Костюк О.М. Факторинг (2014)

Поняття та види факторингу

Поняття факторингу



Факторингом (від англійського factor - посередник, торговий агент) називають сукупність послуг, наданих виробникам і постачальникам, які займаються торгівлею на умовах відстрочених платежів.

В операціях з факторингу найчастіше учасниками є три представники:
- об'єкт факторингу, що є, власне, факторинговою компанією або банківською установою, покупцем послуги,
- постачальник продукції (кредитор)
- закупник продукції (дебітор).

Іноді факторинг передбачає присутність четвертої сторони - посередника, завданням якого, приміром, є надання майданчиків або електронниих платформ для виконання факторингового угоди.

Головний напрямок роботи, якою займається факторингова компанія - це надання кредитів постачальникам допомоги з покупки короткострокових дебіторських заборгованостей, в більшості випадків, що не перевищують 180 діб. Між факторинговими компаніями та постачальниками продукції укладають договір про те, що їй, у випадку, якщо потрібно оплатити поставку товару, повинен бути наданий рахунок-фактура або інший платіжний документ.

Факторингові компанії виконують дисконтування цієї документації через виплату постачальнику від 60 до 90 відсотків вартості вимоги. Після того, як покупець сплатить товар, факторингова компанія здійснює доплату залишку вартості постачальнику, з утриманням обумовленого відсотка з нього за надання кредиту і комісію за надання послуг.

Приклад. Будівельною компанією Санкт-Петербургу продана бытовка спб за яку продавець очікує суму коштів. Покупець битовки відповідно до домовленості може оплачувати вартість битовки протягом 180 днів. Будівельна компанія може продати дебіторську заборогованість за вартість битовки і отримати за неї гроші від факторингової компанії.

Види факторингу


Факторингові послуги можуть іноді досить сильно відрізнятися один від одного (найчастіше ризиками, які необхідно прийняти факторингової компанії).

1. Регресний факторинг. Це факторингова угода, вчинення якої передбачає придбання фактором у постачальника прав на кожну суму, яку має покупець. Якщо відсутня можливість стягнення з покупця повного боргу, постачальнику, який переуступив боргові зобов'язання, необхідно здійснити відшкодування факторингової компанії всіх відсутніх коштів.

2. Безрегресний факторинг. Це факторингова угода, вчинення якої передбачає придбання у постачальника прав на кожну суму, яку має покупець. Якщо відсутня можливість стягнення з покупця повного боргу, факторинг буде в збитку.

Факторинг бувають відкритими і закритими. Відкритий факторинг передбачає повідомлення боржника про придбання прав на борг, закритий не передбачає повідомлення.

Якщо в угоді бере участь один фактор - це прямий факторинг, якщо два - взаємний факторинг.
Класифікуючи факторинг варто знати і про інвойс-Дискаунт, правда, вони істотно відрізняються, хоча дуже схожі на регресні закриті факторингу.

Зовнішній (міжнародний) факторинг - це угода, що здійснюються між представниками різних країн.
Електронні факторинги або EDI факторинг відрізняються від традиційних тим, що застосовується електронний документообіг.


← prev content next →