Владимиров К.Н. Митне регулювання (2002)

Оподаткування гуманітарної допомоги та операції з іноземною валютою, яка надходить у вигляді гуманітарної допомоги

Гуманітарна допомога, яка надається у вигляді виконання робіт, послуги в грошовій чи натуральній формі (крім підакцизних товарів), возиться, пересилається до України, звільняється від оподаткування.

Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України може визнати гуманітарною допомогою зі звільненням від податків і обов'язкових платежів до бюджету наступні підакцизні товари:

• автомобілі швидкої медичної допомоги, легкові автомобілі спеціального призначення для Міністерства внутрішніх справ України ;

• транспортні засоби, призначені для перевезення більше 8 осіб що передаються для використання установам соціального захисту населення, державним установам охорони здоров'я і навчальних закладів, громадським організаціям інвалідів, ветеранів війни і праці, Товариству Червоного Хреста України і його обласних організацій, державним установам системи реабілітації, фізичної культури і спорту інвалідів "Инваспорт";

• легкові автомобілі, виготовлені не раніше, ніж за 10 років до моменту ввезення до митної території України, з об'ємом двигуна не більше 1800 см3, одержані Міністерством праці і соціального захисту населення Автономної Республіки Крим, управліннями соціального захисту населення обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій або Міністерством праці і соціальної політики України для подальшої передачі інвалідам, які перебувають у встановленому порядку на обліку для одержання спеціального автотранспорту;

• аудіо- і відеотехніка, призначена, відповідно, для сліпих і глухих, аудіо- і відеокасети з навчальними, соціальними, реабілітаційними програмами, інформацією з фізичної культури і спорту інвалідів, програмами для формування здорового способу життя, з лекціями Нобелівських лауреатів

• шоколад з начинкою і без неї, інші шоколадні вироби, які входять до складу новорічних і різдвяних подарунків, отримані за два місяці до відповідних свят;

• меблі, що передаються винятково для використання установам соціального захисту населення, державним установам охорони здоров'я і навчальних закладів, громадським організаціям інвалідів, Товариству Червоного Хреста України і його обласних організацій, релігійним організаціям, зареєстрованим у порядку, передбаченому Законом України "Про свободу совісті і релігійні організації".

Визнання гуманітарною допомогою вантажів (товарів) здійснюється Комісією з питань гуманітарної, допомоги при Кабінеті Міністрів України в кожному конкретному випадку.

Якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, але були використані не за цільовим призначенням, вони вважаються прибутком і оподатковуються відповідно до чинного законодавства України.

Гуманітарна допомога, надана Україною, при вивезенні її за межі території України звільняється від сплати мита та митних зборів за митне оформлення таких вантажів. На підставі рішення про надання гуманітарної допомоги одержувачам гуманітарної допомоги за межами України держава забезпечує донорам України повернення суми податку на додану вартість.

Зарахування коштів в іноземній валюті одержувача гуманітарної допомоги здійснюється без ліцензій (спеціального дозволу) Національного банку України за наявності рішення комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України про визнання Цих засобів гуманітарною допомогою на основі зазначеного іноземним Донором способу використання. У дорученні на перерахування засобів

на рахунок в іноземній валюті одержувача гуманітарної допомоги має бути визначений спосіб використання гуманітарної допомоги.

Гуманітарна допомога у вигляді іноземної валюти, яка зараховується на рахунок в іноземній валюті одержувача гуманітарної допомоги, не підлягає обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку і має бути використана винятково за цільовим призначенням.

Гуманітарна допомога у вигляді іноземної валюти не підлягає списанню в безперечному порядку з рахунків в іноземній валюті одержувача гуманітарної допомоги уповноваженими на це органами.

Відсотки, нараховані на залишки коштів гуманітарної допомоги, мають статус гуманітарної допомоги і використовуються винятково за цільовим призначенням.

Використана література: Владимиров К.Н. Митне регулювання: Навчальний посібник. - 2-ге видання - Херсон: Олді-плюс. / К.Н. Владимиров, В.Ю. Бардачова. — 2002. — 336 с.: іл.