Булгакова С.О. Історія казначейства (2002)

4.5. Механізм взаємостосунків користувачів коштів з казначейською системою

Третім і найбільш конкретним елементом платіжної системи виконання Державного бюджету є механізм взаємостосунків користувачів коштів з системою Державного казначейства. Ці стосунки здійснюються шляхом обміну інформацією у вигляді документів за встановленими Національним банком формами та певними вимогами щодо їх заповнення.

Облік касових операцій за доходами базується на щоденній банківській звітності за видами податків, яка на сьогодні є єдиним джерелом інформації про виконання Державного бюджету за доходами.

Нині система “Банк-клієнт” є програмно-апаратним комплексом, що виконує функції інтерфейсу між казначейством та обласним управлінням НБУ. У режимі реального часу казначейство має можливість:

• приймати та передавати платіжні документи;

• володіти інформацією про проходження в системі електронних платежів відісланих платежів;

• одержувати повну інформацію про стан власних рахунків у динаміці їх змін;

• оперативно і без проблем відправляти платежі;

• безпосередньо отримувати платежі у всій повноті.Чимало переваг отримав і банк:

• зменшено частку механічної ручної праці, пов’язаної з набором платіжних документів клієнта. У результаті зменшується кількість помилок, що їх можуть допускати працівники операційного відділу;

• зменшуються витрати на обслуговування клієнтів, підвищується банківський сервіс, якісно оптимізується праця.

Казначейське виконання Державного бюджету за видатками здійснюється шляхом переказу коштів від Державного казначейства України до його територіальних органів.

Державне казначейство України щоденно, після прийняття рішення про виділення коштів Держбюджету, доводить до головних розпорядників коштів обсяги асигнувань у розрізі функціональної та економічної бюджетної класифікації, а останній розподіляє їх між підвідомчими установами.

Головні розпорядники коштів подають до Головного управління Державного казначейства України розподіл бюджетних коштів по областях у розрізі підвідомчих установ, підприємств, організацій.

Територіальні органи Державного казначейства здійснюють видатки Державного бюджету шляхом оплати рахунків розпорядників коштів вищестоящого органу Державного казначейства, згідно з реєстром на здійснення видатків.

При цьому за головними розпорядниками коштів Державного бюджету повністю зберігається право на визначення конкретних напрямків використання коштів відповідно до функцій і пріоритетів розвитку галузей, а за розпорядниками коштів — першочерговості