Дозволяється вивезення за межі України юридичними особами-резидентами, яким належать (орендовані, зафрахтовані або сформовані в Україні) транспортні засоби, що здійснюють пасажирські рейси за межі України, через підзвітну фізичну особу коштів у сумі, яка не перевищує 3000 гривень," для забезпечення розрахунків на транспортних засобах за надані послуги або реалізовані товари.
Якщо до пересічення митного кордону України на цих транспортних засобах надавалися послуги і/або був реалізований товар на території України, дозволяється, крім вищезазначеної суми, також вивезення через підзвітну фізичну особу отриманого виторгу в гривнях, сума якого підтверджується записом у товарно-касовій (касовій) книзі або чеками електронних контрольно-касових апаратів.
Валюта України, що вивозиться з України юридичними особами-резидентами, підлягає декларуванню відповідному митному органу підзвітною фізичною особою, яка має доручення юридичної особи - резидента на вивезення за межі України валюти України.
В митній декларації вказується повна назва юридичної особи, її місцезнаходження і номер зазначеного доручення, копія якого залишається в митниці.
Вивезення валюти України юридичними особами-резидентами в сумі, яка перевищує встановлені норми, тобто понад 3000 гривень, дозволяється на підставі індивідуальної ліцензії Національного банку.
Вивезення української валюти юридичними особами-нерезидентами "інструкцією" не передбачено.
Щодо ввезення до України валюти України юридичними особами, резидентам дозволяється ввезення до України через підзвітну фізичну особу коштів, вивезених раніше з України на законній підставі (за наявності митної декларації на їх вивезення) транспортними засобами, що їм належать (орендовані, зафрахтовані або сформовані в Україні), в сумі 3 000 гривень. Дозволяється також ввезення валюти України, отриманої як виторг за надані послуги або реалізовані товари на території України до пересічення митного кордону України або під час пасажирського рейсу за межами України, що підтверджено записом у товарно-касовій (касової) книзі або чеками електронних контрольно-касових апаратів.
Валюта України, що ввозиться до України юридичними особами-резидентами, підлягає декларуванню відповідному митному органу підзвітною фізичною особою, яка має доручення юридичної особи-резидента на ввезення до України валюти України.
В митній декларації вказуються повна назва юридичної особи, її місцезнаходження і номер зазначеного доручення, копія якого залишається в митниці.
Ввезення валюти України юридичними особами в сумі, яка перевищує встановлені норми, а також у випадках, не передбачених Державною митною службою, ввезення валюти України дозволяється на підставі індивідуальної ліцензії Національного банку за формою 04, копія якого надається відповідним структурним підрозділом Національного банку до Державної митної служби.
Крім того, дозволяється пересилання фізичними особами-резидентами і нерезидентами в міжнародних поштових відправленнях з оголошеною цінністю за межі України як нумізматичної (боністичної) продукції з дотриманням Правил користування послугами поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.97 р. №1446 банкнот, монет з недорогоцінних металів, номінал яких виражений в українських карбованцях, не більше двох екземплярів кожного номіналу і банкнот, розмінних монет, монет з недорогоцінних металів, номінал яких виражений у гривнях, не більше одного екземпляру кожного номіналу.
Використана література: Владимиров К.Н. Митне регулювання: Навчальний посібник. - 2-ге видання - Херсон: Олді-плюс. / К.Н. Владимиров, В.Ю. Бардачова. — 2002. — 336 с.: іл.