Дудчак В.І. Митна справа (2002)

Принципи митного контролю

Основними принципами митного контролю є вибірковість і достатність форм. При проведенні митного контролю митні органи використовують, як правило, ті його форми, що є достатніми для забезпечення дотримання чинного законодавства.

Наприклад, відповідно до Віденської конвенції про дипломатичні привілеї глави дипломатичних представництв іноземних держав у країні, а також прирівняні до них особи звільняються від усіх видів митного огляду, включаючи особистий огляд, якщо ці особи перетинають межу в службових справах. У такому разі здійснюється тільки контроль у формі перевірки документів.

Вибір форм митного контролю може залежати від характеру і вартості ввезених на митну територію товарів, виду митного режиму, в який вони розміщуються. Так, товари, які ввезені на митну територію країни і розміщуються у режими випуску для вільного обігу, реімпорту і митного складу, повинні подаватися митному органу, що робить митне оформлення таких товарів. При цьому замість ідентифікаційного огляду здійснюється огляд не менше 50 % товарів кожного найменування з числа всіх пред'явлених товарів у випадках, якщо:

— опис і/або код товару, а також країна походження в різних товаросупровідних і митних документах різняться;

— у складі однієї партії здійснюється ввезення товарів з високим рівнем митного обкладення (якщо сума мит, податків, за винятком ПДВ, стосовно товару перевищує 15% його митної вартості) і з низьким рівнем митного обкладення (якщо сума предметів сплаті мит, податків, за винятком ПДВ, стосовно товару не перевищує 15 % його митної вартості).

У той же час, якщо ввезені товари не оподатковуються митними платежами і податками, то проводиться тільки ідентифікаційний огляд таких товарів.

Якщо принцип достатності тієї або іншої форми митного контролю не визначений щодо даної конкретної ситуації в нормативних документах, питання про достатність форм митного контролю вирішується посадовими особами митного органу на власний розсуд.

Особливе значення митні органи приділяють контролю за ввезенням до країни зброї, боєприпасів, наркотичних і психотропних речовин, друкарської продукції, кіно-, фото-, аудіо- і відеоматері-алів, спрямованих на пропаганду фашизму, порушення соціальної, расової, національної і релігійної ворожнечі. Для вирішення цього завдання митні органи періодично організовують 100 %-ний огляд повітряних судів і пасажирів, що прибули на них, ручної поклажі і багажу. Здійснювати 100 %-ний огляд усіх повітряних судів і пасажирів фізично неможливо. Тому такого роду перевірки носять, як правило, вибірковий характер на наймовірніших з погляду ввезення подібних товарів, рейсах.

Дотримання принципів вибірковості і достатності митного контролю не повинно порушувати основні права і свободи громадян. Тому особистий огляд застосовується як виняткова форма митного контролю.

Митне законодавство передбачає звільнення тільки від такої форми митного контролю, як митний огляд. При цьому є перелік осіб, товарів і транспортних засобів, що звільняються від митного контролю.

Митному огляду не підлягають:

— особистий багаж Президента країни і прямуючих разом з ним членів його сім'ї;

— особистий багаж депутатів Верховної Ради і членів Уряду України при перетині ними кордону в зв'язку з виконанням своїх депутатських або службових обов'язків;

— іноземні військові кораблі (судна), бойові і військово-транспортні повітряні судна і військова техніка, що пливе своїм ходом.

Звільнення від визначених форм митного контролю відповідно до міжнародних договорів здійснюються після ратифікації цих договорів. Прикладом може служити оформлення дипломатичної пошти. При здійсненні митного контролю посадові особи митних органів роблять тільки зовнішній огляд дипломатичної пошти і перевіряють дотримання вимог щодо маркірування та опис пошти в кур'єрському листі, оскільки ці вимоги встановлені відповідно до міжнародних конвенцій.

При контролі за переміщенням через митний кордон окремих товарів і транспортних засобів, крім митних органів, також беруть участь й інші державні органи. Наприклад, митне оформлення може бути завершено тільки після здійснення ветеринарного, фітосанітарного, екологічного та інших видів державного контролю. На органи МВС покладено контроль за зброєю невоєнних зразків і боєприпасів до нього.

У подібній формі контролю, що складається у вивченні ситуацій і прийнятті рішень про можливість ввезення або вивезення відповідних товарів і видача дозвільних документів, бере участь велика кількість державних органів. Серед них, крім згаданих вище, Міністерство економіки, Національне агентство України з реконструкції і розвитку та ін.

Одним з обов'язків осіб, що переміщують товари, рішення про ввезення або вивіз яких ставиться до компетенції відповідних органів, є одержання і своєчасне надання митним органам належним чином оформлених документів.

Використана література: Дудчак В.І. Митна справа. / В.І. Дудчак, О.В. Мартинюк. — 2002. — 100 с.: іл.


← prev content next →