Костюк О.М. Франчайзинг (2014)

Види та форми світового франчайзингу

Розуміння поняття видів та форм франчайзингу є необхідним для того, щоб чітко уявляти собі, у якій сфері бажаєте розпочати свій бізнес, та яка форма правління та передача прав від франчайзера до франчайзі підійде більш за все.

Форми франчайзингу
Першочергово франчайзинг в підприємницькій діяльності з’явився в так званій прямій формі. За такою формою співпраці між двома сторонами передбачається пряма передача прав на здійснення діяльності одній особі на одне підприємство і на визначеній території. Франчайзер (власник компанії) передає права на володіння Франчайзі за чітко визначеною адресою, вибраною самим Франчайзером. За договором франчайзингу Франчайзі не має права передачі франшизи третій особі, а також він обмежений територіально.

Послідовна форма практично завжди випливає із прямої форми. Франчайзер вправі укладати декілька угод франчайзингу, і відповідно, видавати декілька франшиз. Така форма франчайзингу виникає тоді, коли між партнерами встановились довірливі стосунки і Франчайзер може довірити Франчайзі відкриття додаткових точок мережі.

Сутність форми за принципом територіального роз приділення в тому, що за Франчайзі закріплюється певна територія, на якій він має право укладати договори. За такою формою залучаються суб-франчайзі. Це особи, які працюватимуть безпосередньо під керівництвом Франчайзі.

Найбільша форма франчайзингу – майстер-франчайзинг. За цією формою Франчайзер надає майстру-франчайзі право працювати на більшій території за його системою та використовуючи права на його інтелектуальну власність. Майстер-франчайзі вправі відкривати свої точки.

Види франчайзингу:
- Виробничий
- Торговий або товарний
- Змішаний, або франчайзинг бізнес-формату

Виробничий франчайзинг характеризується передачею прав на технологійю виробництва певного виду продукції, при цьому сировину, інгрідієнти надає Франчайзер. Яскравий приклад - франчайзингова мережа Pepsico і Coca Cola.

Товариний або торговий франчайзинг являє собою реалізацію через Франчайзі товарів і продукції на пільгових умовах Франчайзера. Зазвичай, Франчайзер – крупний виробник, який надає право Франчайзі продавати або обслуговувати товари під своєю торгівельною маркою, які не тільки виробляє сам, а і інші компанії.

Змішаний, або франчайзинг бізнес-формату – передача прав на використання товарного знаку та відпрацьованої моделі ведення бізнесу. Франчайзер надає Франчайзі повний пакет документів, в якому, власне, і прописані стандарти і норми ведення бізнесу. Таким чином, Франчайзі вливається в мережу компанії і стає її складовою.