Сутність франчайзингу
Франчайзинг – система відносин, які базуються на контрактних засадах, де одна сторона – франчайзер – на визначених умовах надає іншій стороні – франшиза – використовувати власну назву, технології та (або) ноу-хау для ведення особистої діяльності, зберігаючи при цьому повну юридичну та економічну незалежність [4].
Вивчаючи необхідні матеріали та роблячи відповідні висновки, було встановлено, що систему франчайзингу можна вважати ефективною та дієздатною через те, що вона приносить зиск як для великого підприємства, так і для незначного (малого) підприємства.
Основною перевагою, котру мають франчайзери (правовласник) при вступі до системи франшизи, є чітка можливість створення єдиної мережі підприємств з доволі низькими виробничими видатками. Це в тому випадку, коли можна порівнювати з розширенням власного виробництва та мережі збуту, тобто франчайзинг надає можливість франчайзеру (правовласнику) скоротити свої інвестиції та знизити фінансові ризики.
Певний економічний зиск отримують й потенційні франшизи (малі підприємства): можливість на більш вигідних умовах відкрити власну справу; франшизи отримують можливість знизити початкові видатки; можуть використовувати маркетингові та рекламні послуги франчайзера; отримання стабільної підтримки від правовласника (франчайзера).
Поруч з такими перевагами, котрі отримують обидві сторони франшизної угоди, така форма ведення бізнесу має й певні недоліки, котрі виникають у процесі співпраці. Франчайзер та франшиза стають елементами єдиної системи, тобто у франшизі вони виявляються двосторонніми заручниками, залежать один від одного.
Варто відмітити те, що будь-яка франшизна система має свої як переваги, так і недоліки. А тому вона потребує аналізу у тій ситуації, котра вже склалася. Попри короткий строк існування та використання франчайзинга на вітчизняному ринку товарів та послуг, існують вже як позитивні, так і негативні приклади розвитку бізнес-справ за допомогою франчайзинга.