Крвавич (частина третя) Українське мистецтво (2004)

4.2. Мистецтво скульптури

Для скульптури другої половини ХІХ-ХХ ст. характерні світоглядні й стильові зміни. На українських землях у другій половині XIX ст. співіснують дві основні стильові тенденції: класицизм, який перейшов у свою кінцеву стадію — академізм (в Галичині ще і його різновиди — запізнілий віденський класицизм) та реалізм.

Монументальна пластика набула провідного значення, що відповідає загальній духовній атмосфері суспільства та розвитку містобудівельної практики.

Пам'ятник — виняткова за пластикою скульптурно-архітектурна споруда. В урбаністичному середовищі міста архітектура підпорядкована скульптурі, пам'ятник домінує над просторовим середовищем площі. В самій споруді пам'ятника архітектура має скульптурний (за формою і функцією), а скульптура пам'ятника — архітектурний характер, підпорядковуючись архітектурному вирішенню.

Перший у Києві скульптурний монумент встановлено хрестителю Русі — князю Володимирові Великому (1853; бронза, граніт; парк "Володимирська гірка"). Його виконання здійснили петербурзький скульптор В.Демут-Малиновсь-кий, барон П.Клодт і архітектор, професор К.Тон. Монумент поєднує тенденції класицизму з ремінісценціями елементів періоду Київської Русі. Велична статуя з хрестом у правій руці та князівською шапкою в лівій встановлена на цегляному п'єдесталі з чавунним облицюванням; тут розміщено горельєфне зображення хрещення киян, регалії ордена святого Володимира (зірки і хрести), символи хрещення "вогнем і мечем", на гербі Києва — архангел Михаїл. Висота пам'ятника — 20,5 м. Від нього відкривається краєвид на Труханів острів та Дніпро (Додаток 4, іл. 286).

Серед патріотично налаштованих прошарків суспільства почали виникати ініціативи створення пам'ятників діячам української культури.

В дні святкування 900-річчя хрещення Русі (липень, 1888) у Києві відбулося урочисте відкриття пам'ятника Богданові Хмельницькому (скульптор М.Микешин). Кінна бронзова постать гетьмана розміщена на п'єдесталі у вигляді кургану, облицьованого гранітом. Монумент органічно вписаний в архітектурне середовище Софійського майдану. Кінь і вершник зображені в динамічному русі, з цікавими силуетними ракурсами. Це монумент винятково високого мистецького рівня, один з найкращих кінних пам'ятників Європи. Під час реконструкції Софійської площі (1998) навколо пам'ятника було відтворено первісну металеву огорожу з ліхтарями (за проектом архітектора В.Ніколаєва).

У Харкові встановлено пам'ятник вченому та просвітителю Василеві Кара-зіну, з ініціативи якого 1805 р. засновано Харківський університет. Пам'ятник встановлено 1905 р. (скульптор І. Андреолетті; справне. — Іван Пагирєв; 1869-1912). Постамент і низ статуї вирішені в стриманих формах. У створенні образу вченого відсутня офіційна парадність. Тут домінує принцип поступового наростання динаміки руху: ліва рука опирається на півколону (символ будівлі) і впевнено підтримує згорток документа; рух лівої руки спрямований через плече у ствердному і водночас благородному вказівному жесті правої руки. Центром гармонійно узгодженої композиції є голова вченого. Зображення сповнене виразу мудрої зрівноваженості та стриманої енергії.

Споруджено пам'ятник Миколі Гоголю (1911; скульптор І.Гінбург) у с Великі Сорочинці (тепер — Полтавська обл.).

На землях Наддніпрянщини у другій половині XIX—першій чверті XX ст. працювали відомі українські скульптури: Пармен Забіла, Леонід Позен, Володимир Беклемішев, Борис Едуардс.

Скульптор Пармен Забіла (Забелло; 1830-1917; небіж українського поета Віктора Забіли, дід української поетеси Наталії Забіли) навчався в Петербурзькій академії мистецтв (1850-1854, з 1868 — академік). Працював у жанрі монументальної пластики (проект пам'ятника О.Пушкіну в Москві, 1873; пам'ятник М. Гоголю у Ніжині, 1881). Створював композиції на історичні та релігійні теми, а також жанрового характеру ("Горе", "Дівчина-купальниця"); погруддя М.Ге (1873), І.Тургенєва, М.Некрасова (обидва — 1878); надгробок О. Герцена (Ніцца, Франція; 1872) та ін.

Леонід Позен (1849-1921) спеціальної художньої освіти не мав. Належав до Товариства передвижників (1891), дійсний член Петербурзької академії мистецтв (1894). Більшість його творів — невеликі за розміром станкові скульптури виставкового характеру, створені з воску й відлиті у бронзі. За характером ці привабливі й глибоко художні твори сягають джерел народної скульптури, епосу, пісенності, опоетизовують народне життя, перегукуються з ідеями й поетичними образами Т.Шевченка (як тогочасний живопис і графіка). Найперші скульптури створив на анімалістичні теми. Згодом звернувся до народних сюжетів: "Кобзар" (1883), "Переселенці" (1884), "Жебрак" (1886), "Оранка на Україні" (1897). Його увагу привертає героїчна історія України: "Скіф" (1889), "Запорожець у розвідці" (1887), "Син твій, мати, в полі, в полі спочиває" (1896). Виконав скульптурні портрети митців Г.Мясоєдова (1890), К.Брюллова (1893), М.Ярошенка (1899) та ін. У жанрі монументальної скульптури Л.Позен створив пам'ятники І.Котляревському (1903) та М.Гоголю (1935) в Полтаві. Особливо широкий громадський резонанс набуло відкриття пам'ятника І. Котляревському. Портретне погруддя встановлено на високому постаменті складної форми, який прикрашають три горельєфні композиції на теми творів письменника: "Ене-їда", "Наталка Полтавка", "Москаль-чарівник". Рельєфи виконані з глибоким мистецьким чуттям і пластичним вирішенням форми.

Ранні твори скульптора Володимира Беклемішева (1861-1920) — типово академічні ("Селянська любов", 1896). Він навчався в Харківській рисувальній школі М.Раєвської-Іванової та Петербурзькій академії мистецтв. Серед творів на українську тему — два різні за композицією погруддя Т.Шевченка (1898; 1899). Брав участь у конкурсах на проект пам'ятника поетові для Києва (1909; 1913). Його скульптурні портрети мали вплив на творчість тодішніх молодих скульпторів — Ф.Балавенського, І.Кавалерідзе, М.Гаврилка.

Скульптор Борис Едуардс (Едвардс; 1860-1924) художню освіту здобував у Одеській рисувальній школі (майстерня Л.Йоріні) та Петербурзькій академії мистецтв (з 1915 — академік). Закінчив навчання під керівництвом А.Мерсьє та М.Антокольського в їхніх приватних студіях у Парижі. Професійно опанував технічні засоби роботи в різних скульптурних матеріалах, складну техніку бронзового лиття. Його творчість мала пізньоакадемічний характер, властивий тоді багатьом скульпторам. Створені ним реалістичні скульптурні портрети вирізняє психологізм образів, пластична культура, зокрема портрети російського історика мистецтв, академіка Н.Кондакова, французького вченого Л.Пастера (1887), російського письменника І.Буніна (1901), скульптора-італійця Л.Йоріні. В жанрі монументальної скульптури виконав пам'ятники царю Олександру II в Києві (1898); полководцю О. Суворову в Очакові (1903-1907), де зображено фігуру пораненого полководця на увесь зріст; його ж кінна статуя в Ізмаїлі (1911-1913); поету О.Пушкіну в Харкові (1904). Виконував композиції на релігійні сюжети ("Христос і грішниця", "Втіха", "Пророк"). У 1919 р. Б.Едуардс емігрував.

Академізм як напрям домінував у скульптурі Галичини й Волині, співіснуючи з реалізмом, що розвивався на початках повільно.

У Львові ознаки реалізму відчутні в скульптурних рельєфах фасаду ампірного будинку по вул. Вірменській № 23 (реконструйований на початку XIX ст.). Рельєфи виконав скульптор Гаврило Красуцький (1837-1885). Він працював у майстернях скульпторів Л.Шимзера та Л.Марконі. Програма оздоблення фасаду будинку присвячена ідеї "Часу". Цілісність програми витримана ще в дусі романтизму. Над вікнами першого поверху, між пілястрами, у прямокутних нішах розміщено барельєфні вставки, які символізують "Пори року". Чотири сцени з життя селян виконано в реалістичній манері. Перша зліва — "Весна" (оранка). Біля плуга, запряженого парою волів, постаті селян у сучасному народному одязі підльвівських сіл; друга — "Літо" (жнива), третя — "Осінь" (чищення льону), четверта — "Зима" (весілля). На всю ширину барельєфа розміщено сани, запряжені парою коней. З ансамблю чотирьох барельєфів дещо випадає центральний, що зображує Хроноса (Сатурна). У виконанні Красуцького Хронос радше статичний, ОСКІЛЬКИ автор тут намагається наслідувати вирішення постатей з барельєфних вставок Г.Вітвера. На лінії третього поверху розміщено фриз, заповнений барельєфами із знаками Зодіаку; особливо цікаві два крайні зображення, зліва і справа — баран і риби. Стилізація цих елементів нагадує зразки народного мистецтва Київщини та Полтавщини.

Розвиткові станкової скульптури сприяли творчі мистецькі товариства. В другій половині XIX ст. виставочна діяльність стала регулярною. Виникло поняття "виставкова скульптура". Започатковано товариство прихильників образотворчого мистецтва у Кракові (1854), до якого належала більшість скульпторів Західної України. Товариство розвою руської штуки виникло у Львові (1898).

Українська тематика простежується в творчості багатьох скульпторів. Серед них — поляки за походженням, діяльність яких пов'язана з Галичиною: Паріс Фі-ліппі (1836-1874), Степан Яжи-мовський (1850-1890), Тадей Ба-ронч (1845-1905) та ін. Усі вони мали високу європейську мистецьку освіту. П.Філіппі закінчив Краківську школу красних мистецтв, Академію мистецтв у Мюнхені. Працював у Львові (1866-1874), виконував скульптурні портрети, надгробкові пам'ятники (переважно у класицистичних традиціях). У його майстерні навчались львівські скульптори. Увагу Т.Баронча привертали образи галицьких селян. Можливо, він перший у Галичині виконав погруддя Т.Шевченка (близько 1874; не збереглося). Скульптор О.Северин створив композиції з життя гуцулів, які експонувалися на виставках у Кракові та Львові.

Естетика українського орнаменту зумовила світосприйняття й мистецьку творчість М.Гаврилка (1882-1922). Він вихованець Миргородської школи ужиткового мистецтва, навчався в Художньо-промисловому училищі Штігліца у Петербурзі, Краківській академії красних мистецтв, працював у Парижі (майстерня Е. Бурделя). Виконав композиції "Прощання" (1911), "Каменяр" (1915), "Воля" (1916); погруддя М. Шашкевича (1910), Т. Шевченка (1911), Ю. Федьковича (1914); барельєф-медальйон і погруддя Т.Шевченка для Полтавського театру (1920) та ін.

У жанрі станкової пластики працювала Єлизавета Трипільська (1883-1958). Навчалась у Петербурзі та Парижі. Проте в її творчості домінує національний колорит: "Селянин", "Водяник" (1904), "Дядько Кривоніс" (1911). Трипільську приваблювали модерністські течії. В 20-х роках вона виїхала за межі України. Владислава Гостинська (1858-1934) навчалась у Львові (Художньо-промислова школа) та Відні. Працювала у Львові. В реалістичній манері виконала композиції на побутову ("Голова старого") й історичну тематику ("Іван Богун"). Згодом творчість набула виразності та гостроти, підготовляючи пластику імпресіоністичного й сецесійного характеру.

У руслі академізму на Галичині й Волині працювали скульптори Хома Со-сновський, Віктор Бродський, Казимир Островський, Леонард Марконі, Антон Попель, Теодор Риґер, Петро Війтович, Станіслав-Роман Левандовський, Григорій Кузневич, Михайло Бринський та ін.

Традиційно-академічний стиль характерний для творчості Л.Марконі (1835— 1899). Він приїхав до Львова 1874 р. на посаду викладача малюнка Львівської політехніки, де працював до кінця життя. В творчому доробку майстра цікаві скульптурні декоративно-монументальні комплекси. Створена ним скульптурна група на аттику головного корпусу (тепер — Національний університет "Львівська політехніка") символізує інженерні науки, будівництво, механіку. За моделями Л.Марконі скульптор А.Попель виконав алегоричні статуї — "Європа", "Азія", "Америка", "Африка". Вони розміщені у нішах бокових фасадів львівського готелю "Жорж".

Вагомий внесок у скульптуру львівського академізму зробив Теодор Риґер (1841-1913). Він вихованець кількох європейських Академій мистецтв. У 80-х роках XIX ст. виконав серію скульптур для будинку Крайового галицького сейму (тепер — Львівський національний університет ім. Івана Франка). Центральний аттик оформлення фасаду вінчає алегорична група із трьох фігур — "Галичина. Вісла. Дністер" і дві композиції біля входу — "Праця", "Творчість". Комплекс виконано в офіційно-академічній манері. Високопрофесійне моделювання форми, гармонійна пластика, академізм — характерні ознаки творчості Т.Риґера. Створені ним пам'ятники прикрашають площі польських міст — Кракова та Варшави.

П.Війтович (1862-1936) народився у незаможній українській родині міського вартівника в Пе

ремишлі (тепер — Польща). Його шлях пролягає від навчання у Львові (майстерня Л.Марконі), Академію мистецтв у Відні виконання найпрестижніших скульптурних оформлень у Львові (де оселився 1894). На початку творчості здійснив кілька станкових композицій. Ще під час навчання експонував на художніх виставках Кракова (Польща) твори "Після купелі", "Персей", "Раб", "Людина, що кидає спис" (1888-1890). Після завершення навчання (1890) нагороджений за двофігурну композицію "Викрадення сабінянки" однорічним відрядженням до Рима для вдосконалення творчості. Його скульптурні твори "Після купелі", "Раб", "Викрадення сабінянки" закупив Національний музей у Кракові. Після однорічного перебування у Римі митець працював у Відні, Будапешті, Львові.

Тоді у Львові активно розгорнулося будівництво споруд, які пишно оздоблюються скульптурою. Зводилися залізничний вокзал, Великий міський театр, Музей художнього промислу. Творчість П.Війтовича високо цінував архієпископ Більчевський, з ініціативи якого у Львові споруджувався костел св. Єлизавети. Згодом П.Війтович виконав у мармурі статую натуральної величини — пам'ятник архієпископа Більчевського для інтер'єру Львівського кафедрального костелу.

Алегоричні скульптури П.Війтовича — "Торгівля", "Праця" прикрашають фасад Львівського залізничного вокзалу (1900-1904), а "Мистецтво" і "Праця" розміщені над входом головного корпусу Художньо-промислової школи у Львові (тепер — Технікум залізничного транспорту).

Творча співпраця скульпторів позначилась на художньому оздобленні Великого міського театру Львова (тепер — Театр опери та балету імені Соломії Крушельницької).

Значний обсяг скульптурних робіт виконав П.Війтович: крилаті символічні постаті бронзових фігур "Геній Трагедії" (з маскою) і "Геній Музики" (з лірою) — по обидва боки на карнизах фасаду; зображення "Слави" (з пальмовою гілкою у руках) — на найвищій частині фронтону; скульптурна композиція "Трагедія і Комедія", барельєфний портрет Зигмунда Горголевського — над сходами, що ведуть до парадних дверей партеру (встановлений після його смерті); скульптурна композиція "Покровителька міста Львова" — над сценою; скульптури для інтер'єру театру — "Любов цілує Амура", "Заздрість, відкинута від Любові", "Пиха".

Численні скульптурні твори Петра Війтовича відомі на теренах Польщі, у містах Кросно, Ясло, Люблін та ін.

Скульптурну творчість П.Війтовича вирізняють цілісна стильова концепція, внутрішня настроєвість образів, витончений смак, поетичність лінійних елементів у силуетах статуй і драперій. Ці ознаки наближали його до виразної пластики Олександра Архипенка.

Пластичне оздоблення поширювалося в архітектурі модерну та класицизму. В цьому контексті характерна творчість скульптора Федора Балавенського (1864—1943). Початок його творчості припадає на перші десятиліття XX ст. Він працював у Києві переважно в галузі портретної та декоративно-монументальної скульптури.

Серед відомих творів Ф.Балавенського — сім барельєфів (1909) на колишньому будинку Ф.Ісерліса (тепер — Музейний провулок у Києві); співавтори барельєфів — його учні О.Теренц, Т.Руденко, П.Сніткін, В.Климов, архітектурні роботи виконав В.Риков. Архітектурний підтекст зумовив площинно-лінійне вирішення композицій, які віддалено перегукуються зі стилем сецесії.

В творчому спадку Ф.Балавенського — серія класичних статуй у Києві: "Милосердя", "Життя", "Любов", "Медицина" — на порталі іподрому (1915-1916; тепер — адміністративний будинок), скульптурне оздоблення будинку Марийської громади Червоного Хреста (1912-1913; тепер — Науково-дослідний інститут), барельєфне панно "Тріумф Фріни*" на колишньому прибутковому будинку , зведеному в стилі модерн (1909; архітектор В.Риков; тепер — будинок № 4 по Музейному провулку). (Додаток 4, іл. 292). В реалістичній манері він виконав понад 20 скульптурних портретів Т.Шевченка, портрети М.Лисенка й І.Котляревського, надмогильне бронзове погруддя корифея українського театру М.Кропивницького (Харків; 1914, бронза).

Українські мотиви простежуються в розвитку сюжетно-тематичної пластики. Прикладом є два горельєфи на фасаді Бессарабського критого ринку в Києві (1910), побудованого в стилі модерн. До створення горельєфів були залучені учні Ф.Балавенського. У горельєфі "Селянин з волами" (О. Теренець) образу селянина властива щирість і сердечність, характерні для народного світовідчуття і розуміння краси. Горельєф "Молочниця" виконала Т. Руденко.

У фасаді критого ринку використана фактурна цегляна кладка, поширена в тогочасній архітектурі Києва. Цегляна кладка виготовлена за спеціальною технологією високотемпературного обпалу, що забезпечує довготривалість споруди. Горельєфи відлиті в бетоні. Композиція контурів відображає форми української дерев'яної архітектури, повторюючи силует дахівки. Фігури глибоко вмонтовані в архітектурні ніші, їх нижні пластичні форми виступають вперед за площину стіни, що створює цікаві світлотіньові ефекти. Ніші горельєфів знизу завершують архітектурні фартушки — тектонічні вставки, що захищають зображення від атмосферних впливів. Рельєфи виконали два різні автори, проте змістовно і композиційно обидва твори становлять гармонійно узгоджену цілісність.

Фріна — знаменита афінська гетера (грец. супутниця), подруга Праксителя (давн,-грец. скульптора IV ст. до н.е.). Гетери - жінки різних суспільних верств, які вели незалежний спосіб життя, були освіченими у галузі філософії, літератури, музики, поезії, загалом мистецтва; виконали помітну роль у суспільстві. Фріна, за переказом давньогрецького граматика Ахінея (бл. 200 н.е.), дозволяла закоханим у неї чоловікам вшановувати себе як богиню. За це її притягли до суду. Гіперід, афінський оратор і адвокат Фріни, марно намагався її захистити, оскільки судді боялись помсти богів. Тоді він зірвав з гетери одяг, і судді, вражені її витонченою красою, визнали, що вона дійсно гідна найвищого вшанування. На барельєфі Фріна зображена в момент її виправдання афінсь-кими суддями, що символізує велич справжньої краси.

Скульптор Станіслав-Роман Левандовський (1859-1940) також належав до представників запізнілого європейського класицизму. Йому притаманні різноманітні мистецькі зацікавлення. У Кракові він навчався у школі красних мистецтв (1879-1882) під керівництвом скульптора Валерія Гадомського. Завдяки меценатській підтримці успішно закінчив мистецькі студії у Віденській академії мистецтв (1883-1887) під керівництвом Г.Гельмера і К.Купермана. За успіхи у навчанні відзначений Великою золотою медаллю (1886).

У Львові Левандовський постійно проживав з 1890 р. Активно працював у різних скульптурних жанрах і техніках: "Слов'янин, що розриває пута"(1893; гіпс тонований), погруддя князя Костянтина Острозького (1889; гіпс), "Запорожець" (1888; бронза; Національний музей у Кракові), "Українка з дитиною" (1892; бронза на мармуровому цоколі; Личаківський цвинтар у Львові), надгробна композиція "Просвіта" на могилі Олександра Барвінського (бронза, граніт; Личаківський цвинтар у Львові), фриз на будівлі Галицької ощадної каси (1891-1892; стюк*; тепер — Музей етнографії та художнього промислу) та ін.

Вагомі творчі здобутки мав український скульптор Григорій Кузневич (1871-1948). Він народився у с Старе Брусно (тепер — Польща). Тут, у відомому каменярському осередку, вже змалку працював як різьбяр, виконавець надгробків. Завдяки щасливому випадку познайомився з архітектором Юліаном Захаревичем (українцем за походженням), професором Львівської політехніки. Той зауважив виняткові здібності юнака, посприяв у навчанні, забезпеченні стипендією та роботою в скульптурних майстернях. Здібний молодий скульптор закінчив Львівську художньо-промислову школу (1896). У Львові виконав (у співавторстві) скульптуру "Фортуна" для ощадної каси (1892), декоративну композицію для Палацу мистецтв (1894). У 1889 р. його нагородили стипендією Крайового відділу, що дало йому змогу студіювати в Італії.

Г.Кузневич відвідав Венецію, Флоренцію, Рим. Закінчив Римський інститут красних мистецтв (1901), де його педагогами були Антоній Алегретті та Фран-цішек Яковаччі. Працював помічником у майстернях знаменитих римських скульпторів — Е. Феррарі, Т. Риґера та ін. Виявив виняткові здібності художнього вирішення індивідуальних композицій.

Високими художніми якостями (з елементами сецесії) привернула увагу скульптурна композиція "Перший хлібороб" (1900), за яку Г.Кузневича відзначено срібною медаллю. Композиція виставлялась у Музеї мистецтв Варшави (Польща). Спеціальне визнання і першу нагороду скульптор отримав за композицію "Гончар" (1901), яка викликала загальний інтерес до його творчості. Композицію закупив Художньо-промисловий музей Львова.

Згодом Г.Кузневич повернувся до Львова — міста своїх перших мистецьких студій. Працював у майстерні скульптора Ю. Марковського. Потім організував власну скульптурну майстерню. Виконував численні декоративні та монументальні замовлення. Серед творів скульптора львівського періоду — пам'ятники національному героєві Польщі, провідникові повстання 1794 р. у Варшаві Я.Кілінському (1894; Стрийський парк), діячам польської історії С. Щепановсь-кому (1905) та Б. Гловацькому (1906) — на Личаківському цвинтарі (всі три пам'ятники виконані за проектом Ю.Марковського і ним підписані); фігури апостолів Петра та Павла й Ісуса Христа для церкви в м. Сокалі; горельєфні погруддя Т.Шевченка і М.Лисенка (1914), які були встановлені обабіч сцени у концертному залі Музичного інституту імені Миколи Лисенка.

За стильовим характером творчості до групи віденських неокласиків належав Михайло Бринський (1883-1957). Він народився в м. Долині (тепер — Іва-но-Франківщина). Закінчив Художньо-промислову школу (1905) в м.Закопане (Польща) та Вищу художньо-промислову школу у Відні (1913). Студіював у австрійського скульптора-анімаліста А. Штрассера. За його сприяння отримав замовлення і виконав пам'ятник робітникам (1912), розстріляним під час заворушень у Відні. Критика і суспільство схвально сприйняли виконану в граніті символічну надгробну статую робітника. З цим твором пов'язане утвердження М. Бринського як українського скульптора. Професор А.Штрассер сприяв співпраці М.Бринського і чеського скульптора В.Мислбека. Останній перебував у Відні в пошуках помічника для завершення пам'ятника св. Вацлаву для Праги. їхня творча співпраця продовжилась до відкриття пам'ятника (1918). Водночас М.Бринський навчався в Празькій академії мистецтв, де під керівництвом відомого скульптора Яна Штурзи успішно виконав дипломну роботу — скульптурну композицію "Еней рятує батька", позначену впливом сецесії. Після закінчення навчання він працював у Празі до кінця життя. Найважливіші його скульптурні роботи — пам'ятник українським солдатам у Німецькому Яблонному (1922; Чехія), численні портрети (Гапак, 1971).

Працюючи в манері запізнілого європейського класицизму, П.Війтович, С.-Р.Левандовський, Г.Кузневич, М.Бринський пережили апогей монументального будівництва, упадок архітектури історичних стилів, періоди зародження сецесії, модернізму, перехід до конструктивізму. їх творчість передувала тенденціям заперечення будь-яких скульптурних прикрас в архітектурі 20-х років.

Українська скульптура XX ст. відображає винятково суперечливі соціоку-льтурні процеси. В її розвитку простежуються такі тенденції:

1) неоакадемізм, представники якого вважали творчість, зокрема пластику, важливим засобом збереження національної самобутності українського народу;

2) традиціоналізм; орієнтація пластики на історичне наслідування і збереження національних мистецьких традицій;

3) авангард, найяскравіші здобутки якого пов'язані з творчістю українського скульптора Олександра Архипенка;

4) соціалістичний реалізм; возвеличення тоталітарної системи в різних формах скульптури (монументальна скульптура, станкова і медальєрна пластика, скульптурний політичний плакат тощо).

Авангардові тенденції в українській скульптурі активізувалися під впливом творчих зв'язків українських митців із художніми осередками Європи.

Видатним представником художнього авангарду XX ст. став український скульптор Олександр Архипенко (1887—1964). Творче становлення митця відбувалось у період піднесення національної школи пластики (1910-1920) та поширення кубізму в художній практиці європейських країн (П. Пікассо). Починав навчання у Київському художньому училищі (1902—1905). Особливе захоплення викликали у нього половецька скульптура, пластика Трипілля, барокова архітектура Києва. Приваблювали заняття у класі скульптури, які проводив талановитий митець, італієць (з Мілану) Еліо Саля — монументаліст, автор пластичного декору відомих київських споруд.

Найоригінальнішою спорудою вважався "дім Городецького", або "будинок з химерами" (сучасна вул. Банкова, 10), де поєднано тенденції модернізму та сецесії. Київський зодчий романтик Владислав Городецький збудував його на стрімкому крутосхилі як власний прибутковий будинок (1901-1903). Фасади будинку пишно оздоблені зображеннями рослин і тварин. Тематику оздоблення визначила пристрасть Городецького до мисливства. Тут зображені антилопи, носороги, слони, ящірки, міфологічні діви верхи на рибах та ін. Скульптурне оздоблення Е.Саля виконав за малюнками В.Городецького. На п'єдесталі окремої композиції, що зображує двобій орла з пантерою, прокреслено "автограф" скульптора. Всі фігури виконані з армованого бетону і слугували рекламою цього, на той час відносно нового, будівельного матеріалу {Додаток 4, іл. 293).

За участь у студентських заворушеннях О.Архипенка й інших учасників виключили з училища. Після Києва він навчався у Московському училищі живопису, скульптури та архітектури, але невдовзі залишив його у зв'язку з рутинністю викладання. З України вирушив 1908 p., подальше його життя і творчість пройшли у Франції, Німеччині, США. Пробував навчатись у Паризькій академії мистецтв, де перебував лише два тижні, оскільки програми не відрізнялись від училищ Києва та Москви. Відвідував майстерню видатного французького скульптора О.Родена (1840-1917).

Вплив школи О.Родена позначився на творчості багатьох європейських, у тому числі українських, скульпторів. Він протиставив академізмові нову пластичну мову XX ст. Для скульптурної стилістики Родена характерні мотиви французької готики, імпресіонізм, внутрішня експресія. Його твори вирізняють високий патріотизм ("Громадяни Кале"; 1884-1895; бронза), витончена чуттєвість ("Поцілунок"; 1886; бронза), піднесений романтизм ("Ромео і Джульетта"; 1905; мармур).

О.Архипенко визначив власні пріоритети, обрав вивчення пам'яток світового мистецтва у музеях Франції та Німеччини. Споглядаючи світові мистецькі надбання, прагнув осмислити особливості пластичного вирішення. Йому імпонували давні культури Єгипту, Асирії, Вавилону, архаїчної Греції — епох, де внутрішня сутність твору ніби "просвічує" назовні, її можна відчути, побачити. Збагнувши гармонійність композиції творів різних епох, він знайшов засади для власних творчих спрямувань.

Найвагоміший внесок у художню стилістику XX ст. зробило відкриття О.Архипенком пластичних можливостей порожнього простору, створення скульптури, в якій порожній простір є елементом загальної композиції.

Проблема скульптурного оформлення повітряного простору з-посеред вирізьблених із твердого матеріалу частин осмислювалася й удосконалювалася в численних творах: "Жінка чеше коси" (1915), "Статуетка. Єгипетський мотив" (1917) та ін.

О.Архипенко належить до плеяди видатних митців XX ст., з-поміж яких Ж.Брак, П.Пікассо, Ф.Леже. Свої ідеї Архипенко реалізував у заснованих ним школах пластики в Парижі, Берліні, Нью-Йорку.

Ідеї кубістів цікавили Архипенка, проте він обрав свій шлях. Митець перебував у постійному творчому пошуку нових ідей, жанрів, стилів, активно експериментував, вводив у пластику колір, застосовував сполучення різнофак-турних матеріалів. Сутність власної творчості вбачав передусім у "космічному динамізмі" (Архипенко, 2000, с 198).

Особливе значення має новий синтез мистецтва скульптури та живопису. Витоки його скульпто-малюнків простежуються в пластичних і механічних пошуках ("П'єро-карусель", 1913; "Медрано II", 1914). Він поєднав метал, дерево, скло, конструював рухливий людиноподібний механізм. Ця так звана архітектура — оригінальний механічний дисплей, машина для демонстрації змінних набірних кольорових зображень. Поштовхом до конструктивістичних побудов стали його спостереження виступів артистів цирку Медрано. Створюючи фігуру жонглерки, яка грається з м'ячем, скульптор уперше поєднав різні матеріали (дерево, білий метал, скло) з фарбою: кульки сяють найяскравішою червоною фарбою і ніби повисають у повітрі (Додаток 4, іл. 296-298).

До скульпто-малюнків належать твори "Сидяча жінка" (1921), "Жіноча постать" (1923, помальоване дерево). Переважно на скульпто-малюнках представлено інтер'єри. Його "Купальниця" (1917) — русяво-жовта постать, немов оповита повітрям і водою, в оточенні синього та найніжніших відтінків фіолетового й зеленого кольорів. Один з найшляхетніших скульпто-малюнків — "Жіноча постать" (1923), де використано різні метали. З матового ґрунту прохолодно-сірого срібла відділяється майже абстрактна, витончена, ніжна постать з червоної та жовтої міді, ясного білого металу; біла фарба мерехтить крізь різноколірні метали, допомагає творити форми, переходи, протилежності й зв'язки. Все засвідчує найтонкіше почуття стилю, наголошуючи на естетично-світоглядній сутності мистецтва.

Творча спадщина митця, понад тисяча творів, переважно зберігається в світових музеях.

В Україні (Київ, Національний музей) представлені "Портрет Віллема Менгельберга" (1925) та півфігура "Тарас Шевченко" (1933) О.Архи-пенка. На розі сучасних київських вулиць Л.Толстого та М.Горького, в маленькому сквері, встановлена копія скульптури нашого знаменитого співвітчизника з написом: "1887-1964-1997. Київ-Париж. Нью-Йорк". На честь О.ПЛрхипенка, визначного творця скульптурної мови XX cm. Дароване місту фірмою Київ-Донбас (скульптор А.Валієв, архітектор В.Же-жерін).

З діяльністю О.Архипенка значною мірою пов'язані початки експресіонізму, конструктивізму, хоча йому властиві й інші мистецькі напрями.

В Україні стиль конструктивізму поширився після 1920 р. Він відкинув будь-який скульптурний декор будівлі як непотрібний елемент. Споруди зі скла і бетону не залишали місця для пластики. Скульптори переважно займалися пам'ятниками та станковою скульптурою виставкового плану.

Активне впровадження партійного керівництва мистецтвом у радянський період особливо

відбилося на скульптурі. Державними заходами здійснювалась сумнозвісна монументальна пропаганда (Декрет Раднаркому РРСФР від 12 квітня 1918 р. "Про пам'ятники республіки"). В Україні був прийнятий Раднаркомом УРСР Декрет "Про зняття з площ і вулиць пам'ятників, споруджених царям і царським прислужникам". Тиражувалися пам'ятники діячам революції (жовтневого перевороту 1917) та нової влади. Скульптура за таких умов набула виразного політико-агітаційного характеру, що негативно позначилось на художньому рівні творів.

У зв'язку з розгорнутою масовою політичною пропагандою, художні колективи зобов'язували виконувати численні замовлення на так звану політичну скульптуру. До кінця 40-х років таких пам'ятників налічувалось близько 500; у 60-х роках їх кількість поступово зменшувалася (до двох примірників однієї моделі). Розгорнуте зведення помпезних "виставок народного господарства", зміна орієнтації в архітектурних комплексних проектах, відбудова Хрещатика в Києві чи адміністративних споруд у дусі соціалістичного реалізму зумовили широке застосування агітаційної архітектурно-декоративної пластики. Твори здебільшого виконувались із дешевих матеріалів і призначались для використання в міських скверах, парках, Будинках культури, лікарнях, санаторіях, на стадіонах тощо. Розтиражована скульптурна продукція була переважно ремісничою, встановлювалась без урахування архітектурного середовища, що знижувало його загальний естетичний рівень.

Попри засилля соцреалізму, в творчості скульпторів (переважно тих, котрі свого часу удосконалювали майстерність у зарубіжних студіях) простежувалася увага до нових європейських стильових тенденцій.

Модернізм в українській скульптурі був дуже поширеним. Проте постмодернізм не зробив особливого впливу, виявляючись епізодично. Реалізм співіснував із мотивами імпресіонізму (М.Паращук, М.Гаврилко, Б.Кратко, С.Литвиненко, А.Павлось). На їхню творчість певною мірою вплинула стилістика О.Родена. Скульптори уникали гострих обрисів і надмірної деталізації, прагнучи до відображення загальних вражень.

Михайло Паращук (1878-1963) родом з Тернопільщини. Його молодість пов'язана з Галичиною. Три роки жив у Києві (1911-1913). Перебування в Кракові (1893-1896) суттєво вплинуло на його мистецькі пріоритети. Тут опановував техніку металевого лиття, ліплення, різьблення по каменю, консервації (під керівництвом Шопінського); відвідував Краківську академію (скульптурні студії професора Барабаша). В процесі реставрації капітелі у королівському замку Кракова ознайомився з декором Ренесансу та бароко, осмислював відмінності між західними й українськими варіантами світових стилів. Згодом продовжував навчання у Віденській академії мистецтв. Його учитель, професор Венцель, поділяючи ідеї класицизму в скульптурі, все ж таки пояснював природу модерних шукань. М.Паращук відвідував майстерню віденської архітектурної фірми "Герман Гельмер і Фердинанд Фельнер". Його цікавили проблеми історії та теорії мистецьких стилів, зокрема ідеї німецького історика мистецтва Г.Вельфіна, викладені у праці "Ренесанс і бароко". Однак відсутність коштів для навчання змусила його залишити Відень і повернутись до Львова. У Львові він продовжив навчання у професора А.Попеля.

Вагомим здобутком творчості Паращука став високохудожній пам'ятник польському поетові А.Міцкевичу (1905—1906; співавтор А.Попель), встановлений у Львові. Дослідники творчості Паращука стверджують, що саме йому належить ідея колони і надання їй символічного значення. А.Попель виконав центральну частину пам'ятника. М.Паращук відповідав за прив'язку колони до постаті, тому вже на стадії виготовлення робочого макета вирахував оптимальну відстань між статуєю та колоною, а також висоту оптимального розміщення ангела. Тому при будь-якому сонячному освітленні тінь від ангела не падає на постать поета. Водночас обидві скульптурні групи утворюють діагональ, яка під гострим кутом перетинає вертикаль колони. Започатковує діагональну лінію підняте крило ангела, а завершують декоративні складки плаща (його лівою рукою підтримує Міцкевич). Згори донизу діагональ витримано не лише в лінії, а й у наростаючій масивності, переході від легких форм до важчих. Динаміка композиції досягнута виразним зіставленням миттєвого та бурхливого руху (навіюваного широким розмахом крил ангела) — і спокою, втіленого в постаті. Тобто засобами класичної скульптури передано бароковий за своєю природою варіант руху. Однак обидві форми руху не контрастують (як у барокових творах), а переходять одна в одну. Пунктом взаємопереходу від руху до спокою є простір, де зустрічаються погляди ангела та поета. Зустріч двох рухів і двох поглядів збіглась з центральною віссю колони. Подібне вирішення ритміко-динамічної проблеми у нижній частині споруди не обмежилось композицією. Воно набуло глибшого значення відповідно до ідейного змісту пам'ятника, витлумачення таланту як еманації, як дару неба. Горішню частину пам'ятника виконав Паращук; завершення колони гармонізує з долішньою групою. Бронзовим навершям він ніби загострює колону, яка звужується догори, надаючи їй стрункості й пропорційності. Різні частини пам'ятника дістали своєрідний ритмічний лад; чергуються світлі (гранітні) та темні (бронзові) маси, вертикалі жертівника й колони — з діагоналлю основної скульптурної групи, більші обсяги — з меншими. У вирішенні Паращука округлі форми іонійської капітелі відігравали роль пластичної паузи щодо стрімких форм жертівника, символізуючого усвідомлення людиною своєї природи і прагнення до вищих ідеалів. Власне ідея жертівника пов'язана


Ganhe Rápido nos Jogos Populares do Cassino Online 580bet Cassino bet 7k: Diversão e Grandes Vitórias Esperam por Você Aposte e Vença no Cassino leao – Jogos Fáceis e Populares Jogos Populares e Grandes Prêmios no Cassino Online luck 2 Descubra os Jogos Mais Populares no Cassino john bet e Ganhe 7755 bet: Apostas Fáceis, Grandes Oportunidades de Vitória Jogue no Cassino Online cbet e Aumente suas Chances de Ganhar Ganhe Prêmios Incríveis com Jogos Populares no Cassino bet7 Cassino pk55: Onde a Sorte Está ao Seu Lado Experimente o Cassino 8800 bet e Ganhe com Jogos Populares Ganhe Facilmente no Cassino Online doce Aposte e Vença no Cassino bet 4 Jogos Populares e Grandes Premiações na f12bet Descubra a Diversão e Vitória no Cassino bet7 Aposte nos Jogos Mais Populares do Cassino ggbet Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino Online bet77 Jogos Fáceis e Rápidos no Cassino mrbet Jogue e Ganhe com Facilidade no Cassino bet61 Cassino tvbet: Onde a Sorte Está Ao Seu Lado Aposte nos Melhores Jogos do Cassino Online pgwin Ganhe Grande no Cassino today com Jogos Populares Cassino fuwin: Grandes Vitórias Esperam por Você Experimente os Melhores Jogos no Cassino brwin Jogue e Ganhe no Cassino bet7k – Simples e Rápido Cassino tv bet: Vença com Jogos Populares e Simples Ganhe no Cassino Online allwin com Facilidade Aposte nos Jogos Mais Famosos no Cassino stake bwin 789: Aposta Fácil, Vitória Garantida Descubra os Jogos Populares do Cassino lvbet e Vença Jogue no Cassino blaze e Ganhe Grandes Prêmios Cassino dj bet: Simples, Divertido e Lucrativo Aposte e Ganhe no Cassino umbet – Diversão Garantida Ganhe Rápido nos Jogos do Cassino Online b1bet 20bet: Jogue e Ganhe com Facilidade e Diversão Cassino bk bet: Entre Agora e Ganhe Grandes Prêmios Jogue no Cassino h2bet e Conquiste Grandes Vitórias Ganhe no Cassino 7kbet com Jogos Populares e Fáceis Aposte e Conquiste Prêmios no Cassino Online fbbet Diversão e Prêmios Fáceis no Cassino 9d bet Cassino Online 9k bet: Jogos Populares, Grandes Oportunidades Jogue no Cassino 73 bet e Aumente Suas Chances de Vitória Cassino ktobet: Onde Você Pode Ganhar Facilmente Ganhe Rápido com os Jogos Populares do Cassino 74 bet Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino betpix betvip: Onde a Sorte Encontra os Melhores Jogadores Jogue no Cassino batbet e Ganhe Prêmios Instantâneos Ganhe Agora nos Jogos do Cassino Online onabet Cassino f12bet: Diversão e Vitórias Esperam por Você Aposte Agora no Cassino codbet e Ganhe com Facilidade Jogos Populares do Cassino winbra para Você Ganhar Ganhe Grande com os Jogos Mais Populares no b2xbet Cassino obabet: Jogue Agora e Conquiste Grandes Vitórias Experimente a Diversão e Ganhe no Cassino Online brlwin Jogue nos Melhores Jogos e Vença no Cassino onebra Ganhe Prêmios Fáceis e Rápidos no Cassino winbrl Aposte nos Jogos Populares do Cassino omgbet e Ganhe Cassino queens: Grandes Oportunidades de Vitória Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino Online brdice brapub: Aposte Agora e Conquiste Grandes Vitórias Aposte e Ganhe com Facilidade no Cassino Online flames Ganhe Dinheiro Fácil nos Jogos do Cassino betano Cassino aajogo: Jogos Populares e Grandes Prêmios Jogue e Vença no Cassino iribet – Onde a Sorte Está Aposte no Cassino pixbet e Ganhe Prêmios Fantásticos Ganhe Grande nos Jogos Populares do Cassino betsul Cassino Online fezbet: Onde Você Sempre Pode Ganhar Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino curso beta betway: Jogue e Ganhe Agora com Facilidade Experimente o Cassino Online bkbet e Ganhe Rápido Ganhe Dinheiro Jogando nos Jogos Populares do Cassino peixe beta Jogue no Cassino bet365 e Ganhe de Forma Simples e Rápida Ganhe No Cassino pixbet: Jogos Populares, Grandes Prêmios Aposte Agora e Conquiste Vitórias no Cassino 4 play bet Ganhe no Cassino Online 365bet: Diversão e Vitória Cassino brxbet: Aposte com Facilidade e Ganhe Prêmios Aposte no Cassino 939 bet e Vença Agora Mesmo Cassino seubet: Ganhe Jogando os Melhores Jogos Jogue no Cassino Online cnc bet e Aumente Suas Chances Ganhe com Facilidade nos Jogos Populares do gbg bet Jogue e Vença no Cassino 522bet – O Melhor para Você Cassino Online brl bet: Apostas Fáceis, Grandes Vitórias Ganhe com Facilidade no Cassino Online pagbet Aposte no Cassino jonbet e Experimente a Diversão jqk bet: Jogue e Ganhe com Prêmios Instantâneos Ganhe Dinheiro Fácil nos Jogos do Cassino 166bet Cassino Online abc bet: Onde os Jogos Populares Levam à Vitória Aposte e Ganhe Agora nos Jogos do Cassino bggbet Jogos Populares e Grandes Oportunidades de Vitória na obabet Cassino 136bet: Onde Você Pode Ganhar Rápido e Fácil Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino mmabet Aposte Agora no Cassino win bet e Conquiste Grandes Vitórias Jogue nos Jogos Mais Populares e Ganhe no Cassino ir6 bet Cassino 667bet: Jogue e Conquiste Vitórias Rápidas Ganhe no Cassino Online qqq bet com Jogos Simples e Populares 193 bet: Apostas Fáceis, Grandes Chances de Ganhar Ganhe Prêmios Rápidos e Simples no Cassino dobrowin Aposte nos Melhores Jogos e Vença no Cassino betleao Jogue e Ganhe no Cassino moverbet com Facilidade Ganhe Agora no Cassino Online winzada 777 com Jogos Populares supremo: Apostas Fáceis e Grandes Vitórias Aposte nos Jogos Populares do Cassino casadeapostas e Vença Cassino dobrowin: Grandes Premiações com Jogos Fáceis Ganhe no Cassino betleao com Jogos Populares e Simples Jogue e Vença Agora no Cassino moverbet wazamba: Aposte e Ganhe Grande nos Jogos Populares Cassino Online fezbet: Simples, Divertido e Lucrativo Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino betsson Aposte e Vença no Cassino lvbet – Jogue e Ganhe dobrowin: Onde Você Joga e Ganha Com Facilidade Ganhe Rápido e Fácil no Cassino Online betsul Ganhe Fácil no Cassino Online pixbet Aposte e Vença com Jogos Populares no bwin Jogos Fáceis, Grandes Vitórias no Cassino betobet dobrowin: Apostas Simples, Grandes Premiações Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino bet7 Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino betcris Jogue e Conquiste Grandes Prêmios no blaze Ganhe Rápido com Jogos Populares no Cassino 888 Cassino betano: O Melhor Lugar para Apostar e Ganhar Jogue Agora e Ganhe no Cassino Online stake stake: Onde a Sorte Encontra os Melhores Jogadores Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino esportesdasorte Aposte e Vença no Cassino Online betmotion Jogue nos Jogos Populares e Ganhe no rivalry Aposte no novibet e Ganhe Grandes Prêmios Cassino pinnacle: Grandes Vitórias com Jogos Populares Ganhe Agora com os Jogos do Cassino cbet Aposte e Conquiste Vitórias no dobrowin betleao: Onde Grandes Vitórias São Fáceis de Alcançar Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino moverbet Jogos Populares e Grandes Oportunidades no Cassino gogowin jogos win: Vença com Jogos Populares e Rápidos Aposte no Cassino campobet e Ganhe Grande Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino mesk bet Cassino infinity bet: Onde Jogadores Conquistam Prêmios Jogue Agora no Cassino betfury e Ganhe Facilmente Aposte com Facilidade e Ganhe no doce Ganhe Jogando os Melhores Jogos no bet7k Jogue e Vença no Cassino Online jogowin lobo888: Aposte Agora e Ganhe Grandes Vitórias Ganhe Agora no Cassino iribet com Facilidade Jogue e Conquiste Prêmios no Cassino Online leao dobrowin: Onde a Sorte Está ao Seu Lado Aposte e Ganhe Grandes Prêmios no allwin Ganhe Grandes Prêmios Jogando no aajogo Jogos Populares e Grandes Oportunidades no pgwin Ganhe Fácil com os Jogos Populares do Cassino greenbets Aposte no brapub e Vença com Jogos Populares Cassino moverbet: Aposte Agora e Ganhe Facilmente Ganhe Agora com os Jogos Populares do onebra Jogue e Vença Agora no Cassino flames Ganhe Rápido com os Jogos do Cassino brdice brwin: Jogos Populares e Grandes Vitórias Aposte nos Jogos Populares e Ganhe no poplottery queens: Grandes Prêmios Esperam por Você Jogue Agora no winbrl e Ganhe Fácil Aposte e Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino omgbet Ganhe no winbra com Jogos Populares e Simples Aposte e Ganhe no Cassino goinbet Agora Jogue Agora e Ganhe no codbet com Facilidade betleao: Onde a Sorte Se Encontra com Você Ganhe Rápido e Fácil no Cassino fuwin allwin568: Aposte Agora e Ganhe com Facilidade Ganhe Grande no Cassino wingdus Aposte no juntosbet e Conquiste Grandes Vitórias today: Onde Jogadores Ganham com Facilidade Jogue no talon777 e Ganhe com Simplicidade Ganhe Agora no Cassino Online brlwin com Facilidade Aposte e Vença no fazobetai – O Cassino dos Vencedores pinup bet: Ganhe Rápido com os Melhores Jogos Aposte nos Melhores Jogos no bet sport e Ganhe Ganhe no bet esporte com Jogos Fáceis e Populares mrbet: O Cassino Online Onde Você Ganha Fácil Ganhe no Cassino premier bet com Jogos Populares e Fáceis Jogue e Vença no Cassino apostebet Agora Aposte e Ganhe no spicy bet com Jogos Fáceis Ganhe no prosport bet com Jogos Simples e Populares Aposte e Conquiste Grandes Vitórias no bet nacional Jogue Agora no luck e Ganhe Prêmios Rápidos jogodeouro: Apostas Fáceis e Grandes Oportunidades de Vitória Ganhe no heads bet com Facilidade nos Jogos Populares Aposte no marjack bet e Ganhe Agora com Facilidade Jogue no apostaganha e Ganhe Prêmios Instantâneos gbg bet: Onde Você Sempre Ganha Ganhe Fácil no Cassino esoccer bet com Jogos Populares Aposte e Ganhe Grande no Cassino Online esport bet Ganhe Agora com Jogos Populares no realbet Jogue no aposte e ganhe e Conquiste Vitórias Rápidas aviator aposta: Apostas Fáceis, Prêmios Incríveis Ganhe no bet vitoria com Facilidade e Diversão Aposte e Ganhe no imperador bet – Apostas Populares Jogue no realsbet e Ganhe Prêmios Rápidos e Fáceis Ganhe Agora com os Jogos do Cassino bet favorita Cassino esportenet: Grandes Vitórias Esperam por Você Aposte no flames bet e Conquiste Grandes Prêmios Ganhe Fácil no pague bet com Jogos Populares Jogue Agora no betsury e Ganhe Grande doce888: Onde Você Joga e Ganha com Facilidade Ganhe Grande no Cassino obabet Agora Jogue no winzada e Ganhe Prêmios Fantásticos Aposte e Ganhe no Cassino globalbet – O Melhor Lugar bet77: Onde Jogos Populares Levam à Vitória Ganhe Rápido com os Jogos do Cassino Online lottoland Aposte e Vença Agora no 7gamesbet Jogue no dicasbet e Conquiste Vitórias Fáceis Ganhe Agora com os Jogos do Cassino esportivabet Aposte no tvbet e Ganhe Rápido sportbet: Apostas Fáceis com Grandes Resultados Ganhe Grande no Cassino misterjackbet com Jogos Populares Jogue no Cassino esportebet e Ganhe de Forma Simples e Rápida Ganhe Rápido no Cassino Online nacionalbet Aposte e Vença no simplesbet com Jogos Populares betestrela: Cassino Online Fácil de Jogar e Ganhar Jogos Populares, Grandes Premiações no batbet Ganhe Fácil no Pk55 – O Cassino Online dos Vencedores Aposte e Conquiste Vitórias no Cassino Bet61 Upsports Bet: Diversão e Grandes Ganhos com Jogos Populares Ganhe Agora no roleta online com Jogos Simples e Populares Jogue no roleta e Vença com Facilidade Cassino Online poker online: Onde Você Pode Ganhar Agora poker: Onde Jogadores Conquistam Grandes Vitórias Ganhe Fácil no Cassino Online blackjack online com Jogos Populares Aposte no bingo e Ganhe Rápido com Jogos Famosos Ceará: Apostas Rápidas, Vitórias Imediatas Ganhe Prêmios Fantásticos com Jogos Populares no Paysandu Juventude: O Melhor Cassino Online para Ganhar Jogue e Vença no Cassino Online Bahia com Facilidade Sport: Grandes Oportunidades de Ganhar nos Jogos Populares Aposte no Cassino Cuiabá e Conquiste Grandes Prêmios Ganhe Rápido no Coritiba – Apostas Fáceis, Grandes Prêmios Jogos Fáceis e Grandes Vitórias no Criciúma Aposte no Vitória e Ganhe Com Facilidade nos Jogos Populares Fortaleza: Onde a Sorte Está ao Seu Lado Ganhe no Corinthians – Simples, Rápido e Divertido Jogue Agora e Vença no Cassino São Paulo Ganhe Agora no Cassino Online Vasco com Jogos Populares Aposte e Ganhe no Cassino Online Grêmio Fluminense: Onde Você Joga e Ganha com Facilidade Ganhe no Cassino Cruzeiro com Jogos Populares e Fáceis Botafogo: Ganhe Rápido com Jogos Populares Cassino Flamengo: Vença Agora com Facilidade Ganhe Agora com Jogos Populares no Cassino bingo slots slots slots: Cassino Online Rápido e Simples de Ganhar Aposte nos Jogos Populares e Ganhe no Cassino hacker do slot pg slot demo: O Cassino Online Mais Fácil de Ganhar Jogue e Vença Agora no slot win – Cassino Online Fácil pg slot soft: Ganhe Grandes Prêmios com Jogos Fáceis Cassino arne slot: Onde Você Pode Ganhar com Facilidade Aposte Agora e Vença no Cassino Online riqueza slots slots 777: Jogos Populares, Grandes Vitórias Ganhe Agora no pg slot com Facilidade nos Jogos Populares Jogue e Ganhe no 777 slot game com Apostas Simples slot pg soft: Aposte Agora e Ganhe Rápido Aposte e Vença nos Jogos Populares do Cassino hacker slot Ganhe no 777 slots – Diversão e Grandes Prêmios Jogue e Conquiste Vitórias no slot-pg-soft com Facilidade Ganhe Prêmios Fáceis no Cassino Online fortune ox demo grátis demo fortune ox: Apostas Fáceis e Grandes Oportunidades Jogue no fortune mouse demo e Ganhe com Facilidade nos Jogos Populares fortune ox demo: Onde a Sorte Está ao Seu Lado para Ganhar Ganhe Grande no Cassino jogo fortune tiger com Jogos Populares Cassino Online fortune tiger grátis: Ganhe Fácil e Rápido Jogue Agora e Ganhe Prêmios Rápidos no fortune tiger baixar fortune tiger demo grátis: O Cassino Mais Fácil para Ganhar Aposte e Ganhe Rápido com Jogos Populares no fortune tiger demo Ganhe Fácil no fortune tiger 777 com Jogos Simples e Rápidos!