Митні правила для фізичних осіб, що прибувають на територію і відбувають з території республіки Латвії
Центральне митне управління Державної служби доходів
Митні органи несуть відповідальність за процедуру, що регулює переміщення товарів через митний кордон, накладання митних платежів, митного огляду, митного контролю, а також інших дій щодо здійснення митної політики.
Митні органи гарантують суспільний захист, запобігаючи переміщенню товарів, що підлягають забороні і обмеженню на імпорт та експорт, а також наркотиків, отруйних і небезпечних речовин, зброї, рідкісних різновидів рослин і тварин, виробів мистецтва і старовини та інших цінностей через державний кордон.
Загальні умови
Фізичні особи повинні задекларувати всі товари, що піддаються процедурі митного огляду, під час в'їзду або від'їзду з країни.
Декларування може бути усним або в письмовій формі із заповненням спеціальної митної декларації.
Декларація повинна заповнюватись якщо:
- повна митна вартість імпортованих товарів перевищує 300 lats на одну людину;
- кількість товарів з одним найменуванням перевищує 3 одиниці або без обмежень кількості, якщо повна митна вартість цих товарів перевищує 15 lats;
- кількість харчових продуктів з одним найменуванням перевищує 3 одиниці, і їх повна митна вартість перевищує 15 lats;
- кількість тютюнових й алкогольних виробів перевищує визначену кількість одиниць;
- речі передбачені для відчуження, незалежно від їхньої кількості і вартості;
- матеріали для виробництва інших товарів, імпортовані з такою метою використовування незалежно від їх кількості і вартості;
- речі передбачені для транспортування в окремому багажі;
- речі імпортовані (експортовані) протягом деякого періоду часу;
- транзитні товари;
- якщо за експортовані товари були сплачені митні платежі;
- вогнепальна, холодна зброя, вибухові речовини, наркотики і психотропні речовини, прекурсори, радіоактивні речовини, ядерні матеріали, джерела іонізованого випромінювання та інші товари, переміщення через митний кордон яких обмежено або заборонено.
Відповідно до інформації у декларації митні органи перевіряють фактичну кількість товарів і збирають митні платежі за них.
Визначення митної вартості товарів
Імпорт
Митна вартість товарів визначається на основі документів, що засвідчують їхню товарів, представлених власником цих товарів. Якщо митна вартість товарів невідома і немає ніяких документів, що засвідчують їхню вартість, оцінка проводиться на основі інформації, що є в розпорядженні митних органів на ідентичні товари.
Експорт
Власник товарів указує митну вартість на основі документального підтвердження.
Експерти Національного управління захисту культурних цінностей роблять оцінку для книг, брошур, словників, виробів мистецтва, старовини та інших виробів, що є старшими 50 років, визначаючи їхню цінність при експортуванні і надають відповідний дозвіл.
Справляння мита
Розмір податку на додану вартість (18 %) відповідно до закону «Про податок на додану вартість», збір на охорону природних ресурсів відповідно до закону «Про природні ресурси «і мито удвічі більше чим визначене у відповідній нормі мита відповідно до закону «Про митний тариф» сплачується якщо:
- повна митна вартість імпортованих товарів перевищує 300 lats на людину;
- кількість товарів з одним найменуванням перевищує 3 одиниці або без обмежень кількості, якщо повна митна вартість цих товарів перевищує 15 lats;
- кількість харчових продуктів з одним найменуванням перевищує 3 одиниці, і їх повна митна вартість перевищує 15 lats;
При експортуванні товарів також повинно бути сплачено мито
За товари які перетинають країну в режимі транзиту мито не сплачуються. Однак, як доказ, митному органу повинна бути представлена гарантія у вигляді потенційного митного боргу.
Потенційний митний борг складається з митних платежів (мито, збір на охорону природних ресурсів, акцизний збір, податок на додану вартість) які були б нараховані, якщо б товари були імпортовані для вільного використання.
Гарантія може бути представлена полісом страхової акціонерної компанії, що може бути придбаний пункті пропуску на кордоні або у вигляді грошової застави.
При в'їзді в Латвію одна фізична особа може ввозити без сплати мита, податку на додану вартість і акцизного збору.
- одяг, туалетні аксесуари і інші товари, що є очевидним персональним майном за умови, що таке майно використовується для особистих потреб, що воно без упаковки і торговельних марок, печаток або етикеток, і не може використовуватися у виробництві інших речей;
- речі некомерційного використання на суму 300 lats за умови, що кількість товарів одного найменування не перевищує 3 одиниці або без обмежень кількості якщо повна митна вартість цих товарів не перевищує 15 lats;
- продукти харчування одного найменування, що не перевищує 3 одиниці з повною митною вартістю до 15 lats (- ЗАБОРОНЕНО імпортувати свіже м'ясо і необроблене молоко);
- 1 літр алкогольного напою, до 2 літрів вина, до 5 літрів пива особам, що досягли 18-ти річного віку;
- 200 сигарет або 20 сигар, або 200 грам тютюну особам, що досягли 18-ти річного віку;
- неалкогольні напої до 12 літрів;
- кави до 1 кг;
- бензини тільки в паливному баці, яким конструктивно обладнаний автомобіль;
- валюту без обмежень;
- домашні тварини з посвідченням про проходження ветеринарного огляду держави, з якої ввозиться тварина.
Виїзд з Латвії
Фізичні особи мають право провозити через кордон Республіки Латвії будь-які товари, що не мають заборон і обмежень на експорт. Фізичні особи повинні оплатити мито при експортуванні товарів відповідно до експортних податкових норм згідно закону «Про митний тариф».
Для вивезення тварин потрібно мати ветеринарне свідоцтво, отримане у районній ветеринарній адміністрації
Ветеринарне свідоцтво Експорт - 2 (ЕХР-2) потрібно для експортування хутра і мисливських трофеїв.
Контактний телефон: 7 227 035
Дозвіл Національного управління захисту культурних цінностей потрібний для експортування предметів старовини і витворів мистецтва.
Контактний телефон - 7214100
На експортування валюти обмежень немає.
Іноземним фізичним особам сплачений за товари (якщо їхня митна вартість перевищує 100 lats) експортовані з Республіки Латвії податок на додану вартість відшкодовується при пред'явленні паспорта, виїзного квитка, а на товари куплені в Латвії ваучера спеціального стандарту, заповненого в магазині. Посадова особа митного органу засвідчує ваучер печаткою, як підтвердження, що дані товари експортуються з Республіки Латвії.
Податок на додану вартість не відшкодовується якщо:
- товар не ідентифікується;
- пред'явлені товари використовувалися, або не відповідають товарам, вписаним у ваучер спеціального стандарту;
- ваучер заповнений неналежним способом;
- речі експортуються іншими фізичними особами чим ті, що вписані у ваучері;
- речі експортуються пізніше чим три місяці після дати заповнення ваучера.
Заборони на імпорт та експорт
- Усі типи зброї, запасні частини до них, боєприпасів, вибухових речовин і інших аналогічних товарів, також хімічні сполуки і пристрої для їх виготовлення (крім балончиків із сльозоточивим газом).
- Військову вогнепальну зброю, мисливські рушниці, газові пістолети (револьвери) і боєприпаси для них.
Ліцензії для експортування цих товарів надаються Державною Поліцією.
Контактний телефон: 7 075 258
- Наркотичні і психотропні речовини, також устаткування для їх виготовлення. Експорт дозволяється Центральним фармацевтичним агентством Контактний телефон: 7 112 180
- Усі матеріали порнографічного характеру.
- Спирт.
Відповідальність
Фізичні особи повинні перетинати державний кордон тільки у відповідних пунктах пропуску через митний кордон, виконувати правила та розпорядження службових осіб митних органів і представляти товари для митного контролю.
Якщо фізична особа порушила митні правила, вона може бути покарана відповідно до Латвійського Кодексу Адміністративних Порушень значними штрафами до 250 lats з (або) без конфіскації товарів у залежності від характеру порушення.
Фізичні особи можуть бути покарані відповідно до Латвійського Карного права за порушення переміщення товарів або інших цінностей через митний кордон Республіки Латвії, за приховування товарів або інших цінностей від митного контролю, використання підроблених митних та інших документів, використання для цього будь-якого іншого незаконного способу. Санкції відповідно до Карного права - ув'язнення до 10 років з (або) без конфіскації власності.
Права
Фізичні особи мають право оскаржити рішення службових осіб митних органів.
Умови та терміни розгляду оскаржень на рішення, прийняті посадовими особами митних органів:
- Оскарження розглядається у межах 30 днів;
- Оскарження проти рішень, прийнятих територіальною службою Державної служби доходів може бути представлене директорові відповідної територіальної служби;
- Оскарження проти рішень, прийнятих директором територіальної служби Державної служби доходів може бути представлене Генеральному директорові Державної служби доходів.
- Оскарження рішень, прийнятих Директором Центрального митного управління Державної служби доходів також може бути представлене Генеральному директорові Державної служби доходів;
- Оскарження проти рішень, прийнятих Генеральним директором Державної служби доходів може бути представлений судові.
При розгляді рішення, прийнятого митною владою з накладенням адміністративних штрафів (відповідно до Кодексу Адміністративних Порушень) наступне повинне розглядатися:
- Оскарження розглядається у межах 10 днів;
- Розгляд справ проводиться судом.
Громадяни можуть робити оскарження, звертаючись до міського суду відповідно до їх місця проживання.