Губський Цивільна оборона (1995)

Медичні засоби захисту

До медичних засобів захисту від зброї масового ураження відносяться потиенідемічні, санітарно-гігієнічні і спеціальні профілактичні. Всі вони проводяться з метою послаблення або запобігання ураженню людей.

Протиепідемічні засоби покликані не допустити розповсюдження інфекційних захворювань і передбачають:

-- вивчення санітарно-епідеміологічного стану районів, де виникли або можуть виникнути інфекційні захворювання;

-- проведення щеплень в плані профілактики і по епідемічних показниках;

— проведення дезинфекції.

Санітарно-гігієнічні засоби передбачають дотримання населенням правил особистої гігієни, підтримання санітарного стану, а також санітарний контроль за станом людей, джерел води і продовольчих продуктів.

Спеціальні профілактичні засоби передбачають використання протирадіаційних препаратів, які підвищують стійкість людей до існуючих випромінювань і'антидотів, підвищуючих стійкість до дії ОР. Широкого розповсюдження набули аптечка індивідуальна АІ-2, індивідуальний протихімічний пакет і пакет перев'язочний індивідуальний.

Аптечка індивідуальна АІ-2 призначена для профілактики уражень людей ОР, радіоактивними та бактеріальними засобами.

Аптечка містить набір медикаментозних засобів (антидот, радіопротектори), що запобігають або нейтралізують дію на організм людини іонізуючих випромінювань, ОР і біологічних засобів. Комплект препаратів покладений у пенали та розподілений по гніздах у пластмасовій коробочці. Після видачі аптечку необхідно носити при собі (можна носити у кишені).

Гніздо 1 - шприц-тюбик з протибольовим засобом промедолом, який використовується при переломах, обширних ранах та опіках. Порядок користування шприц-тюбиком такий: дістати його з аптечки, взяти лівою рукою за ребристий обідок, а правою - за корпус тюбика та енергійним рухом повернути його за годинниковою стрілкою до упора. Потім збити ковпачок, який захищає голку і, тримаючи шприц-тюбнк голкою догори, видавити з нього повітря до появи краплі рідини на кінчику голки. Після цього, не торкаючись голки руками, вколоти її у м'які тканини стегна чи руки і витиснути рідину шприц-тюбика. В екстренних випадках укол можна зробити крізь одяг.

У гнізді 2 знаходиться засіб для попередження отруєнь фосфороорганічними речовинами-тарен (6 таблеток), які вкладені у круглий пенал червоного кольору. Одну таблетку приймають по сигналу "Хімічна тривога" перед тим, як надіти протигаз. При наростанні ознак отруєння приймають ще одну таблетку. Повторно рекомендується приймати не раніше як через 5-6 год.

У гнізді 3 в продовгуватому круглому безколірному пеналі знаходиться протибактеріальний засіб №2 — сульфадиметоксин (15 таблеток). Приймають при розладнанні шлунка, що виникло після опромінення. В першу добу приймають 7 таблеток за один прийом, а у наступні дві доби по 4 таблетки також за один прийом.

У гнізді 4 у двох восьмигранних пеналах знаходиться радіозахисний засіб №1 цистамін (по 6 таблеток у кожному пеналі). Цей препарат приймають при загрозі опромінення, по 6 таблеток за один прийом, запиваючи водою. Протирадіаційні препарати вводяться в організм людини з таким розрахунком, щоб вони встигли потрапити у всі клітини і тканини до можливого опромінення. У разі продовження опромінювання, але не раніше, як через 4-5 год після першого прийому, рекомендується прийняти ще 6 таблеток. Цистамін приймають і при появі ознак променевої хвороби.

У гнізді 5 в двох однакових чотиригранних безколірних пеналах знаходиться протибактеріальний засіб №1 — тетрациклін, гідрохлорид (по 5 таблеток у кожному пеналі). Приймати його слід у випадках застосування противником біологічних засобів, при виникненні інфекційного захворювання, а також при пораненнях, опіках як протизапальний засіб. Спочатку приймають всі таблетки одного пеналу (5 таблеток), через 6 год приймають таблетки другого пеналу (5 таблеток).

У гнізді 6 в чотиригранному пеналі білого кольору знаходиться радіозахисний засіб №2 — калій йодид ( 10 таблеток). Приймати його слід по 1 таблетці щоденно на протязі 10 днів після випадання радіоактивних речовин при використанні в їжу свіжого молока. В першу чергу препарат слід давати дітям (по одній таблетці).

У гнізді №7 в круглом пеналі голубого кольору знаходиться протиблювотний засіб — етаперазин (5 таблеток). Приймати його слід при появі нудоти після травми голови (струсу мозку) з метою попередження блювоти прийняти 1 таблетку. Якщо нудота продовжується, то через 3-4 год прийняти ще 1 таблетку. Необхідно пам'ятати, що дітям до 8 років на один прийом дають 1/4 таблетки, дітям від 8 до 15 років — 1/2 таблетки будь-якого з вказаних медикаментів, крім радіозахисного засобу №2 і протибольового засобу, які даються дітям у повній дозі незалежно від їх віку.

Аптечки АІ-2 слід зберігати в опалюваних приміщеннях, на віддалі не менше 1 м від джерел тепла при температурі від 0° до 2У°С.

Індивідуальний протихімічний пакет ІІШ-8

ІПІІ-8 призначений для знезараження ділянок тіла і одягу, на які потрапили краплі рідкої ОР. ІПП-8 складається із скляного флакону з дегазуючим розчином - 1 та чотирьох ватно-марлевих тампонів - 2, що знаходяться у герметичному пакеті – 3. Дегазуючий розчин являє собою розчин речовин, що вступає у хімічну реакцію з ОР та знешкоджує їх шляхом перетворення у нетоксичні і малотоксичні хімічні сполуки.

Рідиною ІІШ-8 можна обробити близько 500 см2 одягу чи відкритих ділянок шкірного покриву. При потраплянні краплиннорідких ОР на відкриті ділянки тіла і одягу необхідно змочити тампони рідиною з флакону та протерти ними заражені ділянки шкіри та частини одягу, що прилягає до відкритих ділянок шкіри. При обробці може з'явитись почуття печії, але воно швидко минає і не впливає на працездатність Рідина флакону отруйна та небезпечна при потраплянні в очі. Використані тампони після обробки поверхні, зараженої ОР, не можна розкидати, їх збирають та спалюють або закопують в землю у відведеному місці.

Примітка. При відсутносгі індивідуального протихімічного пакету для обробки заражених ділянок можна використовувати підручні засоби, що використовуються у побуті — мило, шампуні, пральні порошки, розчинники. Вказані засоби розчиняють у воді і змивають отруйні речовини з зараженої поверхні. Замість тампонів можна використовувати папір, вату, ганчірки.

Пакет перев'язочний індивідуальний складається із бинта (шириною 10 см і довжиною 7 м) та двох ватно-марлевих подушечок (17,5 х 32 см), одна з яких пришита до кінця бинта нерухомо, а інша може переміщатися. Звернуті та спресовані бинт та ватно-марлеві подушечки загорнуті у пергаментний папір та вкладені у герметичний чохол із прогумованої чи іншої водонепроникної тканини.

У пакеті є шпилька, на чохлі вказані правила користування пакетом. Зовнішній чохол пакета, внутрішня сторона якого стерильна, використовується для накладання стерильних пов'язок.