Фінансовий облік на підприємствах України (2001)

Бухгалтерські рахунки, їх побудова

Бухгалтерський рахунок — це обліковий символ, який використовується для запису і узагальнення збільшення або зменшення певного виду доходів, витрат, активів, зобов'язання та власного капіталу підприємства, установи, організації.

За своєю формою бухгалтерський рахунок - це таблиця, ліва частина якої називається "дебет" (з лат. debet - він винен), на якій відображають господарські операції, а права - "кредит" (з лат. credit - він вірить).

У бухгалтерському рахунку та сума, котру ми записуємо в рахунок з балансу (за відповідною статтею), називається "залишком" або "сальдо" (з італ. saldo - розрахунок, залишок). Сальдо - це різниця між підсумками записів по дебету і кредиту рахунків з урахуванням змін на рахунку на кінець звітного періоду. Цей залишок ми використовуємо при складанні балансу на початок наступного за звітним періоду (місяця, кварталу, року).

Підсумок записів на дебеті і кредиті без включення до цього підсумку початкового сальдо є оборотом по бухгалтерському рахунку.



Наприклад, залишок по балансу на 1 березня становив по рахунку "Поточні рахунки в національній валюті" 500 тис. грн. 1 березня здійснювалися такі господарські операції:

1. Надійшло на Поточний рахунок за реалізацію продукції 150 тис. грн.

2. Перераховано з Поточного рахунка до державного бюджету 85 тис. грн.

Відтворимо стан і зміни коштів на Поточному рахунку:

дебет

311

кредит
сальдо 500 000
1. 150 000Оборот

150 000
2.85 000Оборот 85

000
Сальдо 565 000