Іншим компонентом Митного тарифу є ставка мита. Стаття 6 Закону України "Про єдиний митний тариф" визначає: "Мито, що стягується митницею, являє собою податок на товари та інші предмети, які переміщуються через митний кордон України".
По способу нарахування існуючі в Україні мита можна класифікувати на три групи:
• адвалерні мита, що нараховуються у відсотках до митної вартості товарів та інших предметів, які обкладаються митом;
• специфічні мита, що нараховуються у встановленому грошовому розмірі на одиницю товарів та інших предметів, які обкладаються митом;
• комбіновані мита, що поєднують обидва ці види митного обкладення.
Законом "Про єдиний митний тариф" (ст.ст. 8, 9) передбачені ввізне та вивізне мита.
Ввізні мита стягуються при здійсненні митного оформлення товарів та інших предметів, що ввозяться по вантажній митній декларації на митну територію України з метою вільного використання на цій території.
Вивізне мито нараховується на товари та інші предмети при їх вивезенні за межі митної території України.
Ставки ввізного мита є диференційованими.
• Преференційні ставки ввізного мита застосовуються до товарів та інших предметів, що походять з держав, які входять разом з Україною до митних союзів або утворюють з нею спеціальні митні зони, і в разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами за участю України.
• Пільгові ставки ввізного мита застосовуються до товарів та інших предметів, що походять з країн або економічних союзів, які користуються в Україні режимом найбільшого сприяння.
• Повні (загальні) ставки ввізного мита застосовуються до решти товарів та інших предметів.
Ще одним різновидом мит є сезонні мита, що встановлюються переважно на сільгосппродукцію. Застосування сезонних мит передбачено ст. 10 Закону України "Про єдиний митний тариф", згідно з якою подібні мита можуть встановлюватися на окремі товари та інші предмети на строк, не більший ніж чотири місяці.
Більш детально питання сезонних мит розглядається в окремих нормативних актах, наприклад у Законі України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції". Так, ч. 1 ст. 2 цього Закону, зокрема встановлює, що: "Сезонні ввізні (імпортні) мита запроваджуються щорічно у подвійному розмірі до розміру пільгових ставок ввізного (імпортного) мита на сільськогосподарську продукцію... протягом строку збирання і закладення на зберігання аналогічної продукції українського виробництва".
Сезонні мита вважаються винятком з преференційних або пільгових режимів, що встановлюються міжнародними угодами. Вони встановлюються на строк, що не може бути меншим за 60 та більшим за 120 послідовних календарних днів, та протягом часу їх дії заміщують звичайні ввізні (імпортні) мита. Практика застосування сезонних мит спрямована на підтримку вітчизняних виробників сільгосппродукції.
Використана література: Ківалов, С.В. Митна політика України: Підручник. / С.В. Ківалов, Б.А. Кормич. — Одеса: Юридична література, 2002.