Відповідно до вимог статті 8 Закону звільняються від оподаткування товари:
— що належать громадянам-нерезидентам та переміщуються транзитом через митну територію України;
- що належать громадянам-резидентам та переміщуються транзитом у транзитних зонах міжнародних аеропортів.
У разі ввезення непідакцизних або підакцизних товарів у режимі транзиту в автомобільних, річкових, морських прикордонних пунктах пропуску з метою ПМП, туризму, лікування, гостювання тощо необхідне обов'язкове декларування з наданням відповідних документів (підтверджень) щодо мети та правомірності заявленого режиму.
Відповідно до листа ДМСУ від 28.12.96 р. № 11/1-9841 такі перевезення автомобільним транспортом можливі при виконанні певних вимог:
а) надання в пункті пропуску документів, які підтверджують режим та мету перетину (паспорт, запрошення на лікування, гостювання, спортивні змагання тощо);
б) надання документів про укладання договору з українською транспортною фірмою з правом перевантаження товарів в зонах митного контролю пунктів пропуску;
в) надання свідоцтва про допущення транспортного засобу до міжнародних перевезень під митним забезпеченням;
г) заповнення декларації, що оголошується громадянами у разі переміщення ними через митний кордон України товарів та інших предметів, форма якої затверджена постановою КМУ від 15.07.97 р. № 748.
У разі транзиту (ввезення) товарів, що належать іноземним громадянам, туристичними фірмами з використанням книжки МДП необхідно подати договір між власником товарів і туристичною фірмою із заповненням декларації типу МД-2(3) та оформленням книжки МДП.
При транзиті тютюнових виробів та алкогольних напоїв громадянами у кількості більшій 1 л, вина — 2 л, пива — 5 л або цигарок — 200 шт. пропуск здійснюється за умови виконання вимог Постанов КМУ № 699 та № 700, тобто обрання охорони і супроводу або надання фінансових гарантій (крім транзиту власних транспортних засобів своїм рухом і тільки через ті пункти пропуску, які визначені Постановами КМУ № 938, 424).
Статтею 12 Закону передбачено ввезення громадянами транспортних засобів з метою транзиту через територію України.
Громадянам-резидентам дозволяється ввозити транспортні засоби з метою транзиту через територію України за умови письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного використання.
ці положення не поширюються на транспортні засоби, що зареєстровані постійно у відповідних реєстраційних органах іноземних держав громадянами-резидентами та їм належать, що підтверджується відповідним документом про право власності на такий транспортний засіб.
Громадянам-нерезидентам дозволяється ввозити транспортні засоби з метою транзиту через територію України за умови письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави у сумі податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного використання.
Ці положення не поширюються на транспортні засоби, що постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземних держав.
Використана література: Каленський, М.М. Митний контроль та митне оформлення: Нач.посіб. / За ред. М.М.Кленського, П.В.Пашка. - К.: Т-во ’Знання’, КОО, 2002. - 284 с. - (Митна справа в Україні). / М.М. Каленський, П.В. Пашко. — 2002. — іл.