкурентами, включаючи фінансові ресурси, стан тех¬нології, ідентифікацію марки тощо. Персональні цінності органі¬зації — це мотиваційні установки і потреби керівних службовців та інших працівників, які повинні впроваджувати обрану стратегію. Сильні та слабкі місця, поєднані з ціннісними орієнтирами, виз¬начають внутрішні (для компанії) межі стратегії конкуренції, яку компанія може успішно взяти на озброєння.