Крвавич (частина третя) Українське мистецтво (2004)

3.3. Класицизм і романтизм у малярстві

У другій половині XVIII ст. набувають розвитку монументально-декоративне барокове малярство і водночас з ним — класицизм. Дві стильові тенденції — бароко і класицизм, стали провідними.

Однак за реальних тодішніх умов України, при унікальному розквіті барокового декоративізму в архітектурі та графічному оформленні книг, місця для класицизму в малярстві бути не могло. Середовище його не сприймало. Козацька старшина жила спогадами про минуле і визнавала мазепинський час як неповторні культурні звершення, хоча й осуджувала монархічні ідеї І.Самойловича та І.Мазепи. Критика такого гетьманського самодержавства кінця XVII—початку XVIII ст. знайшла відображення в "Конституції Пилипа Орлика" (1710).

Класицизм у малярстві не вирізнявся оригінальними рисами і не досягнув значного розвитку. Він став лише модним мистецтвом аристократії, для якої зацікавленість античністю була справою престижу, зводячись до зовнішнього естетичного споглядання. Консолідація буржуазної ідеології відбувається лише наприкінці XVIII ст.

Теоретичні основи розвитку нового мистецького напряму розробив Й.Вінкельманн. Розмежовуючи мистецтво Греції та Риму, він вищу гідність античного мистецтва вбачав у "благородній простоті та спокійній величі". На його думку, такими ознаками вирізняється Стародавня Греція, зокрема епоха Фідія.

В Австрії не знайшлося творців, які б могли надати класицизмові внутрішньої глибини та величі. Саме це було мрією Вінкельманна. Зовсім протилежно сприймався класицизм у Франції, де малярству надавалась суспільна роль. Класицизм тут перетворений у дійове мистецтво, тому античність стала прикладом активної політичної діяльності. Так розподілився погляд на античність: для Австрії — вона об'єкт естетичного споглядання, для Франції — активної революційної дії; Австрії та Німеччині відповідала Греція, революційній Франції — республіканський Рим.

Австрійський класицизм був цілком вихолощений, він нічого не міг дати Львову, хіба що скерувати творчу думку в релігійну тематику та найпопу-лярніший на той час жанр — портрет.

У релігійному малярстві значних перемін не настало, хоча простежуються несподівані нововведення. Форма іконостаса залишилася традиційною, а кількість рядів поступово зменшувалась — без пасійного і навіть без апостольського. Оповідальні сцени (празничкові) зазнають іконографічних змін під впливом західноєвропейської гравюри. Характерним прикладом є іконостаси, створені Василем Петрановичем з Жовкви для Краснопущанського монастиря (40-ві роки XVIII ст., знищений пожежею 1899 р.) та Лукою Долинським для Юрської церкви у Львові (80-ті роки XVIII ст.). У них візантійська система значно поступа- 1 ється впливам європейського мистецтва.

Дещо конкретніше можна сказати про Остапа Білявського (1740-1804), хоча біографічних відомостей збереглося мало (Вуйцик, 1967, с 59-67). Місце 1 його народження — м. Городище на Бережанщині. Невідомо, де і в кого він І навчався до від'їзду до Риму, де в 60-х роках студіював у Академії св.Луки. ВІДОМІ його малюнки з часу навчання "Св. Іоанн Євангеліст", "Сивілла", 'Терку- 1 лес та Омфала"*. Останній малюнок скопійований з розписів Аннібале Карраччі І в палаццо Фарнезе (Рим). Усі датовані 1766 р. Починаючи від учнівства і впро- І довж творчого життя О.Білявський переважно підписував свої твори повним І ім'ям з вказівкою "Delia Akademia Roman a Piktor".

У Римі художник застав час, коли відбувалося захоплення класичним мистецтвом, цікавість до якого зумовили розкопки міст Геркуланума і Помпей, а також новішими історичними естетичними працями Й.Він-кельманна та творами живописця Антона Рафаеля Менгса. Все життя О.Білявський залишиться вірним почерпнутим знанням, малюнок у нього переважатиме над колористикою.

З 1771 р. О.Білявський працює у Львові. Відомо, що він виконував іконостаси для Львова (Успенська церква) та у позальвівських селах; 1776 р. розмалював церкву св. Миколи в Крехівському монастирі, але з цієї спадщини нічого не збереглося. Найціннішою ділянкою його творчості є портрети. Він малював львівських міщан, інколи представників маг-натерії та серію вірменських архієпископів (найслабша з творчого погляду) .

О.Білявський не був суворим ортодоксом. Деякі його твори, насамперед портрети, не зовсім класицистичні, оскільки ще позначені манірністю рококо. Однак до цих рідких явищ можна віднести лише кілька жіночих портретів: "Портрет Рищевської" (1781) та "Портрет дами з трояндами". (Додаток 3, іл. 199). У названих портретах навіть простежується первісна свіжість і м'яка гармонія ослаблених кольорів, що зберігають відгомін розкішного колоризму недавнього минулого. Проте у численних портретах митця, переважно чоловічих, відсутній будь-який натяк на свободу живопису. Характерно, що О.Білявський виключав щонайменшу присутність власної пристрасті у виконуваних творах. Так, ясно і просто окреслений у скромному контуші, підперезаному барвистим слуцьким поясом, віце-сеньйор Ставропігійського братства Христофор Дейма (1782). Близькі до нього за трактуванням портрети жовківського міщанина Бачинського (1789), С.Завал-кевича (1790) і його дружини (1789)**, але особливою вишуканістю виконання позначений портрет Ігнаци Потоцького, маршалка надвірного литовського***.

Композиція цих скромних поясних і погрудних зображень проста, а безпосередність спостереження з уважним проникненням у сутність життя портрето-ваного призвела до розуміння індивідуальності та справжньої значущості особи. У портретах львів'ян О.Білявський підкреслює зрівноваженість характерів, моральну силу кожної окремої особистості, людську гідність і силу волі. Він прагнув створити індивідуальний характер, а загалом творив тип епохи, — у кожному портретному образі втримувалася своя міра типового. Епоха вимальовувалася за її представниками.

Доля іншого вихованця Академії св. Луки була незрівнянно сумнішою від попередника. Василь Береза (1754-1835) навчався у Римі сім років. Він народився у Свіржі Перемишлянського повіту на Львівщині 1765 p., залишився круглим сиротою, був взятий орденом Василіанів на виховання. Ігнатій Цетнер — власник замку в Свіржі та маєтностей у Краковці, звернув увагу на обдарування хлопця і скерував його навчатися до Риму. За час навчання Василь виконав чимало копій з картин релігійного змісту. Перебуваючи у Римі, залишив монастир і одружився. Повернувшись до рідного краю, ще деякий час працював у Краковці, знову відвідав Рим 1793 p., а після повернення осів у Свіржі. Виконував замовлення церков і костелів. У Львові В.Береза створив для монастиря франціс-канців великі композиції: "Різдво", "Вос-. кресіння", "Св. Павло" (загинули в пожежі, 1833). Для бічного вівтаря Львівського костела Бернардинського монастиря (тепер — церква св. Андрія) він виконав образ великих розмірів — "Св. архангел Ми-хаїл" (вільна копія з Гвідо Рені). Його твір "Св. архангел Михаїл" ("Бій архангела Михаїла з сатаною") розкрив художнє кредо митця.

З-поміж львівських художників останньої чверті XVIII ст. найпочесніше місце належить видатному художникові Лукашеві Долинському (1745-1824). Він народився у м. Біла Церква під Києвом, можливо, навчався у Київській духовній академії. Рано осиротілий, Лукаш попав під опіку Київського уніатського митрополита Ф.Володковича, який звернув увагу на художні здібності хлопця. Саме митрополит направив Лукаша до Львова з перспективою подальшого навчання. У Львові ЛДолинським заопікувався митрополит Леон Шептицький, який його призначив учнем до художника Й.Радивиловського, що тоді працював над іконостасом у новозбудованій церкві св. Юрія. Й.Радивиловський і був першим учителем Л.Долинського. Однак ситуація різко змінилась. Й.Радивиловського усунуто від продовження художніх робіт (напевно, замовникові не зовсім відповідало важкувате, але високопрофесійне барокове мистецтво майстра). Л.Шептицький скерував Л.Долинського до Відня для навчання в Академії красних мистецтв, де у 1775-1777 pp. він вивчав монументальне та станкове малярство. Повернувшись до Львова, Л.Долинський закінчував іконостас і вівтарі численними іконами (тепер — у презбітерії церкви св.Юра) — це пророки з виразними індивідуальними характерами, пасійні й празничкові сцени, великі композиції до вівтарів ("Св.Юрій", "Покрова Богородиці", "Апостоли Петро і Павло").

Високий авторитет австрійського малярства, його стильова вираженість сформували художні принципи Л.Долинського.

Виявилась і відмінність творчості Л.Долинського від Й.Радивиловського. Вона була не зовсім на користь творчості Л.Долинського, що, можливо, пізніше він усвідомив. Й.Радивиловський дотримувався традицій українського мистецтва, обережно обновлюючи його стильову структуру заради зближення з європейським мистецтвом, отже, відходом від візантійських канонів посилював предметно-чуттєве трактування. Він при цьому не міг не усвідомлювати, що з непоправністю втрати духовної сили візантійщини, внесеної в українське малярство на його початках, нічого рівноцінного взамін не буде, хіба що матеріально-речова й реальна переконливість. Художник відмовляється від візантійського духу, таємничості атмосфери, канонічності типажу, хоча ще зберігав іконографічну схему. Однак він не зберіг найціннішого з візантійщини й української ікони — їх хроматизму. Його темнуватий живопис був-таки причиною поразки, яку зазнав майстер у церкві св.Юра.

Потім Л.Долинський малював чимало ікон, здавалось би, не відходячи від традицій: іконостас греко-католицької семінарії, ікони для церкви св. Онуфрія, для Бернардинського монастиря шість великого розміру страстей Христових. Чимало працював і для периферії (Підкамінь, Жовква, села Жовтанці, Мілана, Воробкевичі — на Львівщині).

Три роки (1807-1810) Л.Долинський здійснював оздоблення Успенської церкви Почаївського монастиря. Ця діяльність охоплювала величезну кількість об'єктів: іконостас, головний і бічні вівтарі, численні композиції на тему "чудес Христа" та монастирських легенд. З того мистецького багатства мало що залишилося. Та все ж таки можна дійти висновку: Л.Долинський ступив на дорогу класицизму, прагнучи до ясності та розуміння. Доцільно назвати портрети представників духовенства: Ф.Володкевича, М.Гриневецького, М.Гарасевича, А.Ангеловича, П.Білянського, почаївського архімандрита Левинського, ігумена Онуфріївського монастиря у Львові В.Галічкевича та ін.* Тут яскраво простежуються стильвоі риси класицизму. (Додаток З, іл. 202, 203).

З приєднанням Галичини до Австрійської монархії прибуло багато австрійського чиновництва різних рангів, а також митців. Серед них — художник Йосиф Пічманн (1758-1834). Він народився у Трієсті, навчався у Віденській академії; його вчителями були Т.Фюгер, Д.Лампі, Й.Брандт. Членом Академії став 1787 р. На запрошення ТЧацького приїхав до Польщі, перебував у Корці на Волині, згодом — у Варшаві (1789), де разом з Лампі та Грассі перебував на службі короля Станіслава Августа Понятовського, малюючи лише портрети. З початком визвольного повстання 1794 p., очоленого Т.Костюшком, в пошуках спокійнішого місця Й.Пічманн переїхав до Львова, де затримався до 1806 p., час від часу здійснюючи невеликі подорожі. За ці роки він створив близько 280 портретів. Однак 1806 р. Й.Пічманн покинув Львів. Він прийняв запрошення ТЧацького, який заснував ліцей у Кременці, зайняти місце викладача малюнка. Тут Й.Пічманн залишився до кінця життя, малюючи портрети волинської шляхти, магнатів, а також російських урядників та військових. (Додаток 3, іл. 204).

У львівський період творчості Й.Пічманн уже був зрілим художником, малював портрети польської знаті та інтелігенції (як Білявський переважно писав портрети представників українських братств, а Долинський — українського духовенства). Очевидно, такий розподіл відносний, але це засвідчує нові суспільні явища. Йдеться про формування української інтелігенції, джерелом якої була незаможна і дрібна шляхта (нижче духовенство та дрібні дворяни).

Діяльністю згаданих художників завершується період класицизму, який за існуючих умов не розкрився з належною повнотою, проте в розвинутому жанрі портрета дав образ справжнього сучасника. Особливо значних змін не виявлено в характері зображень, створених упродовж двох етапів класицизму: раннього (80-90-ті роки XVIII ст.) та пізнього (початок XIX ст.). Поступово портрети стають життєво правдиві й історично достовірні. Вони фіксували образи львів'ян, атмосферу міста під час великих історичних перемін на межі XVIII-XIX століть.

На Сході України необхідного образотворчого матеріалу, що зберігається в численних храмах, є поодинокі пам'ятки або випадкові фрагменти.

Після Троїцького іконостаса Києво-Печерської лаври весь період до кінця XVIII ст. сповнений унікальним творчим піднесенням. Його насправді можна було б назвати "золотим" за творчим багатством, зіставляючи з менше знищеним архітектурним спадком часу. Малярський світ, що замикався в іконостасних межах і був буквально наповнений просвітницьким та гуманістичним духом, стилістично не виступав однорідним.

У збірці Київського Національного музею українського мистецтва зберігається група ікон, які колись входили до іконостаса Успенського собору Києво-Печерської лаври. Ікони створив на кошти гетьмана І.Скоропадського чернігівський маляр Яким Глинський. Це празничковий цикл: "Різдво Христа", "Хрещення Христа", "В'їзд в Єрусалим", "Стрітення", "Успіння" та ін. (Додаток З, іл. 205, 206). Тут архітектура співзвучна з природним оточенням. Очевидно, її мотиви запозичені частіше з гравюр, надумані та нафантазовані, проте сповнені краси й незвичності, у них частіше проступає натяк на східний краєвид.

Дві уцілілі ікони "Соглядатаї землі Ханаанської" та "Зустріч Марії з Єлизаветою" з іконостаса с Сулимівки* розкривають джерело творчих інспірацій і стан реформаторських екзотичних течій, від яких Україна не була застрахована. Тодішнє прагнення до наповнення іконографічних сцен світським змістом і зображення повноти земного буття тут ідеально втілено. У них чітко простежуються запозичення з європейського гравюрного матеріалу. Перша відома з Лицевої біблії П.Піскатора, такий самий стафажний метод і в картині Н.Пуссена "Осінь" із циклу "Пори року" (Лувр, Париж).

Особлива роль в українському мистецтві XVIII ст. належала "Покрові" — давно відомому іконографічному типу ікони. На "Покрові" з Сулимівки зображена царська родина та представники козацтва і церкви (Додаток З, іл. 207-209). Групові історичні зображення як спосіб визначити час, що не замикався у вузькі хронологічні межі окремої події, а діяв тривало, відомі в мистецтві ранньої Візантії. Зокрема, це мозаїки, зображення імператора Юстиніана з почетом та імператриці Теодори з двірськими дамами у церкві Сан Вітале у Равенні (VI ст.). Для Візантії прототипами слугували рельєфи імператорського Риму. В українському мистецтві здавна підтримувалася традиція визначення часу як цілісної епохи, охопленої діянням окремих діячів. Відповідно епохи ставали історичними віхами. Таку історичну віху і становить козацький портрет XVIII ст. По суті, XVIII ст. сприймається через фізіономістику цього портрета — парадне, величаве зображення людини у повний зріст, з атрибутами суспільного становища. Частину таких портретів становили ктиторські, які призначалися для інтер'єрів храмів, стилістично узгоджуючись монументальністю і декоративністю з усім ладом оточення, що підносило їх над буденністю.

Обличчя тих далеких людей поєднані між собою виразом стриманої величі й приборканих пристрастей, передають характери без занурення в глибини їхньої душі, однак це вольові особистості, характер яких відповідав вимогам часу.

Зовсім інше зображення князя Дмитра Долгорукого у виконанні художника Самуїла. Історія цієї людини надзвичайно сумна. Він закохався у бідну дівчину, проте родичі противилися шлюбу; князь не зміг побороти пристрасті, втратив розум. Йому було лише 20 років, коли його віддали у Микільський монастир (Київ). Князь прожив усього 30 років і вісім місяців.

Портрет розкриває нелегку долю князя Дмитра, якого монастир заспокоїв, але не вилікував. Майстер Самуїл малював його образ уже з мертвого, відтворивши вроду смертельно блідого обличчя і струнку постать у чернечій рясі з нервовими пальцями, що тримають вервицю і безцільно гортають сторінки книжки, передаючи ледве відчутний трепет згасаючого життя. Зображення рук у цьому портреті не має аналогій серед інших портретів козацької старшини, де руки виконують дійову роль, міцно вхопивши шаблю, булаву чи пернач. Малюючи руки, художник Самуїл у портреті виразив глибоку драму людини, вніс невідомі раніше інтонації, які не лише збагатили образ, а й намітили невидиму душевну, надзвичайно вразливу його сутність (Додаток З, іл. 210).

І хоча монастирський художник Самуїл у дусі часу творив пишне барокове оточення, однак у портреті увага зосереджена на постаті. Вона є втіленням складних роздумів.

Натомість козацький портрет сповнений протилежних настроїв, розкриваючи характери мужні, самовпевнені, готові до активної дії. Цікаве спостереження виникає при огляданні зображень кремезних, ще повних сил людей, високих духівників у розкішних, золотом гаптованих літургійних убраннях. У зображеннях відчувається певна театралізація і водночас щемлива приреченість тих, хто колись був стійким, а за нових умов не знав, що робити. Справді, у період Просвітництва в цьому стані простежуються симптоми зневіри, сумнівів, бажання вижити. Серед них не було ідеального, інтелектуального героя, який би прагнув суспільних перемін. Козацьке панство кинулось добувати собі однакові права з російським дворянством і служити при дворі. Тому тут запанував демонстраційний портрет старшинського козацтва, колись грізного своїми подвигами та безприкладним героїзмом. У таких портретах збільшуються риси зовнішньої репрезентативності, переважає зверхня урочистість і пишність, наростає віртуозність живописної манери, натуралізовано передані аксесуари. Люди неначе засвідчені під час певних церемоній, вони спокійно урівноважені, пози і жести вивірені, душевний стан урочисто-піднесений. Такими є Юхим Дараган, Данило Єфремович, Іван та Яків Шияни, Іван Сулима, Василь Га-малія, а також високі церковні чини — митрополит ростовський Дмитро Туп-тало, митрополит київський і галицький Тимофій Щербацький. Із закінченням XVIII ст. такий портрет раптово обірвався, з ним відійшла в минуле ціла епоха. Нечисленні жіночі портрети стриманіші, тут відсутня парадність. Проте вони також розраховані на репрезентацію і демонстративність (портрет Парасковії Сулими, портрет дружини Гната Галагана, портрет Віри Дараган) (Додаток З, іл. 211-213).

Класицистичний портрет формувався поступово і невпевнено. Його відмітною рисою стало психологічне ускладнення, проте згасла квітчаста барвистість. Кардинально все змінилось, українське суспільство розділилось, зникла видима колись цілісність. Класицизм чітко фіксував становий розподіл.

З України вивозили до Петербурга та Москви книги, твори мистецтва, передусім і талановитих людей, які, переважно, не поверталися додому. Однак, вишколюючись і віддаючи своє мистецтво чужій країні, вони у творчості надихались духовними скарбами рідної землі.

Класицизм у російському малярстві започаткував Антон Лосенко — основоположник історичного жанру. Він народився у Глухові 1737 p., звідки його та ще двох хлопчаків — Кирила Головачевського й Івана Саблучка (в російських записах Саблуков) було вивезено до хорової капели в Петербург. Згодом усіх трьох, "за спадєніє голоса", віддали навчатися до Івана Аргунова — відомого портретиста, кріпака графа Шереметьева. Всі троє виявили художні здібності, особливо А.Лосенко. Зі заснуванням 1757 р. "Академії трьох знатнейших художеств" вони були призначені ад'юнкт-викладачами. їхня доля склалася по-різному. К.Головачевський залишився в Академії вихователем молодших класів. І.Саблучок захворів на сухоти, повернувся в Україну, викладав у "новоприбавочних класах" (класи архітектури, малярства і малюнка) Харківського колегіуму. А.Лосенко як найобдарованіший навчався у Франції та Італії, де виявилося його зацікавлення античністю. В Римі А.Лосенко створив дві картини — "Каїн" і "Авель" (Додаток 3, іл. 214). Саме вони знаменували перелом у творчому методі художника як наслідок особистішої творчої зрілості й усвідомлення нового шляху в мистецтві (Каганович, 1963, с. 86). Втілені у цих картинах стильові принципи класицизму згодом були ширше розвинуті в творчості художника, зокрема в історичних творах. Так, перевага патріотичного обов'язку над особистісними почуттями чіткіше простежується в картині "Прощання Гектора з Андромахою" (1773).

А.Лосенко — видатний портретист, хоча в цьому жанрі створив небагато. Його портрети вирізняє камерність, він особливо прагнув розкрити духовний світ людини. Рання смерть А.Лосенка (прожив 37 років), викликана нервовими потрясіннями та приниженнями в тяжкій атмосфері Академії. Серцева хвороба не дала змоги художникові повністю розкрити феноменальні творчі можливості. Всьому досягнутому А.Лосенко завдячував власним здібностям, надзвичайно сконцентрованій творчій волі та вдачі — веселій і привітливій, лагідній і людяній. Він був людиною рідкісної витримки і наполегливості.

Ще два українці — Дмитро Левицький (1735-1822) та Володимир Борови-ковський (1737—1825) піднесли портретний жанр до європейського рівня. Обидва художники не вдосконалювали свого мистецтва за кордоном, а всього до-сягли завдяки власним зусиллям. їхню творчість вирізняла свобода думки. До них передусім відноситься вислів Д.Антоновича про те, що "український народ, на нещастя для себе, далеко частіше віддавав свої найкоштовніші художні сили сусіднім народам, ніж сам їх діставав від чужих" (Антонович, 1923, с 10). З-поміж тих діячів Д.Левицький вирізняється дивовижно могутнім талантом, що постійно зростав упродовж усього творчого життя. Спочатку Дмитро навчався у батька, відомого київського гравера. Згодом разом з батьком допомагав А.Антропову у період його праці над іконостасом Андріївської церкви в Києві. В Україні ААнтропов був підкорений могутньою силою характерів та правдивістю українського портрета, його дзвінкою декоративністю. Захоплювала відсутність будь-якої ідеалізації та ошатної бутафорії оточення, якогось кокетування чи пустотливої витонченості. Над усім панувала героїзована постать, підкреслювалися атрибути влади та гідність людини. В таких портретах увага зосереджувалась на поглибленому індивідуальними рисами обличчі та живописно-декоративному звучанні постаті.

Український портрет навчав мислити масштабно й історично. Епоха активно вторгалася у портретний образ, що в такий спосіб ставав виявом доби, якщо не її ідеалом. Відображалась козацька епоха, зовнішній вираз видимо розкривався у портреті, монументальному і репрезентативному, в якому порт-ретована особа несе велике навантаження. Концепція особистості в такому портреті вбирає світогляд суспільства, естетичні й соціальні ідеали, вона є знаком епохи і суспільства. Художник, портретуючи сучасника, залежний від цього знаку, виробленої норми і зразка.

Д.Левицький сприймав козацький портрет як образ героїчного минулого і тодішніх прагнень незалежності. За портретованими була історична бувальщина і воля, вони творили історію у реальному часі, кожний з них зокрема був неповторною особистістю, зі всіма своїми психологічними та фізіологічними особливостями. Д.Левицький глибоко усвідомив незаперечну істину, що портрет є образом епохи. Козацький портрет героїзувався без ідеалізації, проте людина фіксувалася сповненою вітальної сили та внутрішньої енергії. Внутрішні почуття спонукали до дії, за якою утверджувалась неповторна індивідуальна сутність людини. Цю неповторність і динаміку вдачі людини Д.Левицький глибоко усвідомив у Петербурзі, де зустрічався з портретистами Франції та Німеччини, з творами Рембрандта, пізнаючи силу нових пластичних засобів, предметного та повітряного середовища. У цей період створено портрет князя Миколи Рєпніна.

Впродовж усієї творчості Д.Левицький збереже заповіти батька і національного мистецтва. Стосовно портрета — це гостре спостереження цілісності, увага до найменших деталей, виявлення їх природної якості, художньої виразності, матеріальна конкретність деталей, життєва безпосередність виразу обличчя та духовна енергія людської сутності (Додаток 3, іл. 215).

Д.Левицький віддав належну данину стильовим особливостям рококо у ранніх творах. Це портрети О.Кокорінова, П.Демидова, серія смолянок (вихованок Смольного інституту). О.Кокорінов — архітектор, ректор Академії художеств, який зводив цю споруду за проектом Валлена Деламота. Д.Левицький запропонував незвичне тоді трактування образу художника-вельможі: архітектор стоїть біля розкішного бюро чорного дерева, оздобленого бронзою; він удава-но-люб'язно звертається до глядача, показуючи на план будівлі Академії у Петербурзі. За виконання цього портрета художник отримав звання академіка (Додаток З, іл. 216).

Для створення серії портретів смолянок Д.Левицькому позували вихованки, які мали особливі успіхи в науках і мистецтвах. Виконання серії портретів охоплювало 1770-1776 pp. і збіглося з першим випуском смолянок, а вихованки Г.Алимова, Н.Борщова, А.Левшина, С.Молчанова і Є.Нелідова отримали золоті медалі та відзнаку — золотий шарф (Додаток 3, іл. 217).

Однак, незважаючи на єдність стилю, створені портрети вирізняються індивідуальністю; подиву гідна енергія, що б'є через край, дивовижна сила внутрішньої динаміки, яка все преображає, творячи незрівнянну красу в щедрому наповненні полотна. Такий гімн життю відсутній не лише у безпосередньому оточенні художника, а й у мистецтві Європи, свідченням чого є висока оцінка творчості Д.Левицького великим французьким просвітителем Дені Дідро, портрет якого намалював художник. На думку Дідро, цей натхненний портрет немовби відкриває дорогу новим творчим пошукам художника.

Д.Левицький не зупинився на сентименталізмі, але його не задовольнили і холодні доктрини класицизму. Художника насамперед цікавила внутрішня динаміка людини, прихована в ній духовність, що виявилася у виразі обличчя. Якщо класицистична теорія, не така вже тоді й обов'язкова, все-таки скеровувала художника виражати "душевні рухи", "пристрасті", — то Д.Левицький усе свідоме творче життя захоплювався людиною.

Завершення XVIII ст. тонше і повніше втілив В.Боровиковський. Він народився в Миргороді, полковому місті; майже всі члени родини служили у полку. Батько, Лука Боровик, був значковим товаришем. Батько, брати Володимира і він сам займалися іконописом. Володимира було зараховано в полк ще сімнадцятилітнім, а 1783 p., подібно до батька, він отримав визначення значкового товариша.

З традиціями українського мистецтва В.Боровиковського пов'язують ікони "Богородиця з дитям", "Спас" (Додаток 3, іл. 218, 219). Належить до їх числа і портрет полтавського бургомістра Павла Руденка.

До Петербурга В.Боровиковський прибув зрілою людиною, з набутим живописним спадком. Тут його малярство вдосконалювалось завдяки знайомству з Д.Левицький і навчанню в австрійського художника Й.-Б.Лампі, котрий тоді перебував у Петербурзі. Різкі стильові зміни в мистецтві наприкінці XVIII ст. найкраще відповідали творчим особливостям художника, його поетичному сприйняттю внутрішнього світу людини. Набутий в Україні досвід відіграв особливу роль. Малярству він, напевно, навчався у батька (помер 1775), оскільки воно було професійним заняттям родини Боровиковських. Кілька збережених малюнків зі зображенням апостолів, виконаних пером і тушшю, підписані В.Боровиковським, розкривають залежність від гравюри Лицевих біблій. Упродовж творчого життя В.Боровиковський виявляв зацікавлення європейським естампом. Водночас у ранніх творах художника (кілька ікон у збірці Національного музею, Київ) відчутний вплив світського мистецтва, знайомство з новою системою малярства (олійна техніка, зеленуваті тіні, прозорість тону).

Становлення художника відбувалось в період політичного і соціального загострення. Він поділяв філософські погляди Г.Сковороди, духовні пісні якого переписували і співали лірники на ярмарках.

В.Боровиковський поринув у наступне десятиліття — період свого вищого творчого досягнення, не підозрюючи, що став вершиною у мистецтві російського сентименталізму. Сентименталізм продовжував просвітительські ідеї, згодом їх передав романтизмові.

Нове ставлення, пробуджене в російському суспільстві до людини і мистецтва, найповніше втілив лише В.Боровиковський, підготовлений усім своїм життям, демократичним вихованням і атмосферою моральних шукань в Україні. Сентименталізм сприяв виявленню його щирих почуттів, пошани і теплого ставлення до простих людей, прямуючи за передовою думкою до визнання активної ролі народу в суспільному розвитку. Відповідна ідея ґрунтувалась на просвітницькому трактуванні рівності всіх людей та ідеалізації патріархальності життя простого народу.

У Петербурзі з особливою гостротою художник відчув контраст середовища, тяжке становище простого народу і невгамовну тугу за Україною. Такі настрої неминуче відбились в його малярстві, хоча не у розкритті гострих суспільних суперечностей. Все це відчувається, зокрема, у зображеннях торж-ковської селянки Христини або алегорії "Зими" (у вигляді чоловіка похилого віку, що гріє руки біля вогню) чи в релігійних розписах, апостолах, євангелістах, пророках, образах ідеальної моральності й простоти.

Значні зміни відбулися у першій чверті XIX ст. Декларативні заклики до патріотизму і героїзму зіткнулися з військовими реаліями — війною 1812 р. В атмосфері, наповненій апеляціями до героїв Стародавнього Риму та минувшини Росії, з'явились нові стимули для відродження і зміцнення класицизму. Проте у нових умовах цей стиль не мав цілісності, хіба що в архітектурі.

В.Боровиковський, котрий почав із заперечення класицистичних принципів, тепер їх не лише прийняв, а й став провідним виразником. У його образах з'явилися представництво і героїчність, монументальність та лінійна сухуватість виконання. Тепер художні особливості портретів і релігійних уявлень художника повністю відповідали системі класицизму своїм дещо піднесеним стилем, водночас урочистим і суворим. Однак останній період діяльності В.Боровиков-ського засвідчує повільне згасання творчих сил. Художник зіткнувся з новими

течіями в малярстві. Перед ними класицизм дедалі виразніше виглядав як холодний казенний стиль, а новизна вже простежувалась, хоч і не дуже чітко. Прикладом є портрет Д.Трощинського (1819)*. (Додаток 3, іл. 221). Близькі до цього портрета за композиційним ладом, з простим і відкритим поглядом на людину, переважно поясні зображення, яких чимало намалював Боровиковський. З-поміж них — зображення А.Ю.-Ж. де Сталь (1812), Е.Родзянко (1821), П.Бор-щевського (1816), які вплинули на розвиток портрета класицизму в Україні та Росії. Яскравим підтвердженням цієї думки є портрет Івана Котляревського**. {Додаток 3, іл. 222). На замовлення полтавського колекціонера Г.Милорадовича портрет намалював 1818 р. Іван Боровиковський — небіж В.Боровиковського (Шудря, 1998, с 36-37). Отже, в українське малярство ввійшов раніше невідомий талановитий художник зі славетної родини Боровиковських. Цей портрет родинними і творчими відносинами поєднує спадкоємний зв'язок української духовності.

Д.Левицький і В.Боровиковський не поривали зв'язків з Україною. При першій-ліпшій нагоді вони нагадували про себе або ж українці, приїжджаючи до Петербурга, нагадували їм про Україну.

В.Боровиковський не відвідав Україну за ті понад ЗО років, прожитих у Петербурзі, але нічого не забув і не змінився, залишаючись зі своїми характером, уподобаннями, звичками, способом мислення людини, вихованої ще в родині, у рідному Миргороді. До нього приїжджав брат, у нього мешкали п'ятеро його учнів, зокрема І.Бугаєвський-Благодарний, Ф.Яненко, О.Венеціанов. Не без впливу В.Боровиковського, котрий діяльно підтримував земляцькі зв'язки, цю лінію продовжував О.Венеціанов, батько якого походив з Ніжина.

Демократичні ідеали вчителя, що так розкуто і щиро виявилися в релігійному малярстві, портретах селянки Христини й алегорії "Зима" (також образ автопортретний за сприйманням неухильного ходу життя), вплинули на становлення творчого шляху його учнів. У портретах початку XIX ст. В.Боровиковський утвердив свідоме ставлення до життя, він зберіг піднесений погляд на людину і захоплення реальною природою. Його образам властиве активне суспільне життя, обличчя сповнені сили і неповторної чарівності. Тому так живо сприймається Д.Трощинський — людина діяльна і енергійна; приваблива насмішкуватим розумом, наділена чоловічою енергією письменниця де Сталь.

В Україні творчість В.Боровиковського, ранні й пізніші його портрети зберігались у багатьох збірках, їх наслідували, але вже без виконавського блиску та високих ідей класицизму.

В Україні не завмирала ідея автономії, українські політичні діячі плекали плани відокремлення України від Росії. Національні права шляхетства боронила група діячів, таких, як А.Чепа, В.Полетика, Т.Калинський. Саме в цей час з'являється чимало копій з давніх портретів Б.Хмельницького, Ю.Хмельницького, І.Скоропадського, Д.Апостола, П.Конашевича-Сагайдачного, І.Мазепи й інших українських діячів.

Так було започатковане існування двох напрямів: класицизму і романтизму. З одного боку — звертання до героїчних постатей минулого, з іншого — вимога стильового вираження епохи, немовби за заповітами В.Боровиковського.

Мистецтво романтизму — це передусім малярство й, очевидно, графіка. Малярству належить першочергова роль. Романтизм у мистецтві — надзвичайно багатозмістовне поняття, що вміщує різні історичні художні стилі, саме ті, в яких відсутня чітко визначена міра, особливо сковуючі норми класицизму й академізму. Для романтизму характерне історичне художнє мислення, оскільки наслідування минувшини входило в норму.

Становлення романтизму в Галичині відбувалося воодночас у малярстві та літературі. В усій Слов'янщині повіяло новим духом, де літературі призначалась особливо важлива роль. Зокрема, в Галичині "Русалка Дністровая" розкривала існування й високу культуру народу, його національну гідність (О.Білецький). Але в образотворчому мистецтві, насамперед малярстві, цього періоду не спостерігалось таких глибоких явищ, які б зачіпали глобальні процеси суспільно-громадського життя. Однак і малярство не обійшли нові віяння, оскільки світська тематика все-таки переважала. В малярстві продовжилась і ширше розвинулась розпочата класицизмом.сторінка європейського портрета.

На львівському ґрунті художні явища, перенесені з Відня, набували спрощеного вигляду. В середовищі львівського міщанства цінувалось старанне і сухувате виконання, близьке до натури. Такий педантичний натуралізм з дотичною достовірністю предметного відображення та дріб'язковою, нестримно солодкуватою описовістю деталей повсюдно підтримувався.

Стосовно малярства Львів не зовсім підкорився зручному австрійському бідермаєру*, хоча тут зіткнулися культурні надбання львів'ян з німецькою культурою. Здавалося б, Львів підкориться мистецькому диктату Відня, але цього не сталося. Романтизм тут набув інших і глибших форм, бо мистецтво бідермаєру майбутнього не мало.

Провідне становище портрета в образотворчому мистецтві — характерне для романтизму. Саме в ньому через образ сучасника виражалася епоха та її ідеали.

Отже, у Львові портрет залишався провідним жанром. У мистецьких колах переважав німецький напрям з характерним спрощено-прозаїчним підходом до зображення, що розкривало тенденції австрійського бідермаєра. Таке явище було новим для традицій українського мистецтва, проте на той час і не чужим. Можливо, для Східної України бідермайєр не зовсім відповідав, але все-таки в портретному жанрі, провадженому німецькими художниками, та в оформленні зручного побуту бідермаєр відіграв свою роль. У Львові відгук віденського художнього життя піднесено сприймався доти, поки німецький романтизм у короткому часі не виродився в обмежений, міщанський натуралізм, з його ідеєю практичності й комфорту. Міщанське середовище міста, провінційність атмосфери повністю виявились в характері цього мистецтва.

Рівень портретів того часу засвідчує, що у них нерідко наслідувалися репрезентативні, авторитетні пози зі знаменитих зображень столичного мистецтва. Ефектна парадність шанувалась біль


Ganhe Rápido nos Jogos Populares do Cassino Online 580bet Cassino bet 7k: Diversão e Grandes Vitórias Esperam por Você Aposte e Vença no Cassino leao – Jogos Fáceis e Populares Jogos Populares e Grandes Prêmios no Cassino Online luck 2 Descubra os Jogos Mais Populares no Cassino john bet e Ganhe 7755 bet: Apostas Fáceis, Grandes Oportunidades de Vitória Jogue no Cassino Online cbet e Aumente suas Chances de Ganhar Ganhe Prêmios Incríveis com Jogos Populares no Cassino bet7 Cassino pk55: Onde a Sorte Está ao Seu Lado Experimente o Cassino 8800 bet e Ganhe com Jogos Populares Ganhe Facilmente no Cassino Online doce Aposte e Vença no Cassino bet 4 Jogos Populares e Grandes Premiações na f12bet Descubra a Diversão e Vitória no Cassino bet7 Aposte nos Jogos Mais Populares do Cassino ggbet Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino Online bet77 Jogos Fáceis e Rápidos no Cassino mrbet Jogue e Ganhe com Facilidade no Cassino bet61 Cassino tvbet: Onde a Sorte Está Ao Seu Lado Aposte nos Melhores Jogos do Cassino Online pgwin Ganhe Grande no Cassino today com Jogos Populares Cassino fuwin: Grandes Vitórias Esperam por Você Experimente os Melhores Jogos no Cassino brwin Jogue e Ganhe no Cassino bet7k – Simples e Rápido Cassino tv bet: Vença com Jogos Populares e Simples Ganhe no Cassino Online allwin com Facilidade Aposte nos Jogos Mais Famosos no Cassino stake bwin 789: Aposta Fácil, Vitória Garantida Descubra os Jogos Populares do Cassino lvbet e Vença Jogue no Cassino blaze e Ganhe Grandes Prêmios Cassino dj bet: Simples, Divertido e Lucrativo Aposte e Ganhe no Cassino umbet – Diversão Garantida Ganhe Rápido nos Jogos do Cassino Online b1bet 20bet: Jogue e Ganhe com Facilidade e Diversão Cassino bk bet: Entre Agora e Ganhe Grandes Prêmios Jogue no Cassino h2bet e Conquiste Grandes Vitórias Ganhe no Cassino 7kbet com Jogos Populares e Fáceis Aposte e Conquiste Prêmios no Cassino Online fbbet Diversão e Prêmios Fáceis no Cassino 9d bet Cassino Online 9k bet: Jogos Populares, Grandes Oportunidades Jogue no Cassino 73 bet e Aumente Suas Chances de Vitória Cassino ktobet: Onde Você Pode Ganhar Facilmente Ganhe Rápido com os Jogos Populares do Cassino 74 bet Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino betpix betvip: Onde a Sorte Encontra os Melhores Jogadores Jogue no Cassino batbet e Ganhe Prêmios Instantâneos Ganhe Agora nos Jogos do Cassino Online onabet Cassino f12bet: Diversão e Vitórias Esperam por Você Aposte Agora no Cassino codbet e Ganhe com Facilidade Jogos Populares do Cassino winbra para Você Ganhar Ganhe Grande com os Jogos Mais Populares no b2xbet Cassino obabet: Jogue Agora e Conquiste Grandes Vitórias Experimente a Diversão e Ganhe no Cassino Online brlwin Jogue nos Melhores Jogos e Vença no Cassino onebra Ganhe Prêmios Fáceis e Rápidos no Cassino winbrl Aposte nos Jogos Populares do Cassino omgbet e Ganhe Cassino queens: Grandes Oportunidades de Vitória Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino Online brdice brapub: Aposte Agora e Conquiste Grandes Vitórias Aposte e Ganhe com Facilidade no Cassino Online flames Ganhe Dinheiro Fácil nos Jogos do Cassino betano Cassino aajogo: Jogos Populares e Grandes Prêmios Jogue e Vença no Cassino iribet – Onde a Sorte Está Aposte no Cassino pixbet e Ganhe Prêmios Fantásticos Ganhe Grande nos Jogos Populares do Cassino betsul Cassino Online fezbet: Onde Você Sempre Pode Ganhar Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino curso beta betway: Jogue e Ganhe Agora com Facilidade Experimente o Cassino Online bkbet e Ganhe Rápido Ganhe Dinheiro Jogando nos Jogos Populares do Cassino peixe beta Jogue no Cassino bet365 e Ganhe de Forma Simples e Rápida Ganhe No Cassino pixbet: Jogos Populares, Grandes Prêmios Aposte Agora e Conquiste Vitórias no Cassino 4 play bet Ganhe no Cassino Online 365bet: Diversão e Vitória Cassino brxbet: Aposte com Facilidade e Ganhe Prêmios Aposte no Cassino 939 bet e Vença Agora Mesmo Cassino seubet: Ganhe Jogando os Melhores Jogos Jogue no Cassino Online cnc bet e Aumente Suas Chances Ganhe com Facilidade nos Jogos Populares do gbg bet Jogue e Vença no Cassino 522bet – O Melhor para Você Cassino Online brl bet: Apostas Fáceis, Grandes Vitórias Ganhe com Facilidade no Cassino Online pagbet Aposte no Cassino jonbet e Experimente a Diversão jqk bet: Jogue e Ganhe com Prêmios Instantâneos Ganhe Dinheiro Fácil nos Jogos do Cassino 166bet Cassino Online abc bet: Onde os Jogos Populares Levam à Vitória Aposte e Ganhe Agora nos Jogos do Cassino bggbet Jogos Populares e Grandes Oportunidades de Vitória na obabet Cassino 136bet: Onde Você Pode Ganhar Rápido e Fácil Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino mmabet Aposte Agora no Cassino win bet e Conquiste Grandes Vitórias Jogue nos Jogos Mais Populares e Ganhe no Cassino ir6 bet Cassino 667bet: Jogue e Conquiste Vitórias Rápidas Ganhe no Cassino Online qqq bet com Jogos Simples e Populares 193 bet: Apostas Fáceis, Grandes Chances de Ganhar Ganhe Prêmios Rápidos e Simples no Cassino dobrowin Aposte nos Melhores Jogos e Vença no Cassino betleao Jogue e Ganhe no Cassino moverbet com Facilidade Ganhe Agora no Cassino Online winzada 777 com Jogos Populares supremo: Apostas Fáceis e Grandes Vitórias Aposte nos Jogos Populares do Cassino casadeapostas e Vença Cassino dobrowin: Grandes Premiações com Jogos Fáceis Ganhe no Cassino betleao com Jogos Populares e Simples Jogue e Vença Agora no Cassino moverbet wazamba: Aposte e Ganhe Grande nos Jogos Populares Cassino Online fezbet: Simples, Divertido e Lucrativo Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino betsson Aposte e Vença no Cassino lvbet – Jogue e Ganhe dobrowin: Onde Você Joga e Ganha Com Facilidade Ganhe Rápido e Fácil no Cassino Online betsul Ganhe Fácil no Cassino Online pixbet Aposte e Vença com Jogos Populares no bwin Jogos Fáceis, Grandes Vitórias no Cassino betobet dobrowin: Apostas Simples, Grandes Premiações Ganhe Agora nos Jogos Populares do Cassino bet7 Aposte nos Melhores Jogos e Ganhe no Cassino betcris Jogue e Conquiste Grandes Prêmios no blaze Ganhe Rápido com Jogos Populares no Cassino 888 Cassino betano: O Melhor Lugar para Apostar e Ganhar Jogue Agora e Ganhe no Cassino Online stake stake: Onde a Sorte Encontra os Melhores Jogadores Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino esportesdasorte Aposte e Vença no Cassino Online betmotion Jogue nos Jogos Populares e Ganhe no rivalry Aposte no novibet e Ganhe Grandes Prêmios Cassino pinnacle: Grandes Vitórias com Jogos Populares Ganhe Agora com os Jogos do Cassino cbet Aposte e Conquiste Vitórias no dobrowin betleao: Onde Grandes Vitórias São Fáceis de Alcançar Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino moverbet Jogos Populares e Grandes Oportunidades no Cassino gogowin jogos win: Vença com Jogos Populares e Rápidos Aposte no Cassino campobet e Ganhe Grande Ganhe Facilmente com os Jogos do Cassino mesk bet Cassino infinity bet: Onde Jogadores Conquistam Prêmios Jogue Agora no Cassino betfury e Ganhe Facilmente Aposte com Facilidade e Ganhe no doce Ganhe Jogando os Melhores Jogos no bet7k Jogue e Vença no Cassino Online jogowin lobo888: Aposte Agora e Ganhe Grandes Vitórias Ganhe Agora no Cassino iribet com Facilidade Jogue e Conquiste Prêmios no Cassino Online leao dobrowin: Onde a Sorte Está ao Seu Lado Aposte e Ganhe Grandes Prêmios no allwin Ganhe Grandes Prêmios Jogando no aajogo Jogos Populares e Grandes Oportunidades no pgwin Ganhe Fácil com os Jogos Populares do Cassino greenbets Aposte no brapub e Vença com Jogos Populares Cassino moverbet: Aposte Agora e Ganhe Facilmente Ganhe Agora com os Jogos Populares do onebra Jogue e Vença Agora no Cassino flames Ganhe Rápido com os Jogos do Cassino brdice brwin: Jogos Populares e Grandes Vitórias Aposte nos Jogos Populares e Ganhe no poplottery queens: Grandes Prêmios Esperam por Você Jogue Agora no winbrl e Ganhe Fácil Aposte e Ganhe Prêmios Rápidos no Cassino omgbet Ganhe no winbra com Jogos Populares e Simples Aposte e Ganhe no Cassino goinbet Agora Jogue Agora e Ganhe no codbet com Facilidade betleao: Onde a Sorte Se Encontra com Você Ganhe Rápido e Fácil no Cassino fuwin allwin568: Aposte Agora e Ganhe com Facilidade Ganhe Grande no Cassino wingdus Aposte no juntosbet e Conquiste Grandes Vitórias today: Onde Jogadores Ganham com Facilidade Jogue no talon777 e Ganhe com Simplicidade Ganhe Agora no Cassino Online brlwin com Facilidade Aposte e Vença no fazobetai – O Cassino dos Vencedores pinup bet: Ganhe Rápido com os Melhores Jogos Aposte nos Melhores Jogos no bet sport e Ganhe Ganhe no bet esporte com Jogos Fáceis e Populares mrbet: O Cassino Online Onde Você Ganha Fácil Ganhe no Cassino premier bet com Jogos Populares e Fáceis Jogue e Vença no Cassino apostebet Agora Aposte e Ganhe no spicy bet com Jogos Fáceis Ganhe no prosport bet com Jogos Simples e Populares Aposte e Conquiste Grandes Vitórias no bet nacional Jogue Agora no luck e Ganhe Prêmios Rápidos jogodeouro: Apostas Fáceis e Grandes Oportunidades de Vitória Ganhe no heads bet com Facilidade nos Jogos Populares Aposte no marjack bet e Ganhe Agora com Facilidade Jogue no apostaganha e Ganhe Prêmios Instantâneos gbg bet: Onde Você Sempre Ganha Ganhe Fácil no Cassino esoccer bet com Jogos Populares Aposte e Ganhe Grande no Cassino Online esport bet Ganhe Agora com Jogos Populares no realbet Jogue no aposte e ganhe e Conquiste Vitórias Rápidas aviator aposta: Apostas Fáceis, Prêmios Incríveis Ganhe no bet vitoria com Facilidade e Diversão Aposte e Ganhe no imperador bet – Apostas Populares Jogue no realsbet e Ganhe Prêmios Rápidos e Fáceis Ganhe Agora com os Jogos do Cassino bet favorita Cassino esportenet: Grandes Vitórias Esperam por Você Aposte no flames bet e Conquiste Grandes Prêmios Ganhe Fácil no pague bet com Jogos Populares Jogue Agora no betsury e Ganhe Grande doce888: Onde Você Joga e Ganha com Facilidade Ganhe Grande no Cassino obabet Agora Jogue no winzada e Ganhe Prêmios Fantásticos Aposte e Ganhe no Cassino globalbet – O Melhor Lugar bet77: Onde Jogos Populares Levam à Vitória Ganhe Rápido com os Jogos do Cassino Online lottoland Aposte e Vença Agora no 7gamesbet Jogue no dicasbet e Conquiste Vitórias Fáceis Ganhe Agora com os Jogos do Cassino esportivabet Aposte no tvbet e Ganhe Rápido sportbet: Apostas Fáceis com Grandes Resultados Ganhe Grande no Cassino misterjackbet com Jogos Populares Jogue no Cassino esportebet e Ganhe de Forma Simples e Rápida Ganhe Rápido no Cassino Online nacionalbet Aposte e Vença no simplesbet com Jogos Populares betestrela: Cassino Online Fácil de Jogar e Ganhar Jogos Populares, Grandes Premiações no batbet Ganhe Fácil no Pk55 – O Cassino Online dos Vencedores Aposte e Conquiste Vitórias no Cassino Bet61 Upsports Bet: Diversão e Grandes Ganhos com Jogos Populares Ganhe Agora no roleta online com Jogos Simples e Populares Jogue no roleta e Vença com Facilidade Cassino Online poker online: Onde Você Pode Ganhar Agora poker: Onde Jogadores Conquistam Grandes Vitórias Ganhe Fácil no Cassino Online blackjack online com Jogos Populares Aposte no bingo e Ganhe Rápido com Jogos Famosos Ceará: Apostas Rápidas, Vitórias Imediatas Ganhe Prêmios Fantásticos com Jogos Populares no Paysandu Juventude: O Melhor Cassino Online para Ganhar Jogue e Vença no Cassino Online Bahia com Facilidade Sport: Grandes Oportunidades de Ganhar nos Jogos Populares Aposte no Cassino Cuiabá e Conquiste Grandes Prêmios Ganhe Rápido no Coritiba – Apostas Fáceis, Grandes Prêmios Jogos Fáceis e Grandes Vitórias no Criciúma Aposte no Vitória e Ganhe Com Facilidade nos Jogos Populares Fortaleza: Onde a Sorte Está ao Seu Lado Ganhe no Corinthians – Simples, Rápido e Divertido Jogue Agora e Vença no Cassino São Paulo Ganhe Agora no Cassino Online Vasco com Jogos Populares Aposte e Ganhe no Cassino Online Grêmio Fluminense: Onde Você Joga e Ganha com Facilidade Ganhe no Cassino Cruzeiro com Jogos Populares e Fáceis Botafogo: Ganhe Rápido com Jogos Populares Cassino Flamengo: Vença Agora com Facilidade Ganhe Agora com Jogos Populares no Cassino bingo slots slots slots: Cassino Online Rápido e Simples de Ganhar Aposte nos Jogos Populares e Ganhe no Cassino hacker do slot pg slot demo: O Cassino Online Mais Fácil de Ganhar Jogue e Vença Agora no slot win – Cassino Online Fácil pg slot soft: Ganhe Grandes Prêmios com Jogos Fáceis Cassino arne slot: Onde Você Pode Ganhar com Facilidade Aposte Agora e Vença no Cassino Online riqueza slots slots 777: Jogos Populares, Grandes Vitórias Ganhe Agora no pg slot com Facilidade nos Jogos Populares Jogue e Ganhe no 777 slot game com Apostas Simples slot pg soft: Aposte Agora e Ganhe Rápido Aposte e Vença nos Jogos Populares do Cassino hacker slot Ganhe no 777 slots – Diversão e Grandes Prêmios Jogue e Conquiste Vitórias no slot-pg-soft com Facilidade Ganhe Prêmios Fáceis no Cassino Online fortune ox demo grátis demo fortune ox: Apostas Fáceis e Grandes Oportunidades Jogue no fortune mouse demo e Ganhe com Facilidade nos Jogos Populares fortune ox demo: Onde a Sorte Está ao Seu Lado para Ganhar Ganhe Grande no Cassino jogo fortune tiger com Jogos Populares Cassino Online fortune tiger grátis: Ganhe Fácil e Rápido Jogue Agora e Ganhe Prêmios Rápidos no fortune tiger baixar fortune tiger demo grátis: O Cassino Mais Fácil para Ganhar Aposte e Ganhe Rápido com Jogos Populares no fortune tiger demo Ganhe Fácil no fortune tiger 777 com Jogos Simples e Rápidos!