Костюк О.М. Франчайзинг (2014)

Організаційний процес використання франчайзингу в Україні

На сьогоднішній день чимало перспектив обіцяє впровадження франчайзингу до різних сфер діяльності. Що стосується підприємницького середовища, де франчайзинг обумовлює важливий розвиток великого, малого і середнього бізнесу, поширення підприємств, що виготовляють вітчизняну продукцію, яка надходить до внутрішнього та міжнародного ринків, то тут надзвичайна співпраця кожного з елементів визначає цілісність та міць організації. Сюди також можна віднести розвиток супутньої системи, яка відповідає за контроль якості продукції, основного корпоративного моніторингу, в незалежності від місця розташування і виду діяльності, а також створення узагальненої степені захисту підприємців та виникнення робочих місць для працівників. Такі умови сприяють та стимулюють бажаючих самостійно займатися підприємницькою діяльністю.

Варто зауважити, що стосується місця і участі франчайзингу для успішного ведення підприємницької діяльності в Україні, існує чимало розбіжностей. Все ж таки, про "франчайзинг" чули і знають за значенням, як вільне та повноправне ведення будь-якої діяльності.

Якщо ж говорити про сфери бізнесу, франчайзинг - справа партнерська, в якій одним із партнерів виступає організація чи фірма, що достатньо довго і впевнено студіює конкретний бізнес (франчайзер), а з іншої розташовується підприємець-новачок (франчайзі). Однозначно, що це унікальний шанс розпочати власну підприємницьку діяльність, заручившись підтримкою досвідчених представників-франчайзерів.

Спеціальний договір, який називається франшиза, складається між продавцем і покупцем, про надавання продавцем (франчайзер) покупцю (франчайзі) відповідних послуг, а франчайзі, в свою чергу, може користуватися цим ресурсом. Вигода передбачена для обох партнерів.

Ще однією особливою перевагою такої співпраці можна вважати незалежність франчайзі, адже він юридично не прив'язаний до франчайзера, а це свідчить про неабиякі перспективи.

Прибуток буде, і в силу таких обставин франчайзі має забезпечити грошовими коштами власний бізнес та сплачувати своєму франчайзеру компенсаційну частку за надання підтримки та допомоги. Тож не слід вважати франчайзинг досить легкою справою через надзвичайно спрощені умови та доступні цілі, тому що прийдеться добре попрацювати.

На ділі в Україні ще тільки починає розвиватися метод франчайзингу. Та, беручи приклад зі світової практики, можна використати цей достатньо ефективний спосіб розвитку бізнесу навіть для тих, хто ніколи не перебував в умовах володіння особистою справою.

Отож, спосіб Франчайзингу використовують багато фірм, які створюють взаємодію між багатьма учасниками. Вони поєднують:

виробника з виробником;

виробника з торгівцем вроздріб;

виробника з оптовим покупцем;

оптового покупця з оптовим розповсюджувачем;

оптового покупця з представником роздрібної торгівлі;

роздрібного торговця з роздрібним торговцем;

підприємство зі сфери надання послуг з підприємством зі сфери надання послуг.

Зупинимось на франчайзингових системах, де взаємодіють виробник та виробник. Наприклад, існує фірма, що виробляє хімічні речовини, і яка спроможна патентувати вигідний спосіб вироблення аміаку. Такий метод може скоротити вартість продукції на декілька десятків процентів, а отже, обов'язково знайдуться бажаючі скористатися такою вигідною пропозицією. Наявність ліцензії забезпечила б гарантію та спроможність користування новинкою, за що неодмінно власники мають отримати комісійну частку (роялті). В такій ситуації, власник ліцензії виступає франшизером, а ліцензіят являється франчайзі.

У відповідній структурі франчайзингу і надалі діють принципи свободи волі, адже кожен з виробників може створювати власну атмосферу праці, застосовувати обладнання і варіанти використання власних проектів.

Франчайзинг поєднує виробника з торгівцем вроздріб, приміром фірма-виготівник автомобілів та роздрібні диллери або ж СТО, що надають місця для парковки і ведуть торгівлю паливно мастильними матеріалами.

Немає великих відмінностей і в інших системах франчайзингових поєднань.

Технологічні особливості франчайзингу.

Для упорядкування плану збільшення обсягів чи розширення територіальних меж бізнесу, з використанням франчайзингу, можна застосувати дві поради:

сама концепція початку бізнесу повинна будуватися на основі франшизного підприємства;

вже діючий бізнес неодмінно має бути переформований, з використанням умов франшизного підприємства.

Для того, щоб на практиці визначити успішність проекту, впроваджують, так званий, пілотний проект, в межах якого функціонують всі базові положення підприємства. При цьому, в ході роботи, стане зрозумілим - буде прибутковим цей бізнес, або ж збитковим.

Система доходу. Наразі, в перший рік не варто очікувати систематичного прибутку, адже саме сформування організації потребує витрат, проте подальші зусилля можуть принести хороші плоди.