Губський Цивільна оборона (1995)

Прилади хімічної розвідки

СДОР зберігаються в герметичних ємностях В зрідженому стані під тиском 6-12 атм. В технологічні цехи подаються по трубопроводах. При виливі або викиді СДОР може виникнути складна ситуація, внаслідок якої станеться масове ураження людей, тварин і рослин. Основні СДОР: хлор, аміак, сірчана і азотна кислоти та інші.

Крім того, на озброєнні армій світу використовується хімічна зброя (бойові отруйні речовини)-

Внаслідок аварії на хімічно-небезпечному підприємстві із виливом СДОР або при застосуванні противником хімічної зброї для оцінки ситуації необхідно проводити хімічну розвідку.

Визначення отруйних речовин у повітрі, на місцевості, техніці та інших об'єктах проводиться приладами хімічної розвідки і газосигналізаторами або шляхом проб і наступного їх аналізу в хімічних лабораторіях.

Принцип визначення отруйних речовин приладами хімічної розвідки заснований на зміні кольору індикаторів при взаємодії з отруйними речовинами. В залежності від того, який було взято індикатор і як він змінив колір, визначають тип отруйної речовини, а порівняння інтенсивності отриманого кольору з кольоровим еталоном дозволяє судити про приблизну концентрацію отруйної речовини в повітрі або щільність зараження об'єкту. Для визначення отруйних речовин застосовуються такі засоби хімічної розвідки: військовий прилад хімічної розвідки — ВПХР, прилад хімічної розвідки — ПХР, універсальний газосигналізатор, напівавтоматичний прилад хімічної розвідки — НПХР та інші.

Всі роботи з приладами хімічної розвідки по визначенню отруйних речовин проводяться в засобах індивідуального захисту органів дихання та шкіри (. в протигазах, в табельному захисному одязі, в гумових чоботях і рукавицях).

Військовий прилад хімічної розвідки

ВПХР використовується для виявлення і визначення отруйних речовин у повітрі, на місцевості, техніці.

ВПХР складається з корпусу з кришкою і розміняних у ньому рудного насосу, насадки до насосу, паперових касет з індикаторними трубками, захисних ковпачків, иротидимних фільтрів. Крім того, в комплект приладу входить лопатка для взяття проб, плечовий ремінь і пам'ятка по роботі з приладом. Маса приладу 2,3 кг.

Ручний насос (помпа) служить для прокачування зараженого повітря через індикаторну трубку, яку вставляють в гніздо головки помпи. При 50-60 помпуваннях помпою за 1 хв через індикаторну трубку проходить біля 2л повітря. На головці помпи розташовані ніж для надрізу індикаторної трубки і два заглиблення для обламування кінців ампул. В ручці помпи вмонтовані ампуловідкрнвачі.

Насадка до насосу — це пристосування для збільшення кількості пари отруйних речовин, яка проходить через індикаторну трубку, також при визначенні ОР на землі та різних предметах, в сипучих материалах, в задимленім повітрі і взяття проби диму.

Індикаторні трубки містяться в касетах. Служать для визначення отруйних речовин і являють собою запаяні скляні трубки, в ЯКИХ є наповнювач і ампули з реактивами Індикаторні трубки маркіровані кольоровими кільцями і вкладені в паперові касети по 10 штук. На лицевій стороні касети подано кольоровий еталон пофарбування і надруковано порядок роботи з трубками. Для визначення отруйної речовини типу Сі-Ес і Бі-Зет використовують індикаторні трубки ІТ-46. В комплект ВПХР вони не входять і постачаються окремо.

Захисні ковпачки служать для захисту внутрішньої поверхні лійки насадки від зараження краплинами ОР і для розміщення проб землі та інших сипучих матеріалів при визначенні в них отруйних речовин.

Протидимні фільтри використовують для визначення ОР в димі, малих кількостей ОР в фунті та сипучих матеріалах, а також при взятті проб диму. Вони складаються з одного шару фільтруючого матеріалу (картон) і кількох шарів капронової тканини.

Грілка служить для підігріву індикаторних трубок при низькій температурі повітря від -40°С до J10°C. Вона складається з пластмасового корпусу з двома отворами, в які вставляється штир для проколу патрона нагрівання, В корпусі грілки 'є чотири металеві трубки: три малого діаметру для індикаторних трубок і одна більшого діаметру — для патрона. Перед експлуатацією приладу необхідно підготувати його до роботи: провести зовнішній огляд, перевірити наявність в ньому всіх деталей комплекту, впевнитись у їх справності, розмістити касети з індикаторними трубками в такому порядку: зверху — трубки з червоною маркіровкою, потім з зеленою, а внизу — з жовтою. Зняти з протидимного фільтру поліетиленовий чохол, вийняти інструкцію по експлуатації, закріпити прилад на грудях. При наявності отруйних речовин в повітрі негайно одягнути протигаз та індикаторними трубками дослідити повітря. Дослідження проводять в такій послідовності: спочатку використовують трубку з червоними кільцями і крапкою, потім — трубку з трьома зеленими кільцями, в кінці— трубку з зеленими кільцями. Індикаторна трубка з червоним кільцем і крапкою дає можливість визначити в повітрі отруйні речовини типу зомаца, зарина і V — газів (ві-ікс-газів).

Порядок роботи такни: відкрити прилад, вийняти дві індикаторні трубки (дослідну і контрольну) та помістити їх в штатив. Вийняти насос. Обрізати кінці індикаторних трубок, розбити верхні ампули в обох трубках, взяти їх за маркіровані кінці і 2-3 рази енергійно стріпнути. Дослідну трубку вставити немаркірованим кінцем в насос і прокачати через неї повітря, зробивши 5-6 помпувань. Через другу трубку (контрольну) повітря не иропомиовується. Після цього ампуловідкривачем розбити нижні ампули в обох трубках і одночасно їх стріпнути. Стежити за зміною кольору наповнювачів. Забарвлення верхнього шару наповнювача дослідної трубки в червоний колір (до моменту, коли з'явиться жовтий колір в контрольній трубці) вказує на наявність у повітрі зомана, зарина або газів небезпечної концентрації. Якщо в дослідній трубні наповнювач забарвлюється в жовтий колір одночасно з контрольною то це означає, що ОР немає або є в незначній концентрації- Якщо наповнювач дослідної трубки стає жовтим відразу після розбиття нижньої ампули, то це показує, що в досліджуваному повітрі містяться речовини кислого характеру. В цьому випадку визначення ОР необхідно повторити з використанням протидимного фільтру. Приладом можна визначити нешкідливі концентрації зомана і V -газів. Визначення проводиться в описаній вище послідовності з тією різницею, що при проіюмновуванні повітря через індикаторну трубку роблять 30-40 помпувань і нижні ампули розбивають не відразу, а через 2-3 хв після прокачування повітря. Для визначення таких отруйних речовин як фосген, хлорціан і синильна кислота використовують індикаторну трубку з трьома зеленими кільцями. Для цього відкривають трубку, розбивають ампулу, трубку вставляють немаркірованим кінцем у гніздо насосу, роблять 10-15 помпувань насосом. Виймають трубку а насосу, порівнюють колір наповнювача 'з кольором еталону який нанесений на касеті для індикаторних трубок з трьома зеленими кільцями. Наявність в повітрі пари іприту визначають індикаторною трубкою з одним жовтим кільцем. Для цього відкривають трубку (обрізають з двох кінців), вставлють її в насос і роблять 50-60 помпувань. Потім трубку виймають з насосу і через 1 хв порівнюють колір наповнювача трубки з еталоном, який нанесений на касеті індикаторних трубок з одним жовтим кільцем. Для визначення отруйних речовин на місцевості, техніці та інших предметах використовуються індикаторні трубки

І червоним кільцем і крапкою і трубкою з одним жовтим кільцем. Робота починаєтья з визначення наявності зомана, зарина і V -газів. Для цього готується індикаторна трубка з одним червоним кільцем і крайкою. її вставляють в гніздо насосу, потім накручують насадку. При цьому притискне кільце лишають відкинутим. На лійку надягають насадку — захисний ковпачок і прикладають насадку до фунту або досліджуваного предмету так, щоб лійка покривала дільницю з різко вираженим зараженням (темні олійні плями, краплі і т.п.), роблять біля 60 помпувань. Після цього .захисний ковпачок викидають, знімають насадку, виймають із гнізда індикаторну Трубку, спеціальним штирем розбивають в ній нижню ампулу і порівнюють колір наповнювача з кольором еталону на касеті. В такій же послідовності індикаторною трубкою з одним жовтим кільцем визначається наявність на місцевості та різних предметах отруйної речовини типу іприт.

Наявність отруйних речовин в фунті та сипучих матеріалах визначають в такій послідовності: виймають а приладу насос, підготовляють необхідну індикаторну трубку і вставляють її в гніздо насосу. Накручують насадку і надягають на лійку захисний ковпачок. Беруть лопаткою пробу верхнього шару грунту (снігу) або сипучого матеріалу в найбільш зараженому місці і засипають його у лійку насадки доверху. Потім лійку накривають протидимним фільтром і закріплюють притискним кільцем Через трубку прокачують повітря, роблячи 120 помпувань. Відкинувши притискне кільце, викинувши пробу і протидимний фільтр, відкручують насадку, виймають із насосу індикаторну трубку і визначають наявність отруйної речовини.

Для визначення нестійких отруйних речовин необхідно використовувати індикаторні трубки з трьома зеленими кільцями.

Військовий прилад хімічної розвідки ВПХР (крім реактивів, які замерзають) можна зберігати в неопалюваних приміщеннях або на розвідувальних машинах.

Реактиви зберігають в приміщенні, яке опалюється при температурі не вище 20°С.

По закінченні роботи з приладом проводять технічне обслуговування: огляд, усунення вологості, пороху; огляд і чистка насосу - перевірка його працездатності; наявність та цілісність індикаторних Трубок. Якщо необхідно — прилад локомплектовують. При огляді індикаторних фубок треба звернути увагу на стан забарвлення наповнювача. Індикаторні трубки погані, якщо забарвлення у трубках з ОДНИМ кільцем і червоною крапкою змінилось на рожевий або червоний, в індикаторних трубках з одним жовтим кільцем — з жовтого на оранжевий, з Трьом зеленими кільцями — з безбарвного на жовтий. Технічне обслуговування приладів хімічної розвідки, які зберігаються на складах, проводиться один раз на рік.

Прилад хімічної розвідки ПХР

Прилад хімічної розвідки ПХР складається із корпусу з кришкою, в якому розташовані: ручний насос, насадка до насосу, касети 3 індикаторними трубками, протидимні фільтри, захисні ковпачки, електричний ліхтарик, лопатка, плечовий ремінь, пам'ятка по роботі з приладом. Визначення отруйних речовин проводиться таким чином, як і з приладом ВПХР. Різниця між приладами ВПХР і ПХР полягає в тому, що ручний насос ПХР маг колектор, який дозволяє проводити роботу з 1, 2, 3, 4 і 5 індикаторними трубками одночасно.

Послідовність і характер підготовки приладу до роботи залежить від того, де визначаються отруйні речовини: в повітрі, на місцевості або на предметах.

Для визначення отруйних речовин в повітрі необхідно:

- встановити колектор насосу в положення, яке дозволяє працювати з трьома індикаторними трубками;

- підготувати індикаторні трубки на зарин (з одним червоним кільцем і червоною крапкою), на іприт (з одним жовтим кільцем) і на фосген, дифосген, синильну кислоту та хлорціан (з трьома зеленими кільцями) згідно з інструкцією, надрукованою на касеті;

- встановити підготовлені індикаторні трубки в колектор насосу немаркірованими кінцями;

- зробити 120 помпувань;

- вийняти з колектора індикаторну трубку на зарин і розбити її ампули спеціальним шприцем;

- через одну хвилину після закінчення просмоктування повітря порівняти колір наповнювача в кожній трубці з кольоровими еталонами касет і встановити тип отруйної речовини.

Визначення отруйних речовин в задимленому повітрі.

- підготувати колектор насосу;

- підготувати необхідні індикаторні трубки і встановити їх в колектор насосу;

- надягнути на головку колектора насадку;

- на насадку надягнути протидимний фільтр і притиснути його притискним кільцем;

- зробити відповідну кількість помпувань (сумарну для всіх трубок);

- зняти і викинутії протидимний фільтр;

- зняти насадку;

- розбити ампули індикаторних трубок;

- порівняти колір наповнювача трубок з кольоровими еталонами.

Нагававтоматичний прилад хімічної розвідки ШІХР

НПХР призначений для визначення в повітрі пари отруйних речовин, а також для орієнтовного встановлення наявності ОР на місцевості та різних предметах. Цим приладом оснащуються хімічні розвідувальні машини.

Підготовка НПХР до роботи:

- встановити барабан колеіЛ"ора насоса в положення "І";

- надпиляти індикаторні грубки з двох кінців ножем і відкрити їх по надпилах;

- розбити з сторони маркірованого кінця ампулу в кожній трубці з одним червоним кільцем і крапкою та ампулу в трубці з трьома зеленими кільцями (трубка з жовтим кільцем тільки відкривається);

- взяти трубку за кінець з маркіровкою, енергійно струснути її і вставити немаркірованим кінцем в колектор насосу;

- включити насос і протягом 10-15 с просмоктувати повітря. Для того, щоб пересвідчитись, чи в повітрі немає ОР, проводяться визначення індикаторною трубкою з одним червоним кільцем і крапкою; повітря просмоктують через неї 2-3 хв, нижню ампулу розбивають не відразу, а через 2-3 хв після закінчення просмоктування.

Універсальний газосигналізатор УГ-2

Універсальний газосигналізатор призначений для визначення в повітрі сильнодіючих отруйних речовин (СДОР): хлору, аміаку, сірководню, сірчаного ангідриду, окису вуглецю, окисів азоту, бензолу, толуолу, ксилолу, ацетону, ацетилену, етилового ефіру, бензину, вуглеводнів нафти (гасу, уайт-спіриту та ін.). Принцип його роботи базується на просмоктуванні повітряно-забірним пристроєм зараженого повітря через індикаторну трубку. Якщо в повітрі є отруйні речовини, то наповнювач індикаторної трубки змінює колір. Вимірявши довжину зафарбованого стовпчика наповнювача на шкалі, яка відградуйована в міліграмах на літр (мг/л), визначають концентрацію аналізованої СДОР в повітрі.

Підготовка УГ-2 до роботи:

- відкрити кришку приладу;

- відвести стопор і вставити потрібний шток ( їх в комплекті шість) в направляючу втулку так, щоб наконечник стопора вільно переміщався по канавці штоку, над якою вказується об'єм повітря, просмоктаний через прилад;

- рукою натиснути на головку штока і сильфон стягувати до тих пір, поки наконечник стопора не співпаде з верхнім заглибленням на канавці штока. Зафіксувати сильфон в стиснутому стані;

- на підставку для шкал встановити шкалу на потрібну СДОР. Об'єми просмоктуваного повітря, які вказані на головці штока і шкалі, повинні співпадати;

- підготувати фільтруючий патрон згідно з інструкцією і безпосередньо перед проведенням аналізу продути повітрям, яке досліджується. Якщо виникне необхідність у використанні фільтруючого патрону — він буде підготовлений до роботи.

Робота з приладом при проведенні аналізу:

- зняти з трубки зіскрябуванням захисні ковпачки, тримаючи її в нахиленому стані, щоб в трубку не потрапив сургуч;

- постукати штирем по трубці і перевірити ущільненість в ній порошку. Якщо між стовпчиком порошку і пижем утворилася щілина — натиснути на пиж і усунути щілину;

- один кінець індикаторної трубки прикріпити до приладу, а другий до вузького кінця фільтруючого патрону ( при його використанні) гумовою трубкою;

- індикаторну трубку разом з патроном закріпити на підставці приладу так, щоб початок стовпчика індикаторного порошку в трубці співпадав з; нульовим положенням шкали;

- однією рукою натиснути на головку штока, другою — відвести стопор. Як тільки шток починає рухатись — стопор відпустити. У цей час досліджуване повітря проходить через патрон та індикаторну трубку. Коли наконечник стопора ввійде в нижнє заглиблення чути тріск, після якого шток перестає рухатись;

- секундоміром засікається час руху штоку і звіряється з часом, вказаним у таблиці (якщо час руху не співпадає — індикаторна трубка неправильно заправлена);

- після того, як пройшов визначений для даної СДОР час, визначається її концентрація. На концентрацію вказує цифра на шкалі, яка співпадає з верхнім кінцем забарвленого стовпчика індикаторного порошку.

Примітка. Після того, як спрацював стопор, просмоктування повітря п[юдовжується тому, що в снльфоні залишився вакуум. У зв'язку з цим не погрібно поспішати знімати показники. На працездатність приладу не впливає концентрація в повітрі кисню, водню, азоту га інших газів.

Умови використання приладу:

Тиск - 740 — 780 мм рт.ст., відносна вологість — не більше 90%, температура — 10-т-30°С, похибки у вимірах — не більш, як 10% від верхнього показника кожної шкали. Тривалість проведення одного аналізу — 2-Ю хз. Маса новітрозабнрача — 1,2 кг, його габарити — 95 х 95 х 220 мм. Маса приладу — 2 кг.В табл. 6 показані границі концентрацій і зміна кольору індикаторних ііорошків внаслідок дії СДОР (хлор, аміак, сірчаний ангідрид, сірководень), а також об'єми повітря, які проходять через індикаторну трубку, час спрацьовування стопора штоку і загальний час проходження повітря через індикаторну Трубку.

Індикаторна плівка АП-І

Для визначення в повітрі отруйної речовини гипу V^-газу в аерозольному стані в момент випадання її на одяг, техніку та інші поверхні використовується індикаторна плівка АП-І.

Індикаторна плівка кріпиться до поверхні предметів, одягу на видному місці при виконанні рятувальних робіт або бонового завдання (ялівка кріпиться до шолому, рукава одягу, скла машини, стін споруд і т.п.). З метою підвищення надійності виявлення аерозолів отруйних речовин типу V -газу при будь-якому напрямку вітру на рухому техніку плівку кріплять з чотирьох сторін. Для того, щоб закріпити індикаторну плівку до поверхні предмета, необхідно:

- очистити поверхиІО предмета від лорохів, мастил, інею, льоду і витерти насухо;

- відкрити послідовно зовнішній і внутрішній поліетиленові мішки.

- вийняти плівку із внутрішнього мішка;

- обережно відокремлювати захисну паперову накладку від липкої частини індикаторної плівки, при цьому слідкувати, щоб липкі краї плівки не торкались індикаторного шару;

- притиснути плівку липкими краями до підготовленої поверхні предмету.

Звернути увагу на повне і рівномірне приклеювання всього липкого шару. При температурах, нижчих 10иС, комплект індикаторних плівок необхідно зберігати у внутрішній кишені одягу. У випадку ненадійного закріплення індикаторних плівок за допомогою липкого шару допускаються механічні засоби кріплення: шпильками, голками, цвяхами, кнопками і т.д.

При виникненні на плівках плям синьо-жовтого кольору негайно подати сигнал оповіщення, доповісти командиру, потім провести спеціальну обробку відкритих ділянок шкіри обличчя і рук, одягнути засоби захисту. Плівки підлягають заміні через 2 доби після приклеювання і негайно після дії дощу та дегазуючих розчинів. При ЦІЛЬНОСТІ зараження більшій, ніж вказана на еталонах, проводиться спеціальна обробка.