Ківалов С.В. Митна політика України (2002)

Регіональні організації

Існує велика кількість регіональних таких митних та економічних організацій, як Північноамериканська угода з вільної торгівлі (NAFTA), членами якої є Канада, США та Мексика; асоціація MERCOSUR, яка об'єднує Аргентину, Бразилію, Парагвай та Уругвай; Асоціація країн Південно-Східної Азії (ASEAN), яка об'єднує Малайзію, Індонезію, Філіппіни, Таїланд, Сінгапур та Бруней. Необхідно згадати і Співдружність Незалежних Держав, що була утворена після розпаду СРСР, членом якої є і Україна.

Особливою унікальною формою регіональної інтеграції безумовно є Європейський Союз (ЄС/EU). Процес європейської інтеграції почався з Європейського Об'єднання Вугілля та Сталі 1951. У 1957 р. було підписано Римський договір, яким було створено Європейський Економічний Союз, розбудова якого у відповідності до положення договору йшла майже до кінця 80-х pp. А в результаті підписання Маастрихтських угод 1991 р. Європейський Економічний Союз перетворився на Європейський Союз що є конфедеративним утворенням [8, 37]. Унікальність існуючого в рамках Європейського Союзу вільного ринку полягає в тому, що це є єдине регіональне економічне об'єднання, в рамках якого в повній мірі проведені в життя всі принципи вільної торгівлі, тобто: свобода руху товарів, свобода руху осіб, свобода руху послуг та свобода руху капіталів [165, 170]. З огляду на геополітичне становище України ЄС є дуже важливим стратегічним партнером для нашої молодої держави, крім того, не один раз наголошувалося про наміри України в майбутньому приєднатися до процесів європейської інтеграції.

Використана література: Ківалов, С.В. Митна політика України: Підручник. / С.В. Ківалов, Б.А. Кормич. — Одеса: Юридична література, 2002.