Особливі, контрольні поставки через митний кордон контрабандних наркотичних засобів та інших подібних речовин
В останні роки, особливо після розпаду Радянського Союзу, неухильно поглиблюються масштаби світової злочинної системи транспортування наркотиків. Відомо, що за часів Радянського Союзу його територія практично не була транзитною для контрабанди наркотичних речовин, хоча поодинокі випадки мали місце і тоді, особливо в останні роки існування СРСР. Після проголошення незалежності колишніми союзними республіками по їх території пролягли додаткові шляхи транзитних перевезень наркотиків та інших подібних речовин. А населення, особливо молодь, нових незалежних держав виявились об'єктом підвищеної уваги наркоторговців. Протистояння світовим наркотичним кланам стало повсякденною гострою і болючою проблемою для нових пострадянських держав.
З метою припинення незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та виявлення осіб, які беруть участь у наркообігу, митні органи України (за участю інших правоохоронних органів, якщо це потрібно) за домовленістю з митними та іншими органами іноземних країн або ж на підставі міжнародних угод України можуть використовувати метод контрольованої поставки, тобто допускають під своїм контролем ввезення в Україну, вивезення з України або транзит через її територію наркотичних засобів, психотропних та інших подібних речовин або контрабандних товарів. Рішення про здійснення такої контрольованої поставки наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів приймає голова Державної митної служби України або його перший заступник. Порядок організації і проведення такої
контрольованої поставки визначається законодавчими актами — Митним кодексом України, нормативними документами Державної митної служби України, МВС України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України. Цей порядок погоджується з Генеральною прокуратурою України та Міністерством юстиції України.
Проведення негласного супроводження контрабандних товарів митними органами погоджується з іншими правоохоронними органами України і, в разі необхідності, за їх участю або без такої. Рішення про переміщення товарів під негласним контролем приймає голова Державної митної служби України, його перший заступник, начальник Управління організації боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України. У виключних випадках таке рішення може приймати начальник регіональної митниці.
Якщо під негласним контролем переміщуються товари, вилучені з цивільного обігу, то про прийняття рішення щодо проведення негласного контролю негайно сповіщається відповідному прокуророві.
Використана література: Дудчак В.І. Митна справа. / В.І. Дудчак, О.В. Мартинюк. — 2002. — 100 с.: іл.