Владимиров К.Н. Митне регулювання (2002)

Порядок нарахування та сплати мита. Санкції за його несплату

Митно нараховується митним органом України відповідно до положень Закону України "Про Митний тариф України" і ставок Митного тарифу України, діючих на день надання митної декларації, і сплачується у валюті України.

Для визначення суми мита для фізичних осіб застосовуються тільки повні ставки Митного тарифу (преференційні й пільгові не використовуються).

В той же час для цих платників дещо розширений об'єм пільг. Так, від сплати мита звільняються такі предмети:

товари, що ввозяться до території України, загальна вартість якиx дорівнює еквіваленту 50 Євро;

- в упаковці виробника, призначеній для роздрібної торгівлі, не більше однієї упаковки і загальною вагою не більше двох

кілограмів кожного найменування на одну особу;

- без упаковки - в кількості, що не перевищує двох кілограмів кожного найменування на одну особу,

- без упаковки - неподільний продукт, готовий до безпосереднього споживання, не більше одиниці кожного найменування на одну особу;

- продукти харчування, що ввозяться громадянами до митної території України для особистого споживання декларуються усно або письмово за бажанням їх власників або за вимогою посадової особи. Не піддягають переміщенню в несупроводжуваному багажі продукти харчування без упаковки виробника.

До особистих речей громадян відносяться:

- особисті прикраси, в тому числі з дорогоцінних металів і каменів з ознаками таких, які були в ужитку;

- предмети, такі як одяг, білизна, взуття, особистого характеру, призначені виключно для особистого користування і, як правило, з ознаками, за якими можна встановити, що предмет був в ужитку або є новим і який ввозиться, як правило, в одному примірнику (комплекті);

- предмети особистої гігієни та індивідуальні косметичні засоби в кількості, що забезпечує потреби однієї особи на період поїздки;

- індивідуальні письмові, канцелярські приладдя;

- фотоапарат, кіно - і відеокамера, прилади до них;

- бінокль;

- переносний музичний інструмент;

- переносний телевізор;

- переносний персональний комп'ютер та обладнання до нього;

- калькулятор, електронний записник;

- індивідуальні портативні медичні прилади для забезпечення життєдіяльності людини і контролю за його станом, з ознаками користування;

- стільниковий, мобільний телефон, пейджер;

- дитяча коляска;

- інвалідна коляска;

- спортивне знаряддя - велосипед, комплект для дайвінгу, комплект спорядження альпініста, комплект лиж, комплект тенісних ракеток, інше аналогічне знаряддя, призначене для використання однією особою;

- лікарські засоби, які переміщуються через митний кордон України в порядку та об'ємах, визначених МЗ;

- інші предмети першої необхідності, які є власністю громадян і призначені для забезпечення його життєдіяльності та особистого користування.

Мито повністю вноситься до Державного бюджету України.

Мито сплачується митним органам України, а щодо товарів та інших предметів, які пересилаються в міжнародних поштових відправленнях, - підприємствам зв'язку. Порядок надання відстрочення та розстрочки сплати мита встановлюється Державною митною службою України.

Сума зайво стягненого мита підлягає поверненню власникові товарів та інших предметів на його вимогу протягом одного року з моменту митного оформлення.

Особливістю стягнення мита є також і те, що контроль за правильністю й своєчасністю сплати цього податку до бюджету здійснюється митними органами України, а не податковими адміністраціями.

Мито, не сплачене в термін, на який було надано відстрочення та розстрочку сплати, а також сплачене внаслідок інших дій, що спричинили неповну сплату, стягується за розпорядженням митних органів України в обов'язковому порядку.

Своєчасно не сплачене мито стягується за весь час заборгованості бюджету з нарахуванням пені в розмірі 0,2 % від суми недоплати за кожний день прострочення, включаючи день сплати.

Використана література: Владимиров К.Н. Митне регулювання: Навчальний посібник. - 2-ге видання - Херсон: Олді-плюс. / К.Н. Владимиров, В.Ю. Бардачова. — 2002. — 336 с.: іл.