Буричка З.О. (ру) Митне законодавство зарубіжних країн (2002)

Деякі аспекти митного законодавства Туркменістану

При прибутті і відбутті з Туркменістану ви повинні заповнити митну декларацію у двох примірниках. Ви зобов'язані задекларувати точну суму іноземної валюти, яку ви ввозите/вивозите з країни, а також всі електронні пристрої, що маєте з собою (камери, телефони, комп'ютери і т.п.) і цінні сувеніри, куплені перед або під час вашої подорожі (особливо килими і вироби ручної роботи). Вам треба зберігати одну завірену копію декларації для виїзду або подальшого пересування по СНД, щоб пом'якшити митні процедури на протязі вашої подорожі.

В інших аеропортах і на інших пунктах перетину кордону вам треба буде зберігати ваші кіно - і фотокамери у спеціальних сумках або надати їх для візуальної перевірки.

Торговельні, митні нормативи і стандарти торговельні обмеження, в тому числі тарифні і нетарифні

Туркменістан офіційно не накладає тарифи на імпортні товари (за винятком товарів, що ввозяться фізичними особами). Однак насправді чинний акцизний режим встановлює акцизи на певні імпортні товари (на відміну від їх внутрішніх аналогів) або вищі акцизи ніж на їх внутрішні аналоги.

Туркменістан підтримує значну кількість нетарифних обмежень у торгівлі. Серед них є вимога реєстрації торговельних контрактів і інвестиційних проектів. Іноземні фірми мають бути зареєстровані в ДТМБ (Державна товарно-матеріальна біржа - SCRME - State Commodity And Raw Materials Exchange) і ДАІІ (Державне агентство іноземних інвестицій - SAFI - State Agency for Foreign Investment) - головних органах, що регулюють іноземну торгівлю і інвестиції. Крім того, інші установи також вимагають реєстрації контрактів і проектів з різною метою, включаючи Хакімліки (мерії) і деякі галузеві міністерства.

ДТМБ часто створює труднощі як для місцевих, так і для закордонних торговельних установ. Спеціальний президентський декрет надав ДТМБ право регулювати ціни на товари, що виробляються в Туркменістані і експортуються з країни, і контролювати реалізацію експортних контрактів. ДТМБ також встановлює ціни за якими місцевим бізнесменам дозволено купувати товари на міжнародному ринку і вимагає від них продавати по цінах (не вище і не нижче) ніж вказано в контракті. Інакше бізнесмен може бути оштрафований. Такі вимоги часто призводять до імпорту товарів і послуг низької якості. ДТМБ також вимагає, щоб товари були завезені в країну до оплати за них.

Для реєстрації підприємства з участю іноземного капіталу як юридичної особи вимагають більшої кількості документів ніж для підприємств без іноземної участі. Також проекти з участю іноземних компаній мають отримати дозвіл від ДАІІ, в той час як проекти без іноземної участі не є суб'єктами дозволів. Реєстрація в ДАІІ як правило дуже тривалий процес, який затримує просування товарів і послуг до споживачів.

Структура комерційних податків (включає в себе Закон про податок на прибуток, Закон про ПДВ, і Закон про збір надлишку фонду заробітної плати) ставить іноземних інвесторів у гірше становище порівняно з внутрішніми інвесторами через надання внутрішнім різних пільг у оподаткуванні. Закон про ПДВ надає пільги великій кількості місцевих фірм, які виробляють значний асортимент товарів. В той же час такі пільги не надаються таким же імпортним товарам. (Зокрема: з 1 липня 1998 року державні і недержавні сільськогосподарські підприємства звільнені від ПДВ на ту частину прибутку, яка отримана від експорту товарів і послуг.)

Стаття 37 Закону про вуглеводневі ресурси вимагає від учасників нафтового і газового сектору надавати перевагу у обладнанні, матеріалах і кінцевих продуктах, які вироблені у Туркменістані якщо вони конкурентоздатні в смислі якості, ціни, операційних параметрів і умовах доставки. Такі вимоги можуть створити перешкоди іноземним інвесторам і бізнесменам.

Стаття 37 Закону про вуглеводневі ресурси вимагає від учасників бізнесу у нафтогазовому секторі надавати перевагу обладнанню, матеріалам і кінцевим продуктам, виробленим у Туркменістані якщо вони є конкурентоздатними в смислі якості, ціни, операційних параметрів і умов поставки. Такі вимоги можуть створити перешкоди іноземним інвесторам і бізнесменам.

Митні нормативи

Іноземні фірми, що ведуть бізнес у Туркменістані вважають митні процедури дуже ускладненими (діловодство і тривалість - інколи до 2 місяців). Вимоги хабарів є типовими у щоденній практиці митних процедур.

Щоб пройти через митницю імпортер товарів має надати наступні документи:

- торговельний контракт, зареєстрований ДТМБ. Контракт має містити інформацію про кількість товару і його вартість у твердій валюті, яка буде основою для митної вартості.

- транспортну накладну з аналогічною інформацією про ціни і вартість.

- форму про митний вантаж, яка можу бути отримана у фірмі Ашгабат-експертиза Комерційної палати

Вантажно-митні декларації і рахунки про відвантаження приймаються тільки на англійській або російській мові. Інші документи можуть бути на російській. Перекладені копії мають бути завірені в Торговій палаті. Плата за сертифікацію коливається в межах від 1 до 2 доларів США за сторінку. Факсо- і світлокопії не приймаються як офіційні документи.

Під час процесу розмитнення митниця бере плату за обслуговування від 0,2% від суми контракту плюс 20% ПДВ від суми за послуги.

Тарифні ставки

Президентський указ від 19 березня 1999 року ввів 5% державне мито на товари, що ввозяться в Туркменістан фізичними особами. Державне мито вираховується за митною вартістю, яка визначається Туркменською Митницею на основі інформації про світові і внутрішні ціни, яка надається щоквартально Державним Інститутом Статистики і Прогнозування. Держмито не накладається на товари, попередньо експортовані з Туркменістану, задекларовані на Митниці і ре імпортовані до країни. Митниця також не накладає держмито на товари, що ввозяться як частина пасажирського багажу, хоча загальна вартість товарів, що включаються що пасажирського багажу не повинна перевищувати вартість, що визначається Митницею. Продукти харчування (виключаючи алкоголь і тютюнові вироби), ліки і медичний інструмент, школярське обладнання, дитячі товари не є суб'єктами держмита.

Туркменська Митниця накладає вивізні акцизи на обмежений асортимент товарів, що експортуються. Список включає:

(1) Чиста вовна і пряжа, що містить вовну 100 доларів США за тонну

(2) Шкіра домашніх тварин:

Шкіра корів, верблюдів, биків і т.п. 100 доларів США за тонну

Шкіра овець і кіз 0,50 долара США за одиницю

Нестандартна шкіра 50 доларів США за тонну

(3) Аміачна селітра 100 доларів США за тонну

(4) Суперфосфат * 100 доларів США за тонну

(5) Фосфат амонію * 100 доларів США за тонну

(6) Сульфат амонію * 100 доларів США за тонну

(7) Туркменські вівчарки (вимагається ліцензія від 300 доларів США за одну собаку Міністерства Охорони Природи)

*) Примітка: всі відмічені товари звільняються від акциз, якщо продаються за тверду валюту через ДТМБ.

Імпортні податки, включаючи ПДВ, податок на придбання, підвищені і додаткові ставки, місцеві податки

У 1996 році уряд ввів митні акцизи на 4 категорії товарів (алкоголь, транспортні засоби, тютюнові вироби, ювелірні вироби з дорогоцінних і напівдорогоцінних каменів і металів). Поступово список товарів, які є суб'єктами акцизу виріс до більше ніж ста категорій товарів. Уряд офіційно проголошує, що немає митних тарифів на товари, що експортуються/імпортуються юридичними особами, однак фактично Туркменська митниця накладає митні акцизи на експортні/імпортні трансакції у відповідності з президентськими указами, що регулюють експортні/імпортні операції. Президентський указ від 18 серпня 1999 року затвердив оновлений список товарів, що є суб'єктами акцизу. Це список введено в дію з 1 жовтня 1999 року.

При імпорті або експорті товарів з Туркменістану має бути враховано наступне:

- імпортування алкоголю до Туркменістану ліцензується Міністерством Торгівлі і Міжнародних Економічних Зв'язків.

- товари і продукти, що імпортуються відповідно до міжурядових угод, урядових указів і розпоряджень, для введення в дію проектів і контрактів, включаючи тих, що мають іноземні інвестиції, державні позики, гуманітарна допомога, товари і давальницька сировина, яка буде перероблена або до якої буде додана додаткова вартість в Туркменістані звільнюються від акцизів.

- акцизи сплачуються в національній валюті (манат), по курсу обміну іноземних валют, який визначається Центральним Банком Туркменістану на дату реєстрації контракту в ДТМБ.

Відповідно до митної інструкції від 10 лютого 1997 року акцизи на імпорт вираховуються на базі одного з наступних:

(а) фізична кількість або вага товару (у цьому випадку ставка акцизу встановлена в доларах США).

(б) сума вказана в контракті (в цьому випадку ставка виражається у процентах), у випадку, коли сумарний податок є рівний або перевищує суму податку, вирахувану за пунктом (а).

Наступні товари, що обкладаються акцизом при імпорті до Туркменістану:

(1)Яйця 10%

(2) Натуральний мед 30%

(3) Свіжа або заморожена картопля 10%

(4) Помідори, перець, баклажани, капуста, огірки, цибуля, часник 100%

(5) Морква, редька, червоний буряк 50%

(6) Бобові 10%

(7) Інші овочі, включаючи свіжі або заморожені, неприготовані 10%

або готові до вживання, для нетривалого зберігання, засушені, цілі або нарізані

(8) Фрукти і горіхи 20%

(9) Лимони 50%

(10) Виноград 100%

(11) Кавуни, дині, гарбузи 100%

(12) Кава 20%

(13) Зерно (за виключенням насіннєвого і твердих сортів, що 50%, але не менше ніж 0,12

імпортуються підприємствами компанії долара США за 1 кг Туркменгалаонумлері)

(14) Пшенична мука 50%, але не менше ніж 0,17

долара США за 1 кг

(15) Інші види муки за виключенням пшеничної і житньої муки 10%

(16) Каші 10%

(17) Картопляна мука, каша, пластівці і гранули 10%

(18) Олійне насіння і плоди і інше насіння і плоди (за винятком 10%

лікарських)

(19) Овочеві масла 10%

(20) Кондитерські вироби 10%

(21) Жувальна гумка 0,01 долара США за шт

(22) Какао і какао-продукти 10%

(23) Макаронні вироби 50%, але не менше ніж 0,50

долара США за 1 кг

(24) Готові до вживання продукти з овочів, фруктів і горіхів 30%

(25) Морозиво 50%, але не менше, ніж 1,50 долара США за 1 кг

(26) Мінеральні води, за винятком тих, що використовуються з 100%

лікувальною метою

(27) Питна вода 0,2 долара США за літр (28)

Безалкогольні напої 50%, але не менш, ніж 0,2

долара США за літр

(29) Пиво 0,50 долара США за літр

(30) Виноградні вина, включаючи міцні вина, вермути і інші 1,50 долара США за літр

виноградні вина

(31) Етиловий спирт, за винятком того, що імпортується Держа- 4,00 долара США за літр

вною Асоціацією Продуктів Харчування Туркменістану і

Туркменською Спілкою Споживчої Кооперації

(32) Алкогольні напої, лікери, інші напої 2,50 долара США за літр

(33) Оцет і його замінники 30%

(34) Земляна сірка 30%

(35) Сигари, включаючи сигари з обрізаним кінцем і їх замінники 20%, але не менше ніж 0,10

за винятком сигарет без фільтра доларів США за пачку

(36) Тютюнові вироби і їх замінники 0,25 доларів США за пачку

(37) Викопна сіль 30%

(38) Морська сіль 50%

(39) Гіпсовий і ангідридний камінь 30%

(40) Цемент (марок М-3 00 і М-400) 10 доларів США за тонну

(41) Природний сульфат магнезії (епсоміт) 30%

(42) Озокерит 20%

(43) Нафтовий кокс 30%

(44) Бітум 30%

(45) Технічний йод (типу А) 30%

(46) Тетрабромдифенінололпропан 30%

(47) Феробромід 20%

(48) Технічне вугілля К-354 30%

(49) Кисень 20%

(50) Йодид поташу 30%

(51) Технічна сірчана кислота 20%

(52) Технічна сірчана кислота 20%

(53) Двоокис вуглецю 20%

(54) Технічний хлорид магнезії (бішофіт) 30%

(55) Сульфат натрію (типів А і Б) 30%

(56) Сульфат алюмінію 20%

(57) Глауберова сіль 50%

(58) Дубильні екстракти і їх похідні 10%

(59) Концентровані масла, парфуми, косметика, і інші товари 10%

для догляду за тілом

(60) Мило і інші миючі засоби за винятком відбілювача «Біли- 10%, але не менше ніж 0,2

зна» доларів США за 1 кг

(61) Відбілювач «Білизна» 30%

(62) Білок, оброблений крохмаль, клей і ферменти, за винятком 10%

технічної солі

(63) Технічна сіль 30%

(64) Фото і кіно товари 10%

(65) Вироби з пластмаси 20%

(66) Вироби з гуми 20%

(67) Шкіра, за винятком хутра, овечої і телячої шкіри 10%

(68) Шкіряні вироби: сідла і упряжі, подорожні товари 30%

(69) Натуральне і штучне хутро і хутряні вироби крім караку- 20%

левих шуб

(70) Каракулеві шуби 100%

(71) Кокони шовкопряда 50%

(72) Сирий шовк 50%

(73) Овеча вовна крім сарджинської, мериносної і ангорської 50%

вовни

(74) Бавовняна пряжа (всіх розмірів) 100%

(75) Бавовняна тканина 100%

(76) Джинсова тканина 100%

(77) Бавовник крім медичного бавовнику 100%

(78) Стьобана бавовна для меблів 50%

(79) Бавовняна набивка 50%

(80) Килими ручної роботи і інші покриття на підлогу 150%

(81) Юрти 150%

(82) Килими і килимові вироби машинної роботи 50%

(83) Килими і килимові вироби частково машинної роботи 50%

(84) Синтетичні килими і килимові вироби машинної роботи 50%

(85) Бавовняні килимові доріжки 50%

(86) Спеціальні тканини, тканини з ворсом, шнурками і гобелени 10%

(87) Текстильні матеріали, просочені тканини, тканини з по- 10%

криттям, тканини подвійно обробленії оброблені спеціальними

матеріалами

(88) Ткані тканини всіх типів 100%

(89)Тканий бавовняний одяг крім тканого одягу для дорослих, 20%

тканої нижньої білизни, тканих жіночих піжам, тканих чо-

ловічих джерсі і светрів і дитячого одягу

(90) Бавовняна ткана нижня білизна 50%

(91) Ткані бавовняні жіночі піжами 50%

(92) Ткані бавовняні чоловічі джерсі і светри 50%

(93) Тканий бавовняний верхній одяг для дорослих за винятком 100%

високо об'ємної пряжі

(94) Текстильний одяг за винятком спеціального одягу зробле- 20%

но з бавовняної або джинсової тканини, джинсів, бавовня-

них халатів, бавовняних рукавиць і дитячого одягу

(95) Бавовняний і джинсовий одяг, що використовується на 100%

промислових і сільськогосподарських роботах крім одягу

виготовленого з брезенту або інших тканин; оброблених

спеціальними матеріалами.

(96) Джинси 50%

(97) Бавовняні халати за винятком махрових 100%

(98) Бавовняні рукавиці 100%

(99) Інші готові текстильні речі, набори, одяг, що був у викорис- 20%

танні, ганчірки за винятком постільної білизни

(100) 100% бавовняна постільна білизна 50%

(101) Пляжне взуття виготовлене з полівінілхлориду і азіатсь- 50%

ких калош з гуми (за винятком полірованих калош і клеєних калош)

(102) Туфлі 20%

(103) Головні убори і аксесуари 10%

(104) Парасолі, палички, батоги і аксесуари 10%

(105) Оброблене пір'я і пух, перо і пухові вироби, штучні квіти 20%

(106) Вироби з каменю, гіпсу, цементу, азбесту, слюди і інших 10%

подібних матеріалів крім шиферу

(107) Шифер 20 доларів США

за тисячу

кондиційних листів

(108) Керамічні вироби 10%

(109) Віконне скло товщиною 3-4 міліметри крім затемненого, 1 доларів США

за квадратний метр

підвищеної міцності і мозаїчного

(110) Вироби з кришталю 20%

(111) Ювелірні вироби з дорогоцінних і напівдорогоцінних ка- 25%

менів і металу, оздоблених дорогоцінним металом, за натуральних

і вирощених перлів або дорогоцінних і напівдорогоцінних каменів

(112) Котли об'ємом понад 100 літрів 50%

(113) Емальовані чашки об'ємом до 2 літрів 30%

(114) Емальовані глечики об'ємом від 0,4 до 1 літра 30%

(115) Газові плити 20%

(116) Алюмінієві чайники 50%

(117) Пили типу РМР00183 100%

(118) Пили типу 4АР05002 100%

(119) Поливальне обладнання типу USN-175 10%

(120) Поливальне обладнання USN-175 і USNPn-175 30%

(121) Двигуни внутрішнього згоряння розроблені для пристроїв 0,15 доларів США

за куб. типу 8703 сантиметр об'єму двигуна

(122) Запчастини до двигунів типу 8703 10%

(123) Вентилятори (VG-70, VG-50, ZVG-25, VG-70 без двигунів 30%

і

VG-50 незалежно від типу двигуна)

(124) Ротор (типу V16VG-70) 30%

(124) Кондиціонери повітря з вмонтованими вентиляторами 10%

(125) Обладнання для замісу тіста, для виробництва кондитер- (20%)

ських виробів (ТММ-1М)

(126) Пристрої для збивання вершків (типу MV-60 і MV-35) 20%

(127) Свердлильне обладнання (BPR-70) 10%

(128) Електричн і батареї 15 %

(129) Електромеханічні пристрої для дому 10%

(130) Електричне обладнання для двигунів внутрішнього зго- 10%

ряння

(131) Електричне телефонне і телеграфне обладнання для про- 10%

відного зв'язку

(132) Магнітофони 10%

(133) Відеомагнітофони і відеоплеєри 10%

(134) Ресивери для радіотелефонів і радіотелеграфного зв'язку 10%

(135) Телевізійні приймачі, включаючи відео монітори і відео 10%

проектори

(136) Світильники, розетки, вимикачі 30%

(137) Неізольований провід для ліній електропередач 30%

(138) Провід для зв'язку з електричними пристроями 30%

(139) Кабель для сигналізацій і систем блокування 30%

(140) Провідники, шнури, одножильний кабель в пластиковій 30%

ізоляції перетином від 50 до 120 квадратних міліметрів,

радіо шнур, контрольний кабель, регулюючий кабель, кабель

для радіофікації і зв'язку, неізольований електричний кабель,

телефонний кабель

(141) Рукави і пістони для двигуна А-01 50%

(142) Масляні нагрівачі РР-0.63 50%

(143) Автомобілі:

- з об'ємом двигуна до 2000 кубічних сантиметрів 0,25 доларів США за куб.

сантиметр об'єму двигуна

- з об'ємом двигуна понад 2000 кубічних сантиметрів 0,60 доларів США за куб.

сантиметр об'єму двигуна

(144) Шасі 15%

(145) Кузов для автомобілів типу 8703 15%

(146) Запчастини і обладнання для автомобілів типу 8703 15%

(147) Мотоцикли і мотовелосипеди 15%

(148)Трейлери 15%

(149) Яхти, катери і швидкісні човни 10%

(150) Фотокамери, фотосплахи, і фото обладнання 10%

(151) Копіювальні апарати 10%

(152) Годинники, ремінці для годинників і браслети 10%

(153) Меблі 10%

(154) Матраци, одіяла і бавовняні подушки 100%

(155) Вироби мистецтва, колекційні речі, антикваріат 50%

*) Слід врахувати, що спирт, який імпортується Державною Асоціацією Продуктів Харчування і Туркменською Спілкою Споживчої Кооперації (Туркменпотребсоюз) (крім спирту, що імпортується цими організаціями на базі консигнаційної відправки товарів і/або як товар і/або давальницька сировина яка буде перероблена або до якого буде додана додаткова вартість в Туркменістані) не є суб'єктом акцизу.

Резиденти і нерезиденти юридичні і фізичні особи повинні платити ПДВ на імпорт і експорт товарів. Ставка ПДВ на імпорт/експорт становить 20%. Відповідно до правил, наступні товари звільняються від оподаткування ПДВ:

- товари для офіційного використання дипломатичними представництвами або подібними організаціями і для приватного використання дипломатичним і адміністративно-обслуговуючим персоналом включаючи членів їхніх родин, що проживають з ними.

- товари, що продаються підприємствами асоціацій сліпих і глухих.

- товари, що виробляються і продаються медично-виробничими майстернями у психіатричних лікарнях і громадськими організаціями інвалідів.

- товарів, що виробляються і продаються підприємствами, організаціями і установами, де кількість інвалідів не менше ніж 50% від всього штату.

- підприємства і організації всіх видів власності на всіх етапах виробництва і продажу (виключаючи експортні поставки) муки, хліба, хлібобулочних виробів, макаронних виробів, тіста, включаючи рис, молока, кисломолочних продуктів, сирів, сметани, вершків, бринзи, твердих сирів, морозива, олії, м'яса і м'ясних продуктів, включаючи консервовані, ковбасних виробів всіх видів, риби (виключаючи делікатесні види), кондитерських виробів, дитячої їжі, солі, чаю, цукру, медикаментів.

ПДВ накладається на загальну вартість, зареєстровану в контракті плюс митні акцизи і плюс плату за митне оформлення.

Туркменські експортні правила

Килими, килимові вироби ручної роботи, ювелірні вироби і музичні інструменти є суб'єктами культурної, історичної і наукової цінності.

У відповідності з Додатком №3 до Правил експорту і імпорту товарів (включаючи вироби мистецтва, археологічні знахідки, антикваріат і т.п.) фізичними особами через кордон Туркменістану, необхідно мати дозвіл на експорт відповідних товарів (видається Міністерством Культури Туркменістану).

Для експорту килимів і килимових виробів необхідно отримати дозвіл від Туркменського музею килимів.

Для експорту старовинних ікон, предметів релігійних культів і релігійних книг необхідно отримати дозвіл від Генгеші у справах релігії в Кабінеті міністрів Туркменістану.

Безмитне вивезення товарів і цінностей з Туркменістану дозволено на суму, що не перевищує 30 мінімальних зарплат, встановлених у Туркменістані.

Якщо ціна товарів перевищує вищевказану суму, то сума перевищення оподатковується у 100% розмірі.

Відповідно до Президентського указу №1142 від 29 грудня 1995 року експорт килимів ручної роботи розміром до 1 квадратного метра є безмитним.

Якщо килимовий виріб ручної роботи має площу понад 1 квадратний метр, мито становить 50% державної ціни на день експорту.

Вивезення килимів з Туркменістану

Туркменські килими можна купити на базарі «Толкучка», в магазині при Музеї килимів, на фабриці килимів і у деяких інших магазинах. Перед тим як вивезти його з країни, однак, потрібно отримати довідку про те, що килим не є історичною цінністю і сплатити податок.

Якщо килим куплено в магазині при Музеї килимів або на килимовій фабриці, то довідка про його історичну цінність буде надана безкоштовно. Ця довідка повинна бути прийнята на митниці в аеропорту. Хоча килими є дорожчими у магазині при Музеї килимів і на фабриці килимів, однак отримання довідки є суттєвою перевагою

Якщо килим куплено на «Толкучці», то треба довести, що цей килим не є історичною цінністю. Щоб завірити його цінність, треба доставити килим до адміністрації Музею килимів і показати килим їм. Вони або видадуть сертифікат, що килим не має історичної цінності і його можна вивезти з країни, або визначать, що килим має історичну цінність і не може бути предметом експорту. Музей килимів бере винагороду за оцінку в розмірі 2 відсотків від ціни килима.

В аеропорту пред'явіть сертифікат до килима офіційним особам. Будьте готові доплатити ще до 50 відсотків понад ціни килима, вказаної в сертифікаті. Податок прив'язаний до мінімальної місячної заробітної плати у Туркменістані. На даний час податок на килими становить 200000 манатів (близько 40 доларів США) за квадратний метр.

Однак, перші 0,5 квадратного метра килима не оподатковуються. Наприклад, припустимо, що ваш килим має площу 9 квадратних метрів. Перші 0,5 квадратних метра не оподатковуються, а решта 8,5 квадратних метрів будуть оподатковані, як вказано нижче.

Поточна державна ціна за 1 квадратний метр килима становить близько 200000 манатів або 40 доларів США. 8,5 м2 х $40 = 340 доларів США. Остаточна плата буде 340:2=170 доларів США. Навіть якщо ви купили килим десь за нижчою ціною, митні працівники візьмуть з вас плату з розрахунку за державною ціною.

Ліцензійні експортні/імпортні вимоги

Президентський указ виданий в листопаді 1994 року виділяє два окремі списки товарів, імпорт і/або експорт яких ліцензується Президентом і Кабінетом Міністрів.

Перелік товарів, експорт або імпорт яких контролюється Президентом:

1. Армійське і військове обладнання і спеціальні товари, що використовуються у військовому виробництві і службі.

2. Артилерійський порох, вибухівка і її складові, вибухові і піротехнічні пристрої.

3. Радіоактивні матеріали, технології, обладнання і устаткування, спеціальні неядерні матеріали

і радіоактивні відходи.

4. Дорогоцінні метали і їх сплави, руди, лом і відходи.

5. Дорогоцінні камені і предмети з ними, включаючи відходи, порошок, відновлені дорогоцінні

камені, перли і бурштин.

6. Наркотичні речовини.

7. Певні види давальницької сировини, обладнання, технологій і наукової інформації, яка використовується в армії і виробництві військового обладнання.

8. Матеріали, обладнання і технології, які ніби-то вироблені для використання в мирних цілях, але які можуть бути використані для виробництва ядерної, хімічної зброї і інших видів зброї масового знищення.

9. Інвестиції за кордон.

10. Експорт наукових і дослідних робіт, експертиз і інновацій.

11. Отруйні речовини (крім тих, які включені в список нижче)

Кабінет Міністрів ліцензує експорт або імпорт наступних товарів:

1. Хімікати.

2. Отруйні речовини.

3. Промислові відходи.

4. Туркменські національні ювелірні вироби.

5. Культурні цінності.

6. Стародавня друкована продукція і манускрипти.

7. Археологічні знахідки.

8. Нумізматика.

9. Мистецькі твори.

10. Колекційні матеріали галузей мінералогії і біології.

11. Центральноазіатські вівчарки.

12. Ахалтекінські коні.

13. Племінна худоба.

14. Дикі тварини.

15. Дикі рослини, кістки викопних тварин, слонова кістка, роги, копита, корали і інші подібні матеріали.

16. Інформація про енергетичні ресурси і родовища корисних копалин відповідно до регіонів і

районів розміщення по території Туркменістану і в континентальному шельфі і офшорній

зоні. Міністерство торгівлі і ресурсів видає ліцензію на імпорт алкоголю.

Фонд дорогоцінного каміння і металів (підрозділ Центрального банку Туркменістану) видає ліцензії на експорт і/або імпорт дорогоцінних каменів і металів.

Вимоги щодо тимчасового ввезення товарів

Відповідно до закону Туркменистану про іноземні інвестиції товари і цінності, що імпортуються тимчасово і використовуються з особистими потребами не підлягають митному оформленню. (Митні платежі не накладаються на резидентів Туркменистану).

Інструкція про тимчасовий ввіз затверджена 25 березня 1999 року говорить що будь-який товар може підлягати режиму тимчасового ввезення крім: заборонених до імпорту і експорту, товари і матеріали, які можуть бути спожиті, промислові відходи. Тимчасовий ввіз товарів дозволений тільки при наданні письмового підтвердження про зобов'язання вивезти ці товари з території Туркменистану.

Туркменські митні правили визначають, що товари можуть бути ввезені тимчасово, але вони мають бути задекларовані, сертифіковані і піддані будь-якій необхідній перевірці (санітарній, ветеринарній і будь-якій іншій). Терміни ввозу в тимчасовому режимі не повинні бути більше ніж один рік, але термін може бути продовжений, якщо митниця дасть дозвіл. Плата становить 100000 манатів або 19,23 долара США (офіційний обмінний курс - 5200 манатів за 1 долар США) за кожну вантажну митну декларацію.

Спеціальні імпортні/експортні вимоги і сертифікації

ДТМБ вповноважена видавати імпортно/експортні ліцензії на всі види комерційних трансакції, що відбуваються з іноземною участю.

Щоб зареєструвати прямий торговельний контракт, який не проходить через аукціон на ДТМБ, потрібно надати три оригінальні копії контракту до ДТМБ, сертифікат, що підтверджує якість товару і документ, що підтверджує наявність товару.

Товар, що проходить через аукціон на ДТМБ може бути експортований або імпортований до Туркменістану без ліцензування.

Щоб зареєструвати контракт про продаж або придбання товарів на ДТМБ має бути надана заява щонайменше за п'ять днів до продажу або купівлі. Заява має містити інформацію про товар: кількість, ціну, місце походження і теперішнє розміщення, умови поставки і розрахунків і контактну інформацію про продавця.

Додатково наступні документи повинні бути надані: сертифікат якості товару, наданий виробником товару, що виставляється на продаж, письмове підтвердження наявності товару (надається продавцем), і гарантійний документ, що містить дату і умови поставки товару в Туркменістан. Покупець повинен надати банківську гарантію про достатність коштів для покриття вартості товарів.

Контракти укладені на основі клірингових угод, торговельних кредитів і інвестиційного бартеру (а також ті, що тягнуть за собою імпорт товарів як частину капіталу спільних підприємств і добровільні внески) мають також бути зареєстровані в ДТМБ.

Всі товари за винятком бавовни, що імпортуються і експортуються з Туркменістану мають бути сертифіковані про відповідність стандартам якості в Державній Головній Інспекції Стандартів. Процес отримання сертифікату відповідності є складним і вимагає перевірки товарів, що імпортуються і експортуються Інспекцією Стандартів. За це утримується плата до 0,5% від загальної вартості товарів.

Термін отримання сертифікату відповідності коливається від 7 до 30 днів і залежить від типу товарів і часу, необхідного для перевірки.

Імпортовані товари розміщуються в ліцензійних складах поки іде процес одержання сертифікату відповідності.

Всі сертифікати, які видані органами, акредитованими іншими країнами СНД на товари країною походження яких є відповідна країна СНД приймаються в Туркменістані. Ті країни, що підписали двосторонні угоди про визнання національних державних сертифікатів можуть насолоджуватися обопільно спрощеною процедурою випуску сертифікатів відповідності для імпорту/експорту товарів. Такої угоди між Туркменістаном і США немає. Плата за розпізнавання іноземного сертифікату становить 25 доларів США (платиться у манатах).

На всі товари, що імпортуються і експортуються вимагається сертифікат походження. Митниця приймає сертифікати походження для імпортних товарів, якщо вони видані уповноваженою стороною країни з якої товар ввозиться (наприклад, Торговою Палатою).

З 1 травня 1998 року уряд Туркменістану ввів вимогу санітарної сертифікації для імпортних продуктів харчування. Державна Санітарна і Епідеміологічна Інспекція (ДСЕІ) була зобов'язана здійснювати нагляд. Радіологічні, радіохімічні і хімічні тести для імпортних товарів мають бути проведені в ДСЕІ, яка після цього зобов'язана перевірити, що є в наявності документ про відповідну якість продуктів виданий країною походження продуктів. Якщо такий документ відсутній, то імпортні продукти харчування ще будуть перевірені в Центральній Лабораторії Гігієни і Епідеміології.

Сирий і очищений бавовник, що буде експортуватися з Туркменістану сертифікується Інспекцією Бавовнику (підрозділом Державної Асоціації Бавовнику).

Туркменістан не має жодного впорядкування Інспекції вантажів до відправки.

Вимоги маркування

Поки що Туркменістан не має ніяких строгих стандартів відносно пакування і маркування товарів. Однак, відповідно до жарких кліматичних умов влітку, уряд вимагає щоб на всіх продуктах харчування, особливо на тих, які швидко псуються, вказувалася дата виробництва і кінцева дата придатності продукту до вживання. Також, сертифікат відповідності для продуктів харчування має відповідати опису продукту на російській мові. Алкогольні напої і вина мають бути у скляний пляшках (пластикові пляшки заборонені)

Заборонений імпорт

Уряд розробив список товарів, які заборонені до імпорту в Туркменістан.

Список включає наступні найменування:

1) Вовняні пледи ручної роботи (назва - кошма).

2)Юрти

З) Килими ручної роботи

4) Каракулеві шкури

Стандарти

Туркменістан приєднався до Міжнародної Асоціації Стандартів у 1991 році, і у 1992 почав дотримуватись вимог Міжнародної Ради Стандартів, Метрології і Сертифікації, до якої входять країни СНД. Також, Туркменістан став членом Міжнародної Організації Стандартів (ISO) в 1993 році і підписав двосторонні угоди про співробітництво з Національними Агентствами Стандартів Туреччини і Ірану. Міжурядові угоди про стандарти, метрологію і сертифікацію були підписані з Узбекистаном, Вірменією і Грузією. Наданий час туркменські сертифікати відповідності визнаються у 14 країнах.

Туркменістан розробив «національні стандарти» для товарів місцевого виробництва. В зв'язку з тим, що Туркменістан є членом ISO, туркменські національні стандарти розроблялись так, щоб відповідати вимогам міжнародних стандартів. Як частина СНД, Туркменістан прийняв Головні Міждержавні Стандарти (ГОСТ) і Технічні Стандарти (ТС), розроблені у відповідності з угодами, досягнутими між 12 державами-членами СНД. Більшість ГОСТ стандартів включають минулі радянські стандарти.

Вільні торговельні зони/склади

Відповідно до Закону про вільні економічні зони, у вільних економічних зонах впроваджено спеціальний митний режим, який включає безмитне оформлення для товарів і власності, яка імпортується і експортується через вільні економічні зони (за винятком експорту товарів іноземного виробництва). Всі товари і власність має бути задекларована при імпорті і експорті через вільні економічні зони.

Членство в угодах про вільну торгівлю

Туркменістан не є членом будь-яких угод про вільну торгівлю і не є членом митного союзу СНД. Він підписав тристоронні торгові угоди з Іраном та Україною, Іраном і Вірменією, Іраном і Бангладеш, Іраном і Філіппінами, Іраном і Індією, і є зацікавлений у подальшому укладенні таких тристоронніх угод. В 1993 році Туркменістан підписав і ратифікував Угоду про найбільше сприяння у торгівлі з Сполученими Штатами, але угоди про уникнення подвійного оподаткування і двостороння угода про інвестиції до цього часу не підписані.

Туркменістан не є членом Світової Організації Торгівлі.