Боярська З. І. Міжнародне комерційне право (2001)

3.2. Юридичні особи в міжнародному комерційному праві

У міжнародному комерційному праві юридичні особи є головними суб’єктами права.

Як правило, юридичні особи (Juristische Person, Personne civille, personne morale, corporation, legal person) — це різноманітні підприємницькі об’єднання, які відіграють вирішальну роль в економіці будь-якої країни.

Але в законодавствах різних правових систем розрізняються юридичні особи публічного права та юридичні особи приватного права. Ті й інші мають право брати участь у міжнародній комерційній діяльності.

Для розмежування понять «юридичні особи публічного права» і «юридичні особи приватного права» використовують різні критерії. Одним з таких критеріїв є природа акта, що дав підставу для виникнення того чи іншого суб’єкта права. Так, юридичні особи публічного права виникають на підставі публічно-правового акта (закону, адміністративного акта), а юридичні особи приватного права виникають на підставі приватно-правового акта.

Характерними ознаками юридичних осіб публічного права є: наявність владних повноважень, публічний характер поставленої мети, особливий характер членства. Юридичними особами публічного права є держава, державні установи, торгові і промислові палати, а також в окремих випадках державні підприємства.

Питання організації, сфери діяльності, представництва юридичної особи публічного права потребують спеціального визнання і регулюються нормами публічного права.

Наприклад, Німецьке цивільне уложення зрівняло юридичних осіб публічного права під час розгляду їх як суб’єктів майнового обігу з юридичними особами приватного права стосовно відповідальності за дії правління та його членів, а також втрати правоздатності у випадку відкриття конкурсу на майно юридичної особи.

Необхідно зазначити, що у зв’язку з прийняттям на початку 70-х років ряду міжнародних конвенцій та національних нормативних актів у сучасних умовах для всіх країн стає характерним підпорядкування юридичних осіб публічного права в разі виступу їх як учасників комерційного обігу правовому режиму юридичних осіб приватного права.

Створення юридичних осіб приватного права в національних законодавчих актах різних правових систем є прерогативою приватних осіб. Приватні особи створюють матеріальну основу юридичної особи, визначають мету її діяльності і завдання.

Спробуємо розглянути існуючі види юридичних осіб приватного права в різних правових системах.

Так, у праві ФРН юридичні особи приватного права поділяються на спілки та установи.

Спілка — це об’єднання осіб, що має такі ознаки:

1) мету, спільну для всіх членів об’єднання;

2) структуру, що забезпечує організаційну єдність;

3) незалежність існування об’єднання від зміни складу осіб, що до нього входять.

Спілки поділяються на господарські, головна мета яких — комерційна діяльність з метою отримання прибутку, і негосподарські.

Діяльність господарських спілок регулюється спеціальним законодавством.

Установи — це юридичні особи, які створюються на підставі односторонньої угоди приватної особи.

Засновник виробляє установчий акт, визначає структуру установи, у тому числі і склад правління.

Для створення установи у ФРН необхідний дозвіл компетентного органа державної влади. Після одержання такого дозволу виникає юридична особа, до якої на правах власності переходить зазначене в установчому акті майно. Майно може бути різним за своєю природою: акції акціонерних товариств і пайові свідоцтва товариств з обмеженою відповідальністю, цілком контрольованих засновником.

Установа може мати різні цілі. Якщо цілі, що визначені в статуті, визнаються загальнокорисними чи благодійними, то установа одержує дуже відчутні податкові пільги. Вона може бути звільнена від сплати корпоративного податку, ставка якого перевищує 50 % прибутку. Незалежно від характеру створюваної установи передане майно звільняється від сплати податку з дарування та спадкування.

У Франції існує кілька видів юридичних осіб приватного права. Господарські спілки називаються товариствами.

Товариство являє собою договір, унаслідок якого двоє чи кілька осіб мають змогу володіти спільним майном, поділяти вигоди від комерційної діяльності, нести ризики і відповідальність.

У комерційній сфері товариства розглядаються як торгові і користуються правами юридичної особи. Головним предметом діяльності таких товариств є укладення комерційних угод на постійній основі.

Діяльність торгових товариств у Франції регулюється Законом про торгові товариства 1966 р. Провідну роль в економічному житті Франції, як і багатьох інших країн, відіграють акціонерні товариства і товариства з обмеженою відповідальністю.

У Швейцарії юридичні особи приватного права поділяються на об’єднання осіб (корпорації) та установи. У свою чергу, корпорації поділяються на господарські спілки і спілки, які не мають господарських цілей.

Залежно від виду спілок визначається їхній правовий статус. Діяльність спілок, що мають господарські цілі, підлягає нормам Зобов’язувального закону про товариства і заклади публічного права.

Є свої особливості в диференціації юридичних осіб у країнах загального права. Для права цих країн характерним є те, що інститут установи, який існує в країнах романо-германського права, практично відсутній. Так, законодавство США, як федеральне, так і законодавство штатів, правовий режим юридичної особи визначає від характеру здійснюваної діяльності.

Типовим є розподіл корпорацій на підприємницькі, непідприємницькі і публічні (урядові).

У праві Великобританії корпорації розподіляються на такі, що являють собою сукупність осіб (соrporation aggregate), і одноособові корпорації (corporation sole).

Необхідно підкреслити, що в сучасних умовах основною організаційно-правовою формою ведення бізнесу в розвинутих країнах є акціонерне товариство (компанія з обмеженою відповідальністю в англійському праві; підприємницька корпорація за правом США).

Акціонерне товариство у всіх капіталістичних країнах визнається самостійним суб’єктом права — юридичною особою.

Іноземні правові системи детально визначають статус акціонерних товариств. Основним джерелом акціонерного права є законодавство. Навіть у Великобританії та США роль прецедентів у правовому регулюванні організації і функціонуванні акціонерних компаній незначна порівняно з роллю і значенням закону.

У більшості розвинутих країн діють спеціальні акціонерні закони. У Франції — це Закон про торгові товариства 1966 р., у ФРН — Закон про акціонерні товариства 1965 р., У Великобританії — Закон про компанії 1985 р., у США правовий статус підприємницьких корпорацій визначається законами окремих штатів. Ці акціонерні закони мають подібний зміст. Крім загальних положень, вони містять інші норми (капітал, розподіл прибутку, порядок діяльності і повноваження зборів акціонерів і т. ін.).

Необхідно звернути увагу на те, що зазначені норми в кожній країні мають свою специфіку. Так, у Законі про акціонерні товариства ФРН третя книга цілком присвячена регулюванню відносин між так званими пов’язаними підприємствами, тобто юридично самостійними підприємствами (насамперед акціонерними товариствами), між якими існують відносини економічної залежності.

Пов’язані підприємства зобов’язані надавати різноманітну, у тому числі бухгалтерську, звітність, що відображає їх діяльність у цілому. Законодавство передбачає конкретні способи захисту інтересів контрагентів цих підприємств, а також акціонерів меншості в останніх. Так, у Законі ФРН «Про статус підприємства» 1976 р. передбачено, що в кожному акціонерному товаристві з кількістю найманих працівників понад дві тисячі один з органів компанії (спостережна рада) комплектується на паритетних засадах акціонерами та персоналом.

Варто зауважити, що найважливішою особливістю сучасного західного акціонерного законодавства є відмова від принципу спеціальної правоздатності акціонерних товариств.

Щодо юридичних осіб публічного права, то тут слід зазначити, що вони за певних умов можуть брати участь у комерційній діяльності.

Так, у праві Німеччини до негосподарських спілок належать такі об’єднання осіб, що мають спільні цілі: політичні, наукові, соціальні, благодійні і т. д. Суб’єктами майнових прав і обов’язків такі об’єднання стають тому, що це необхідно для досягнення «ідеальних» цілей. Наприклад, різні об’єднання й асоціації підприємців, представників банківського капіталу, що визначають напрям економічної політики відповідних галузей господарства.

Від установ приватного права варто відрізняти установи і заклади публічного права. У ФРН до таких належать державні фінансові і кредитні установи, транспортні підприємства і підприємства зв’язку. Установами публічного права є також Федеральний банк, державні ощадні каси.

Установи публічного права створюються звичайно спеціальним нормативним актом.

Право Франції не сприйняло інституту установи. Судова практика визнає правосуб’єктність установ не інакше, як шляхом визнання правосуб’єктності визначеної спілки, тобто об’єднання людей.

Юридичні особи публічного права у Франції мають форму асоціації.

Асоціації — це об’єднання осіб, діяльність яких спрямована на досягнення соціальних, культурних, наукових, благодійних цілей.

За асоціаціями властивість юридичної особи була визнана лише на початку XX ст., причому держава зберегла за собою право контролю за діяльністю таких об’єднань, визнавши за ними спеціальну правоздатність.

Особливе місце серед юридичних осіб у Франції посідає groupement d’interet economique (GIE).

GIE, на відміну від асоціації, наділене загальною правоздатністю. Закон передбачає необхідні для реалізації правоздатності органи, надаючи при цьому широкі можливості для регулювання відносин самим учасникам об’єднання. Новий вид юридичної особи створюється на підставі договору між двома чи більше фізичними і юридичними особами. Зміст договору визначається сторонами, тому що кількість імперативних норм закону зведена до мінімуму.

Ці юридичні особи легалізовані в 1967 р. з метою створення організаційної форми для таких монополістичних об’єднань, діяльність яких, не будучи безпосередньо пов’язаною з отриманням прибутку, спрямована на всіляке сприяння виробничій і комерційній активності членів об’єднання за допомогою проведення єдиної економічної політики в масштабах усього об’єднання, концентрації ресурсів на найперспективніших галузях. Нова форма наділена такими правовими властивостями, які створили максимально сприятливі умови для виникнення різних капіталістичних об’єднань з метою подальшої концентрації капіталу і виробництва.

Суттєвою особливістю цих юридичних осіб є також те, що для них створення статутного капіталу не є обов’язковим. Використовуються будь-які джерела фінансування, зокрема випуск облігацій.

З моменту реєстрації об’єднання в торговому реєстрі GIE діє як юридична особа. Необхідно зазначити, що реєстрація в торговому реєстрі не веде автоматично до підпорядкування GIE нормам торгового права, тому що вирішальним для природи регулювання є характер його діяльності.

Щодо відповідальності, то закон передбачає солідарну майнову відповідальність членів об’єднання за його зобов’язаннями.

Форма GIE відразу ж після її легалізації набула широкого застосування, особливо у випадках об’єднання капіталістичних підприємств з метою спільної реалізації товарів, спільного здійснення послуг, спеціалізації та кооперування виробництва. Це зумовлено тим, що на підприємства, що діють у формі GIE, не поширюються заборонні постанови. Також, хоча GIE визнається юридичною особою, вона звільняється від обкладання корпоративним податком. Передбачаються також податкові пільги в разі перетворення в дану організаційну форму інших видів юридичних осіб.

Існує своя диференціація юридичних осіб приватного права в країнах загального права.

Так, у праві Великобританії немає інституту установи. Для досягнення тих цілей, що стоять перед установами в праві ФРН, Швейцарії, тут широко використовується інститут довірчої власності.

Особливе місце серед юридичних осіб Великобританії належить публічним корпораціям, які є організаційною формою державних підприємств.

Сучасне право Великобританії виділяє серед об’єднань осіб квазікорпорації, тобто такі союзи осіб, що визнаються як одне ціле лише для визначених цілей. До таких квазікорпорацій належать, зокрема, профспілки, хоча вони не визнаються юридичними особами і за ними визнані лише деякі права корпорації. Профспілки мають право мати майно, укладати від свого імені договори особистого найму. За ними було визнане право на подання позовів, пов’язаних з наклепом на профспілки; члени профспілки мають право на позови до об’єднань з вимогою відновлення членства в профспілці.

У сучасних умовах інтернаціоналізації комерційної діяльності виникають нові види юридичних осіб. Зокрема, так звані міжнародні юридичні особи, вплив яких на міжнародне економічне, зокрема й комерційне, життя безумовний.

Це юридичні особи, створені міжнародною угодою (договором), як, наприклад, Міжнародний банк реконструкції і розвитку, Міжнародний валютний фонд, Європейський банк реконструкції і розвитку, Міждержавне Європейсько-азійське об’єднання вугілля і металу країн СНД, Міждержавний банк, також створений у рамках СНД, і т. д.

Варто підкреслити, що у свій час створення подібних юридичних осіб за допомогою міжнародних договорів було в цілому досить рідкісним явищем і супроводжувалося практично завжди вилученням їх з-під дії загальних норм національної цивільної, торгової, митної, податкової чи іншої галузей права відповідної держави, що була місцеперебуванням центральних органів міжнародної юридичної особи.

У сьогоднішніх умовах фактичне підпорядкування юридичної особи національному правопорядку відповідної держави знімає необхідність, за винятком випадків уточнення її походження, у кваліфікації її як міжнародної юридичної особи.

Так, в угоді країн СНД «Про сприяння у створенні і розвитку виробничих, комерційних, кредитно-фінансових, страхових, змішаних транснаціональних об’єднань» від 15 квітня 1994 р. передбачено, що транснаціональні об’єднання є юридичними особами відповідно до законодавства держави їх реєстрації.

Статус філій (відділень) і представництв транснаціональних об’єднань визначається в установчих документах відповідно до законодавства держави місцезнаходження філій (відділень) і представництв. При цьому вказується, що транснаціональні об’єднання можуть створюватися як на підставі міжурядових угод, так і шляхом укладення договорів безпосередньо між господарюючими суб’єктами. Наприклад, у Законі Російської Федерації «Про фінансово-промислові групи» від 30 листопада 1995 р. виділяються такі категорії юридичних осіб, як транснаціональна фінансово-промислова група, міждержавна фінансово-промислова група.

Дані терміни слід розуміти так: фінансово-промислові групи — це об’єднання, серед учасників яких є юридичні особи, що перебувають під юрисдикцією держав — учасників Співдружності Незалежних Держав, які мають відособлені підрозділи на території зазначених держав або здійснюють на їхній території капітальні вкладення, що реєструються як транснаціональні фінансово-промислові групи відповідно до федерального закону і як міждержавні (міжнародні) фінансово-промислові групи — на підставі міжурядової угоди.

Особливості створення, діяльності і ліквідації міждержавної фінансово-промислової групи встановлюються міжурядовими угодами. При цьому для їх учасників національний режим установлюється міжурядовими угодами на основі взаємного погодження.

Як бачимо, транснаціональне об’єднання, засноване в Російській Федерації відповідно до міжнародного договору країн СНД, буде «національним» для Росії й іноземним для решти держав.

Поширене в міжнародній комерційній практиці поняття транснаціональної корпорації (ТНК) — явище, породжене розвитком всесвітніх економічних відносин ХХ ст.

ТНК звичайно відносять до міжнародних монополій, діяльність яких стосується ряду держав.

У зарубіжній практиці нерідко розглядають ТНК як суб’єктів міжнародного економічного права, що діють поряд з державами і міжнародними організаціями. Це не випадково, оскільки незаперечним є факт зростаючого впливу ТНК на національну економіку не тільки тих країн, що розвиваються, а й розвинутих європейських країн, а також на світову економіку в цілому.

Специфічною ознакою ТНК виступає їхня неоднорідність і розчленованість з юридичної точки зору: материнське утворення засновує мережу філій і дочірніх підприємств у різних країнах. Проте вони гомогенні в економічному плані. З юридичного погляду компанії, що належать до різних юрисдикцій та входять до складу ТНК, керуються з одного економічного центру — материнської компанії.

ТНК можуть утворюватися як унінаціональними за структурою свого капіталу корпораціями («Майкрософт», «Ренк-Ксерокс», «Кока-кола», «Дженерал електрик», «Брітіш Петролеум», «Фольксваген», «Міцубісі», «Креді Ліонне» і т. п.), так і великими об’єднаннями, утвореними за рахунок «інтернаціоналізації» капіталу («Данлоп-Піреллі» та ін.).

В обох випадках монополістичне об’єднання розміщує свої підприємства в різних країнах з метою збільшення прибутку за рахунок мінімізації собівартості продукції, що випускається, освоєння нових ринків, та уникнення або полегшення податкового тягаря, якщо правова система відповідної країни дозволяє це зробити.

Таким чином, з правового погляду, ТНК — це сукупність формально самостійних юридичних осіб, що мають різну державну належність, фактично керованих іноземною юридичною особою, тобто материнською компанією.

У рамках Європейського союзу підприємства у всіх країнах — учасницях ЄС повинні діяти в рівних умовах відповідно до європейського права торгових товариств.

Необхідно зазначити, що Брюссельська конвенція про взаємне визнання компаній і юридичних осіб 1968 р. залишається не прийнятою державами — учасницями ЄС, хоча ще в 1957 р. Римським договором встановлені загальні ознаки підприємницьких організацій ЄЕС. До таких, зокрема, належать компанії чи фірми, засновані відповідно до законодавства держав-членів, зареєстроване місцеперебування, центральний керівний орган та сфера основної підприємницької діяльності яких знаходяться в межах Співтовариства.

За цих обставин уніфіковані норми, що стосуються європейського права торгових товариств, представлені численними директивами — актами ЄС, у кожному з яких сформульовані загальні типові положення.

Завдяки директивам досягається максимально можливе зближення і гармонізація національного законодавства країн-учасниць ЄС у тій чи іншій сфері.

Необхідно підкреслити, що директива не діє безпосередньо. Вона рекомендує державам-членам прийняти національні правові акти для реалізації положень директиви. Оскільки в кожному випадку директива вимагає від держав-учасників вирішити у встановлений термін визначені завдання за допомогою засобів національного правопорядку, тобто має спиратися на національно-правові розпорядження, то за державами-членами залишається право вибору механізму її виконання.

Таким чином, на відміну від постанови, що має юридично обов’язковий характер для держав, директива не має безпосередньої зобов’язуючої сили. Унаслідок цього в рамках установленого загальним порядком відповідного концептуального змісту законодавство держав — членів ЄС у сфері торгових товариств, наприклад акціонерних компаній і товариств з обмеженою відповідальністю, характеризується певною розмаїтістю.

Зазначений правовий засіб використовувався країнами ЄС для досягнення однаковості в регулюванні, зокрема, питань захисту капіталу, створення акціонерних товариств, їхнього злиття і поділу, а також змісту їхніх статутів (директиви № 77/91/EWG від 13 грудня 1976 р., 82/89/ЕWG від 17 грудня 1982 р. і 78/855/ЕWG від 25 жовтня 1978 р.).

У ЄС ведеться також робота над відповідними постановами, що передбачають нові форми створення юридичних осіб — єдиних європейських торгових товариств. Так, постанова «Про європейське господарське об’єднання на основі спільних інтересів», що являє собою нову правову форму, покликана сприяти співробітництву між державами і суб’єктами господарювання — виробничими одиницями в справі об’єднання дрібних і середніх підприємств з метою підвищення їх конкурентоспроможності. Така економічна структура має усувати труднощі вибору правової форми господарських товариств, зумовлені розбіжностями в законодавстві країн — учасниць ЄС.

Ці рішення випливають з нової організаційно-правової форми, покликаної дати можливість господарюючим суб’єктам створити структуру, найкраще пристосовану до спільних інтересів учасників та до подолання перешкод юридично-технічного, податкового, психологічного, адміністративного й іншого характеру. Зацікавлені підприємства можуть скористатися такою новою формою на добровільних засадах.

Щодо єдиного європейського акціонерного товариства, яке також мислиться як уніфікована правова форма, вільна від національних розпоряджень, поки не досягнуто згоди держав — членів ЄС.

Є пропозиції про спільні концепції європейського кооперативу і т. п. Крім того, розробляється і загальноєвропейська правова форма для осіб вільних професій.

При цьому створювані у відповідних формах юридичні особи не розглядатимуться як вилучені з меж юрисдикції конкретної держави, на території якої вони будуть засновані.

Одним з популярних способів ведення бізнесу є офшорний бізнес. З юридичного погляду зміст офшорного бізнесу полягає в тому, що за кордоном з’являється новий суб’єкт господарських відносин, який одержує можливість діяти самостійно. Цей механізм використовується з різною метою, зокрема для податкового планування, управління ризиком, одержання доступу до міжнародних фінансових та інвестиційних послуг і т. п.

Під «офшорною компанією» в сучасному розумінні мається на увазі створення в рамках певної юрисдикції установи, переважно корпоративного типу, що не має права вести будь-яку господарську діяльність у межах держави і, отже, не підлягає оподатковуванню в межах даної території, однак є юридичною особою, інкорпорованою відповідно до законодавства цієї держави.

Офшорна структура часто має такий вигляд: материнська компанія — самостійна юридична особа в зоні податкових пільг (офшорна фірма). До цього ряду можна включити додаткові ланки, наприклад, виробничі чи торгові підприємства, що належать до юрисдикції третіх країн. Оскільки під час переведення доходів безпосередньо до «податкових гаваней» перед юридичними особами нерідко виникають податкові бар’єри (у більшості країн під час розподілу доходів на користь офшорних фірм додатково стягується податок «з першоджерела»), така ланка стає необхідною.

Однак у деяких країнах від цього податку звільняються банківські відсотки, навіть якщо вони переводяться на адресу фірм у «податкових гаванях» (Нідерланди, Швейцарія).

Отже, незважаючи на те, що такі держави не належать до офшорних зон, у них також доцільно засновувати підприємства, зорієнтовані на визначені види діяльності, з використанням їх у схемах розрахунків, спрямованих на зменшення податкового тягаря.

Офшорні системи дуже динамічні, вони можуть створюватися під конкретний діловий проект чи інвестиційну програму.

У міжнародній практиці часто застосовуються комбіновані схеми, що включають фірми, розташовані в «податкових гаванях» та в країнах з помірним рівнем оподатковування: острів Мен — Нідерланди; Гібралтар — Швейцарія; Кіпр — Греція; Нідерланди — Нідерландські Антильські острови; Швейцарія — Нідерланди — острів Мен і т. п.

Офшорна компанія звільняє власника від багатьох формальних процедур, пов’язаних, зокрема, з перевіркою бухгалтерської звітності та інших вимог, що стосуються бухгалтерського обліку. Офшорні компанії створюються також для управління ризиком, що полягає в реєстрації підприємства в певній зоні з можливістю переміщення активів в інший, політично й економічно стабільніший регіон світу.

В активі засобів, якими можуть користуватися Офшорні структури, є різноманітні послуги з управління капіталом, різні форми інвестицій, придбання й використання сформованих портфелів цінних паперів інших корпоративних утворень.

Компанія міжнародного бізнесу — поняття, що відоме на багатьох територіях. До них належать так звані офшорні зони — Кіпр, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Панама, Сінгапур, ряд штатів США (Делавер, Невада та ін.), британські залежні території, що не входять до складу Сполученого Королівства Велико- британії та Північної Ірландії і до певної міри є самоврядними, а також території інших держав: Бермудські, Віргінські, Кайманові, Фолклендські острови, Гібралтар, Гонконг (Сянган), Нідерландські Антильські острови та ін.

Однією з головних вимог до створення та функціонування компаній міжнародного бізнесу є умова про ведення діяльності винятково за кордоном конкретної держави чи території, а також наявність зареєстрованого в межах конкретної юрисдикції адміністративного центру (центру управління — офісу компанії), призначення директорами компаній громадян даної країни, фінансування компанії з джерел, що знаходяться поза цією територією.

Так, на Британських Віргінських островах відповідно до національного законодавства компанії міжнародного бізнесу існують поряд з публічними компаніями, приватними компаніями і простими товариствами. Правосуб’єктність, правове становище, створення і діяльність компаній міжнародного бізнесу тут регулюються Законом про компанії 1885 р., Ордонансом про прибутковий податок 1946 р., спеціальним Ордонансом про компанії міжнародного бізнесу 1984 р. (з виправленнями, доповненнями та змінами), Законом про управління компаніями 1990 р., а також в частині компаній, що діють у спеціальних областях, — Законом про банки і трастові компанії 1990 р., Законом про страховий бізнес (спеціальні положення) 1991 р.

Після реєстрації на території Британських Віргінських островів (БВО) компанія може змінити місце реєстрації і продовжувати своє існування відповідно до законодавства іншої країни, якщо це дозволяється статутними положеннями даної компанії, законодавством іншої юрисдикції, у межах якої може бути внесена до реєстру така заснована на БВО компанія міжнародного бізнесу, за умови дотримання нею вимог законодавства БВО про компанії міжнародного бізнесу.

Установчими документами компанії міжнародного бізнесу є, як і для будь-якої іншої компанії в межах Британської Співдружності Націй, два документи: меморандум компанії і внутрішній регламент компанії.

Меморандум регулює зовнішні відносини компанії, а регламент, що є договором між членами компанії і компанією, — внутрішні (порядок розподілу та передачі часток (акцій), зміни розміру капіталу, проведення зборів, голосування, призначення директорів, їх повноваження, відповідальність перед компанією і т. ін.).

Крім того, меморандум асоціації компанії міжнародного бізнесу має містити найменування й адресу зареєстрованого агента компанії; розмір статутного капіталу компанії і кількість номінальних акцій або вказівку про їх відсутність; найменування валюти, у якій випускаються акції; кількість категорій і випусків акцій; перелік привілеїв, прав та обмежень, що застосовуються для визначеного виду акцій; положення про надсилання власникам акцій повідомлень про загальні збори компанії; указівка про можливості заміни звичайних акцій на акції на подавця і навпаки; регламентацію обмежень, якими характеризується діяльність компанії міжнародного бізнесу відповідно до положень національного акта — Ордонансу 1984 р.

Правове становище юридичних осіб у міжнародному комерційному праві розкривається через категорії особистого статуту та національності.

Під особистим статутом розуміють обсяг правоздатності юридичної особи у відповідній державі. У кожній правовій системі особистий статут має свій зміст, що охоплює питання створення, діяльності, припинення діяльності юридичної особи, відносин між засновниками, порядку отримання та розподілу прибутку, розрахунків з бюджетом та ін.

Національність юридичної особи — це належність юридичної особи до певної держави. Цей термін використовується для визначення правового зв’язку юридичної особи з державою: нарахування податків; забезпечення з боку держави правового регулювання тих питань, що становлять зміст особистого статуту. У випадку, якщо, наприклад, юридична особа є українською, то її особистий статут буде визначатися українським правом; для французького — застосовуватиметься французьке право і т. д.

Поняття особистого статуту і національності взаємозалежні і взаємообумовлені: національність юридичної особи визначає його особистий статут, а зміст особистого статуту залежить від того, яку національність має юридична особа. Розрізняють такі найпоширеніші критерії визначення національності:

критерій інкорпорації: юридична особа має національність держави, де вона зареєстрована;

критерій осілості: юридична особа має національність держави, де знаходиться правління чи головні органи управління юридичної особи;

критерій діяльності: юридична особа має національність тієї держави, де вона здійснює свою діяльність (отримує прибуток, здійснює податкові відрахування);

критерій контролю: юридична особа має національність тієї держави, де проживають (чи є громадянами) засновники даної юридичної особи.

Питання використання таких критеріїв юридично закріплюються у двосторонніх торгових угодах (здебільшого, з питань запобігання подвійному оподатковуванню).

Різні принципи визначення національності юридичної особи на практиці породжують проблему в правовому регулюванні діяльності юридичних осіб. Ця проблема в МКП дістала назву «колізія колізій».

«Колізія колізій» — це поняття, що використовується в МКП для відображення ситуації, коли одні й ті самі фактичні обставини в різних правових системах регулюються по-різному внаслідок наявності в законодавстві різних держав таких колізійних норм, що мають однаковий обсяг і різні колізійні прив’язки.

Наприклад, практично в усіх правових системах передбачені колізійні норми, що визначають вибір права для встановлення правоздатності юридичних осіб. Але власне колізійні принципи (відповідні правила вибору права) мають різний зміст.

«Колізія колізій» виявляється як у вигляді так званої позитивної колізії (коли одні правовідносини можуть бути врегульовані кількома правовими системами), так і у вигляді негативної (у тому випадку, коли жодна з правових систем не є компетентною для врегулювання конкретних правовідносин).

За позитивної колізії на визначення національності юридичної особи претендують дві правові системи: наприклад, в умовах, коли юридична особа, зареєстрована в Росії (де визнається принцип інкорпорації), здійснює свою діяльність на території Франції (де діє принцип осілості).

За негативної колізії виходить, що юридична особа взагалі не має національності: коли, наприклад, юридична особа зареєстрована у Франції, а здійснює свою діяльність на території Росії.

Урегулювання «колізії колізій» здебільшого здійснюється на підставі міжнародних договорів, що містять норми про підпорядкування діяльності юридичної особи конкретній правовій системі (з питань оподатковування, реєстрації акцій, порядку формування статутного фонду тощо).

В юридичній літературі як різновид юридичних осіб часто виділяються так звані міжнародні юридичні особи. При цьому до них відносять транснаціональні корпорації, транснаціональні організації, консорціуми і т. п.

У зв’язку з цим зауважимо, що поняття «міжнародні юридичні особи» є умовним. Справа в тому, що «міжнародність» — це категорія, яка показує наявність «іноземного елемента». У транснаціональних корпораціях «міжнародність» означає діяльність підприємств, що мають загальну цільову спрямованість, на території кількох держав.

Що стосується національності, то вона визначатиметься відповідно до вищевикладених критеріїв (відповідно до доктрини інкорпорації, доктрини осілості, центру експлуатації і т. п.).

Аналогічно вирішується питання і з міжнародними неурядовими організаціями: вони підпорядковуються правовому регулюванню тієї держави, де створені, незважаючи на те, що діяльність цих організацій має міжнародний характер, оскільки торкається інтересів багатьох держав.

Необхідно звернути увагу на те, що останнім часом у західній літературі і законодавчій практиці з МКП дедалі частіше державна належність відокремлюється від особистого статуту юридичної особи.

Особистий статут встановлює її статус, до якого належать питання про те, чи є дана організація юридичною особою, чи сукупністю фізичних осіб; у якому порядку юридична особа виникла й у якому порядку припиняє існування і т. п. Залежно від конкретної мети обирається певний критерій.

Наприклад, у Великобританії компанією-резидентом з точки зору оподатковування вважається будь-яке корпоративне утворення, діяльність якого керується і контролюється з цієї країни. У США для визначення підсудності застосовується принцип інкорпорації, а для цілей оподатковування — принцип місця діяльності.

Що стосується українського законодавства, то, відповідно до Цивільного кодексу України, цивільна правоздатність іноземних підприємств і організацій під час здійснення угод із зовнішньої торгівлі та пов’язаних з нею розрахункових, страхових та інших операцій визначається за законом країни, де засноване підприємство чи організація.

Фіскальний підхід до визначення статусу юридичної особи відображений і в ряді двосторонніх міжнародних договорів про уникнення подвійного оподатковування.

Який би критерій — місцезнаходження, контролю чи інкорпорації — не використовувався, усе це робиться з метою визначення національності юридичної особи. Таким чином, визначення національності здійснюється через локалізацію.

Згідно з багатосторонньою конвенцією про правову допомогу країн СНД правоздатність юридичних осіб визначається законодавством держави, за законами якої вони створені.

Іноземні юридичні особи підтверджують свій статус виписками з торгового, банківського або судового реєстру. При цьому зазначені виписки мають бути засвідчені відповідно до законодавства країни їх видачі, перекладені українською мовою та легалізовані в консульській установі України, якщо міжнародними договорами, у яких бере участь Україна, не передбачено інше. Наприклад, у договорах України з іноземними державами про надання правової допомоги передбачено, що легалізація цих і інших документів не потрібна.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про режим іноземного інвестування» іноземні юридичні особи можуть створювати в Україні підприємства, що цілком належать їм, філії й інші відособлені підрозділи, а також придбавати у власність діючі підприємства цілком.

Участь іноземного капіталу в спільних підприємствах, що створюються в Україні, приводить до створення юридичних осіб права України.

З певних питань іноземні юридичні особи підкоряються законам країни своєї національності. Мова йде про питання, що визначаються особистим статутом цієї юридичної особи, зокрема щодо створення й ліквідації.


Ganhe Rápido nos Jogos Populares do Cassino Online 580bet Cassino bet 7k: Diversão e Grandes Vitórias Esperam por Você Aposte e Vença no Cassino leao – Jogos Fáceis e Populares Jogos Populares e Grandes Prêmios no Cassino Online luck 2 Descubra os Jogos Mais Populares no Cassino john bet e Ganhe 7755 bet: Apostas Fáceis, Grandes Oportunidades de Vitória Jogue no Cassino Online cbet e Aumente suas Chances de Ganhar Ganhe Prêmios Incríveis com Jogos Populares no Cassino bet7 Cassino pk55: Onde a Sorte Está ao Seu Lado Experimente o Cassino 8800 bet e Ganhe com Jogos Populares Ganhe Facilmente no Cassino Online doce Aposte e Vença no Cassino bet 4 Jogos Populares e Grandes Premiações na f12bet Descubra a Diversão e Vitória no Cassino bet7 Aposte nos Jogos Mais Populares do Cassino ggbet Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino Online bet77 Jogos Fáceis e Rápidos no Cassino mrbet Jogue e Ganhe com Facilidade no Cassino bet61 Cassino tvbet: Onde a Sorte Está Ao Seu Lado Aposte nos Melhores Jogos do Cassino Online pgwin Ganhe Grande no Cassino today com Jogos Populares Cassino fuwin: Grandes Vitórias Esperam por Você Experimente os Melhores Jogos no Cassino brwin Jogue e Ganhe no Cassino bet7k – Simples e Rápido Cassino tv bet: Vença com Jogos Populares e Simples Ganhe no Cassino Online allwin com Facilidade Aposte nos Jogos Mais Famosos no Cassino stake bwin 789: Aposta Fácil, Vitória Garantida Descubra os Jogos Populares do Cassino lvbet e Vença Jogue no Cassino blaze e Ganhe Grandes Prêmios Cassino dj bet: Simples, Divertido e Lucrativo Aposte e Ganhe no Cassino umbet – Diversão Garantida Ganhe Rápido nos Jogos do Cassino Online b1bet 20bet: Jogue e Ganhe com Facilidade e Diversão Cassino bk bet: Entre Agora e Ganhe Grandes Prêmios Jogue no Cassino h2bet e Conquiste Grandes Vitórias Ganhe no Cassino 7kbet com Jogos Populares e Fáceis Aposte e Conquiste Prêmios no Cassino Online fbbet Diversão e Prêmios Fáceis no Cassino 9d bet Cassino Online 9k bet: Jogos Populares, Grandes Oportunidades Jogue no Cassino 73 bet e Aumente Suas Chances de Vitória Cassino ktobet: Onde Você Pode Ganhar Facilmente Ganhe Rápido com os Jogos Populares do Cassino 74 bet Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino betpix betvip: Onde a Sorte Encontra os Melhores Jogadores Jogue no Cassino batbet e Ganhe Prêmios Instantâneos Ganhe Agora nos Jogos do Cassino Online onabet Cassino f12bet: Diversão e Vitórias Esperam por Você Aposte Agora no Cassino codbet e Ganhe com Facilidade Jogos Populares do Cassino winbra para Você Ganhar Ganhe Grande com os Jogos Mais Populares no b2xbet Cassino obabet: Jogue Agora e Conquiste Grandes Vitórias Experimente a Diversão e Ganhe no Cassino Online brlwin Jogue nos Melhores Jogos e Vença no Cassino onebra Ganhe Prêmios Fáceis e Rápidos no Cassino winbrl Aposte nos Jogos Populares do Cassino omgbet e Ganhe Cassino queens: Grandes Oportunidades de Vitória Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino Online brdice brapub: Aposte Agora e Conquiste Grandes Vitórias Aposte e Ganhe com Facilidade no Cassino Online flames Ganhe Dinheiro Fácil nos Jogos do Cassino betano Cassino aajogo: Jogos Populares e Grandes Prêmios Jogue e Vença no Cassino iribet – Onde a Sorte Está Aposte no Cassino pixbet e Ganhe Prêmios Fantásticos Ganhe Grande nos Jogos Populares do Cassino betsul Cassino Online fezbet: Onde Você Sempre Pode Ganhar Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino curso beta betway: Jogue e Ganhe Agora com Facilidade Experimente o Cassino Online bkbet e Ganhe Rápido Ganhe Dinheiro Jogando nos Jogos Populares do Cassino peixe beta Jogue no Cassino bet365 e Ganhe de Forma Simples e Rápida Ganhe No Cassino pixbet: Jogos Populares, Grandes Prêmios Aposte Agora e Conquiste Vitórias no Cassino 4 play bet Ganhe no Cassino Online 365bet: Diversão e Vitória Cassino brxbet: Aposte com Facilidade e Ganhe Prêmios Aposte no Cassino 939 bet e Vença Agora Mesmo Cassino seubet: Ganhe Jogando os Melhores Jogos Jogue no Cassino Online cnc bet e Aumente Suas Chances Ganhe com Facilidade nos Jogos Populares do gbg bet Jogue e Vença no Cassino 522bet – O Melhor para Você Cassino Online brl bet: Apostas Fáceis, Grandes Vitórias Ganhe com Facilidade no Cassino Online pagbet Aposte no Cassino jonbet e Experimente a Diversão jqk bet: Jogue e Ganhe com Prêmios Instantâneos Ganhe Dinheiro Fácil nos Jogos do Cassino 166bet Cassino Online abc bet: Onde os Jogos Populares Levam à Vitória Aposte e Ganhe Agora nos Jogos do Cassino bggbet Jogos Populares e Grandes Oportunidades de Vitória na obabet Cassino 136bet: Onde Você Pode Ganhar Rápido e Fácil Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino mmabet Aposte Agora no Cassino win bet e Conquiste Grandes Vitórias Jogue nos Jogos Mais Populares e Ganhe no Cassino ir6 bet Cassino 667bet: Jogue e Conquiste Vitórias Rápidas Ganhe no Cassino Online qqq bet com Jogos Simples e Populares 193 bet: Apostas Fáceis, Grandes Chances de Ganhar Ganhe Prêmios Rápidos e Simples no Cassino dobrowin Aposte nos Melhores Jogos e Vença no Cassino betleao Jogue e Ganhe no Cassino moverbet com Facilidade Ganhe Agora no Cassino Online winzada 777 com Jogos Populares supremo: Apostas Fáceis e Grandes Vitórias Aposte nos Jogos Populares do Cassino casadeapostas e Vença Cassino dobrowin: Grandes Premiações com Jogos Fáceis Ganhe no Cassino betleao com Jogos Populares e Simples Jogue e Vença Agora no Cassino moverbet wazamba: Aposte e Ganhe Grande nos Jogos Populares Cassino Online fezbet: Simples, Divertido e Lucrativo Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino betsson Aposte e Vença no Cassino lvbet – Jogue e Ganhe dobrowin: Onde Você Joga e Ganha Com Facilidade Ganhe Rápido e Fácil no Cassino Online betsul Ganhe Fácil no Cassino Online pixbet Aposte e Vença com Jogos Populares no bwin Jogos Fáceis, Grandes Vitórias no Cassino betobet dobrowin: Apostas Simples, Grandes Premiações Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino bet7 Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino betcris Jogue e Conquiste Grandes Prêmios no blaze Ganhe Rápido com Jogos Populares no Cassino 888 Cassino betano: O Melhor Lugar para Apostar e Ganhar Jogue Agora e Ganhe no Cassino Online stake stake: Onde a Sorte Encontra os Melhores Jogadores Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino esportesdasorte Aposte e Vença no Cassino Online betmotion Jogue nos Jogos Populares e Ganhe no rivalry Aposte no novibet e Ganhe Grandes Prêmios Cassino pinnacle: Grandes Vitórias com Jogos Populares Ganhe Agora com os Jogos do Cassino cbet Aposte e Conquiste Vitórias no dobrowin betleao: Onde Grandes Vitórias São Fáceis de Alcançar Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino moverbet Jogos Populares e Grandes Oportunidades no Cassino gogowin jogos win: Vença com Jogos Populares e Rápidos Aposte no Cassino campobet e Ganhe Grande Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino mesk bet Cassino infinity bet: Onde Jogadores Conquistam Prêmios Jogue Agora no Cassino betfury e Ganhe Facilmente Aposte com Facilidade e Ganhe no doce Ganhe Jogando os Melhores Jogos no bet7k Jogue e Vença no Cassino Online jogowin lobo888: Aposte Agora e Ganhe Grandes Vitórias Ganhe Agora no Cassino iribet com Facilidade Jogue e Conquiste Prêmios no Cassino Online leao dobrowin: Onde a Sorte Está ao Seu Lado Aposte e Ganhe Grandes Prêmios no allwin Ganhe Grandes Prêmios Jogando no aajogo Jogos Populares e Grandes Oportunidades no pgwin Ganhe Fácil com os Jogos Populares do Cassino greenbets Aposte no brapub e Vença com Jogos Populares Cassino moverbet: Aposte Agora e Ganhe Facilmente Ganhe Agora com os Jogos Populares do onebra Jogue e Vença Agora no Cassino flames Ganhe Rápido com os Jogos do Cassino brdice brwin: Jogos Populares e Grandes Vitórias Aposte nos Jogos Populares e Ganhe no poplottery queens: Grandes Prêmios Esperam por Você Jogue Agora no winbrl e Ganhe Fácil Aposte e Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino omgbet Ganhe no winbra com Jogos Populares e Simples Aposte e Ganhe no Cassino goinbet Agora Jogue Agora e Ganhe no codbet com Facilidade betleao: Onde a Sorte Se Encontra com Você Ganhe Rápido e Fácil no Cassino fuwin allwin568: Aposte Agora e Ganhe com Facilidade Ganhe Grande no Cassino wingdus Aposte no juntosbet e Conquiste Grandes Vitórias today: Onde Jogadores Ganham com Facilidade Jogue no talon777 e Ganhe com Simplicidade Ganhe Agora no Cassino Online brlwin com Facilidade Aposte e Vença no fazobetai – O Cassino dos Vencedores pinup bet: Ganhe Rápido com os Melhores Jogos Aposte nos Melhores Jogos no bet sport e Ganhe Ganhe no bet esporte com Jogos Fáceis e Populares mrbet: O Cassino Online Onde Você Ganha Fácil Ganhe no Cassino premier bet com Jogos Populares e Fáceis Jogue e Vença no Cassino apostebet Agora Aposte e Ganhe no spicy bet com Jogos Fáceis Ganhe no prosport bet com Jogos Simples e Populares Aposte e Conquiste Grandes Vitórias no bet nacional Jogue Agora no luck e Ganhe Prêmios Rápidos jogodeouro: Apostas Fáceis e Grandes Oportunidades de Vitória Ganhe no heads bet com Facilidade nos Jogos Populares Aposte no marjack bet e Ganhe Agora com Facilidade Jogue no apostaganha e Ganhe Prêmios Instantâneos gbg bet: Onde Você Sempre Ganha Ganhe Fácil no Cassino esoccer bet com Jogos Populares Aposte e Ganhe Grande no Cassino Online esport bet Ganhe Agora com Jogos Populares no realbet Jogue no aposte e ganhe e Conquiste Vitórias Rápidas aviator aposta: Apostas Fáceis, Prêmios Incríveis Ganhe no bet vitoria com Facilidade e Diversão Aposte e Ganhe no imperador bet – Apostas Populares Jogue no realsbet e Ganhe Prêmios Rápidos e Fáceis Ganhe Agora com os Jogos do Cassino bet favorita Cassino esportenet: Grandes Vitórias Esperam por Você Aposte no flames bet e Conquiste Grandes Prêmios Ganhe Fácil no pague bet com Jogos Populares Jogue Agora no betsury e Ganhe Grande doce888: Onde Você Joga e Ganha com Facilidade Ganhe Grande no Cassino obabet Agora Jogue no winzada e Ganhe Prêmios Fantásticos Aposte e Ganhe no Cassino globalbet – O Melhor Lugar bet77: Onde Jogos Populares Levam à Vitória Ganhe Rápido com os Jogos do Cassino Online lottoland Aposte e Vença Agora no 7gamesbet Jogue no dicasbet e Conquiste Vitórias Fáceis Ganhe Agora com os Jogos do Cassino esportivabet Aposte no tvbet e Ganhe Rápido sportbet: Apostas Fáceis com Grandes Resultados Ganhe Grande no Cassino misterjackbet com Jogos Populares Jogue no Cassino esportebet e Ganhe de Forma Simples e Rápida Ganhe Rápido no Cassino Online nacionalbet Aposte e Vença no simplesbet com Jogos Populares betestrela: Cassino Online Fácil de Jogar e Ganhar Jogos Populares, Grandes Premiações no batbet Ganhe Fácil no Pk55 – O Cassino Online dos Vencedores Aposte e Conquiste Vitórias no Cassino Bet61 Upsports Bet: Diversão e Grandes Ganhos com Jogos Populares Ganhe Agora no roleta online com Jogos Simples e Populares Jogue no roleta e Vença com Facilidade Cassino Online poker online: Onde Você Pode Ganhar Agora poker: Onde Jogadores Conquistam Grandes Vitórias Ganhe Fácil no Cassino Online blackjack online com Jogos Populares Aposte no bingo e Ganhe Rápido com Jogos Famosos Ceará: Apostas Rápidas, Vitórias Imediatas Ganhe Prêmios Fantásticos com Jogos Populares no Paysandu Juventude: O Melhor Cassino Online para Ganhar Jogue e Vença no Cassino Online Bahia com Facilidade Sport: Grandes Oportunidades de Ganhar nos Jogos Populares Aposte no Cassino Cuiabá e Conquiste Grandes Prêmios Ganhe Rápido no Coritiba – Apostas Fáceis, Grandes Prêmios Jogos Fáceis e Grandes Vitórias no Criciúma Aposte no Vitória e Ganhe Com Facilidade nos Jogos Populares Fortaleza: Onde a Sorte Está ao Seu Lado Ganhe no Corinthians – Simples, Rápido e Divertido Jogue Agora e Vença no Cassino São Paulo Ganhe Agora no Cassino Online Vasco com Jogos Populares Aposte e Ganhe no Cassino Online Grêmio Fluminense: Onde Você Joga e Ganha com Facilidade Ganhe no Cassino Cruzeiro com Jogos Populares e Fáceis Botafogo: Ganhe Rápido com Jogos Populares Cassino Flamengo: Vença Agora com Facilidade Ganhe Agora com Jogos Populares no Cassino bingo slots slots slots: Cassino Online Rápido e Simples de Ganhar Aposte nos Jogos Populares e Ganhe no Cassino hacker do slot pg slot demo: O Cassino Online Mais Fácil de Ganhar Jogue e Vença Agora no slot win – Cassino Online Fácil pg slot soft: Ganhe Grandes Prêmios com Jogos Fáceis Cassino arne slot: Onde Você Pode Ganhar com Facilidade Aposte Agora e Vença no Cassino Online riqueza slots slots 777: Jogos Populares, Grandes Vitórias Ganhe Agora no pg slot com Facilidade nos Jogos Populares Jogue e Ganhe no 777 slot game com Apostas Simples slot pg soft: Aposte Agora e Ganhe Rápido Aposte e Vença nos Jogos Populares do Cassino hacker slot Ganhe no 777 slots – Diversão e Grandes Prêmios Jogue e Conquiste Vitórias no slot-pg-soft com Facilidade Ganhe Prêmios Fáceis no Cassino Online fortune ox demo grátis demo fortune ox: Apostas Fáceis e Grandes Oportunidades Jogue no fortune mouse demo e Ganhe com Facilidade nos Jogos Populares fortune ox demo: Onde a Sorte Está ao Seu Lado para Ganhar Ganhe Grande no Cassino jogo fortune tiger com Jogos Populares Cassino Online fortune tiger grátis: Ganhe Fácil e Rápido Jogue Agora e Ganhe Prêmios Rápidos no fortune tiger baixar fortune tiger demo grátis: O Cassino Mais Fácil para Ganhar Aposte e Ganhe Rápido com Jogos Populares no fortune tiger demo Ganhe Fácil no fortune tiger 777 com Jogos Simples e Rápidos!