Кінець XX століття поставив людство й біосферу в зовсім нові умови існування, для яких традиційні стандарти життя навряд чи стануть придатними. (М. М. Мойсеєв).
Початок XXI ст. — теж надзвичайно складний, вирішальний період в історії людства — період небаченого досі, загрозливого для існування цивілізації посилення низки негативних факторів, до яких передовсім належать:
– занепад людської моралі;
– зростання бідності, злочинності;
– підвищення агресивності;
– поширення хвороб (особливо СНІДу й злоякісних пухлин);
– деградація природи; загострення до критичного рівня конфлікту між техносферою та біосферою.
Занепокоєні ситуацією, що склалася на планеті останніми десятиліттями, провідні вчені, мислителі й політичні діячі більшості країн світу докладають величезних зусиль, аби знайти вихід із неї:
– вивчаються причини, динаміка й особливості розвитку зазначених негативних факторів та виявляються закономірності формування складних взаємозв'язків між ними;
– моделюються численні сценарії різноманітних природних і антропогенних процесів;
– складаються прогнози й розробляються рекомендації щодо подальшого збалансованого еколого-економічного розвитку суспільства й біосфери в цілому;
– детальніше досліджуються особливості функціонування екосистем усіх рівнів в умовах зростання забруднень;
– виявляються нові закономірності у взаємовідносинах людини й природи;
– укладаються нові міжнародні угоди в галузі охорони біосфери та її складових.
Безперечно, вирішальна роль у розвитку суспільства майбутнього й гармонізації відносин між людиною й природою належить сучасній молоді. Тому вкрай необхідним для неї є підвищення рівня екологічної освіти, осмислення можливих шляхів розвитку суспільства й природи у XXI ст., засвоєння складних, але надзвичайно важливих екологічних законів, принципів функціонування екосистем і біосфери, життєствердних зв'язків людства зі світом, що оточує його.
Спеціалісти Організації Об'єднаних Націй (ООН), учені-екологи відомих міжнародних і національних природоохоронних організацій, члени славнозвісного Римського клубу на підставі наукового аналізу матеріалів про особливості й тенденції демографічного, соціально-економічного розвитку суспільства й наслідків науково-технічної революції, даних про стан і перспективи використання природних ресурсів, а також про стан і динаміку забруднень геосфер і стан біосфери зробили дуже невтішні висновки.
Погіршення стану більшості екосистем біосфери, істотне зменшення біопродуктивності й біорізноманітності, катастрофічне виснаження ґрунтів і мінеральних ресурсів, небачена забрудненість поверхні Землі, гідросфери й атмосфери пов'язані з інтенсивним зростанням чисельності населення планети та розвитком науково-технічного прогресу протягом останніх 50 років. Саме необхідність задоволення дедалі більших потреб людського суспільства призвела до гігантського розширення масштабів господарської діяльності, змін у пропорціях світового господарства, у виробничих потужностях, техніці и технологіях, асортименті продукції, виробничому й особистому споживанні. Моделі виробництва й споживання, що склалися в світі, перестали відповідати умовам нормального співіснування людини й природи.
До розвитку глобальної екологічної й тісно пов'язаної з нею соціально-економічної кризи, які сьогодні загрожують існуванню нашої цивілізації, призвели, образно кажучи, два «вибухи» — демографічний, тобто різке зростання чисельності населення Землі за останнє століття, й промислово-енергетичний, а також спричинені ними катастрофічні ресурсопоглинання й продукування відходів.
Розгляньмо ці та інші фактори докладніше, а також спробуймо визначити зв'язки між ними, бо це допоможе зрозуміти, як взаємозалежать людина й природа, яким має бути ставлення людської спільноти до довкілля, як слід відрегулювати виробництво й споживання енергії та речовин.
Демографічний фактор.
За даними американського експерта Р. Макнамари, протягом багатьох тисячоліть кількість населення на планеті збільшувалася зі швидкістю руху равлика: понад мільйон років знадобилося, щоб до 1800 р. вона досягла 1 млрд. чоловік. Однак далі темп почав різко зростати: наступний мільярд додався вже за 130 років, третій — за 30, четвертий — за 15 і п'ятий — усього за 12 років!
За висновками експертів, некероване зростання населення планети — головна причина розвитку глобальної екологічної кризи, яка спричинила решту криз (виснаження ресурсів, забруднення геосфер, негативні кліматичні зміни тощо).
У 1750 р. чисельність населення Землі становила близько 500 млн. чоловік; протягом наступних 200 років вона збільшилася вдвоє, ще раз удвоє зросла вже за 80 наступних років, у 1975 р. досягла 4 млрд. чоловік, а в 2002 р. перевищила 6 млрд.
Чисельність населення Землі нині вже така, що якби людей рівномірно розподілити на поверхні планети, то відстань між ними дорівнювала б лише 300 м.
Щохвилини населення нашої планети збільшується на 172 людини. Це означає: щотижня до населення Землі додається 1,7 млн. чоловік — стільки, скільки зараз проживає в таких містах України, як Запоріжжя, Житомир і Вінниця разом узятих.
За прогнозами, в найближчому майбутньому чисельність населення зростатиме приблизно на три особи щосекунди, тобто на 90—100 млн. на рік, а в першій половині XXI ст. досягне 7— 8 млрд. При цьому приріст населення відбуватиметься за рахунок країн, що розвиваються (88 %). Учені-демографи вважають, що до 2100 р. чисельність населення Землі має стабілізуватися десь на рівні 9—13 млрд. чоловік (рис. 1. 1. – Абсолютне зростання населення Землі (а) та приріст його за десятиліттями (б)).
Спеціальні дослідження показують, що для підтримання нормального існування такої кількості людей природних ресурсів Землі й можливостей біосфери буде абсолютно недостатньо. Навіть якщо кількість населення становитиме 7—8 млрд. чоловік, на планеті відбуватимуться масові вимирання людей від голоду, поширюватимуться епідемії, хвороби, спалахуватимуть війни через нестачу прісної води.
Окрім того, зростання чисельності населення супроводжується аномальним територіальним розподілом його за рахунок гіперурбанізації й формування мегаполісів із 15—25 млн. мешканців. За прогнозами експертів ООН, на початку третього тисячоліття з 60 світових міст-гігантів 50 будуть розташовані в країнах, що розвиваються. На думку фахівців, найбільшими містами стануть Мехіко, Токіо, Сан-Паулу, Калькутта й Бомбей. Близько третини людства сьогодні проживає в містах із населенням 1 млн. чоловік і більше. В країнах, які розвиваються, щороку в міста переселяються близько 80 млн. чоловік. Саме міста-гіганти стали найбільшими та найнебезпечнішими забруднювачами довкілля й згубниками природи, її «раковими пухлинами». Для них характерним є перезабруднення й активізація деградації природи на великих прилеглих площах; крім того, ускладнюється контроль над соціальною й економічною сферами, станом довкілля, транспортом, водопостачанням, забезпеченням житлом, безпекою й т. д., а також управління ними.
Демографи передбачають, що до 2050 р. близько 50 % населення планети мешкатиме в містах.
Добробут суспільства безпосередньо залежить від кількості населення, рівня розвитку господарства й стану довкілля. Всі ці фактори тісно пов'язані між собою, і зміна одного з них не може не вплинути на інші. Важко точно визначити, що таке добробут людини, однак найважливішими його складовими прийнято вважати здоров'я та матеріальну забезпеченість. Неспростовним фактом для всіх є те, що наш добробут (а відтак, і здоров'я) цілком залежить від стану природного середовища, в якому ми живемо, від якості повітря, води та їжі, котрі ми споживаємо, від здатності природи самоочищуватися й самовідновлюватися. Тому гарантія нашого добробуту й добробуту наших нащадків — збереження чистого довкілля, біосфери, що нормально функціонує.
Промислово-енергетичний фактор.
Учені підрахували, що сучасна біосфера Землі здатна підтримувати нормальне існування й розвиток не більш як 4—5 млрд. чоловік, до того ж за умов оптимального розподілу національних доходів, взаємодопомоги, підтримки та взаєморозуміння всіх націй, їхньої високої екологічної культури, ефективного використання загальнолюдського інтелекту для забезпечення добробуту всіх людей планети, глобального миру, раціонального природокористування й охорони природи. Навіть за стабілізації енерговиробництва на рівні теплового бар'єру (100 млрд. кВт) чисельність населення має не перевищувати 10 млрд. чоловік (необхідна для життя кількість енергії на душу населення становить близько 10 кВт/год).
Останніми ж десятиліттями цих умов не дотримують, що спричинює розвиток глобальної енергетичної й екологічної кризи, появу нових страшних захворювань (СНІД, пропасниця Ебола, нові різновиди грипу, «коров'ячий сказ» тощо), почастішання епідемій різних захворювань, спалахування воєн, виникнення страшних аварій, природних і техногенних катастроф. Дедалі більше регіонів планети стають зонами екологічного лиха: Україна, Приазов'я, Чорне, Балтійське та Японське моря, Урал, Арал і Приаралля, Чечня, Перська й Мексиканська затоки, Кузбас, Тюменські нафтопромислові райони, Нова Земля, Сахель, Єфіопія, Афганістан, Югославія, райони всіх міст-гігантів та ін.
Нерегульований приріст населення, котрий призвів до розширення енерговиробництва й як наслідок — до активного забруднення природи, випадання кислотних дощів, утворення озонових «дір», парникового ефекту, появи й поширення хвороб, зубожіння більшості населення планети, став причиною також того, що сьогодні у світі близько 10 млн. дітей приречені до напівголодного існування, майже 200 млн. — харчуються неповноцінно, споживаючи при цьому недоброякісні продукти й воду.
Мільярд найбідніших на планеті мають найбільшу кількість дітей і поповнюють легіони жебраків та хворих. У боротьбі за виживання вони змушені вирубувати залишки лісів, винищувати диких тварин, рибу, птахів, вибирати до решти цінні природні ресурси, не дбаючи про їх збереження чи відтворення. А водночас мільярд найбагатших у світі споживає більшу частину природних ресурсів, грішить небаченим марнотратством і виробляє левову частку відходів. Так, європейські екологи підрахували, що США випалили над собою практично весь кисень і підтримують енергетичні процеси за рахунок «підсмоктування» його із суміжних регіонів. При 6 % світового населення ця країна споживає близько 40 % природних ресурсів Землі й дає приблизно 60 % усіх забруднень на планеті.
Сьогодні енергетичні об'єкти, промисловість і транспорт споживають стільки кисню, скільки його вистачило б для дихання 43 млрд. людей.
Якщо людство витрачатиме воду такими самими прискорюваними темпами, як і до цього часу, то до 2100 р. запаси прісної води остаточно вичерпаються.
Вивчення динаміки споживання людством мінеральних ресурсів показало, що десь через 200—250 років на Землі скінчаться запаси нафти, вугілля, горючих сланців і торфу. В разі збереження сучасних промислових та енергетичних технологій приблизно за цей самий період буде вичерпано до 2/3 запасів кисню в атмосфері планети за одночасного неухильного зниження темпів його відтворення зеленими рослинами (внаслідок деградації біосфери, зменшення площі лісів, біорізноманітності, біомаси й біопродуктивності взагалі).
Нині середня тривалість життя в США, Канаді, Японії, Західній Європі становить 73—75 років, і лише 9 дітей із 1000 помирають у віці до 5 років. Водночас середня тривалість життя в Латинській Америці, Південній Азії та Африці становить відповідно
65, 57, 52 роки, а у віці до 5 років помирають 80—95 дітей на 1000 чоловік, у зонах екологічного лиха (Приаралля, Ефіопія) — 150 і більше дітей на 1000 чоловік.
За матеріалами ООН, близько 250 млн. чоловік уживають питну воду низької якості. При цьому середньостатистичний мешканець Північної Америки споживає води в 70—75 разів більше, ніж житель Центральної Америки чи Аравійського півострова, а 70 % усієї прісної води, що споживається у світі, йде на зрошення, хоча майже половина її втрачається, не досягаючи кореневої системи рослин.
Ресурсопоглинання й продукування відходів.
За останні 100 років людство в 100 разів збільшило швидкість свого переміщення в просторі, в 1000 разів — використання енергетичних ресурсів, у 7 млн. разів — військову могутність, у сотні мільйонів разів — швидкості зв'язку, обміну інформацією й розв'язання різних наукових і практичних задач за допомогою електронно-обчислювальної техніки. Водночас людство виробляє відходів у 2000 разів більше, ніж решта біосфери.
Світова промисловість нині виробляє в 7—100 разів більше товарів і видобуває в 3—4 рази (за масою) більше корисних копалин, ніж: 25—30 років тому. Для задоволення своїх потреб, що дедалі зростають, і підвищення комфортності існування людина до надзвичайно високого рівня розвинула енергетику, хімічну, нафтопереробну, гірничу, металургійну й легку промисловість, машинобудування, транспорт, засоби зв'язку. Щороку людство видобуває з надр Землі понад 3,5 млрд. т вугілля, щодня використовує приблизно 10 млн. т нафти та її продуктів. Його вплив сягнув найвіддаленіших куточків земної кулі й навіть поширився на ближній Космос і планети Сонячної системи.
Сьогодні на всі живі істоти біосфери негативно діють понад 50 тис. хімічних речовин, які використовує людина. Щороку в світі синтезується близько 250 тис. нових хімічних сполук, 1,5 тис. шкідливих речовин отруюють атмосферу, приблизно 10 тис. — воду й ґрунти. Більшість із цих синтетичних речовин (особливо нові), як і деякі відходи, що продукуються людиною, не переробляються природою, оскільки є «чужими».
Промислові підприємства, теплові електростанції, авто й авіатранспорт щорічно спалюють більш як 5 млрд. т нафти, вугілля й приблизно трильйон кубометрів газу. А у водойми світу щороку скидається близько 500 млрд. т промислових і побутових стоків, у тому числі кілька мільйонів тонн нафти. Адже ж одного літра нафти достатньо, щоб зробити непридатною (для пиття, зрошення, технічних потреб) 1 млн. л води;
Щорічно світова промисловість виробляє близько 2100 млн. т твердих відходів, із них 340 млн. т — потенційно небезпечні. Спеціалісти підрахували, що на початок XXI ст. буде нагромаджено принаймні 1 млн. м3 найнебезпечніших відходів — високорадіоактивних. Однією з найгостріших екологічних проблем людства в найближчі десятиліття залишається необхідність демонтажу сотень блоків АЕС, які відпрацювали свій ресурс, транспортування й безпечне поховання твердих і рідких радіоактивних відходів.
Зменшення біорізноманітності.
Вчені стверджують, що протягом найближчих 20—30 років через техногенні зміни в навколишньому середовищі світ може втратити більш як 1 млн. видів рослин і тварин. Швидкість вимирання видів сьогодні в 1000 разів перевищує природну. Близько 10 % видів рослин зони помірного клімату та 11 % видів птахів світу опинилися під загрозою зникнення. Така сама доля в найближчому майбутньому чигає на 130 тис. видів тропічної зони.
Адже добре відомо, що одна з умов ефективного існування, виживання, пристосування до змін будь-якої екосистеми — наявність певної кількості видів живих організмів у ній, котрі еволюційно добре пристосувалися до існування й активно функціонують, взаємодіючи один з одним у процесах обміну речовиною, енергією, інформацією. Інакше кажучи, біологічна різноманітність — це запорука стійкості, витривалості як окремих екосистем, так і біосфери в цілому. Екологічні взаємодії різних видів живих істот із довкіллям формують екосистеми, від стану яких залежить життя людей. Зменшення біорізноманітності — це серйозна втрата біосфери, одна з головних екологічних проблем сьогодення.
Спустелювання.
За даними ООН, понад 900 млн. чоловік проживають у посушливих зонах нашої планети, землі яких потерпають від спустелювання. Щорічні збитки через спустелювання становлять щонайменше 42 млрд. доларів, у тому числі для Азії —21 млрд., Африки — 9, для Північної Америки й Австралії — по 3 млрд., для Європи — 1 млрд. доларів. Близько 100 держав, землі яких схильні до цього згубного явища, належать до найнеблагополучніших з погляду й інших екологічних проблем, найсерйозніші з яких мають глобальний характер. Із цих країн 81 належить до тих, що розвиваються, тобто мають іще слабкий економічний потенціал, потерпають від голоду, злиднів, хвороб, де рівень науки й освіти дуже низький. Тут екологічні проблеми тісно пов'язані з соціально-економічними й призводять до політичних збурень, революцій, воєн, що, знову ж таки, закінчується екологічними катастрофами.
Щорічний приріст населення планети наближається до 100 млн. чоловік.
Загальна чисельність населення міст-гігантів (Мехіко, Токіо, Нью-Йорк, Сеул, Сан-Паулу, Москва) перевищила 100 млн. чоловік і неконтрольовано збільшується.
Кількість людей, які мають потребу в чистій воді, досягла 1,5 млрд. і продовжує зростати.
Середньостатистичний європеєць витрачає 500 л прісної води за добу, а мешканець Центральної Африки — 8 л; дефіцит прісної води стає дедалі гострішим у всьому світі.
« Кількість людей, що голодують, на планеті в 1970 р. становила 460 млн., у 1990 р. — 550 млн., а на початку XXI ст. — 650 млн. чоловік».
Традиційне землеробство нині може прогодувати лише близько 3 млрд. чоловік.
Масштаби знищення людиною тропічних лісів, у яких живе 50 % усіх тварин на планеті й росте 50 % усіх рослин, стали загрозливими (особливо в Бразилії та Індії), а кількість людей, існування яких залежить від тропічних лісів, становить 200 млн.
Сьогодні на Землі під загрозою знищення опинилося близько 25 тис. видів рослин, 72 млн. га тропічних лісів.
Щодня на планеті зникає від одного до десяти видів тварин, щотижня — мінімум один вид рослин.
Сьогодні в Африці кількість великих ссавців становить лише 10 % тієї, що була там 100 років тому. Ще 30 років тому на цьому континенті жили 100 тис. носорогів, а нині — менше ніж 4 тис.
Щороку понад 6 млн. га земель перетворюються на пустелі.
Урбанізація.
Як бачимо, глобальні негативні біологічні й кліматичні зміни (спустелювання, деградація ґрунтів, біосфери, зменшення біорізноманітності, почастішання кислотних дощів, розвиток парникового ефекту й збільшення розмірів озонових «дір» в атмосфері) відбуваються через неконтрольовану, не узгоджену із законами життя й природи діяльність людини. І чим активніша ця діяльність, тим сильніша зворотна реакція Природи, яка помщається на людях, відповідаючи ударом на удар, за їхнє бездушне, безжалісне втручання у віками налагоджені ритми й режими життя. Яскравий приклад цього — регіони великих міст, промислових та енергетичних центрів практично в усьому світі, де за комфорт люди розплачуються хворобами, стресами, неповноцінними дітьми, скороченням тривалості життя, виродженням.
Взяти хоча б Москву та Київ — сучасні міста-гіганти, одні з найбільших у світі. їхні мешканці користуються такими благами, як комфортабельні квартири, театри, музеї, наукові центри, престижні вищі навчальні заклади, школи, розкішні магазини, метро, автобуси, аеропорти тощо. Життя тут насичене, різноманітне, цікаве, є великі можливості для самореалізації. Однак за тепло й затишок, за світло й газ, за зручний транспорт і зв'язок, за розваги й задоволення люди платять своїм здоров'ям.
У цих містах, що розрослися вшир і ввись, поглинувши зелені передмістя, околишні ліси й паркові зони, повітря сьогодні в десятки й сотні разів брудніше, ніж у віддалених селах. Навіть у «найчистіших» районах Москви й Києва вміст у повітрі газів, пилу, парів бензину, а також шумове й електромагнітне забруднення в 1,5—2,5 рази перевищують гранично допустимі, а в екологічно напружених районах, де зосереджено об'єкти енергетики й промисловості, розташовано великі транспортні артерії та вузли, аеропорти й вокзали, концентрація шкідливих речовин у 10—15, іноді в 20—30 разів перевищує гранично допустиму (ГДК). Як у Москві-ріці, так і в Дніпрі, перевищення ГДК всіляких забруднювальних речовин (передусім — важких металів) дво- —шестикратне, в річці Либідь — набагато більше. Далека від ідеальної й часто не відповідає нормам питна вода у водопровідних мережах. Останні рекреаційні території і в містах, і на їхніх околицях зараз незаконно захоплюються під будівництво розкішних приватних котеджів, вирубуються дерева, засмічується будівельними відходами місцевість. У водосховищні зони й безпосередньо в Москву-ріку та в Дніпро потрапляють каналізаційні стоки.
Сьогодні десятимільйонна Москва стала одним із найбільш заселених міст світу, вулицями якого щодня мчать понад 2 млн. автомобілів (у Києві — близько 500 тис.) — більше, ніж у Лондоні чи в Парижі.
Через негативний вплив комплексу техногенних факторів (у тому числі шумових і фізичних полів) на мешканців Москви та Києва тривалість їхнього життя за останні 30 років скоротилася в середньому на 5—6 років, смертність збільшилася в 1,5—2 рази, захворюваність (особливо дітей) підвищилася в кілька разів. Порівняно з Європою смертність дітей у цих містах на сьогодні вища в З рази, а середня тривалість життя чоловіків (57—58 років) — менша на 15—16 років. Окрім того, в дітей шкільного віку спостерігають зниження коефіцієнта інтелектуальності.
Загибель водних екосистем.
Величезна кількість отруйних речовин, що накопичуються навколо міст, промислових центрів і перенасичених хімічними добривами й пестицидами сільськогосподарських угідь, виноситься поверхневими та ґрунтовими водами в річки, а звідти — в моря й океани. До них додаються забруднювачі, що переносяться вітром, нафтопродукти від аварій танкерів та від роботи нафтопромислів, побутові стоки міст і селищ, розташованих на узбережжях.
Підприємства хімічної промисловості, а також ті, що виробляють добрива, щороку скидають у річки й водойми України близько 50 млн. т агресивних речовин, у яких містяться, зокрема, фенол, фтор, пестициди, формальдегід.
Природа довго «терпіла», але всьому є межа: в більшості узбережних зон Європи, Америки, Африки, Азії, навіть Австралії, де не так давно в чистих водах вирувало життя, водилося багато видів риб, буяли різноманітні водорості, жили мідії, корали, бентосні організми й планктон, сьогодні кількість їх зменшилася в декілька разів, почастішали явища Ель Ніньє («червоні припливи»), «цвітіння» та «гниття» води, формуються «мертві зони» від нестачі кисню й нагромадження решток, що гниють. Підвищилася захворюваність мешканців узбереж, збільшилася кількість епідемій. Почастішали смертельні випадки, пов'язані з уживанням отруєної шкідливими речовинами риби (хвороба Мінамата в Японії, загибель норвезьких і шведських рибалок).
Почала різко знижуватися біопродуктивність колись найбільших рибних районів, зменшився промисел, настали тяжкі часи для риболовецького флоту. Нещодавно в Мексиканській затоці біля гирла річки Міссісіпі, яка виносить великий об'єм дуже забруднених вод, утворилася величезна «мертва зона» (площею понад 4 тис. км2). Дедалі частіше такі зони утворюються в гирлах Дунаю, Дніпра, Дністра, Південного Бугу. Вже багато років «цвітуть» наші Дніпровські водосховища, в яких триває накопичення забруднювачів, а біомаса стає дедалі меншою, життєстійкість і продуктивність водяних організмів знижуються.
Хижацький промисел риби у Світовому океані та внутрішніх морях (без урахування можливостей самовідтворення) протягом останніх 25—30 років призвів до катастрофічного зменшення рибних запасів у всьому світі, до повного зникнення деяких найцінніших видів риб. А в озерах Північної Америки й Скандинавії риба періодично гине через підвищення кислотності води (випадають кислотні дощі, принесені з промислових районів Великої Британії та Північної Європи). Бувало, що кислотність у 10 разів і більше перевищувала норму, і тоді гинули не лише риба, а й ліс. Ця проблема вже постала в Бразилії, Китаї, Індії, Венесуелі, Замбії, у Росії і в нас в Україні.
Деградація ґрунтів.
Останнім часом багато проблем у людства виникло також у зв'язку з безжалісною експлуатацією земельних угідь. У всьому світі швидкими темпами відбуваються деградація й ерозія ґрунтів. Як відомо, для утворення шару родючого ґрунту потрібні тисячі, навіть мільйони (залежно від клімату й складу материнської породи) років. А сучасна людина здатна зруйнувати ґрунт за 1—2 роки. Підраховано: щорічно з оброблюваних земель виноситься понад 25 млрд. т корисних речовин. За оцінкою Міжнародного Ґрунтового центру (Нідерланди), в результаті діяльності людини вже деградувало більш як 15 % усієї площі світової суші, причому близько 6 % земель знищено водною ерозією, 28 % — вітровою, 12 % — засолено через неправильне зрошення, близько 5 % виведено з обороту внаслідок перехімізації та фізичної деструкції (витоптування худобою, розробка кар'єрів, екстенсивне переорювання та ін.). Таким чином людина сама себе позбавила багатьох мільйонів гектарів землі-годувальниці.
Щороку землі України втрачають 24 млн. т гумусу (перегною), що визначає родючість ґрунтів.
Через те що ґрунти стали неродючими, активізувалося спустелювання й триває вирубування лісів, лише в 21 державі Африки в 1984—1985 рр. потерпіло близько 30 млн. чоловік, 10 млн. людей змушені були змінити місце свого проживання, ставши «екологічними» біженцями.
Забруднення атмосфери.
Величезну тривогу в світі викликає перезабруднення атмосфери шкідливими газами, що призводить до збільшення площ озонових «дір» та активізації розвитку парникового ефекту на планеті. Перше явище спричинило зниження захисної дії озонового шару від сонячного ультрафіолетового випромінювання й, як наслідок, — масові захворювання людей (рак шкіри, опіки, втрата зору) і тварин — дельфінів, китів, які проживають під озоновими «дірами» (Австралія, Південна Аргентина, Ірландія, Скандинавія). Парниковий ефект призводить до потепління клімату, танення льодовиків, значного глобального підвищення рівня Світового океану, до змін режиму утворення циклонів і буревіїв, порушення функціонування, навіть деградації екосистем окремих районів суші.
Знищення лісів.
Вирубування лісів у Бразилії, США, Південній Азії, Альпах, Карпатах призвело до почастішання повеней, у тому числі катастрофічних, на річках цих регіонів, а отже, й до значного збільшення економічних втрат. Якщо раніше сильні повені й селі траплялися один раз на 50—80 років, то тепер — через кожні 4—6 років, а паводки — практично після кожного сильного дощу (в гірських районах з голими схилами).
Щогодини на нашій планеті:
– 6—8 га продуктивної землі стає пустелею;
– 2 тис. дітей помирають із голоду;
– 55 чоловік гинуть від отруєння пестицидами та іншими хімічними речовинами;
– 1 тис. людей помирає від отруєння водою;
– 2 тис. т кислотних дощів випадає у Північній півкулі.
Щохвилини:
– знищується понад 20 га тропічних лісів;
– використовується близько 159 л нафти;
– знищується 50 т родючих ґрунтів;
– викидається в атмосферу понад 12 тис. т вуглекислого газу.
Ставлячись так до природи і її багатств, люди начебто забули, що для підтримання існування життя на Землі іншого джерела, крім біосфери та її ресурсів, немає. А за сучасних енергоозброєності й передових технологій швидкість використання ресурсів набагато перевищує можливості їх відтворення. Такий спосіб життя сьогодні стає згубним для людства. Вихід із критичної ситуації, що склалася, може бути знайдений лише за умови екологічно грамотного господарювання, розумних взаємин з Природою, реалізації в глобальному масштабі стратегії розумного самообмеження, ресурсозбереження, впровадження нових технологій природокористування, які не суперечать законам функціонування й розпитку біосфери.
Людству залишається одне: почавши з підвищення рівня освіченості народів, їхньої загальної культури, формування в них екологічної свідомості, із забезпечення технологічної дисципліни на виробництві, підвищення екологічної ефективності науки, поступово, але якомога швидше, створити нову спільноту — високоінформаційну, з могутнім колективним інтелектом, здатну організувати свій збалансований розвиток у злагоді з природою.
Ganhe Rápido nos Jogos Populares do Cassino Online 580bet
Cassino bet 7k: Diversão e Grandes Vitórias Esperam por Você
Aposte e Vença no Cassino leao – Jogos Fáceis e Populares
Jogos Populares e Grandes Prêmios no Cassino Online luck 2
Descubra os Jogos Mais Populares no Cassino john bet e Ganhe
7755 bet: Apostas Fáceis, Grandes Oportunidades de Vitória
Jogue no Cassino Online cbet e Aumente suas Chances de Ganhar
Ganhe Prêmios Incríveis com Jogos Populares no Cassino bet7
Cassino pk55: Onde a Sorte Está ao Seu Lado
Experimente o Cassino 8800 bet e Ganhe com Jogos Populares
Ganhe Facilmente no Cassino Online doce
Aposte e Vença no Cassino bet 4
Jogos Populares e Grandes Premiações na f12bet
Descubra a Diversão e Vitória no Cassino bet7
Aposte nos Jogos Mais Populares do Cassino ggbet
Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino Online bet77
Jogos Fáceis e Rápidos no Cassino mrbet
Jogue e Ganhe com Facilidade no Cassino bet61
Cassino tvbet: Onde a Sorte Está Ao Seu Lado
Aposte nos Melhores Jogos do Cassino Online pgwin
Ganhe Grande no Cassino today com Jogos Populares
Cassino fuwin: Grandes Vitórias Esperam por Você
Experimente os Melhores Jogos no Cassino brwin
Jogue e Ganhe no Cassino bet7k – Simples e Rápido
Cassino tv bet: Vença com Jogos Populares e Simples
Ganhe no Cassino Online allwin com Facilidade
Aposte nos Jogos Mais Famosos no Cassino stakebwin 789: Aposta Fácil, Vitória Garantida
Descubra os Jogos Populares do Cassino lvbet e Vença
Jogue no Cassino blaze e Ganhe Grandes Prêmios
Cassino dj bet: Simples, Divertido e Lucrativo
Aposte e Ganhe no Cassino umbet – Diversão Garantida
Ganhe Rápido nos Jogos do Cassino Online b1bet20bet: Jogue e Ganhe com Facilidade e Diversão
Cassino bk bet: Entre Agora e Ganhe Grandes Prêmios
Jogue no Cassino h2bet e Conquiste Grandes Vitórias
Ganhe no Cassino 7kbet com Jogos Populares e Fáceis
Aposte e Conquiste Prêmios no Cassino Online fbbet
Diversão e Prêmios Fáceis no Cassino 9d bet
Cassino Online 9k bet: Jogos Populares, Grandes Oportunidades
Jogue no Cassino 73 bet e Aumente Suas Chances de Vitória
Cassino ktobet: Onde Você Pode Ganhar Facilmente
Ganhe Rápido com os Jogos Populares do Cassino 74 bet
Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino betpixbetvip: Onde a Sorte Encontra os Melhores Jogadores
Jogue no Cassino batbet e Ganhe Prêmios Instantâneos
Ganhe Agora nos Jogos do Cassino Online onabet
Cassino f12bet: Diversão e Vitórias Esperam por Você
Aposte Agora no Cassino codbet e Ganhe com Facilidade
Jogos Populares do Cassino winbra para Você Ganhar
Ganhe Grande com os Jogos Mais Populares no b2xbet
Cassino obabet: Jogue Agora e Conquiste Grandes Vitórias
Experimente a Diversão e Ganhe no Cassino Online brlwin
Jogue nos Melhores Jogos e Vença no Cassino onebra
Ganhe Prêmios Fáceis e Rápidos no Cassino winbrl
Aposte nos Jogos Populares do Cassino omgbet e Ganhe
Cassino queens: Grandes Oportunidades de Vitória
Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino Online brdicebrapub: Aposte Agora e Conquiste Grandes Vitórias
Aposte e Ganhe com Facilidade no Cassino Online flames
Ganhe Dinheiro Fácil nos Jogos do Cassino betano
Cassino aajogo: Jogos Populares e Grandes Prêmios
Jogue e Vença no Cassino iribet – Onde a Sorte Está
Aposte no Cassino pixbet e Ganhe Prêmios Fantásticos
Ganhe Grande nos Jogos Populares do Cassino betsul
Cassino Online fezbet: Onde Você Sempre Pode Ganhar
Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino curso betabetway: Jogue e Ganhe Agora com Facilidade
Experimente o Cassino Online bkbet e Ganhe Rápido
Ganhe Dinheiro Jogando nos Jogos Populares do Cassino peixe beta
Jogue no Cassino bet365 e Ganhe de Forma Simples e Rápida
Ganhe No Cassino pixbet: Jogos Populares, Grandes Prêmios
Aposte Agora e Conquiste Vitórias no Cassino 4 play bet
Ganhe no Cassino Online 365bet: Diversão e Vitória
Cassino brxbet: Aposte com Facilidade e Ganhe Prêmios
Aposte no Cassino 939 bet e Vença Agora Mesmo
Cassino seubet: Ganhe Jogando os Melhores Jogos
Jogue no Cassino Online cnc bet e Aumente Suas Chances
Ganhe com Facilidade nos Jogos Populares do gbg bet
Jogue e Vença no Cassino 522bet – O Melhor para Você
Cassino Online brl bet: Apostas Fáceis, Grandes Vitórias
Ganhe com Facilidade no Cassino Online pagbet
Aposte no Cassino jonbet e Experimente a Diversão
jqk bet: Jogue e Ganhe com Prêmios Instantâneos
Ganhe Dinheiro Fácil nos Jogos do Cassino 166bet
Cassino Online abc bet: Onde os Jogos Populares Levam à Vitória
Aposte e Ganhe Agora nos Jogos do Cassino bggbet
Jogos Populares e Grandes Oportunidades de Vitória na obabet
Cassino 136bet: Onde Você Pode Ganhar Rápido e Fácil
Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino mmabet
Aposte Agora no Cassino win bet e Conquiste Grandes Vitórias
Jogue nos Jogos Mais Populares e Ganhe no Cassino ir6 bet
Cassino 667bet: Jogue e Conquiste Vitórias Rápidas
Ganhe no Cassino Online qqq bet com Jogos Simples e Populares
193 bet: Apostas Fáceis, Grandes Chances de Ganhar
Ganhe Prêmios Rápidos e Simples no Cassino dobrowin
Aposte nos Melhores Jogos e Vença no Cassino betleao
Jogue e Ganhe no Cassino moverbet com Facilidade
Ganhe Agora no Cassino Online winzada 777 com Jogos Populares
supremo: Apostas Fáceis e Grandes Vitórias
Aposte nos Jogos Populares do Cassino casadeapostas e Vença
Cassino dobrowin: Grandes Premiações com Jogos Fáceis
Ganhe no Cassino betleao com Jogos Populares e Simples
Jogue e Vença Agora no Cassino moverbetwazamba: Aposte e Ganhe Grande nos Jogos Populares
Cassino Online fezbet: Simples, Divertido e Lucrativo
Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino betsson
Aposte e Vença no Cassino lvbet – Jogue e Ganhe
dobrowin: Onde Você Joga e Ganha Com Facilidade
Ganhe Rápido e Fácil no Cassino Online betsul
Ganhe Fácil no Cassino Online pixbet
Aposte e Vença com Jogos Populares no bwin
Jogos Fáceis, Grandes Vitórias no Cassino betobetdobrowin: Apostas Simples, Grandes Premiações
Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino bet7
Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino betcris
Jogue e Conquiste Grandes Prêmios no blaze
Ganhe Rápido com Jogos Populares no Cassino 888
Cassino betano: O Melhor Lugar para Apostar e Ganhar
Jogue Agora e Ganhe no Cassino Online stakestake: Onde a Sorte Encontra os Melhores Jogadores
Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino esportesdasorte
Aposte e Vença no Cassino Online betmotion
Jogue nos Jogos Populares e Ganhe no rivalry
Aposte no novibet e Ganhe Grandes Prêmios
Cassino pinnacle: Grandes Vitórias com Jogos Populares
Ganhe Agora com os Jogos do Cassino cbet
Aposte e Conquiste Vitórias no dobrowinbetleao: Onde Grandes Vitórias São Fáceis de Alcançar
Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino moverbet
Jogos Populares e Grandes Oportunidades no Cassino gogowinjogos win: Vença com Jogos Populares e Rápidos
Aposte no Cassino campobet e Ganhe Grande
Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino mesk bet
Cassino infinity bet: Onde Jogadores Conquistam Prêmios
Jogue Agora no Cassino betfury e Ganhe Facilmente
Aposte com Facilidade e Ganhe no doce
Ganhe Jogando os Melhores Jogos no bet7k
Jogue e Vença no Cassino Online jogowinlobo888: Aposte Agora e Ganhe Grandes Vitórias
Ganhe Agora no Cassino iribet com Facilidade
Jogue e Conquiste Prêmios no Cassino Online leaodobrowin: Onde a Sorte Está ao Seu Lado
Aposte e Ganhe Grandes Prêmios no allwin
Ganhe Grandes Prêmios Jogando no aajogo
Jogos Populares e Grandes Oportunidades no pgwin
Ganhe Fácil com os Jogos Populares do Cassino greenbets
Aposte no brapub e Vença com Jogos Populares
Cassino moverbet: Aposte Agora e Ganhe Facilmente
Ganhe Agora com os Jogos Populares do onebra
Jogue e Vença Agora no Cassino flames
Ganhe Rápido com os Jogos do Cassino brdicebrwin: Jogos Populares e Grandes Vitórias
Aposte nos Jogos Populares e Ganhe no poplotteryqueens: Grandes Prêmios Esperam por Você
Jogue Agora no winbrl e Ganhe Fácil
Aposte e Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino omgbet
Ganhe no winbra com Jogos Populares e Simples
Aposte e Ganhe no Cassino goinbet Agora
Jogue Agora e Ganhe no codbet com Facilidade
betleao: Onde a Sorte Se Encontra com Você
Ganhe Rápido e Fácil no Cassino fuwinallwin568: Aposte Agora e Ganhe com Facilidade
Ganhe Grande no Cassino wingdus
Aposte no juntosbet e Conquiste Grandes Vitórias
today: Onde Jogadores Ganham com Facilidade
Jogue no talon777 e Ganhe com Simplicidade
Ganhe Agora no Cassino Online brlwin com Facilidade
Aposte e Vença no fazobetai – O Cassino dos Vencedores
pinup bet: Ganhe Rápido com os Melhores Jogos
Aposte nos Melhores Jogos no bet sport e Ganhe
Ganhe no bet esporte com Jogos Fáceis e Populares
mrbet: O Cassino Online Onde Você Ganha Fácil
Ganhe no Cassino premier bet com Jogos Populares e Fáceis
Jogue e Vença no Cassino apostebet Agora
Aposte e Ganhe no spicy bet com Jogos Fáceis
Ganhe no prosport bet com Jogos Simples e Populares
Aposte e Conquiste Grandes Vitórias no bet nacional
Jogue Agora no luck e Ganhe Prêmios Rápidos
jogodeouro: Apostas Fáceis e Grandes Oportunidades de Vitória
Ganhe no heads bet com Facilidade nos Jogos Populares
Aposte no marjack bet e Ganhe Agora com Facilidade
Jogue no apostaganha e Ganhe Prêmios Instantâneos
gbg bet: Onde Você Sempre Ganha
Ganhe Fácil no Cassino esoccer bet com Jogos Populares
Aposte e Ganhe Grande no Cassino Online esport bet
Ganhe Agora com Jogos Populares no realbet
Jogue no aposte e ganhe e Conquiste Vitórias Rápidas
aviator aposta: Apostas Fáceis, Prêmios Incríveis
Ganhe no bet vitoria com Facilidade e Diversão
Aposte e Ganhe no imperador bet – Apostas Populares
Jogue no realsbet e Ganhe Prêmios Rápidos e Fáceis
Ganhe Agora com os Jogos do Cassino bet favorita
Cassino esportenet: Grandes Vitórias Esperam por Você
Aposte no flames bet e Conquiste Grandes Prêmios
Ganhe Fácil no pague bet com Jogos Populares
Jogue Agora no betsury e Ganhe Grande
doce888: Onde Você Joga e Ganha com Facilidade
Ganhe Grande no Cassino obabet Agora
Jogue no winzada e Ganhe Prêmios Fantásticos
Aposte e Ganhe no Cassino globalbet – O Melhor Lugar
bet77: Onde Jogos Populares Levam à Vitória
Ganhe Rápido com os Jogos do Cassino Online lottoland
Aposte e Vença Agora no 7gamesbet
Jogue no dicasbet e Conquiste Vitórias Fáceis
Ganhe Agora com os Jogos do Cassino esportivabet
Aposte no tvbet e Ganhe Rápido
sportbet: Apostas Fáceis com Grandes Resultados
Ganhe Grande no Cassino misterjackbet com Jogos Populares
Jogue no Cassino esportebet e Ganhe de Forma Simples e Rápida
Ganhe Rápido no Cassino Online nacionalbet
Aposte e Vença no simplesbet com Jogos Populares
betestrela: Cassino Online Fácil de Jogar e Ganhar
Jogos Populares, Grandes Premiações no batbet
Ganhe Fácil no Pk55 – O Cassino Online dos Vencedores
Aposte e Conquiste Vitórias no Cassino Bet61Upsports Bet: Diversão e Grandes Ganhos com Jogos Populares
Ganhe Agora no roleta online com Jogos Simples e Populares
Jogue no roleta e Vença com Facilidade
Cassino Online poker online: Onde Você Pode Ganhar Agora
poker: Onde Jogadores Conquistam Grandes Vitórias
Ganhe Fácil no Cassino Online blackjack online com Jogos Populares
Aposte no bingo e Ganhe Rápido com Jogos Famosos
Ceará: Apostas Rápidas, Vitórias Imediatas
Ganhe Prêmios Fantásticos com Jogos Populares no PaysanduJuventude: O Melhor Cassino Online para Ganhar
Jogue e Vença no Cassino Online Bahia com Facilidade
Sport: Grandes Oportunidades de Ganhar nos Jogos Populares
Aposte no Cassino Cuiabá e Conquiste Grandes Prêmios
Ganhe Rápido no Coritiba – Apostas Fáceis, Grandes Prêmios
Jogos Fáceis e Grandes Vitórias no Criciúma
Aposte no Vitória e Ganhe Com Facilidade nos Jogos Populares
Fortaleza: Onde a Sorte Está ao Seu Lado
Ganhe no Corinthians – Simples, Rápido e Divertido
Jogue Agora e Vença no Cassino São Paulo
Ganhe Agora no Cassino Online Vasco com Jogos Populares
Aposte e Ganhe no Cassino Online GrêmioFluminense: Onde Você Joga e Ganha com Facilidade
Ganhe no Cassino Cruzeiro com Jogos Populares e Fáceis
Botafogo: Ganhe Rápido com Jogos Populares
Cassino Flamengo: Vença Agora com Facilidade
Ganhe Agora com Jogos Populares no Cassino bingo slotsslots slots: Cassino Online Rápido e Simples de Ganhar
Aposte nos Jogos Populares e Ganhe no Cassino hacker do slotpg slot demo: O Cassino Online Mais Fácil de Ganhar
Jogue e Vença Agora no slot win – Cassino Online Fácil
pg slot soft: Ganhe Grandes Prêmios com Jogos Fáceis
Cassino arne slot: Onde Você Pode Ganhar com Facilidade
Aposte Agora e Vença no Cassino Online riqueza slotsslots 777: Jogos Populares, Grandes Vitórias
Ganhe Agora no pg slot com Facilidade nos Jogos Populares
Jogue e Ganhe no 777 slot game com Apostas Simples
slot pg soft: Aposte Agora e Ganhe Rápido
Aposte e Vença nos Jogos Populares do Cassino hacker slot
Ganhe no 777 slots – Diversão e Grandes Prêmios
Jogue e Conquiste Vitórias no slot-pg-soft com Facilidade
Ganhe Prêmios Fáceis no Cassino Online fortune ox demo grátisdemo fortune ox: Apostas Fáceis e Grandes Oportunidades
Jogue no fortune mouse demo e Ganhe com Facilidade nos Jogos Populares
fortune ox demo: Onde a Sorte Está ao Seu Lado para Ganhar
Ganhe Grande no Cassino jogo fortune tiger com Jogos Populares
Cassino Online fortune tiger grátis: Ganhe Fácil e Rápido
Jogue Agora e Ganhe Prêmios Rápidos no fortune tiger baixarfortune tiger demo grátis: O Cassino Mais Fácil para Ganhar
Aposte e Ganhe Rápido com Jogos Populares no fortune tiger demo
Ganhe Fácil no fortune tiger 777 com Jogos Simples e Rápidos!