Губський Цивільна оборона (1995)

Захист продуктів харчування

Забезпечити захист продуктів харчування і води від зараження радіоактивними речовинами, ОР і біологічними засобами можливо, як в міських, так і в сільських умовах. В домашніх умовах продукти харчування необхідно укрити підручним матеріалом або запакувати в захисну тару. Можна скласти продукти харчування в ущільнені ящики, закрити їх і загорнути у плівку або клейонку. Сипучі продукти (цукор, крупу, борошно, вермішель і т.п.), а також хліб, сухарі вкласти у поліетиленові мішки або загорнути у ЩІЛЬНИЙ папір, зав'язати і скласти у каструлю, відро, коробку із картону, фанерний ящик, а зверху накрити кришкою або клейонкою.

Багатошарова упаковка може повністю захистити продукти від зараження. Тверді жири (маргарин, масло і т.п.) перетопити і злити у скляні банки, закрити їх кришками, плівкою, целофаном, папером і зав'язати.

Загорнуті і запаковані продукти харчування зберігати в холодильниках, шафах, коморах, ящиках.

Воду зберігати у герметичній тарі: каністрах, бутлях, бідонах -обов'язково з щільними кришками або корками. У сільській місцевості продукти харчування доцільно зберігати у підвалах, погребах, які обов'язково потрібно герметизувати.

Картоплю, буряки, моркву, капусту і інші овочі накрити плівкою або брезентом. Бо іки з солінням накрити плівкою і зверху зав'язати. Таким чином можна зберігати сало, солене м'ясо, солену і в'ялену рибу. Всі продукти харчування, які знаходяться в герметичній тарі, надійно захищені від радіоактивного пороху, отруйних речовин і біологічних засобів. До герметичної тари відносяться молочні бідони, які мають герметичні кришки, закриті металеві і дерев'яні бочки, термоси, скляні банки, закриті кришками з поліетилену і інші.

Захист продуктів харчування у надзвичайних ситуаціях на підприємствах харчової промисловості, базах, складах, торговельній мережі здійснюється тоді, коли попередньо проведено цілий ряд заходів. До таких заходів відноситься:

— обладнання приміщень для зберігання продуктів харчування герметичними дверима, вікнами. Складають продукти у герметичну тару, накривають брезентом, поліетиленовою плівкою;

- підготовка засобів для проведення знезаражування тари, обладнання і продуктів у випадку їх зараження;

— підготовка транспортних засобів і захисних матеріалів для перевезення продуктів в умовах радіоактивного зараження;

- пристосування лабораторій харчових підприємств і санепідемстанцій до проведення аналізів на зараження продуктів харчування і води радіоактивними, ОР і бактеріальними засобами.

Для захисту продовольчих товарів при транспортуванні використовується спеціальний транспорт: авторефрижератори, фургони, автобуси, автомобілі з герметичними кузовам и-контейнерами. При транспортуванні у відкритих кузовах автомобілів продовольчі товари необхідно надійно вкрити брезентом, клейонкою або іншими ущільненими матеріалами.

При використанні артезіанських свердловин герметизують тільки башту, вентиляційні труби забезпечують фільтрами.

У шахтних криницях захищають оголовок. Довкола, на відстані до 1 м насипають шар глини товщиною ЗО см і більше та утрамбовують. Глина не дає можливості просочуватись дощовій воді через дерев'яний короб в криницю. На глину насипають шар піску товщиною 15-20 см, який при зараженні можна замінити чистим. Зверху криницю закривають кришкою і вішають загальне відро. Над криницею будують будку із щільно підігнаних дощок або іншого матеріалу. Для відводу дощової води по краю робиться канава. Якщо шахтна криниця зроблена із бетонних кілець, то кругом неї глиняний замок можна не робити. Таку криницю необхідно щільно закрити критикою і над нею поставити будку. Відкриті джерела (озера, ставки, річки) захистити від зараження неможливо і роботи у цьому напрямку не проводяться.