Історія розвитку франчайзингової системи ведення бізнесу
Ще з давніх давен нам відомо слово «франчайзинг». Згідно Окфорського словника англійської мови цей термін означає те, що єпископату ще у 1559 році королівською короною були надані права та свободи. Від того часу британським королем було надано право баронам власноруч обирати податки на певних територіях в обмін на різноманітні послуги. До прикладу, така послуга включала в себе надання солдат для армії. Також вільні люди мали право реалізовувати свої товари на обумовлених завчасно територіях країн. Зазвичай це стосувалось ярмарок та базарів. Місця для здійснення торгівлі називались франчайзами.
В основі франчайзингу лягли елементи привілеїв та прав, що давали можливість використовувати дане право на певних територіях. Це діяло упродовж декількох століть.
Найбільш типову форму продемонструвала система «зв’язаних будинків». Згідно цієї системи вже була сформована система, яка забезпечувала необхідний потік продажів. На той час влада надавала право торгівлі алкоголем лише власникам постоялих дворів згідно спеціально оформленого договору. У більшості власників постоялих дворів не було можливості оплатити всі послуги по оформленню даної угоди, тому пивоварні самі надавали власникам таких дворів займи для торгівлі пивом чи іншими алкогольними напоями. Зиск з цього мали обидві сторони угоди: одні мали право на торгівлю пивом, а інші отримували ринок збуту свого товару. Ця система «зв’язаних домів» діє в Англії і по сьогоднішній день.
На той час в Америці створилась власна система франчайзингу, незалежно від Європи. У 1851 році власник компанії з виробництва швейних машин Ісаак Зінгер розгорнув серійний випуск своїх товарів. Завдяки цьому компаній мала можливість досить достойно конкурувати на світовому ринку, однак у компанії виникли деякі складнощі – економічно стала невигідною організація сервісного обслуговування машин та заміна деталей в одному місці. Таким чином, компанія дійшла висновку, що потрібно дати можливість фінансово незалежним компаніям продавати та обслуговувати швейні машинки даного виробника на певних територіях.
Ця ідея з передачі прав на обслуговування певної категорії споживачів була визнана у світі доволі успішною настільки, що її почали застосовувати також і в інших сферах народного господарства. Таким чином, вже у 1880 році франшизи поширились на вуличних перевізників та на експлуатацію каналізації, на використання газу, води та електрики, що стало вже сучасною системою використання франшизів.
У 1890-1900 роках компанії з видобутку нафти на випуску автомобілів почали розвивати сітку дистриб’юторства, надаючи права на реалізацію товарів певного виробника. Піонером у цій галузі стала «Дженерал Моторс», яка на той час була найбільшою автомобільною компанією. Обов’язковим пунктом в договорі був пункт про відмову дистриб’юторів займатись продажем автомобілів інших компаній. Також потрібно було внести частину свого капіталу для підтримки іміджу «Дженерал Моторс».
У 20-х роках минулого століття ідея франчайзингу цілковито перейшла на систему оптовий продавець – роздрібний покупець. Гуртовики надавали своїм роздрібним клієнтам різноманітні знижки, а також дозвіл на використання логотипу своєї фірми, зберігаючи при цьому повну свою незалежність.
Успішний розвиток франчайзерів зафіксований у 60-70-х роках, правда, деякі компанії не обійшлись без скандалів, що цілком закономірно. Якщо ідея користується успіхом, це значить, що мають бути і підробки, тому з’явилось досить багато шахраїв, які на основі фрачайзерів створювали компанії з метою збору коштів, таким чином розорюючи масу дочірніх компаній.
Задля забезпечення безпечних франчайзингових відносин у 1960 році було створено Міжнародну Асоціацію Франчайзингу, а згодом також Європейську Асоціацію Франчайзингу. Згідно статистики, на сьогоднішній день більше 75 різних галузей світового господарства використовує систему франчайзингу.