Система управління інвестиційною діяльністю підприємства являє собою взаємозалежну сукупність окремих елементів, що беруть участь в управлінні інвестиціями.
Структуру системи управління інвестиційною діяльністю показано на рис. 2.2.
До елементів системи управління інвестиційною діяльністю належать:
— об'єкти управління;
— суб'єкти управління;
— функції управління;
— механізми управління.
Об'єкти управління інвестиційною діяльністю являють собою об'єкти, на які спрямований керуючий вплив суб'єктів управління.
До об'єктів управління інвестиційною діяльністю відносять:
— умови здійснення інвестиційної діяльності;
— інвестиційні ресурси підприємства;
— інвестиційні проекти підприємства;
— цінні папери;
— інвестиційні ризики;
— інші об'єкти.
Суб'єкти управління інвестиційною діяльністю — це особи, що приймають рішення, пов'язані з управлінням інвестиціями й інвестиційною діяльністю на підприємстві.
Усі суб'єкти управління інвестиційною діяльністю поділяються на дві групи:
— зовнішні суб'єкти;
— внутрішні суб'єкти.
Зовнішні суб'єкти управління інвестиційною діяльністю — це фізичні і юридичні особи, що перебувають за межами підприємства і впливають на ефективність інвестиційної діяльності підприємства. До них відносять:
ydaluh005.PNG
Рис. 2.2. Система управління інвестиційною діяльністю підприємства
1. Державні суб'єкти:
— центральні органи державної влади;
— регіональні органи державної влади;
— державні інститути, що впливають на інвестиційну діяльність підприємства.
2. Недержавні суб'єкти:
— інформаційні, консалтингові, маркетингові організації;
— зовнішні, у тому числі й іноземні, інвестори;
— інші недержавні підприємства й організації.
Внутрішні суб'єкти управління інвестиційною діяльністю —
Це окремі особи, діяльність яких безпосередньо пов'язана з конкретним підприємством.
До внутрішніх суб'єктів управління інвестиційною діяльністю належать:
— власник підприємства,
“ інвестиційний менеджер — найманий робітник, що здійснює ряд функцій з управління інвестиційною діяльністю підприємства.
Механізм управління інвестиційною діяльністю являє собою теоретичне обґрунтування розробки й реалізації управлінських рішень в інвестиційній сфері.
До структури механізму входять кілька елементів:
— зовнішній механізм;
— внутрішній механізм.
Зовнішній механізм управління інвестиційною діяльністю — це система інструментів, що регулюють умови здійснення інвестиційної діяльності. Зовнішній механізм базується на діяльності зовнішніх суб'єктів управління інвестиційною діяльністю. До нього належить:
— ринковий механізм управління інвестиційною діяльністю, що є саморегулюючою й самонастроювальною системою й формується в сфері інвестиційного ринку;
— державний механізм управління інвестиційною діяльністю.
Внутрішній механізм управління інвестиційною діяльністю — це система інструментів управління, які розробляються й використовуються безпосередньо на підприємстві. До них належать:
— методи управління інвестиційною діяльністю;
— нормативні документи підприємства.
Система управління інвестиційною діяльністю підприємства здійснює певні функції. До них належать:
— загальні функції;
— спеціальні функції.
Загальні функції управління інвестиційною діяльністю — це функції, які здійснюються системою управління поза залежністю від умов й особливостей інвестиційної діяльності підприємства.
До них відносяться:
— збір, переробка й систематизація інвестиційної інформації,
— планування інвестиційної діяльності — установлює планові завдання інвестиційної діяльності на довгостроковий і короткостроковий періоди;
— інвестиційний аналіз — призначений для своєчасної оцінки безупинного, що змінюється, процесу інвестиційної діяльності;
— інвестиційний контроль — зіставляє фактичні результати інвестиційної діяльності із запланованими показниками, виявляє причини відхилень фактичних показників від запланованих;
— регулювання інвестиційної діяльності підприємства — пропонуються організаційно-економічні заходи щодо ліквідації причин відхилення фактичних показників інвестиційної діяльності від запланованих;
— стимулювання інвестиційної активності — пропонуються заходи щодо підвищення інвестиційної активності підприємства.
Спеціальні функції управління інвестиційною діяльністю — це функції, здійснення яких залежить від специфіки інвестиційної діяльності підприємства. До них належать:
— управління реальними інвестиціями — націлено на підвищення ефективності капітальних вкладень, вкладень в оборотні фонди й інновацій підприємства, а також оптимізацію інвестиційної програми реального інвестування підприємства;
— управління фінансовими інвестиціями — націлено на підвищення ефективності вкладень у цінні папери й оптимізацію інвестиційного портфеля підприємства;
— управління інвестиційними ризиками — націлено на зниження ризиків інвестиційної діяльності підприємства.
Для того щоб система управління інвестиційною діяльністю функціонувала ефективно, необхідна чітка й грамотна організація процесу управління інвестиційною діяльністю на підприємстві.